Зовсім скоро для українських школярів почнеться новий навчальний рік. Роботу навчальних закладів буде припинено в разі погіршення епідеміологічної ситуації в місті або районі.
Explainer пояснює, як відбуватиметься навчання з 1 вересня та які нові правила введуть через карантин.
Чи будуть діти ходити до школи?
Країну ділять на чотири зони залежно від кількості хворих – червону, помаранчеву, жовту і зелену. Міністерство освіти дозволило вчитися у школах всім, окрім тих, хто перебуває в найнебезпечнішій – червоній зоні. Ці діти продовжать освіту дистанційно.
Міністр охорони здоров’я МАКСИМ СТЕПАНОВ раніше заявляв, що зони повинна затвердити центральна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Критерії, які будуть враховувати при розподілі країни на зони: рівень заповнюваності ліжок (щоб не перевищував 50%), кількість тестувань на 100 тисяч громадян, відсоток виявлення хворих і динаміка захворюваності.
Як працюватимуть школи в червоних зонах?
Прем’єр-міністр України ДЕНИС ШМИГАЛЬ заявив, що у регіонах, які перебуватимуть у червоних зонах, влада буде вводити для школярів карантин на 14 днів – протягом цього періоду діти навчатимуться дистанційно, а потім знову підуть до школи.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Друга хвиля коронавірусу: коли чекати і як готуватися? Пояснюють експерти
Як пояснив Шмигаль, цей карантин “такий самий, який вводиться при інших епідеміях”, наприклад, грипу.
Варто зазначити, що не всі мери міст готові виконувати вказівки Кабміну. Так, мер Івано-Франківська РУСЛАН МАРЦИНКІВ повідомив, що всі школи будуть відкриті, незалежно він рішень Кабміну щодо карантину чи поділу регіонів на зони.
“Країна – це не зона. Незалежно від рішень уряду і поділів на зони карантину, постійних змін і роз’яснень – діти 1 вересня йдуть до школи!” – наголосив Марцінків.
Мер заявив, що всі школи міста готуються до 1 вересня, та пообіцяв створити всі умови для учнів. Зокрема, школи наносять спеціальні розмітки руху, облаштовують місця скринінгу температури і закуповують дезінфектори.
Які нові правила навчання під час карантину?
Рекомендації щодо організації освітнього процесу затвердив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар ВІКТОР ЛЯШКО.
Тимчасові рекомендації розроблено для закладів позашкілля, загальної середньої, фахової передвищої освіти, профтехів і вишів.
- Вхід до закладу освіти – лише у захисній масці або респіраторі. У період карантину до закладу не допускатимуть батьків або супроводжувальних осіб – крім тих, які супроводжують осіб з інвалідністю.
- На заняттях захисні маски або респіратори можна не використовувати. Водночас під час пересування приміщеннями закладу носіння масок є обов’язковим.
- Нові протиепідемічні правила, зокрема, передбачають, що учням 1–4 класів вхід та пересування приміщеннями закладу освіти дозволено без використання захисної маски або респіратора.
- В регіонах «помаранчевого» рівня епідемічної небезпеки педагогам у процесі викладання навчальної дисципліни рекомендовано використовувати захисні щитки, а в «зелених» та «жовтих» – у класі вчителі можуть працювати без маски за умови дотримання дистанції.
- Перед заняттями педагоги опитуватимуть учнів/студентів щодо їхнього самопочуття. Тих, у кого буде виявлено симптоми гострих респіраторних захворювань, оперативно направлятимуть до медпрацівника для огляду.
- Персоналу проводитимуть обов’язкову термометрію і не допускатимуть до закладу з температурою понад 37,2 °С. Водночас для учнів та студентів температурний скринінг не буде обов’язковим.
- У разі підтвердження коронавірусу у когось з учнів, весь клас має піти на самоізоляцію.
Які заходи безпеки будуть діяти в школі в умовах COVID-19?
Закладам також рекомендовано адаптувати освітній процес. Зокрема, проводити заняття на відкритому повітрі за можливості, передбачити змогу визначати різний час початку та закінчення занять, перерв для різних класів та груп, обмежити проведення масових заходів (нарад, зборів тощо) у закритих приміщеннях. У закладі також необхідно буде запобігати утворенню скупчень учнів/студентів та мінімізувати їхні пересування між кабінетами і аудиторіями.
Відтепер основним заходом гігієни рук в умовах закладу освіти стане миття рук з милом. Використання антисептиків, за визначенням МОЗ, буде доцільне лише в тому випадку, коли відсутній доступ до проточної води з милом.
Дозатори для антисептиків треба розміщувати тільки на вході в заклад, надалі рекомендовано мити перед уроками руки з милом.
На період карантину заклади повинні забезпечити такі умови безпеки:
- місця для обробки рук антисептиками на вході до всіх приміщень;
- збір використаних масок і рукавичок в окремі контейнери;
- підготовлені санітарні кімнати: рідке мило, паперові рушники або електросушарки для рук;
- плакати, банери про респіраторну гігієну та етикет кашлю;
- обладнані медпункти: безконтактні термометри, дезінфектори, засоби індивідуального захисту;
- розмітка на підлозі для дотримання дистанції та організованого руху коридорами;
- провітрювання приміщень не менше 10 хвилин після кожного заняття;
- очищення і дезінфекція поверхонь – дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо – після проведення занять у кінці робочого дня.
Як діти будуть харчуватися у школі під час карантину?
У період карантину не дозволено харчуватися за типом “шведського столу” та із самообслуговуванням. Заклад також повинен мати графік харчування учнів/студентів. Відстань між столами має бути не менш ніж 1,5 м, а за одним столом має бути не більше 4-х осіб.
Працівники харчоблоку працюватимуть у захисних масках і одноразових рукавичках. Працівники, які видають страви або здійснюють розрахунок, додатково матимуть захисні окуляри або щиток.
Як працюватиме транспорт, який везе дітей до школи?
Перевізник має дезінфікувати транспорт, яким возить дітей, наприкінці робочої зміни. У водія мають бути антисептик і одна маска на три години роботи на людину.
Перед роботою у водіїв мають перевіряти температуру і стежити за їхнім здоров’ям. Якщо більше 37,2 °C – водія не мають випускати на маршрут. Зайти у шкільний автобус можна тільки в масці або респіраторі, стояти в салоні заборонено.
Як відбуватиметься навчання з 1 вересня: рекомендації Міносвіти
Міністерство освіти теж опублікувало свої рекомендації щодо навчального року. Так, з 1 вересня школярам і працівникам освітніх установ необхідно обов’язково дотримуватися соціальної дистанції та загальних правил гігієни, використовувати засоби індивідуального захисту й уникати масових скупчень. А учням із захворюваннями дихальної або імунної системи рекомендують не відвідувати школу. Вчитися їм пропонують або дистанційно, або на екстернаті.
До старту навчального року адміністрація шкіл повинна забезпечити установи дезінфекційними та мийними засобами, а також засобами індивідуального захисту. Крім цього, необхідно обладнати місця для обробки рук і збору використаних масок і рукавичок.
Щоб створити умови для дотримання соціальної дистанції, у школах рекомендують:
- відкрити кілька входів у будівлю;
- збільшити відстань між партами;
- нанести розмітку для організованого руху коридорами;
- виділити зони переміщення для учнів різних вікових груп;
- використовувати для уроків великі приміщення: актові зали або коридори;
- за сприятливої погоди проводити заняття на свіжому повітрі;
- встановити гнучкий графік початку занять;
- закріпити за класами окремі кабінети.
За новими правилами будуть проходити й уроки. Під час занять вчителі повинні мінімізувати контакти дітей. Для цього їм потрібно буде зменшити кількість комунікаційних вправ.
Також МОН рекомендує ввести гнучку структуру навчального року. Це означає, що з урахуванням епідситуації школи зможуть змінювати терміни канікул, початку і завершення семестрів.
Щодо спілкування вчителів з батьками, то воно буде проходити дистанційно. Наприклад, телефоном або за допомогою месенджерів.
Що кажуть освітяни?
ВОЛОДИМИР ОНАЦЬКИЙ, заступник директора з навчально-виховної роботи однієї з київських шкіл, заявив, що насправді організація протиепідемічних заходів потребує коштів, а не імітації дій.
Найбільша проблема – це переповнені класи. У київських школах є класи, в яких навчається по 38 учнів на 48 метрах, хоча класи мали б бути не більше 30 учнів, при цьому на кожного учня має припадати не менше 2 метрів квадратних.
“І це в звичайних умовах. В умовах карантину є вимога, що в одному приміщенні може одночасно перебувати не більше 20 осіб, при цьому на кожну особу має припадати не менше 5 квадратів. Але шкіл це не стосується. На думку пана головного санітарного, жодних обмежень щодо кількості присутніх у класних приміщеннях вводити не потрібно. Мабуть, діти не хворіють, і педагоги-гіпертоніки, діабетики, у віці плюс вже не належать до групи ризику”, – зазначив Онацький.
Що кажуть експерти?
Колишній директор Центру громадського здоров’я, лікар-інфекціоніст ВОЛОДИМИР КУРПІТА у коментарі Explainer допускає, що в деяких регіонах можуть частково повернутися до онлайн-школи в тому разі, якщо ситуація буде погіршуватися:
“Ми точно знаємо, що діти хворіють на коронавірус, але діти хворіють легше. Тільки 0,02% випадків можуть бути випадки важкого перебігу. Чим швидше діти перехворіють, тим безпечнішою буде школа. Найголовніше, щоб вони не почали хворіти масово. Через це правильніше дійсно здійснювати прибирання, збільшити кількість протирань антисептиками в школах підлог, стін, ручок дверей, за які торкаються діти. Для цього потрібні ресурси. Чи є такі ресурси в школах, я не знаю”, – пояснив КУРПІТА.
Він зазначив, що більше ризикують вчителі, ніж діти. Оскільки вчителі можуть хворіти важче і контактують із більшою кількістю дітей.
“Учителі також мають стати прикладом. Якщо вчителі будуть нехтувати цими правилами, то батьків і дітей ми взагалі не зможемо змусити. Якщо вчителі будуть одягати маску на ніс, або взагалі не одягати на перервах, то й діти не будуть цього робити”, – заявив він.
Колишній директор Центру громадського здоров’я радить здійснювати провітрювання класів регулярніше, скоротити тривалість уроку, щоб більше часу було на провітрювання класів. За його словами, це буде значно ефективніше та безпечніше.
Окрім того, в цій ситуації з коронавірусом КУРПІТА радить відмовитися від урочистої лінійки на 1 вересня.
Ексзаступник міністра охорони здоров’я України ПАВЛО КОВТОНЮК у коментарі Explainer нагадав, що основний спосіб передачі COVID-19 — це повітряно-крапельний. Саме тому епідеміологи застерігають перебувати довгий час у приміщеннях з великою кількістю осіб. За його словами, освітні заклади теж підпадають під це визначення, і саме тому є значний ризик учителям і дітям захворіти на Covid-19.
“Крім того, у навчальних закладах є особи, які переносять коронавірус у легкій формі або взагалі безсимптомній. Іноді виявити дитину, яка інфікована коронавірусом, дуже важко. Через це ризик дуже і дуже значний. Навіть якщо всі дотримуватимуться рекомендацій МОЗ і МОН. З досвіду зможу сказати, що завжди треба робити поправку на те, що частина закладів буде робити імітацію перед перевірками, а частина — просто фізично не має можливості виконати ці вимоги (розставлення парт, розділення на вихід і вхід дітей)”, – пояснив ексзаступник міністра охорони здоров’я України.
КОВТОНЮК зауважив, що відсоток тих, хто дійсно дотримуватиметься усіх рекомендацій МОЗ, буде далеко не 100 і, можливо, навіть не 50%. Саме тому перед урядом буде стояти дуже важке питання, чи дозволити розпочати навчальний рік у всіх школах.
Опитані Explainer експерти радять дотримуватися фізичного дистанціювання, використовувати індивідуальні засоби захисту, провітрювати приміщення, мити руки та використовувати дезінфекційні засоби. Потрібно не забувати, що вірус не зник, він є, і потрібно дослухатися до порад медиків.