6 лютого потужний землетрус магнітудою 7.7 і серія менших поштовхів вразили південний схід Туреччини та північ Сирії, після чого відбулися сотні менших поштовхів. Землетрус, за оцінками ООН, став найпотужнішим у регіоні з 1939 року.
В результаті стихійного лиха було зруйновано безліч будинків, а кількість загиблих станом на 13 лютого перевищили 36 тис. осіб.
Explainer розповідає, чи загрожують нашій країні потужні землетруси, і які регіони можуть постраждати.
Почнемо з початку. Чи можливо взагалі передбачити час і місце майбутніх землетрусів?
Якщо коротко, то ні. Вчені не можуть передбачити потужні землетруси і у найближчому майбутньому навряд чи зможуть це зробити. Точний прогноз, який би визначав дату і час, місце поштовху та магнітуду – наразі неможливий. Вчені можуть лише розрахувати ймовірність того, що потужний землетрус відбудеться у певній області протягом певної кількості років.
При цьому вчені стежать за сейсмічною активністю в різних регіонах планети і вважають, що в деяких регіонах ймовірність землетрусів набагато більша, ніж в інших. Це пов’язано з тим, що причиною переважної більшості землетрусів є рух тектонічних плит, а найнебезпечніші регіони знаходяться на стику цих плит.
Наприклад, територія Туреччини, де 6 лютого стався землетрус, є одним з таких регіонів, оскільки знаходиться на перетині трьох тектонічних плит: Анатолійської, Аравійської та Африканської.
Аравійська рухається на північ, через що Анатолійська плита, на якій розташована Туреччина, відтісняється на захід. Рух тектонічних плит створює тиск на зони розломів на їхніх межах. Саме раптовий викид цього тиску і породжує землетруси.
Сейсмічну активність запускають випадкові процеси в товщі земної кори, які важко спрогнозувати, а частота та сила землетрусів залежать лише від геологічної специфіки місцевості.
Чи можливі в Україні потужні землетруси?
Хоча Україна і розташована у тому ж сейсмоактивному поясі, що й Туреччина, але на відміну від неї ми перебуваємо далеко від стику тектонічних плит. Усе, що ми можемо відчувати, це відлуння від землетрусів в інших зонах.
Найближчий до нас район, де регулярно фіксуються потужні землетруси – це Румунія. Саме там, на стику Південних та Східних Карпат, лежить унікальна сейсмоактивна ділянка, так звана зона Вранча. У цій зоні землетруси часто виникають на глибині понад 100 км, що робить їх досить потужними. Максимальна магнітуда землетрусів в зоні Вранча сягала 7.6.
Через велику глибину землетруси зони Вранча можуть відчуватися на сотні кілометрів. До слова, 13 лютого у зоні Вранча стався землетрус магнітудою 5.3. Поштовхи відчувалися на відстані понад 300 км – у Сербії, Румунії, Болгарії, Північній Македонії та Хорватії.
Які області України набільш чутливі до землетрусів?
Україна не є сейсмоактивною зоною, тож ймовірність потужних землетрусів – низька, проте є потенційно небезпечні регіони: Крим, Одеська область, Закарпаття та Прикарпаття.
Сейсмічність Криму визначається епіцентрами землетрусів, розташованих в акваторії Чорного моря, які характеризуються найвищими на території України показниками – магнітудами до 6.8.
Окремим сейсмічним районом можна вважати область дельти Дунаю. Тут фіксують землетруси з максимальною магнітудою близько 7, які разом із землетрусами зони Вранча становлять серйозну небезпеку для території Одеської області.
Значні сейсмічні процеси відбуваються у західних областях України, зокрема в Закарпатті, де фіксувались землетруси магнітудою 6.8. Епіцентри цих землетрусів знаходилися в районах Сваляви, Мукачева та Ужгорода.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Апокаліпсис скасовується: що буде, якщо війська РФ зруйнують греблю Київської ГЕС
У Прикарпатті найбільший із зафіксованих землетрусів характеризувався магнітудою 5.3.
У центральній частині території України за останні століття достовірно зафіксовано лише декілька землетрусів з малою глибиною вогнищ (5-10 км) та невисокими магнітудами (3.5-4.0).
Найсильнішим у східній частині України вважається землетрус 1913 року поблизу м. Куп’янська (магнітуда 3.5).
Де слідкувати за землетрусами
На інтерактивній мапі Геологічної служби США можна побачити усі останні землетруси магнітудою більше 2.5.
Є мапа землетрусів з деталізацією по Європі на сайті Європейського середземноморського сейсмологічного центру.
Cервіс USGS Earthquake Hazards Program містить карту і список останніх землетрусів з їх характеристиками. Надає інформацію про місцезнаходження та розмір землетрусів у всьому світі.
Також містить в собі історичну інформацію про великі землетруси.
Сервіс Earthquake Track допоможе відстежувати актуальну інформацію щодо землетрусів магнітудою понад 1.5 на основі сейсмічних даних Геологічної служби США.
В окремій колонці надається вся необхідна інформація про землетруси, які сталися у світі саме сьогодні. Користувач може вибрати будь-яку точку на карті та знайти історію землетрусів у необхідній зоні, а також силу та частоту землетрусів за останній день, тиждень, місяць чи рік.