Минуло менше місяця після виборів президента США, а ми вже маємо загальне уявлення, якою буде команда Трампа. Її процес формування відбувається у рекордно швидкому темпі, особливо якщо порівнювати з досить хаотичним перехідним періодом на початку першої каденції. Визначальним принципом підбору кадрів стала абсолютна лояльність до Трампа та здатність відстоювати його позиції у медіа. Це має для обраного президента більшу вагу, ніж професійний досвід чи компетентність.
Також слід розуміти, як показує самовідвід Метта Гетца з посади генпрокурора, – усі озвучені кандидати є поки лише кандидатами на призначення, і немає жодних гарантій, що вони будуть зрештою у адміністрації Трампа. Водночас, те, що їхні імена вже озвучено свідчить про їхню вагомість і високі шанси стати частиною нової адміністрації.
Explainer розповідає, хто може очолити ключові для України пости в команді Трампа і яка їхня позиція щодо російсько-української війни.
Марко Рубіо, державний секретар
Марко Рубіо – біографія та погляди
53-річний Рубіо – три рази був сенатором від штату Флорида, а на президентських виборах 2016 року конкурував із Трампом на республіканських праймериз.
Рубіо має великий досвід у зовнішній політиці: він працював у сенатських комітетах з розвідки та міжнародних відносин, зокрема, працював в підкомітеті Сенату з питань Латинської Америки.
Останнім часом підтримує ізоляціоністську риторику Трампа, послідовно дотримується жорсткого підходу до лівих урядів Куби та Венесуели, а також займає непримиренну позицію щодо Ірану.
У своїх поглядах щодо Китаю повністю підтримує агресивну політику Трампа, включно з політичними та економічними санкціями, а також запровадження торговельних тарифів.
Рубіо також висловив рішучу підтримку Ізраїлю та наголосив, що виступає за повну перемогу Ізраїлю над угрупуванням ХАМАС. Коли його спитали, що він думає про численні жертви серед палестинського цивільного населення, він сказав : «Я вважаю, що ХАМАС винен на 100 відсотків».
Марко Рубіо – позиція щодо України
Позиція Рубіо щодо України помітно еволюціонували: якщо початку повномасштабного вторгнення він цілком підтримував допомогу Україні, то вже у 2023 році був одним із 15 сенаторів-республіканців, які проголосували проти військової допомоги.
Також, він закликав Україну сісти за стіл переговорів з Росією, а не зосереджуватися на поверненні всіх окупованих територій. Саму війну в Україні він вважає «війною, що зайшла в глухий кут», яку треба зупинити.
The New York Times пише, що «Рубіо, найімовірніше, погодиться з планами Трампа тиснути на Україну, щоб вона знайшла спосіб врегулювати відносини з Росією, але залишилася поза НАТО».
Державний секретар США – значення посади
Посада державного секретаря США є однією з найвпливовіших в адміністрації і відіграє ключову роль у формуванні зовнішньої політики країни. Держсекретар є головним представником США на міжнародній арені, і тому вважається аналогом міністра закордонних справ в інших країнах.
Держсекретар – другий за рангом член президентського кабінету після віцепрезидента, четвертий у президентській лінії спадкоємності і перший серед міністрів кабінету.
Державного секретаря призначає президент США, а затверджує Сенат.
Майкл Уолтц, радник з національної безпеки
Майкл Уолтц – біографія та погляди
Майклу Уолтцу – 50 років, він конгресмен з Флориди та ветеран сил спецоперацій, служив у Афганістані. Він працював над зовнішньою політикою за президента Джорджа Буша, а також був членом комітетів із питань збройних сил, розвідки та закордонних справ у Палаті представників.
У 2000-х він працював у Пентагоні радником з питань політики, коли його очолювали відомі яструби Дональд Рамсфельд і Роберт Гейтс.
Уолтц відомий своєю жорсткою, і навіть агресивною позицією щодо Китаю та Ірану, він закликав США бойкотувати Зимову Олімпіаду 2022 року в Пекіні через начебто причетність Пекіну до створення COVID-19 і політику терору щодо уйгурів.
У 2021 році він активно критикував виведення американських військ з Афганістану.
Майкл Уолтц – позиція щодо України
Так само як і в Рубіо, погляди Уолтца щодо України змінились з 2022 року. Спочатку він підтримував у Конгресі законопроекти щодо допомоги Україні, і навіть приїздив до Києва в складі конгресових делегацій. Але згодом голосував проти надання Україні фінансування на $60 млрд. Він пояснив своє рішення відсутністю стратегії в адміністрації Байдена.
«Епоха бездонних чеків для України від Конгресу закінчилась. Європа має зробити більше для України, США мають захистити свій південний кордон», – заявив Майкл Уолтц.
Уолтц висловлювався проти вступу України до НАТО, але, водночас, критикував Джо Байдена за неготовність надати Україні далекобійні ракети, які б могли досягти території Росії.
Радник з національної безпеки – значення посади
Радник з національної безпеки є ключовим помічником президента з питань зовнішньої політики, він надає поради як з військових, так і з дипломатичних питань.
Раніше Трампу не щастило з цими посадовцями, наприклад, його колишній радник з нацбезпеки Джон Болтон заявив, що Трамп «непридатний» знов обіймати посаду президента.
Нинішній радник президента Джо Байдена – Джейк Салліван, також часто ставав об’єктом нищівної критики через свою нерішучу позицію щодо війни в Україні.
Посада радника з національної безпеки не вимагає затвердження Сенату.
Піт Гегсет, секретар оборони
Піт Гегсет – біографія та погляди
Піт Гегсет, 44-річний ведучий програми Fox & Friends Weekend на Fox News, активно підтримував Трампа ще під час його першої каденції. На платформі Fox News він неодноразово брав інтерв’ю у нього.
Гегсет служив у Національній гвардії Міннесоти, він ветеран війни в Іраку та Афганістані. За службу він був нагороджений низкою військових відзнак. Після завершення активної військової кар’єри працював виконавчим директором організацій Vets for Freedom і Concerned Veterans for America, де зосереджувався на підтримці прав ветеранів. Окрім цього, він активно виступав на телебаченні як політичний коментатор.
Політичний досвід Гегсета невеликий, втім його позиції з низки питань є доволі чіткими. Він рішуче підтримує Ізраїль у близькосхідному конфлікті, засуджує політику Ірану та неодноразово критикував тенденції до збільшення уваги до гендерної рівності в армії. Гегсет також висловлював скептицизм щодо участі жінок у бойових діях і виступав за скорочення програм, спрямованих на посилення різноманітності та гендерної рівності у військових структурах.
Його заяви щодо військової сфери часто викликали суперечки. Наприклад, він відкрито підтримував ідею помилування солдатів, обвинувачених у військових злочинах. Гегсет також виступав із критикою так званої “пробудженої” культури (woke culture) у збройних силах, вважаючи, що вона шкодить їхній бойовій ефективності.
Його діяльність, як і його заяви, неодноразово отримували схвалення від Дональда Трампа, який назвав Гегсета “жорстким, розумним і відданим принципу America First”.
Піт Гегсет – позиція щодо України
Хоча конкретна позиція Піта Гегсета щодо України наразі все ще невідома, але відомо, що він давно підтримує ключові зовнішньополітичні погляди Трампа, включно з його підходом до України.
У перші тижні повномасштабного вторгнення він називав Путіна воєнним злочинцем, який хоче відновити СРСР і виступав за пришвидшення допомоги Києву, а також критикував Байдена за повільні рішення.
Гегсет також попереджав про ризики припинення вогню, заявивши, що Путін розглядатиме це як можливість для перегрупування.
Секретар оборони – значення посади
Секретар оборони США є найвищою посадовою особою Міністерства оборони та відповідає за управління всіма видами збройних сил країни, а також за формування політики національної безпеки.
Призначення на посаду секретаря оборони здійснюється президентом за згодою Сенату. За традицією, ця особа є членом президентського кабінету і входить до складу Ради національної безпеки.
У військовій єрархії повноваження Секретаря оборони поступаються лише президенту, який виконує роль головнокомандувача. Завдяки своїм широким законодавчим і виконавчим повноваженням, що перевищують авторитет будь-якого військового офіцера, цю посаду неофіційно називають «заступником головнокомандувача».
Секретар оборони традиційно вважається одним із чотирьох найвпливовіших членів уряду, поряд із державним секретарем, міністром фінансів і генеральним прокурором. Вони займають найвищі та найстарші позиції у виконавчій гілці влади.
Тулсі Габбард, директорка Національної розвідки
Тулсі Габбард – біографія та погляди
43-річна Тулсі Габбард має незвичну біографією: у 2013 році була обрана до Палати представників від штату Гаваї від Демократичної партії. Стала першою самоанкою та першою індуїсткою в Конгресі США.
Як член Демократичної партії, Габбард брала участь у праймеріз на президентських виборах 2020 року, але не здобула висунення. У 2022 році вона залишила партію, звинувативши її у втраті цінностей. Восени 2023 року Габбард офіційно підтримала Трампа та взяла активну участь у його передвиборчій кампанії, де зарекомендувала себе як один із ключових союзників Трампа.
Габбард неодноразово звинувачували у поширенні наративів, які, на думку критиків, повторюють російську пропаганду. Її зустріч із союзником Росії президентом Сирії Башаром Асадом, а також коментарі щодо війни в Україні, викликали занепокоєння серед демократів і експертів у сфері національної безпеки. Ці події лише посилили підозри, які висловила Гілларі Клінтон у 2019 році, натякаючи на можливе «російське кураторство» Габбард.
Габбард служила у Національній гвардії США понад 20 років, включаючи місії в Іраку та Кувейті. Попри свій військовий досвід, її кар’єра ніяк не пов’язана з роботою в розвідувальних органах. Вона навіть не була членом комітету з розвідки Палати представників.
Все це викликає сумніви щодо її призначення на посаду директора Національної розвідки, яке потребує координації діяльності ЦРУ, ФБР та інших спецслужб.
Експерти застерігають, що її дії можуть підірвати американську національну безпеку, послабити підтримку України та поставити під загрозу співпрацю зі світовими союзниками. Колишній радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон охарактеризував її призначення так: «Габбард — як ручна граната, готова вибухнути».
Тулсі Габбард – позиція щодо України
Габбард каже, що американська допомога Україні ставить під загрозу глобальну безпеку через протидію Росії. Вона розкритикувала президента України Володимира Зеленського як корумпованого та висловила співчуття позиції Росії, враховуючи бажання України приєднатися до НАТО, західного військового альянсу.
«Цієї війни та страждань можна було б легко уникнути, якби адміністрація Байдена/НАТО просто визнала законні занепокоєння Росії щодо безпеки», — написала вона у Twitter на початку російського вторгнення у 2022 році.
Демократи впевнені, що коментарі Геббард свідчать про проросійський нахил, який створює проблему для національної безпеки США, якщо її затвердить Сенат.
Після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року Габбард опублікувала відео в соцмережах, повторюючи пропаганду Кремля про те, що Сполучені Штати фінансують лабораторії біологічної зброї в Україні.
Директор Національної розвідки – значення посади
Офіс директора Національної розвідки був створений після терактів 11 вересня 2001 року для координації національних розвідувальних служб і виконання функцій головного радника президента з розвідки.
Директор Національної розвідки контролює 18 розвідувальних агенцій (включно з ЦРУ та ФБР) у яких працюють понад 70 000 людей, які збирають і зберігають найделікатніші секрети країни.
Посада вимагає затвердження Сенату.
Джон Реткліфф, директор ЦРУ
Джон Реткліфф – біографія та погляди
59-річний Джон Реткліфф має значний досвід у сфері розвідки та національної безпеки. Під час першого терміну Дональда Трампа він обіймав посаду директора Національної розвідки, а до цього був членом Палати представників Конгресу США від штату Техас. У Конгресі він працював у комітетах з питань юстиції, внутрішньої безпеки та розвідки.
Реткліфф допомагав Трампу в розслідуванні щодо сина президента Джо Байдена Хантера в Палаті представників та відкрито критикував розслідування втручання Росії у вибори 2016 року. Його непохитна підтримка Трампа зробила його одним із ключових прихильників колишнього президента у Конгресі.
Він також був підданий критиці за розсекречення розвідданих про російські операції за вказівкою республіканців у Сенаті, коли був директором Національної розвідки. Деякі представники розвідувальної спільноти заявляли, що цей крок був політично вмотивованим і міг нашкодити національній безпеці. Водночас, представники розвідспільноти вважають Реткліффа компромісною фігурою порівняно з іншими потенційними кандидатами.
«Могло бути набагато гірше», — сказав один із співробітник розвідки.
Реткліфф також неодноразово виступав із критикою діяльності китайських розвідувальних служб, наголошуючи на їхній загрозі для США.
Джон Реткліфф – позиція щодо України
У 2022 році Реткліфф підтримував Україну та критикував адміністрацію Байдена за її,як він вважав, слабку відповідь на повномасштабне вторгнення Росії.
Директор ЦРУ – значення посади
Директор ЦРУ контролює операції Сполучених Штатів зі збору розвідданих по всьому світу. Цей чиновник відіграє ключову роль у консультуванні президента та нагляді за тим, як використовуються ці розвідувальні дані.
Директор ЦРУ підпорядковується директору Національної розвідки. Директор ЦРУ призначається президентом США за рекомендацією директора Національної розвідки і має бути затверджений більшістю голосів Сенату.
Еліз Стефанік, постпред США в ООН
Еліз Стефанік – біографія і погляди
Еліз Стефанік — 40 річна конгресвумен з Нью-Йорка, четверта за рейтингом республіканка в Палаті представників. У свої 30 років вона стала наймолодшою жінкою, коли-небудь обраною до Конгресу.
Спочатку Стефанік займала більш помірковану позицію і часом навіть критикувати Трампа, проте у 2019 році під час процедури імпічменту рішуче встала на його захист. Також вона підтримала Трампа після поразки на виборах президента у 2020 році, заперечуючи проти визнання перемоги Джо Байдена в Палаті представників і заявляючи про фальсифікації.
Коли Трамп висувався в президенти від Республіканської партії у 2024 році, вона була серед небагатьох потенційних кандидатів на посаду віцепрезидента.
Вона займає досить стандартну консервативну позицію щодо зовнішньої політики: Стефаник – знана прихильниця допомоги Ізраїлю, водночас вона прохолодно ставиться до подальшої підтримки України.
Вона підтримала перші транші допомоги Україні, але приєдналася до інших республіканців, стверджуючи, що більш свіжу допомогу можна було б краще застосувати всередині країни. Раніше Стефанік сумнівався в допомозі Організації Об’єднаних Націй, у тому числі її Агентству допомоги та організації робіт, яка була життєво важливою для надання гуманітарної допомоги Газі.
Еліз Стефанік – позиція щодо України
Що стосується допомоги Україні, позиція Стефанік не була однозначною. Вона підтримала ранні пакети допомоги для зміцнення обороноздатності України. Також Стефанік стала співавтором законопроєкту, який передбачає санкції проти фінансового та енергетичного секторів Росії та збільшення військової допомоги Україні перед вторгненням РФ.
Проте, у 2024 році вона проголосувала проти виділення Україні нового фінансування на суму $60 млрд. Вона пояснила це тим, що, підтримує військову допомогу, але не може підтримати додаткове фінансування нелетальної допомоги в умовах кризи на кордоні США та Мексики.
Постпред США в ООН – значення посади
Постійний представник США в ООН — є керівником делегації США, Місії США при ООН. Це посада з рангом і статусом надзвичайного і повноважного посла.
Постійному представнику США доручено представляти США в Раді Безпеки ООН і під час усіх пленарних засідань Генеральної Асамблеї, за винятком випадків, коли старша посадова особа Сполучених Штатів (наприклад, державний секретар або президент США ) присутній.
Основний обов’язок постпреда – інформувати Державний департамент США про події в ООН. Також посол дає рекомендації Державному департаменту та президенту щодо курсу США в ООН, просуває резолюції тощо.
Ця посада вимагає затвердження Сенату.
Річард Гренелл, спеціальний посланець у справах України
Річард Гренелл – біографія і погляди
58 річний Річард Гренелл за попередньої адміністрації Трампа був послом у Німеччині та виконував обов’язки директора Національної розвідки.
Раніше він був спеціальним посланцем президента США у переговорах між Сербією та Косово та розглядався на посаду постійного представника при НАТО і посла в ООН.
Гренелл брав участь у президентській кампанії Трампа 2024 року і був головним претендентом на посаду держсекретаря, на яку зрештою Трамп номінував Марка Рубіо.
У липні 2024 року Гренелл виступив за мирне врегулювання війни в Україні, що одночасно передбачає створення “автономних зон”. Він вважає, що наявність “автономних зон” дозволить зберегти решту територій” України. Також він не вважає, що Україну слід брати до складу НАТО найближчими роками. Це – позиція, яку він поділяє з багатьма союзниками Трампа.
Також нещодавно Гренелл розкритикував як непослідовні рішення адміністрації Джо Байдена дозволити Україні завдавати удари вглиб Росії.
“Джо Байден дозволяє Україні запускати ракети вглиб Росії, а потім наказує евакуювати посольство США в Києві”, – заявив Гренелл.
Він додав, що його “обурює”, що Байден не має контакту з президентом Росії Володимиром Путіним.
Спеціальний посланець у справах України – значення посади
У попередній адміністрації Трампа посаду спеціального представника у справах України у 2017-2019 роках обіймав колишній військовий та дипломат Курт Волкер.
Наразі в адміністрації нинішнього президента Джо Байдена немає посади спеціального представника, який займався б виключно вирішенням російсько-української війни. Але Трамп, на думку експертів, може знову створити цю посаду.