Міністерство охорони здоров’я України 2 квітня затвердило єдиний державний протокол лікування COVID-19 у якому прописано, як і якими препаратами лікувати пацієнтів з COVID-19 середнього і важккого ступеня. Вже наступного дня в регіони України відправили препарат “Плаквеніл” з діючою речовиною гідроксихлорохін, хоча його переваги в лікуванні COVID-19 досі недоведені.

Explainer пояснює, як і якими препаратами лікують COVID-19 в Україні та світі.

Які є ліки від COVID-19?

З того часу, як був вперше виявлений коронавірус SARS-CoV-2, що став причиною коронавірусної хвороби COVID-19, вчені прагнуть краще зрозуміти його генетичну структуру та як ефективно з ним боротись.

Наразі ліків від COVID-19 немає і медичні фахівці можуть лікувати тільки симптоми захворювання. Було запропоновано чимало різних варіантів лікування.

Які препарати від COVID-19 тестують?

Є кілька основних підходів до лікування Covid-19 на основі лікарських препаратів: пряма атака на вірус і посилення імунної відповіді організму. Давайте пройдемося по ним.

1) Противірусні препарати: це препарати, які борються з вірусними інфекціями, зазвичай атакуючи сам вірус.

Противірусні препарати уражають різні частини вірусу, не даючи йому проникнути до клітин або перешкоджають його розмноженню, сповільнюючи або зупиняючи інфекцію, пояснив Пей-Йонг Ши, професор біохімії і молекулярної біології в Медичному відділенні Техаського університету.

Один з препаратів, який може це зробити, називається ремдесивір, який розробляє Gilead Sciences. Вже проведено п’ять різних клінічних випробувань препарату. У Сполучених Штатах Ремдесивір проходить клінічне випробування в Медичному центрі Університету Небраски. І він уже був застосований у т.зв. терапії милосердя, коли пацієнти, що страждають від особливо важких хвороб отримують експерементальні препарати з недоведеною безпечністю та ефективністю.

Фото: David Paul Morris / Bloomberg / Getty Images

Ремдесивір працює, перериває вірус SARS-CoV-2, оскільки він копіює свій генетичний матеріал, який в свою чергу зупиняє вірус від розмноження. У лікуванні ремдесивіром добре те, що він руйнує вірус, але не людську клітину, тому він має цільовий вплив.

Але препарат все ще повинен пройти клінічні випробування, перш ніж його можна буде використовувати.

2) Підсилювачі імунної системи: дослідники вивчають способи лікування, які допомагають імунній системі людини швидко виявити вірус SARS-CoV-2 і атакувати його.

Коли вірус проникає в організм, тип лейкоцитів, відомий як B-клітина, генерує антитіла. Це білки, які зв’язуються з певними частинами «ворога» або зараженої клітини, позначаючи мету для знищення іншими клітинами. Вони також можуть блокувати вірус від зараження клітини-господаря.

Regeneron, біотехнологічна компанія, розробляє набір терапевтичних антитіл, які можна вводити пацієнту і допомогти його імунній системі негайно протидіяти SARS-CoV-2. Ці антитіла виробляються мишами, які мають генетичну імунну систему, як у людини і це означає, що вони продукують антитіла цілком подібні до людських.

Готові антитіла можна використовувати для профілактики від інфекції, а також для лікування захворювання. Реципієнт також може зберігати захист від вірусу протягом декількох місяців, але лікування не означає набуття довічного імунітету.

Нині Regeneron проводить скринінг тисяч антитіл до вірусу SARS-CoV-2, отриманих у мишей, і має намір почати випробування на людях до кінця літа. Компанія також співпрацює з Sanofi в фазі 2 та 3 випробувань препарату на основі антитіл, відомого як sarilumab.

Ще одна компанія Vir Biotechnology досліджує антитіла для лікування Covid-19. Але замість того, щоб отримувати антитіла у мишей, компанія досліджує антитіла, які були відібрані у людей, які перехворіли коронавірусною інфекцією, такою як SARS.

Фото: Lea Suzuki / The Chronicle

Якими відомими препаратами лікують Covid-19 в світі?

Деякі старі методи лікування можуть допомогти боротися з Covid-19. Зараз проводяться випробування з використанням наявних ліків.

Основна перевага використання готової терапії полягає в тому, що вона вже пройшла тестування, щоб показати, що вона безпечна для використання людиною, і її просто потрібно перевірити на ефективність у боротьбі з новим коронавірусом. Це означає, що ці методи лікування можуть бути застосовані проти вірусу SARS-CoV-2 навіть швидше, ніж з’явиться новий препарат.

Японія вивчає можливість використання препаратів проти ВІЛ для лікування Covid-19. До них належать противірусні препарати, такі як лопінавір і ритонавір.

Лікарі в Таїланді повідомили про успіхи в лікуванні пацієнтів, які використовують комбінацію препаратів для лікування ВІЛ разом з озельтамівіром, препаратом, що випускається під торговою маркою Таміфлю для лікування грипу.

Як і коронавіруси, ВІЛ використовує РНК в якості свого генетичного матеріалу, тому ці різні віруси можуть використовувати схожі ферменти для функціонування і розмноження. Можливо, що ліки, які пригнічують ВІЛ, можуть робити те ж саме й з SARS-CoV-2, але це не зовсім точно, тому вчені перевіряють, чи діють вони на новий вірус.

Нещодавнє дослідження, проведене в Китаї на 199 пацієнтах, ставить під сумнів перспективність препаратів для лікування ВІЛ, виявивши, що «при лікуванні лопінавіром і ритонавіром не було виявлено жодної користі, крім стандартної допомоги».

Є також загальні методи лікування вірусів, які не є специфічними для Covid-19, але мають свої недоліки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Де знайти достовірну інформацію про COVID-19?

Для підвищення імунітету лікарі можуть використовувати такі препарати, як інтерферони. Це сигнальні білки, які активують імунну відповідь. Інтерферони використовувалися для лікування аутоімунних захворювань та вірусних гепатитів. Таким чином, щоб лікувати вірус, лікарі повинні врівноважити атаку вірусу безпосередньо, не завдаючи побічної шкоди організму, або вони повинні посилити захисні сили організму, одночасно запобігаючи заподіянню вірусом ще більшої шкоди. Інтерферони вже використовувалися для лікування випадків Covid-19 в Китаї, але незрозуміло, наскільки вони ефективні самі по собі.

Деякі вчені вважають, що інтерферони в поєднанні з іншими лікарськими засобами можуть бути більш ефективними проти Covid-19. Наприклад, дослідники в Сполученому Королівстві вивчають методи лікування інтерфероном в поєднанні з протизапальними препаратами. У Саудівській Аравії вчені проводять випробування інтерферонів разом з лопінавіром і ритонавіром.

Для підвищення імунітету лікарі можуть використовувати такі препарати, як інтерферони. Це сигнальні білки, які служать сигналом тривоги в організмі, активуючи імунну відповідь. Інтерферони використовувалися для лікування аутоімунних захворювань і вірусних гепатитів. Вони також вже використовувалися для лікування випадків Covid-19 в Китаї, але незрозумило, наскільки вони ефективні самі собою.

Деякі вчені вважають, що інтерферони в поєднанні з іншими лікарськими засобами можуть бути більш ефективними проти Covid-19. Наприклад, дослідники в Сполученому Королівстві вивчають методи лікування інтерфероном в поєднанні з протизапальними препаратами. У Саудівській Аравії вчені проводять випробування інтерферонів поряд з лопінавіром і ритонавіром.

Деякі вчені вважають, що інтерферони в поєднанні з іншими лікарськими засобами можуть бути більш ефективними проти Covid-19. Наприклад, дослідники в Сполученому Королівстві вивчають методи лікування інтерфероном в поєднанні з протизапальними препаратами. У Саудівській Аравії вчені проводять випробування інтерферонів разом з лопінавіром і ритонавіром.

З іншого боку, Covid-19 може викликати надмірну реакцію імунної системи, що призводить до небезпечних укладнень, таких як сильне запалення легенів, тому вчені вивчають препарати, які можуть послабити імунну відповідь. Наприклад, Національна комісія охорони здоров’я Китаю заявила, що вона тестує препарат проти артриту Актемра у пацієнтів з Covid-19 для лікування запалення від вірусу.

Останнім часом в якості потенційних ліків від Covid-19 почали розглядати протималярійні препарати.

Гідроксихлорохін може мати противірусні і протизапальні властивості, але його мало протестували. Французьке дослідження показало, що час одужання у пацієнтів скорочувався, але препарат вводили тільки 26 пацієнтам, і дослідження не було рандомізованим. Рандомізоване дослідження гідроксихлорохіну в Китаї не виявило відмінностей в швидкості відновлення.

Як COVID-19 лікують в Україні?

2 квітня Міністерство охорони здоров’я України запровадило єдиний державний протокол лікування хворих на COVID-19.

Протокол лечения для больных коронавирусом from ssusera7816d

Протокол призначений для всіх лікарів, які лікують пацієнтів з COVID-19 і має алгоритм застосування ліків для лікування груп пацієнтів при середньотяжкому, тяжкому і критичному перебігу хвороби.

У документі йдеться, що дорослих пацієнтів, які мають середню важкість перебігу хвороби і перебувають у групі ризику важкого і критичного протікання хвороби, слід лікувати спочатку гідроксихлоріном, якщо немає протипоказань, в дозуванні 400 мг при підозрі і діагнозі, 400 мг через 12 годин, далі по 200 мг двічі на день до 5 днів.

Для важких хворих необхідна оптимальна підтримуюча терапія в лікарняній палаті або реанімації, забезпечення киснем. Має розглядатися застосування антибіотиків або протигрибкових засобів.

Пацієнтів в критичному стані, серед іншого, необхідно утримувати в відділенні інтенсивної терапії, застосовувати механічну вентиляцію і відстежувати вторинні бактеріальні інфекції.

До кожного з методів лікування прописані протипоказання.

Що таке гідроксихлорохін?

Україна отримала перші 3 тисячі упаковок препарату “Плаквеніл” з діючою речовиною гідроксихлорохін. У МОЗ пояснили, що “Плаквеніл” – це “один з препаратів, в якому є активна речовина, яка безпосередньо впливає на лікування при коронавірусу.

Гідроксихлорохін входить до класу препаратів, так званих протималярійних. Він використовується для профілактики і лікування гострих нападів малярії, червоного вовчака і ревматоїдного артриту у пацієнтів, симптоми яких не покращилися при інших методах лікування.

Гідроксихлорохін не був схвалений для лікування COVID-19. Він використовується експериментально для лікування певних людей з COVID-19, в тому числі госпіталізованих пацієнтів. Гідроксихлорохін використовується, щоб спробувати зупинити поширення вірусу COVID-19 всередині організму людини. Екстрене використання було дозволено для дорослих і підлітків, які важать 50 кг і більше і були госпіталізовані з COVID-19.

Чому гідроксихлорохін використовують в лікуванні COVID-19?

Дослідження французьких лікарів показало, що препарат скорочував час одужання у пацієнтів, але препарат вводили тільки 26 пацієнтамі дослідження не було рандомізованим. Рандомізоване дослідження гідроксихлорохіну в Китаї не виявило відмінностей в швидкості одуження.

Але минулого тижня в Шанхайському університеті в Китаї було проведено друге дослідження 30 пацієнтів, госпіталізованих з Covid-19. Незалежно від того, чи отримували пацієнти гідроксихлорохін чи ні, температура їх тіла поверталася до норми через день після госпіталізації, і час, необхідний для того, щоб вірус став невиявленим в організмі, було таким самим.

На відміну від дослідження з Франції, пацієнти в цьому дослідженні були випадковим чином розподілені або на гідроксихлорохін, або на контрольну групу, що робить результати більш достовірними.

Американські дослідники також вирішили перевірити, чи може гідроксихлорохін запобігти COVID-19. Для дослідження планують зареєструвати 2000 учасників, які знаходяться в тісному контакті з людьми з підтвердженим діагнозом COVID-19.

Учасникам будуть випадковим чином призначені для прийому гідроксихлорохін або плацебо (речовина, яка не має лікувальних властивостей, але рекомендується пацієнту як ліки) протягом двох тижнів, а зразки назального мазка будуть збиратися і щодня перевірятися для підтвердження нових інфекцій COVID-19 в обох групах.

Очікується, що випробування триватиме вісім тижнів, і дослідники сподіваються отримати результати до літа.

Чи є недоліки у гідроксихлорохіну?

Як і багато ліків, гідроксихлорохін має низку потенційних побічних ефектів. До них належать головний біль, запаморочення, болі в животі, втрата ваги і зміни настрою.

Гідроксихлорохін також може мати небезпечні серцеві і психічні побічні ефекти, тому його не можна просто призначати кожному.

Гірше того, раптове зростання попиту на гідроксихлорохін може призвести до нестачі препарату для тих, хто його найбільше потребує: наприклад, гідроксихлорохін здатний контролювати вовчак, хронічне аутоімунне захворювання.

Центр по контролю і профілактиці захворювань (CDC) попереджає, що гідроксихлорохін і пов’язаний з ним препарат хлорохін слід використовувати тільки в якості запропонованих ліків під наглядом медиків. Крім того, люди ніколи не повинні приймати нефармацевтичні форми хлорохіна фосфату.

Що рекомендує Всесвітня організація охорони здоров’я?

ВООЗ підкреслює, що поки немає специфічного лікування COVID-19. Нещодавно організація оголосила про проведення дослідження SOLIDARITY, в рамках якого буде вивчатися ефективність чотирьох препаратів та їх комбінацій у боротьбі проти SARS-CoV-2. Свою згоду на участь вже дали багато країн. Серед них Аргентина, Бахрейн, Канада, Франція, Іран, Норвегія, ПАР, Іспанія і Швейцарія.

Але між тим, ВООЗ не рекомендує використовувати досліджувані препарати поза контрольованими клінічними дослідженнями.