Вперше в історії України відео не тільки описує події – воно активно формує порядок денний. Все почалося із новорічного відеозвернення Володимира Зеленського, а далі були численні відеоролики Зеленського – кандидата, а потім і президента, здачі аналізів, “стадіон, так стадіон”, прес-марафон, скандали у Верховній Раді, зустріч у нормандському форматі та інше. Редакція Explainer відібрала 12 відео, які символізують важливі події в суспільно-політичному житті країни, нові тренди і поворотні моменти в житті українців.

Новорічне відеозвернення Володимира Зеленського

Що сталося: Опівночі 1 січня 2019 року, акурат під бій курантів, шоумен Володимир Зеленський на телеканалі “1+1”, просто як президент, привітав українців із Новим роком і пообіцяв балотуватися в президенти.

Чому це важливо? Відеозвернення стало першим із численних відеозвернень Зеленського і стало відправною точкою його грамотної передвиборної кампанії.

Пізніше ролики почали регулярно виходити на його You-Tube каналі, і Зеленський зміг достукатися до українців, не використовуючи традиційні медіаканали: інтернет-ЗМІ і телебачення. Підсумок – приголомшлива перемога на президентських виборах і монобільшість в Раді.

Томос про автокефалію

Що сталося: 5 січня у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію Православної церкви України, а 6 січня під час літургії патріарх Варфоломій передав томос митрополиту Київському і всієї України Епіфанію.

Чому це важливо? Завершилася процедура отримання Україною церковної незалежності – в межах країни створюється автокефальна церква, відновлюється зв’язок Києва із Константинопольським патріархатом, обірваний у XVII столітті.

“Я вам нічого не винен”

Що сталося: У перший місяць після старту своєї політичної кар’єри Зеленський став героєм журналістського розслідування. У різкій формі він відмовився розповідати журналістам про свій бізнес в РФ, заявивши “я вам нічого не винен”. Те, в якій формі кандидат у президенти спілкувався із журналістами, викликало обурення в медіаспільноті, але ніяк не вплинуло на президентські рейтинги самого Зеленського.

Чому це важливо? Було задано загальний вектор стосунків Зеленського з пресою: після цієї події він майже не давав інтерв’ю, не з’являвся на ефірах, а з українцями спілкувався за допомогою соцмереж. Пізніше голова Офісу президента Андрій Богдан прямим текстом заявив, що команда президента спілкується із суспільством “без посередників і без журналістів”.

“Стадіон, так стадіон”

Що сталося: 3 квітня, перед іще не оголошеним другим туром президентських виборів, Володимир Зеленський публічно покликав Петра Порошенка на дебати на стадіон НСК “Олімпійський”.

“Чекаю вас тут, на НСК “Олімпійський”. Дебати відбудуться перед народом України. Всі канали мають право транслювати наживо, всі журналісти мають право бути присутніми”, – заявив він у відеоролику. “Даю вам 24 години. Думай…те”, – закінчив своє звернення Зеленський.

Порошенко, якому вже не було чого втрачати, пішов ва-банк і погодився. Фрази кандидатів: “Думай…те” і “стадіон, так стадіон” моментально стали популярними мемами та ввійшли в ужиток простих українців.

Чому це важливо? Форма остаточно взяла гору над змістом. Зеленський у прагненні завдати вирішального удару Порошенкові показав, що готовий ламати систему, а Порошенко своєю згодою продемонстрував, що система готова змінюватися в надзвичайних умовах.

Розпуск Верховної Ради

Що сталося: 20 травня, виступаючи з трибуни Верховної Ради зі своєї інавгураційною промовою, Володимир Зеленський заявив про розпуск Верховної Ради.

Чому це важливо? Вперше президент розпускає Парламент на 45-й хвилині свого президентства. Сумнівний з погляду законності вчинок президента дозволив уже восени створити пропрезидентську монобільшість в Раді нового скликання і закінчити формування всієї владної вертикалі.

Зеленський скасовує парад

Що сталося: 9 липня президент Зеленський скасував військовий парад на честь Дня Незалежності та запропонував замість цього виділити 300 млн грн на премії всім українським військовим, при цьому кожен військовий мав би отримати лише 1176 грн.

Рішення президента викликало обурення серед патріотично налаштованих українців. Вони звинуватили владу в неповазі до тих, хто воює на Донбасі, і заявили, що проведуть свій парад. Пізніше президент відступівся і дав добро на парад, але без військової техніки, назвавши його “Маршем гідності”.

Чому це важливо? Намагаючись будь-якою ціною відмежуватися від політики Петра Порошенка, влада відмежувалася від патріотично налаштованих українців, для яких військовий парад 24 серпня був символом незалежності України та боротьби з російською агресією. Результатом такої політики стали численні протести на Майдані проти капітуляції та масова хода в День Незалежності і 14 жовтня, в День захисника України.

Повернення Сенцова та українських моряків

Що сталося: 7 вересня між Україною та Росією відбувся обмін полоненими за формулою “35 на 35”. В Україну повернулися Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Станіслав Клих, Микола Карпюк, 24 моряки, захоплені Росією в Керченській протоці, та інші полонені українці. Росії передали керівніка РІА Новини Україна Кирила Вишинського, а також ключового свідка у справі про аварію рейсу MH17 над Донбасом Володимира Цемаха.

Чому це важливо? Домовляючись із Путіним про звільнення полонених українських моряків і політв’язнів, Зеленський опинився перед непростим вибором – врятувати людей або відстояти інтереси держави. Передаючи ключового свідка у справі MH17 Росії, Зеленський фактично пожертвував інтересами держави: доказовий вердикт міжнародного суду міг перетворити керівників російської держави на військових злочинців, але передача ключового свідка у справі може поставити хрест на всьому судовому процесі.

Протести проти капітуляції

Що сталося: У жовтні-грудні в центрі Києва на Майдані відбувся ряд мітингів проти поступок Росії в ході мирного врегулювання ситуації на Донбасі.

Приводом для протестів стало узгодження на переговорах у Мінську “формули Штайнмаєра”, яка визначає деталі надання ОРДЛО особливого статусу. Протестувальники стверджували, що досягнуті домовленості можуть призвести до капітуляції України у війні з Росією.

Великий мітинг відбувся 8 грудня під час переговорів Зеленського з Путіним у Парижі в нормандському форматі. Протестувальники закликали Зеленського не йти на поступки Путіну і не перетинати “червоних ліній”, за якими слід здача національних інтересів. Зрозумівши, що Зеленський не пішов на поступки Путіну, протестувальники згорнули акції протесту.

Чому це важливо? Перші великі протести проти політики Зеленського показали збільшення розриву між владою та патріотично налаштованою частиною суспільства.

Секс-скандал із Богданом Яременком

Що сталося: Нардеп від “Слуги народу” Богдан Яременко під час роботи в сесійній залі Верховної Ради листувався із повіями, обговорюючи, зокрема, умови та вартість інтимних зустрічей. Листування сфотографував кореспондент #Букв.

Спочатку депутат відмовлявся визнавати свою провину і навіть почав погрожувати журналістам, але пізніше передумав, визнав провину і навіть написав заяву про звільнення з посади голови Комітету з питань зовнішньої політики. Втім, заяву ніхто не підписав, а сам депутат продовжив вести засідання комітету. 5 грудня було поставлено ​​крапку в історії – Рада відмовилася призначати нового голову комітету.

Чому це важливо? Скандал із Яременком став лише одним у низці численних скандалів, які встигли струсонути Верховну Раду нового скликання, але саме він наочно продемонстрував загальну деградацію парламентаризму в Україні, безкарність та вседозволеність представників нової влади.

Зустріч у нормандському форматі

Що сталося: 9 грудня у Парижі відбулися перші за три роки переговори “нормандської четвірки”.

Чому це важливо? Україні вдалося відновити переговори про мирне врегулювання конфлікту на Донбасі. Перед зустріччю відбулося розведення військ на трьох ділянках на лінії фронту на Донбасі. На самому саміті сторони домовилися про продовження розведення і новий обмін полоненими у форматі “всіх на всіх”, але Росія порушила домовленість та відпустила тільки частину полонених.

Імпічмент Трампа

Що сталося: 18 грудня Дональд Трамп став третім президентом в історії США, якому оголосили імпічмент. Формальним приводом стала телефонна розмова із президентом України Володимиром Зеленським.

Трампа звинуватили у тому, що він шантажував Київ, аби отримати компромат на свого потенційного супротивника на майбутніх президентських виборах Джо Байдена.

Чому це важливо: Україну втягнули у внутрішньополітичну боротьбу в США, і про неї дізнався увесь світ.

Грудневий обмін полоненими

Що сталося: 29 грудня Україна та проросійські терористи “Л/ДНР” уперше за два роки обмінялися полоненими. Обмін відбувся у форматі “127 на 76”. На Батьківщину повернулися українці, яких окупанти незаконно утримували на Донбасі. Серед них 12 військовослужбовців, яких проросійські терористи захопили в полон під час війни.

Україна включила у список на обмін ексбійців “Беркуту”, яких звинувачують у розстрілі людей на Майдані в лютому 2014 року, і терористів, які організували вибух у Харкові.

Чому це важливо: Включення у список на обмін ексберкутівців вкотре продемонструвало залежність системи правосуддя в Україні. Крім того, викликало обурення і збільшило розкол між владою та патріотично налаштованими громадянами, які вважають, що обмін ексберкутівців без винесення вироку остаточно “поховає” справу Майдану.