З 1 квітня на українців очікує черговий етап перерахунку пенсій, який торкнеться лише певної категорії пенсіонерів. При цьому підвищення тарифів на комунальні послуги не заплановано, а споживачі зможуть побачити зниження суми в квитанціях завдяки завершенню опалювального сезону. Також зміняться умови банківських депозитів, запрацює електронний облік у військово-лікарських комісіях, а внутрішньо переміщені особи отримають оновлені правила виплат. Explainer максимально стисло розповідає про найголовніші зміни з 1 квітня 2025 року та чого слід очікувати українцям.

Пенсії: кого стосується підвищення

Пенсійний фонд України провів щорічну індексацію виплат у березні, але вона не торкнулася пенсіонерів, які продовжують працювати. Для них перерахунок відбудеться у квітні автоматично.

Сума підвищення залежатиме від страхового стажу та рівня сплачених внесків. Чим вищі відрахування, тим суттєвіше зростання виплат. Крім того, пенсіонери, які досягнуть 70, 75 або 80 років, отримають додаткові щомісячні доплати – 300 грн, 456 грн та 570 грн відповідно.

Мінімальна зарплата: змін не буде

Відповідно до держбюджету, мінімальна зарплата у 2025 році залишається на рівні 8 000 грн. Хоча у Верховній Раді зареєстрований законопроєкт щодо її поступового підвищення, наразі його не ухвалено.

Субсидії у квітні 2025

Для переважної більшості отримувачів субсидій наступного місяця ніяких змін не очікується, адже у жовтні Пенсійний фонд перерахував розмір допомоги від держави на оплату ЖКГ до кінця квітня 2025.

Виплати ВПО: підтримка продовжується

Уряд автоматично продовжив виплати для внутрішньо переміщених осіб, які перебувають у складних життєвих обставинах, ще на шість місяців. Також ВПО можуть оформити субсидію на оренду житла та подати заявку на допомогу через додаток “Дія”.

Комунальні тарифи: без змін, але з меншими платіжками

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль запевнив, що тарифи на електроенергію, газ, воду та опалення у квітні підвищувати не будуть. Вартість електроенергії залишиться на рівні 4,32 грн/кВт∙год, газ коштуватиме 7,96 грн/куб. м.

Крім того, завдяки ранньому завершенню опалювального сезону платіжки за квітень будуть меншими. Відключення опалення в Києві розпочалося ще 24 березня, у регіонах – залежно від погодних умов.

ПриватБанк підвищує ставки за депозитами

Державний банк змінює умови за гривневими депозитами:

  • 10-12 місяців – 13% річних;
  • 6-9 місяців – 10% річних;
  • 4-5 місяців – 12% річних;
  • для військових – до 14% річних.

Це рішення спрямоване на захист заощаджень вкладників від змін на фінансовому ринку.

Оновлені правила лікарняних для працівників-сумісників

З 4 квітня 2025 року змінюються правила виплати лікарняних для працівників, які працюють на кількох роботах. Тепер вони зможуть отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності не тільки за основним місцем роботи, а й за місцем роботи за сумісництвом. Раніше такі виплати нараховувалися лише у випадках виробничих травм або професійних захворювань.

Ці зміни запроваджені Законом №4158-ІХ, який відновлює право сумісників на рівні соціальні гарантії. Нововведення допоможуть компенсувати втрачений дохід під час хвороби для тих, хто має кілька місць роботи.

ВЛК переходять в онлайн

З 1 квітня військово-лікарські комісії (ВЛК) оформлятимуть постанови в електронному вигляді. Відтепер направлення на проходження ВЛК потраплятимуть до електронного кабінету у реєстрі військовозобов’язаних “Оберіг”, а самі постанови автоматично передаватимуться до цього реєстру та відображатимуться у додатку “Резерв+”.

Це має значно спростити отримання виплат, пільг та медичних послуг для військових.

Реєстрація на НМТ: дедлайни

До 3 квітня триває реєстрація на основну сесію національного мультипредметного тесту (НМТ), а до 8 квітня зареєстровані абітурієнти можуть внести зміни (змінити предмет додаткового блоку або населений пункт для складання тесту).

Основна сесія НМТ відбудеться з 14 травня по 25 червня, додаткова – з 14 до 25 липня.

Заборона на вилов риби під час нересту

З 1 квітня в Україні розпочинається весняно-літня нерестова заборона на вилов риби. Згідно з наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України, заборона діє:​

  • з 1 квітня по 30 травня — на річках та їхніх притоках;​
  • з 1 квітня до 19 червня — на водосховищах, озерах і затоках.​

Порушникам загрожують штрафи:​

  • за вилов одного окуня — 3 162 грн;​
  • ляща — 1 649 грн;​
  • судака — 3 587 грн;​
  • сома — 5 117 грн.​

Можливе зростання цін на алкоголь та тютюнові вироби

З 1 квітня 2025 року для всіх виробників та імпортерів тютюнових виробів діятиме новий коефіцієнт для розрахунку мінімального акцизного податку, який становитиме 1,1 і буде чинним до кінця 2025 року. Це може призвести до подорожчання сигарет.

Очікується, що пачка сигарет у 2025 році подорожчає в середньому більше ніж на 18%. Крім того, з 1 квітня виробники етилового спирту та біоетанолу повинні сплачувати акцизний податок за новими правилами, що може вплинути на вартість алкогольних напоїв.​