З 2021 року українці їздитимуть до країн Європейського Союзу за новими правилами. Пасажирів очікує додаткова перевірка: потрібно буде отримати попередній дозвіл на в’їзд. З одним лише біометричним паспортом і без проходження авторизації вас в ЄС не пустять.

Що зміниться?

З 2021 року ЄС вводить Європейську інформаційну систему авторизації подорожей (ETIAS). Вона передбачає внесення змін до умов безвізових поїздок в ЄС для громадян третіх країн. Так, зміни стосуватимуться не тільки України, а й, наприклад, громадян Австралії, Бразилії, Великобританії, Канади, США та Японії.

Навіщо це потрібно?

Попередня авторизація дозволить Європейському Союзу завчасно ідентифікувати осіб, які можуть представляти міграційну/безпеки загрозу.

Нова система також дозволить суттєво зменшити кількість відмов у в’їзді в ЄС безпосередньо під час перетину кордону, адже мандрівники будуть знати заздалегідь, чи немає у держав-членів ЄС застережень щодо їх поїздки.

Європейська інформаційна система авторизації подорожей не є аналогом візової системи. Йдеться лише про просте дозволі до поїздки.

Як це буде працювати?

З 2021 року перед поїздкою до держав-членів ЄС громадянам України необхідно буде отримати попередній дозвіл на це через подачу онлайн-заявки.

Зробити це потрібно максимум за 4 доби до вильоту.

Якщо ви не судимі, не порушували ніяких правил в ЄС, не перебували в конкретних зонах ведення військових конфліктів, то отримати дозвіл на в’їзд можна за лічені хвилини.

Передбачається, що отримання відповіді займе близько кількох годин.

А ось підозрілі заявки будуть оброблятися довше. Так, у пасажира можуть запросити документи за запитом міграційних служб або попросити пройти невелике інтерв’ю в консульстві.

При цьому діяти дозвіл буде цілих три роки або до дати закінчення терміну дії паспорта або проїзного документа, в залежності від того, яка дата настане раніше.

Мандрівники, які прибувають до Шенгенської зони повітряним, наземним або морським транспортом, повинні будуть надати дійсний дозвіл на поїздку. Використовуючи перевірку системи в’їзду-виїзду (EES), прикордонні органи ЄС перевірять паспорт, візу або ETIAS мандрівника для визначення допустимості.

Мандрівникам без паспорту від держави-члена ЄС, що діє ETIAS або діючої шенгенської візи не буде дозволено в’їзд.

Ціни та умови

ETIAS має відношення тільки до мандрівників, які їдуть без візи до країн-членів ЄС. Процес подачі заявки буде займати близько 10 хвилин або менше.

Авторизація буде коштувати 7 євро, для людей молодше 18 років і старше 70 років – безкоштовно.

Для авторизації вам в першу чергу необхідно буде надати:

  • Біометричні та особисті дані, такі як ім’я, дата народження і стать;
  • Відомості про заявника, такі як домашня адреса, адреса електронної пошти;
  • Освіта, таке як початкова, середня, професійна освіта, університет, або взагалі немає освіти;
  • Інформація про проїзний документ, така як паспорт або інший документ, включаючи такі дані, як номер документа, дата видачі, термін дії та країна;
  • Поточна професія або робота, включаючи посаду і контактні дані;
  • Перша країна-член ЄС.

Потім потрібно відповісти на кілька анкетних питань, наприклад, про стан здоров’я та попередні поїздки до країн ЄС.

Також є перелік питань, що стосуються заходів безпеки, вам потрібно буде вказати, чи не бували ви в країнах підвищеного терористичного ризику, або чи відвідували країн, де оголошено епідемію будь-якої екзотичної хвороби, чи не здійснювали ви кримінальних злочинів за останні 10 років, і якщо так – то в якій країні.

В анкеті відсутні довідки з місця роботи, виписки з банків, підтвердження мети поїздки та багато інших пунктів.

Також дані необов’язково заповнювати особисто. А тим, кому на момент реєстрації не виповнилося 18 років, анкету заповнюють їхні законні представники.

Відмови

Кандидати, яким відмовлено в ETIAS, отримають причини своєї відмови, включно з інформацією про конкретну країну-члена ЄС, яка прийняла рішення по заявці.

Якщо ж під час заповнення анкети ви просто зробили помилку, її можна буде подати заново, відкоригувавши неточності.

Складніше буде, якщо причиною є більш серйозні порушення, наприклад, штраф, який ви не сплатили у країнах ЄС, якщо раніше ви перевищили термін перебування в ЄС і були депортовані, або ж раніше порушували будь-які порушення в європейських країнах. При цьому, неважливо зробили ви правопорушення, наприклад, в Італії чи Іспанії, а тепер збираєтеся в Німеччину або Польщу, система буде про це знати, і це стане приводом для відмови.

Заявники, яким було відмовлено в ETIAS, мають право на апеляцію.

Апеляцію необхідно буде подати в державі-члені ЄС, яка відмовила в дозволі. Обробка апеляцій також буде проходити в тій самій державі-члені ЄС.

Ще один момент, який потрібно враховувати, це те, що навіть після позитивної відповіді, її може анулювати представник органів влади тієї країни, куди мандрівник прибуде в першу чергу. Таке може статися в тому випадку, якщо в анкеті були вказані свідомо невірні дані і система не відразу це помітила.

Але варто відзначити, що навіть у разі позитивної відповіді системи остаточне рішення залишається за прикордонником, і він також може відмовити вам у в’їзді навіть при наявності дозволу ETIAS.

Ще раз нагадаємо, нові правила вступлять в силу у 2021 році, до цих пір режим поїздок до ЄС залишатиметься незмінним.