Протягом багатьох років завданням благодійної організації Worldwide Breast Cancer (“Рак грудей у світі”) було “радикально змінити картину раку молочної залози». Акцентуючи на необхідності обізнаності та доступності, некомерційна організація досягнула успіху з розумною кампанією “Знай свої лимони”, в якій використано плід, на якому показано ознаки та симптоми захворювання.
«Знай свої лимони»
На своєму найпопулярнішому плакаті організація порівнює лимони в коробці з-під яєць із грудьми, ураженими раком, причому кожен окремий фрукт зображує різні контрольні симптоми. Крім загальновідомих ознак, таких як нерівності та опуклості, до симптомів додали менш очевидні зміни в розмірі, формі, кольорі тощо.
Чітко ілюструючи симптоми раку молочної залози, плакат дозволяє людям “легко зрозуміти, що їм необхідно знати про здоров’я грудей, особистий ризик і діагностику”.
Щоб виключити можливість поширення застарілої інформації, організація регулярно переглядає плакат. Наприклад, остання версія трохи відрізняється від графіки 2017 року. Є незначні зміни в термінології (наприклад, використання слова “площа” замість “маса”) та більш витончена графіка.
Інструкцію було перекладено 18 мовами, зокрема й українською.
Що шукати при обстеженні грудей?
Підступність раку молочної залози полягає в тому, що на перших стадіях захворювання протікає, як правило, безсимптомно, і дуже часто жінки звертаються до лікаря на 3-4 стадії хвороби, коли допомогти вже практично неможливо. Але якщо виявити рак на ранній стадії, ймовірність одужання становить майже 100%.
Щоб запобігти трагедії, необхідно раз на місяць проводити самоперевірку на наявність в грудях пухлини.
Що шукати під час обстеження грудей: молочні часточки відчуваються як м’який горошок, лімфовузли – як м’які боби, а ракова пухлина – часто тверда, нерухома і схожа на кісточки лимона.
12 ознак раку молочної залози
Симптоми раку молочної залози можуть бути дуже різними. Вони залежать від типу пухлини, її розміру та локалізації. Утворення та ущільнення – необов’язковий симптом раку, хоча й доволі поширений.
Серед симптомів, які також повинні насторожити: виділення рідини із соска, його втягування, збільшення вен, зміна шкіри навколо соска – її лущення, почервоніння; зміна форми самої молочної залози, поява асиметрії, якої раніше не було.
1. Відчувається ущільнення
Ви можете помітити ущільнення в грудях. Це може бути нормальною частиною менструації або грудного вигодовування. Однак ущільнення в грудях, що не проходить або погіршується, також може бути ознакою раку молочної залози.
Ущільнення може бути в шкірі (що є ознакою запального раку молочної залози) або глибше в грудях. Воно виникає, коли ракові клітини блокують кровообіг в молочній залозі (через кров або лімфатичні судини) або пухлина росте біля поверхні шкіри. Це відрізняється від твердої гульки, яка утворюється, коли ракові клітини ростуть дуже близько одна до одної.
Примітка: ущільнення не слід плутати зі “щільністю грудей”, яку можна визначити лише за допомогою мамографічного огляду.
2. Западинка
Западинка (або вм’ятина) у грудях може з’являтися, коли щільний одяг залишає тимчасовий слід на шкірі. Але якщо ямка на грудях не зникне, це також може бути ознакою раку молочної залози. Цей симптом виникає, коли пухлина (гуля) глибоко в грудях тягне шкіру всередину, викликаючи вм’ятину (це не та вм’ятина, яку робить бюстгальтер!). Іноді цю гульку можна відчути, іноді ні.
Ямку легше помітити, коли ви піднімаєте руки вгору, щоб побачити, чи рухається вся шкіра грудей разом з вами, коли ви піднімаєте і опускаєте руки.
3. Кірка на соску
Кірка на соску може бути нешкідливим захворюванням шкіри або ознакою раку молочної залози, або “хвороби Педжета”.
Це відбувається, коли ракові клітини розвиваються всередині грудей і живуть в соску, створюючи струпоподібну червону або білу корковую поверхню. Вона може бути болючою і не проходити з часом.
4. Почервоніння, печіння
Як правило, це інфекція або шкірний симптом, характерний для грудей, що розвиваються, екземи або під час грудного вигодовування. Якщо час, антибіотики або інші методи лікування не поліпшують симптоматику, це може бути ознакою запального раку молочної залози. Цей тип раку блокує відтік лімфи в грудях, що викликає набряк і почервоніння, але без явної твердої гулі. Це також може зробити груди теплими або гарячими, або викликати печіння. Шкіра грудей також може бути рожевою, червонувато-пурпуровою або з синім відтінком.
Цей симптом буває важко побачити на мамограмі. Запальний рак молочної залози настільки агресивний, що він може прогресувати швидко. Не соромтеся повідомляти про зміни. Якщо антибіотики не усувають симптоми, краще звернутися до фахівця з лікування молочних залоз.
Примітка: це не те саме, що біль у молочних залозах, який з’являється і припиняється із менструальним циклом.
5. Несподівані виділення
Виділення із соска – поширене явище, у більшості випадків є нешкідливим (доброякісним). Зазвичай це пов’язано із розвитком грудей, інфекцією, кістами, вагітністю або грудним вигодовуванням. Однак, якщо рідина витікає з грудей з інших причин, слід звернутися до лікаря, особливо якщо рідина прозора або містить кров.
6. Виразки
Рак молочної залози іноді може руйнувати шкіру грудей, утворюючи відкриту рану.
Інфекція може викликати неприємний запах і/або появу виділень. Це зазвичай супроводжується очевидною твердою гулею. Це попередня ознака захворювання, якщо вона наявна протягом певного часу.
7. Виступ
Іноді ракова пухлина знаходиться на поверхні молочної залози. Проте не всі шишки і виступи є раком. Часто це кісти (рідкі скупчення) або нешкідливі, доброякісні гульки, що складаються з різних тканин (фіброаденоми). У багатьох жінок опуклі, нерівні груди. Однак, якщо вас щось турбує, зверніться до лікаря.
Це не слід плутати із травмою грудей. Прямий удар в груди не може викликати рак. Іноді травма може призвести до утворення гульки, або “жирового некрозу”. Це рубцева тканина, яка може утворитися, коли організм природним чином відновлює пошкоджену жирову тканину молочної залози.
Якщо інші тести (мамографія або ультразвук) не дають результатів, аналіз клітин з гулі під мікроскопом (проведений за допомогою біопсії) може допомогти визначити, чи є гуля раком.
8. Втягнутий сосок
У вас можуть бути втягнуті соски від природи. Проте, якщо ви помітили, що ваш сосок тоне, згладжується або розвертається, це може бути ознакою пухлини раку молочної залози, яка формується під нею і тягне сосок до залози з ростом пухлини.
9. Набрякла вена
Це симптом зустрічається рідко. Нові кровоносні судини або вени зазвичай не є ознакою раку. Найчастіше це пов’язано зі збільшенням ваги, грудним вигодовуванням або хворобою Мондора. Однак, якщо вени стають більш вираженими на шкірі, на грудях або біля ключиці (іноді супроводжуються опухлою рукою), це може бути ознакою раку молочної залози. Шкіри починає “тягнути” більше крові, і вени збільшуються в розмірі, адже з’явився додатковий кровотік.
Примітка. “Набряклі вени” є одним із найменш описаних симптомів раку молочної залози, їх зазвичай зараховують до загальної категорії “інші нетипові зміни” або “зміни шкіри”. І все ж збільшені вени можуть вказувати на закупорку кровоносних судин, яку спричинили гулька або збільшення притоку крові до грудей через ріст пухлини.
Прочитати про дослідження симптому можна тут: (1), (2), (3), (4), (5).
10. Зміна розміру чи форми
Зазвичай одна грудь відрізняється за розміром і формою від іншої. Грудне вигодовування може також викликати зміни в розмірі або формі через вироблення молока. Але якщо одна грудь змінює розмір, опухає або різко падає, і це не пов’язано із вашим менструальним циклом, – це може бути ознакою раку молочної залози.
11. «Апельсинова шкірка»
Коли шкіра грудей виглядає як апельсинова шкірка з ямками – це є симптомом раку молочної залози, або “peau d’orange” (фр. “апельсинова шкірка”). З peau d’orange груди роздуваються настільки, що волосяні фолікули виглядають як безліч маленьких ямочок.
У деяких випадках шкіра може змінити колір.
Peau d’orange є ознакою запального раку молочної залози. Цей тип раку блокує відтік лімфи в груди, що викликає набряк і почервоніння, але без явної твердої гульки.
12. Тверда пухлина
Найбільш поширеною ознакою раку молочної залози є гуля, яка розташована глибоко в грудях. На відчуття вона тверда, як кісточка лимона, і зазвичай нерухома. Гуля може мати будь-яку форму або розмір. Її не завжди легко виявити. Мамографія допоможе виявити гулю задовго до того, як ви її відчуєте.
Більшість гуль виявляються нешкідливими, наприклад, заповнена рідиною кіста або фіброаденома. Але якщо ви помітили тверду пухлину (або будь-яку зміну), яка не з’являється і не зникає з вашим менструальним циклом, не ігноруйте її. Чим раніше виявити рак молочної залози, тим легше його лікувати.
Фахівці зазначають, що на ілюстрації благодійної організації Worldwide Breast Cancer зображено багато, але не всі можливі симптоми. Дуже рідко на грудях можуть з’явитися крихітні червоні бульбашки – їх помилково можна сприйняти за запалені волосяні фолікули. Також має насторожити поява висипу та подразнення, які нерідко плутають з екземою.
Якщо ви помітили виникнення підозрілих симптомів, негайно зверніться до лікаря.