Сьогодні відомій екоактивістці, людині року за версією американського журналу Time, Греті Тунберг виповнилося 17 років. У 2019 році вона стала головним символом боротьби проти змін клімату, хоча її діяльність у багатьох викликає скепсис, включно із деякими прихильниками захисту екології.

Хто така Грета Тунберг?

Грета Тунберг народилася 3 січня 2003 року. Її сім’я відома в Швеції: батько – актор Сванте Тунберг, мати – оперна співачка Малена Ернман. У 12 років Грета перестала їсти м’ясо, виграла приз шведської газети Svenska Dagbladet за есе про зміну клімату і почала регулярно пропускати заняття в школі. 

У серпні 2018 року її поява перед парламентом в Стокгольмі відразу ж привернула увагу шведської преси, і вона продовжила шкільні страйки, пропускаючи заняття в школі.

 З листопада 2018 року до її акції почали масово приєднуватися школярі по всьому світу, а екоактивізм став її головним заняттям. 

У лютому 2019 року 224 вчених підписали лист на її підтримку.

Хвороба Грети

В інтерв’ю ЗМІ Грета розповідала, що почала замислюватися над кліматичною проблемою у вісім років, однак активно почала протестувати тільки в 2018 році. Це сталося після того, як чотири роки тому лікарі діагностували у неї синдром Аспергера, СДУГ (синдром дефіциту уваги і гіперактивності) та вибірковий мутизм, який виявляється в тому, що людина не завжди здатна розмовляти, коли цього від нього вимагає соціальна ситуація.

Синдром Аспергера часто порівнюють із аутизмом, але він проходить легше – хворі зберігають здатність зв’язно висловлювати думки, але відчувають труднощі зі спілкуванням і зациклюються на конкретному занятті.

“Бути іншим – це подарунок. Це змушує мене бачити речі поза рамками. Я нелегко закохуюся в брехню, я можу бачити крізь речі. Якби я була такою ж, як всі, я б не почала цей шкільний страйк, наприклад”, – розповіла Грета в інтерв’ю ВВС.

Виступ Грети Тунберг в ООН

23 вересня 2019 року Грета Тунберг виступила на саміті ООН в Нью-Йорку. В ході емоційного виступу Грета звинуватила світових лідерів у бездіяльності. За її словами, пропозиція вдвічі знизити шкідливі викиди в атмосферу за 10 років дасть 50-процентну ймовірність того, що температура на планеті зросте менш ніж на півтора градуси Цельсія. Але майбутнім поколінням доведеться мати справу з цими 50% і виправляти наслідки того, що проблема була вирішена тільки наполовину.

“Це все неправильно. Я не повинна бути тут. Я повинна бути в школі, по той бік океану. А ви звертаєтесь до нас, молодих людей, за надією. Як ви смієте! Ви вкрали мої мрії, моє дитинство своєю балаканиною. І мені ще пощастило. Люди страждають, люди вмирають, руйнуються цілі екосистеми. Ми на порозі масового вимирання. І все, про що ви можете говорити, це про гроші та казки про вічне економічне зростання. Як ви смієте!” – емоційно заявила з трибуни ООН Тунберг.

Одним із перших на виступ відреагував президент США Дональд Трамп.

«Вона виглядає як дуже щаслива молода дівчина, яка чекає яскравого і чудового майбутнього. Так приємно дивитися», – написав Трамп у Twitter.

Під цим постом шанувальники Грети попросили Трампа триматися від цієї дівчини подалі і звинуватили його в недоречному тролінгу.

Людина року-2019 за версією Time

За минулі 16 місяців з початку страйку Грета Тунберг встигла виступити перед італійським Сенатом і Європарламентом, нижньою палатою британського парламенту і ООН.

Грета Тунберг зустрічалася в Римі з Папою Римським. Барак Обама навчив її у Вашингтоні модному привітанню – удару кулаком об кулак. Вона зустрічала каліфорнійський захід із Леонардо Ді Капріо і каталася на велосипеді з Арнольдом Шварценеггером, який назвав її своєю “героїнею”.

Американський журнал Time включив її в число ста найбільш впливових людей 2019 року. За словами головного редактора Time Едварда Фельзенталя, Тунберг стала наймолодшою особою, яка отримала це звання за 92-річну історію.

За версією Collins Dictionary, придумане нею словосполучення climate strike, “кліматичний страйк”, стало словом 2019 року.

І насамперед Тунберг змогла за цей рік надихнути мільйони людей на найбільшу акцію протесту, яка відбулася 20 вересня 2019 року у всіх країнах світу, навіть в Україні.

За що критикують Грету Тунберг?

У ЗМІ вже з’явилися критичні оцінки ефективності зусиль шведської школярки.

На думку німецької журналістки Беттіни Гаус із популярної серед німецьких «зелених» газети taz, доцільність таких акцій викликає запитання, оскільки вони не можуть стати зразком для зміни масових звичок. Ставлення до самої шведської школяркиі нагадує Гаус релігійний культ, який сам собою викликає тривогу, нехай навіть це проблема не самої Тунберг, а її послідовників. 

З «ефектом Грети Тунберг» пов’язують той факт, що в 2019 році подвоїлася кількість дитячих книг, присвячених кліматичній кризі. А впливова британська газета The Guardian назвала діяльність Грети Тунберг однією з причин, чому вона вирішила писати «кліматична криза» замість «зміна клімату» і «глобальне нагрівання» (global heating) замість «глобального потепління». За словами головного редактора газети Кетрін Вайнер, вираз «зміна клімату» звучить «занадто пасивно», тоді як «вчені говорять про катастрофу для людства».

Потім почалися звинувачення в тому, що за ім’ям Грети Тунберг ховаються конкретні бізнес-ініціативи. Зокрема, шведська газета Svenska Dagbladet писала, що підприємець і піар-фахівець Інгмар Ренцхог, використовуючи ім’я Грети, залучив близько $1 мільйона на свій екостартап We Do not Have Time. Дівчинка дійсно спілкувалася із Ренцхогом і якийсь час була в молодіжній раді організації, але категорично заперечує, що вона або її сім’я причетні до збору коштів.

***

Можна по-різному оцінювати діяльність Грети Тунберг і вимоги, які вона озвучує. Можливо, вона не досягне значних змін, але саме завдяки їй про проблеми екології задумалися сотні тисяч молодих людей і ця тема стала висвітлюватися на перших шпальтах усіх світових ЗМІ.