Іноді, подорожуючи, українці стають жертвами грабіжників, або ж опиняються в країні, де стався теракт, стихійні лиха чи епідемії смертельних вірусів, або їх незаконно можуть заарештувати. У такі моменти найстрашніше – відсутність перевіреної інформації та нерозуміння, що робити далі. 

Більшість українців не знають, як діяти, якщо за кордоном трапиться якась біда. Епідемія смертельного коронавірусу в Китаї — останній приклад. Українські туристи через відсутність інформації не знали, що і як потрібно робити.

Які права є в українців за кордоном?

Коли українці перетинають кордон України, то вони стають іноземцями, і на них починають поширюватися закони іншої країни. Якщо українець порушить закон в іноземній державі, з ним будуть розбиратися відповідно до норм цієї країни. Навіть якщо там закони зовсім не такі, як у нас, і громадянин став порушником через незнання.

Наприклад, в Україні за образи або агресивні жести в громадському місці до вас може підійти поліцейський і просто поговорити, а от в Австрії за таке без зайвих слів оштрафують на велику суму або дадуть 3 місяці в’язниці. 

Водночас ніхто не може порушувати прав громадянина України: це право на свободу та особисту недоторканність, право на справедливий суд та захист законом нарівні з місцевими жителями. Ще українці за кордоном не повинні зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання. Останнім часом така небезпека існує у країні-агресорі Росії та у сусідній Білорусі, де не раз були безпідставно затримані громадяни України.

От саме за дотриманням прав і стежать українські дипломати.

Чим може допомогти посольство?

Розгляньмо найчастіші проблеми українців за кордоном і те, як у вирішенні проблем може допомогти посольство чи консульство України.

Втрата або псування документів

Найчастіше в посольство доводиться звертатися тим, хто залишився без документів і тепер не може повернутися додому. У таких випадках оформлюють свідоцтво на повернення в Україну.

Щоб отримати свідоцтво на повернення, потрібно прийти в посольство або найближче консульство України за кордоном і написати заяву. 

Щоб оформити свідоцтво, дипломати повинні переконатися, що заявник – насправді громадянин України. Для цього знадобляться будь-які документи: водійські права, службове посвідчення або ксерокопії загубленого закордонного паспорта. 

Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, залишити рідним в Україні чи зберегти іншим чином (наприклад – на віддаленому інтернет-сервері) копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.

Якщо надати в посольство всі необхідні документи, свідоцтво оформлять максимум за 2 робочих дні. На практиці таке посвідчення часто видають у день звернення, особливо якщо у людини є квитки на зворотний рейс і літак ось-ось полетить в Україну.

Якщо документів немає, то посольству доведеться направляти запит за місцем проживання заявника, і процес може затягнутися.

Варто зазначити: якщо ви втратили документи в країні, на території якої відсутня дипломатична установа, оформлене посвідчення може бути доставлено заявнику засобами поштового зв’язку або експрес-зв’язку, якщо це дозволено законодавством такої країни.

Звернення за медичною допомогою

Якщо за кордоном вам знадобиться допомога лікаря, необхідно безпосередньо звертатися до місцевих медичних установ. Найімовірніше, послуги іноземних лікарів будуть платними, і нести ці витрати доведеться самому потерпілому або його родичам.

Від великих фінансових втрат у таких ситуаціях може врятувати страховка для тих, хто виїжджає за кордон.

Купуйте страховку тільки у надійних компаній і стежте, щоб сума страхового покриття була не меншою $30 тис., тому що лікування за кордоном може коштувати дорого.

Якщо ви потрапили в іноземну лікарню і ситуація серйозна, посольство має негайно попередити родичів і страхову компанію, якщо з нею укладено договір. Ще дипломати можуть допомогти під час спілкування з іноземними медиками, якщо інакше пацієнта не хочуть лікувати за страховкою. Але постійно сидіти біля ліжка хворого і виступати безкоштовними перекладачами вони навряд чи стануть.

Але іноді трапляються ситуації, які не описані в законах і регламентах, і посольству доводиться імпровізувати.

Якщо ви отримали травму внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про оплату вартості послуг вашого перевезення до України. 

Що робити, якщо ви стали жертвою злочину за кордоном?

Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це посольство (консульство) України в іноземній країні.

Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних відносинах між цією державою та Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а тому вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.

Якщо внаслідок злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. 

У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвою торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном) або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.

Арешт або тюремне ув’язнення

Найскладніша ситуація – коли громадянина України за кордоном звинувачують у порушенні місцевих законів і беруть під варту. За міжнародними нормами іноземна поліція повинна одразу ж повідомляти в посольство України про будь-якого затриманого українця, щоб дипломати могли зустрітися з ним і дізнатися, що трапилося.

Але так буває не завжди. Іноді на українців намагаються чинити тиск: поміщають в камеру, допитують і навіть підсовують на підпис якісь папірці. У таких випадках потрібно повторювати одну-єдину фразу: «Я говоритиму лише в присутності українського консула».

Вимагати зустрічі зі співробітником посольства можна навіть українською: у більшості мов слово «консул» зрозуміло і без перекладу. В жодному разі не потрібно чинити опір, грубити або провокувати іноземних силовиків на агресивні дії. І головне – не можна нічого підписувати.

Зазвичай дипломати намагаються не довести справу до тюремного ув’язнення і переконують представників місцевої влади обмежитися депортацією порушника. Часто їм ідуть назустріч, адже нікому не вигідно, коли українець нудиться у в’язниці і проїдає гроші іноземних платників податків.

Стихійні лиха, війни та епідемії

Іноді за кордоном громадяни України стають свідками теракту, революції або цунамі. У такі моменти найстрашніше – відсутність перевіреної інформації та нерозуміння, що робити далі. 

Зараз для надзвичайних ситуацій у Міністерстві закордонних справ розробили мобільний додаток для екстреного зв’язку «ДРУГ» (Добровільна Реєстрація Українських Громадян під час подорожей за кордон). https://friend.mfa.gov.ua/#/ 

Додаток «ДРУГ» відобразить найближчі закордонні дипломатичні установи України при переході у розділ «Карта світу», а при їхньому виборі – усі необхідні координати. Розділ «Країни» поінформує про особливості країни вашої подорожі, митні правила, культурні та релігійні особливості, безпекову ситуацію.

У разі виникнення надзвичайної ситуації в країні система надішле актуальну інформацію у формі текстового повідомлення на ваш номер телефону або повідомлення на електронну адресу. Крім того, посольство чи консульство України матимуть можливість встановити зв’язок із вами або з особами, яких ви зазначили в анкеті.

Додаток допоможе сховатися у найближчому посольстві, швидко отримати останню інформацію про обстановку в країні або дізнатися, де буде точка збору, якщо прийнято рішення про евакуацію українців із зони лиха.

Підсумовуємо:

  • За кордоном українцям допомагають дипломати з посольства або консульства, але їхні можливості обмежені.
  • Свої фінансові проблеми за кордоном кожен вирішує сам.
  • Якщо вас затримали, вимагайте зустрічі з консулом і без нього ні з ким не розмовляйте.
  • Допомога посольства відчутна найбільше, коли життям українців за кордоном загрожує небезпека.
  • Краще готуватися до поїздок заздалегідь: оформити страховку, зробити копії документів, записати номер найближчого посольства, встановити додаток «ДРУГ».