Навесні розпочнеться сезон мистецьких фестивалів, які щороку відбуваються у великих та малих містах України. Та не лише публіка, але й книговидавці з нетерпінням чекають нагоди зустрітися зі своїми читачами, щоб запропонувати найновіші книжки, цікавих авторів і віднайти нові сенси. Де шукати книжки і натхнення та які літературні фестивалі варто відвідати до кінця 2020-го – пояснюємо в цьому матеріалі.

«Мистецький фестиваль «Ї»

Коли: 6-10 травня
Де: м. Тернопіль, драмтеатр та інші локації міста

Починаючи з 2013-го, фестиваль збирає митців зі всієї України та найближчого зарубіжжя для презентації книг і музичних альбомів, картин і кінострічок, а також проведення дискусій на важливі для суспільства теми. 

Родзинка» заходу в тому, що він є платформою для розвитку молодих літераторів та музикантів. Щороку організатори оголошують конкурсний відбір на молодіжну сцену і найкращим дають можливість виступу разом із відомими митцями. Імена переможців цьогорічного відбору будуть оголошені 16 березня.

У 2020-му захід відбудеться вже ввосьме. Учасниками фестивалю стануть письменники Ірена Карпа, Андрій Любка, Гаська Шиян, Олег Криштопа, Дара Корній та інші, які презентуватимуть тут свої нові книжки. Із музичних виконавців анонсовано, що на фестивалі вже втретє виступить Vivienne Mort. Список авторів регулярно оновлюється на сторінках «Ї» у соціальних мережах.

«Книжковий Арсенал»

Коли: 20-24 травня
Де: м. Київ, Мистецький Арсенал, вул. Лаврська, 10-12.

«Родзинка» заходу: щороку українські видавці готують свої новинки до двох найбільших літературних ярмарків України – Книжкового Арсеналу в Києві та BookForum у Львові. Тож, якщо ви хочете стати першими читачами найсвіжіших видань, радимо забронювати ці дати в своєму календарі.

«Книжковий Арсенал» – важлива інтелектуальна подія України, де розвиваються і взаємодіють книжкова, літературна, мистецька сцени, порушуються і осмислюються питання буття людини, суспільства і культури.

Захід складається з різних програм – письменницької, української, міжнародної, дитячої, музичної, із професійного розвитку, з книжкового дизайну тощо. За кожною закріплені окремі куратори.

У березні 2019 року Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал» визнано найкращим літературним фестивалем року на Лондонському книжковому ярмарку.

Цього року захід відбудеться вже вдесяте. Фокусна тема події – ОПТИМІСТИ СКЕПТИКИ.

Щойно хтось довкола нас висловить оптимістичний прогноз на майбутнє, як одразу знайдуться готові йому заперечити. Ну, який оптимізм? Хіба ми бачимо перед собою добрі перспективи? Постійно сподіватися на краще – це щось наче по-дитячому, наївно. Скептиків зараз точно значно більше, ніж оптимістів. І тенденція також не оптимістична: ряди скептично налаштованих постійно поповнюють ті, хто ще вчора був певен, що вихід з будь-якої ситуації є.

Ростислав Семків, куратор фокусної теми, літературознавець, кандидат філологічних наук

Нещодавно ювілейний десятий Книжковий Арсенал завершив прийом заявок від охочих взяти участь у виставці-ярмарку. Ними стали 217 видавництв, організацій та культурних інституцій і 69 ілюстраторів. До програми надійшло 584 пропозиції, у тому числі від незалежних заявників з-за кордону.

Міжнародний книжковий фестиваль Book Space

Коли: 29-31 травня
Де: м. Дніпро, набережна, Фестивальний причал

«Родзинка» заходу: Книжковий фестиваль Book Space, як завжди, прагне охопити все й одразу. Для організаторів важливо «і полинути думками до гіпотетичної колонії на Марсі, і не відвести очей, уважно вдивляючись у щоденну бідність, яка сама собою нікуди не подінеться».

Цього року захід відбувається вже втретє. Центральна програма фестивалю називається «Майбутнє: (анти)утопії». Її буде реалізовано в трьох локаціях: Білій, Чорній та Сірій залах.

Біла та Чорна будуть присвячені, відповідно, для оптимістичних і песимістичних лекцій та дискусій про майбутнє, а в Сірій присутні зможуть у формі мультимедійної інтерактивної виставки зустрітися з тією реальністю сьогодення, якій наше майбутнє має дати раду.

Крім центральної програми, Book Space–2020 пропонує аудиторії ще кілька спеціальних: дитячу, в контексті якої досліджуватимуть питання утопії/антиутопії, «Terra incognita», що має на меті познайомити читачів із авторами та літературним процесом в інших країнах, «Книжка майбутнього», яка розглядатиме взаємодію видавничої сфери з новими технологіями і прогнозуватиме тенденції розвитку книжкової індустрії.

Також запланована спецпрограма під назвою «Тандеми». Вона про те, як творчі люди співіснують між собою. Батьки й діти, подружні пари – які випробування і натхнення панують в таких зв’язках, якщо всі їхні учасники митці?

Meridian Poltava

Коли: 5-7 червня
Де: м. Полтава, Решетилівка, поле Полтавської битви.

«Родзинка» заходу: Фестиваль сучасної шведсько-української поезії цього року відбудеться вже втретє. Це триденна культурологічна прогулянка Полтавою, Решетилівкою та полем Полтавської битви із зупинками в місцях, які репрезентують регіон, для поетичних читань та перформенсів.

Третій фестиваль – це вже певний міжнародний бекґраунд та локальна історія, своєрідний етап і маленький ювілей. Як організатори, ставимо собі нові цілі на Meridian Poltava-2020. Через підготовку й безпосередньо фестивальні події, хочемо створювати нові літературні сенси, розвивати потенціал місцевості та самосприйняття громади.

Олександр Ткаченко, директор Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Poltava

Протягом двох попередніх фестивалів організаторам вдалося провести 47 різних подій у 30 місцях за участі 58 митців зі Швеції та України. Загальна цифра відвідувачів двох заходів – понад 15 тисяч.

MERIDIAN CZERNOWITZ

Коли: 4-6 вересня
Де: м. Чернівці

«Родзинка» заходу: У 2020-му відзначається сторіччя з Дня народження одного з найвизначніших поетів післявоєнної Європи Пауля Целана, якого часто називають батьком нової німецької мови після Голокосту.

ХІ Міжнародний поетичний фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ буде присвячений творчості автора, який народився й жив у Чернівцях і назавжди залишився чернівецьким поетом, де б він потім не мешкав: у Бухаресті, Відні чи Парижі.

Поезія Целана сьогодні актуальна, як ніколи – для України та українських Чернівців, яким пощастило й надалі залишатися містом Пауля Целана – найвидатнішого поета Європи після Другої світової війни.

Євгенія Лопата, директорка Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz

Тож фокусна тема цьогорічного фестивалю – «Місцями Целана». Події фестивалю MERIDIAN CZERNOWITZ відбудуться у локаціях, пов’язаних із життям поета: будинках, де він проживав, школах та університеті, де навчався, а також місцях, які формували його як поета та філософа.

У рамках фестивалю відбудуться презентації нових книжок, публічні дискусії, паради поетів, театральні постановки, музичні концерти, поетичні читання тощо.

27 BookForum

Коли: 16-20 вересня
Де: м. Львів

«Родзинка» заходу: BookForum (Форум видавців) недаремно називають головним культурним фестивалем країни. Він відбувається щороку з 1994-го. У ці дні до столиці Галичини приїжджає велика кількість письменників, художників, видавців, музикантів і журналістів, щоб взяти участь у читаннях і дискусіях, перформенсах і лекціях, які відбуваються у рамках BookForum.

Центральна тема цьогорічного заходу – «Перепис населення: знати, хто ми є». Її кураторкою стане українська літературознавиця, кандидатка філологічних наук, літературна критикиня Ганна Улюра.

Оголосив 27 BookForum й ім’я почесної гості фестивалю. Нею буде  польська письменниця, есеїстка, сценаристка, психологиня,  лауреатка Нобелівської премії з літератури 2018 року та Міжнародної Букерівської премії 2018 року Ольга Токарчук.

«Фронтера»

Коли: 2-4 жовтня
Де: м. Луцьк

«Родзинка» заходу: Третій рік поспіль перших вихідних жовтня в Луцьку відбудеться Міжнародний літературний фестиваль «Фронтера». Він покликаний ознайомити лучан зі знаковими українськими авторами та письменниками із сусідніх країн, а також «залюбити» в Луцьк подієвих туристів.

Фронтера – це фронтир, землі поруч кордону, і на межі культур, світогляду, традицій живеться непередбачувано, насичено і цікаво. Така взаємодія творить феномен пограниччя – і важливо знати, де варто налагоджувати зв’язки соціальні й ментальні, а де – укріплювати межі.

Елла Яцута, директорка Міжнародного літературного фестивалю “Фронтера”

У 2020-му на фестивалі традиційно буде синтез музики, поезії, публічних дискусій і камерних розмов за участю Софії Андрухович, Олександра Бойченка, Соломії Чубай з гуртами «Джалапіта» та «Rockoko», Мирослава Влекли (Польща), Марії Мартисевич (Білорусь), Марюса Бурокаса (Литва) та інших гостей.

Черкаський книжковий фестиваль

Коли: 9-11 жовтня
Де: м. Черкаси

«Родзинка» заходу: Фокусною темою цьогорічного фестивалю стане «культурний код».

Як зазначають організатори, у кожній культурі існує своя інтерпретація і код для базисних понять людини: Життя, Любов, Сім’я, Робота, Розвиток, Здоров’я, Щастя, Гроші. У сукупності всі ці коди формують систему координат, якою, самі того не усвідомлюючи, користуються носії цієї культури.

Хто формує ціннісні координати? Чи можливо їх змінити і рухатись іншим шляхом?

Нам доступні найкращі джерела для розшифрування культурних кодів. Це книги та люди, які створюють спільний простір думок та інтересів.

Цьогоріч фестиваль відбувається уже вчетверте. Минулого року в ньому взяли участь 53 видавництва та 12 тисяч відвідувачів на основній локації і 1,5 на інших. На заході було представлено понад 30 тисяч книжок, а також відбулися десятки презентаційних, освітніх і розважальних заходів.