Пенсії та зарплати

У 2020 році в Україні зростуть пенсії. З 1 липня мінімальна пенсія буде підвищена до 1 712 грн, з 1 грудня – до 1 769 грн.

З 1 січня 2020 року на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років можуть претендувати лише ті, хто має стаж не менше 27 років (у 2019-му було 26 років).

2020-й також стане останнім «пільговим» роком пенсійного віку для жінок. До 60 років — у 59,5 — на пенсію зможуть вийти лише жінки, які народилися з 1 жовтня 1960 року до 31 березня 1961 року. А народжені після цього можуть розраховувати на пенсію лише в 2021 році, тобто одночасно з чоловіками свого року народження.

Зростуть прожитковий мінімум і мінімальна зарплата

Закон про державний бюджет встановлює на 2020 рік мінімальну зарплату у розмірі 4723 грн (з 1 січня). Це на 550 грн вище, ніж роком раніше.

Її підвищення протягом року не заплановано.

А от рівень прожиткового мінімуму, від якого залежить чимало інших соціальних виплат, зміниться кілька разів:

  • на 1 січня 2020 року становитиме 2027 грн;
  • з 1 липня — 2118 грн;
  • з 1 грудня — 2189 грн.

Відповідно прожитковий мінімум змінюватиметься і для різних соціальних і демографічних груп населення.

Для дітей віком до 6 років:

  • Станом на 1 січня 2020 року становитиме 1779 грн;
  • з 1 липня — 1859 грн;
  • з 1 грудня — 1921 грн.

Для дітей віком від 6 до 18 років:

  • на 1 січня 2020 року становитиме 2218 грн;
  • з 1 липня — 2318 грн;
  • з 1 грудня — 2395 грн.

Для працездатних осіб:

  • на 1 січня 2020 року становитиме 2102 грн;
  • з 1 липня — 2197 грн;
  • з 1 грудня — 2270 грн.

Для осіб, які втратили працездатність:

  • на 1 січня 2020 року становитиме 1638 грн;
  • з 1 липня — 1712 грн;
  • з 1 грудня — 1769 грн.

Підвищення податків для ФОП

Так, фізичні особи-підприємці першої групи щомісяця повинні платити 1039,06 грн ЄСВ та 210,2 грн єдиного податку (разом 1249,26 грн);

ФОПи другої групи — 1039,06 грн ЄСВ та 944,6 грн єдиного податку (разом 1983,66 грн на місяць);

ФОПи третьої групи платитимуть ЄСВ (також 1039,06 грн), а ось розмір єдиного податку залежатиме від доходу (3% доходу, якщо ФОП є платником ПДВ, та 5% — якщо ні).

Тестування касових апаратів в смартфоні

Тестування програмних реєстраторів розрахункових операцій почнуть з 1 січня

В Україні з’явиться програмне забезпечення, яке дозволить здійснювати оплати без використання традиційних касових апаратів.

Вводяться нові рахунки для податків

З 1 січня 2020 року вводяться в дію нові рахунки для зарахування податків, зборів, платежів до державного та місцевих бюджетів, які доступні на сайті податкової та її територіальних органів.

Субсидії

Кабмін змінив правила отримання субсидії. Щоб порахувати, якою буде ваша субсидія, потрібно було дохід на одного члена сім’ї розділити на два прожиткові мінімуми і помножити на 15%. У новій формулі замість 15% – 20%.

Обмежень монетизації субсидій не буде. З 1 січня пільговики зможуть у будь-який час перейти на готівкову грошову форму виплат на житлово-комунальні послуги.

Виборчий кодекс

вибори

Кодекс починає функціонувати за винятком кількох перехідних статей, які почнуть діяти з 1 липня.

Вибори народних депутатів України здійснюються на засадах пропорційної системи відповідно до єдиних списків кандидатів у депутати на округах і від партій.

Якщо партія отримує 5% і більше на виборах, то в Парламент потрапляють перші дев’ять депутатів за списком. При цьому буде зберігатися гендерний баланс: на кожні п’ять кандидатів – по два представники кожної статі.

Щодо виборів президента країни, то вони можуть бути черговими, позачерговими або повторними.

Виборчий кодекс передбачає пропорційну виборчу систему з відкритими регіональними списками.

Виборці голосуватимуть не тільки за партію, а й за конкретного кандидата в списку партії.

Скасування недоторканності народних депутатів

З 1 січня 2020 року набуде чинності закон про зняття депутатської недоторканності. Для затримання, арешту депутата чи притягнення його до кримінальної відповідальності з 1 січня не потрібен буде спеціальний дозвіл (рішення) Верховної Ради, як це було досі.

Водночас депутати не будуть нести юридичної відповідальності за свої висловлювання у Парламенті або за результати голосування. Виняток становитиме відповідальність за зневагу або наклеп.

Подорожі в Росію за закордонними паспортами

З 1 березня 2020 року виїзд з України до Росії буде здійснюватися лише на підставі закордонного паспорта.

Однак в’їзд на батьківщину громадян України з території РФ буде можливий і без закордонного паспорта. Державна прикордонна служба України пропускатиме українців також за внутрішніми паспортами і свідоцтвами про народження.

В Україні офіційно з’являться викривачі корупції

Закон про викривачів корупції гарантує право на винагороду тим, хто вкаже на неправомірні дії іншої людини.

Винагорода гарантується, якщо хабар або завдані державі збитки в 5 тисяч і більше разів перевищують прожитковий мінімум для працездатних осіб. Йдеться про хабарі в розмірі понад 10 мільйонів гривень.

За викриття корупціонера громадянин може отримати 10% від суми хабара або від суми завданих збитків. При цьому розмір винагороди не може перевищувати 3000 мінімальних заробітних плат – 12,5 млн гривень.

Анонімні повідомлення перевірятимуть, тільки якщо вони будуть містити інформацію про конкретну особу і факти, які можна перевірити. Перевірка може тривати протягом 15 днів (у разі необхідності строки можуть продовжити до 30 днів).

У документі зазначено, що викривачі та члени їхніх сімей будуть перебувати під захистом держави: їм можуть надати охорону.

Нові правила оформлення електронних декларацій

З 1 січня 2020 року в Україні починають діяти оновлені правила подання та оформлення електронних декларацій.

Зокрема, відтепер діятимуть такі нововведення:

• скасовується обов’язок подавати декларації для громадських активістів — фізичних осіб, які займаються антикорупційною діяльністю;
• зменшується перелік випадків, в яких зобов’язані подавати декларації, для представників громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інших осіб, які входять до складу конкурсних комісій, громадських рад, рад громадського контролю тощо;
• змінюється норма щодо подання виправленої декларації: відтепер протягом 7 днів після подання декларації подати виправлену можна не більше трьох разів.

Нові онлайн-сервіси державних послуг

З 1 січня 2020 року в тестовому режимі запрацював проєкт е-Малятко — це можливість отримати 10 послуг держави, пов’язаних із народженням дитини, за однією електронною заявою одразу в пологовому будинку.

Передбачено зменшення кількості необхідних візитів в органи державної влади з 11 до нуля, а кількості документів, які вимагали, — з 37 до 1.

З 1 січня цей проєкт розпочали в 11 українських містах — Києві, Дніпрі, Харкові, Одесі, Запоріжжі, Рівному, Кривому Розі, Львові, Луцьку, Вінниці та Маріуполі.

Серед 10 послуг, які замінить така електронна заява:

  • державна реєстрація народження дитини;
  • реєстрація місця її проживання;
  • призначення допомоги при народженні;
  • реєстрація дитини в електронній системі охорони здоров’я;
  • реєстрація дитини у Державному реєстрі фізичних осіб — платників податків;
  • отримання посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї;
  • визначення походження народженої дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі між собою;
  • визначення належності дитини до громадянства України;
  • присвоєння дитині унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;
  • призначення допомоги багатодітним сім’ям.

Окрім того, в 2020 році передбачено запровадження проєкту ID 14 — це одночасна реєстрація фізичної особи як платника податків під час першого оформлення паспорта громадянина України.

В Україні працюватиме європейська модель ринку газу

З 1 січня 2020 року змінюються умови на газовому ринку.

Найбільш прибутковий актив “Нафтогазу” — газотранспортну систему — передано в управління ТОВ “Оператор ГТС України”. В Україні працюватиме європейська модель ринку газу, тобто постачати та видобувати газ буде компанія, яка не має доступу до його транспортування. З 1 січня доходи від транзиту газу отримуватиме “Оператор ГТС України”. 

Українці зможуть самі вибирати постачальника газу на вигідних для себе умовах.

В українців з 1 січня буде два варіанти, як платити за газ для будинку: або за гарантованою ціною (яка буде діяти до кінця кварталу), або за ринковою. Щоб захистити населення від коливання цін, Кабмін ввів “страхову ціну”, тобто фіксацію ціни на певному рівні.

Страхова ціна “Нафтогазу” – 6 961 грн за тисячу кубометрів з ПДВ. Її визначили на підставі котирувань на найбільшій європейській газовій біржі, і вона на 7% менше, ніж в першому кварталі 2019 року.

Проте кінцева вартість газу буде залежати від тарифів на транспортування, їх встановлює Нацкомісія з тарифів. Якщо дивитися на тарифи у листопаді, то вартість газу може становити близько 8 тисяч гривень за тисячу кубометрів.

Квартальна ціна буде діяти автоматично для всіх споживачів.

З 1 січня вступили в силу оновлені державні будівельні норми

У нових житлових будинках заборонять розміщувати готелі, хостели та магазини загальною площею понад 1 тис. кв. м.

Штрафи для водіїв

В Україні в 2020 році посилять штрафи для нетверезих водіїв. З 1 липня в Україні вводиться кримінальна відповідальність за водіння у п’яному вигляді. Порушникам загрожує від 17 до 34 тис. грн. А штраф за повторне правопорушення – 51 тис. грн і позбавлення прав. Штрафи з наступного року стануть електронними.

Запрацює система фото- і відеофіксації на дорогах

У першому кварталі 2020 року повноцінно запустять систему автоматичної фото- і відеофіксації перевищення швидкості.

З 1 січня будуть штрафувати за «євробляхи»

Ті, хто ввіз автомобіль із порушенням митних правил, сплатить штраф – від 85 до 170 тис. грн. А за використання «євробляхи» в комерційних цілях стягнуть ще 34 тис. грн.

Правда, на тлі протестів “євробляхерів” Кабмін погодився поки не штрафувати їх.

Зелені реєстраційні номери

З 1 січня в Україні на електрокари будуть встановлювати зелені реєстраційні номери. Крім зелених номерів, на електромобілях наступного року можна буде побачити нові дорожні знаки «Для електромобілів», «Крім електромобілів» і «Станція зарядки електромобілів».

В Україні введуть інститут кримінального проступку

Закон мав запрацювати з 1 січня 2020 року, проте поки не всі правоохоронні органи, яким підслідні кримінальні проступки, готові до розслідування цієї категорії справ. З 1 січня 2020 року в Україні змінюється сума, за крадіжку якої настає кримінальна відповідальність.

Більше без ГПУ

З початком нового 2020 року Генеральна прокуратура України припинила своє існування. Замість неї з 2 січня почав свою роботу Офіс Генерального прокурора.

Він матиме 12 департаментів, 8 окремих управлінь, дві спеціалізовані прокуратури та 1 500 працівників замість 2 500 співробітників Генеральної прокуратури, передбачених законодавством.

Зміни в системі освіти

У 2020 році університети вперше прийматимуть сертифікати ЗНО чотирирічної давності. Виняток ЗНО-2017 – іноземна мова.

ЗНО тепер будуть здавати і після бакалаврату для атестації студентів. Результати також можна використовувати для прийому в магістратуру.

У 2020 році в шкільній освіті введуть ряд новацій. Ті, хто піде до школи у 2020-му, не буде проходити співбесіду і вибирати собі шкільну форму. Всі школярі отримають електронний учнівський квиток. Оцінки будуть повідомляти особисто, а не на весь клас.

У новому навчальному році учні дев’ятих і десятих класів почнуть вивчення фінансової грамотності. За новим підручником і робочим зошитом школярі вивчатимуть основні права споживачів фінпослуг, правила безпечної роботи з платіжними картками, ознайомляться із тим, що таке криптовалюта тощо.

2020-й стане останнім роком, коли математика буде предметом за вибором під час зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) школярів.

У 2020 році ЗНО проходитиме аналогічно до тестів минулого року: школярі можуть обрати не більше чотирьох предметів, два з яких обов’язкові:

  • українська мова та література;
  • математика або історія України — на вибір.

ЗНО розпочнеться 21 травня 2020-го з математики, також у травні випускники складатимуть тести з української мови й літератури та фізики. ЗНО з інших предметів відбудеться з 1 червня до 15 червня. Загалом тестування проведуть з 11 предметів.

Кінець аналогового телебачення

З 30 червня 2020 року в Україні буде повністю відключено аналогове мовлення — країна перейде на цифрове телебачення.

Це мало б статися навіть з 1 січня, однак термін перенесли через відсутність цифрових ліцензій у багатьох регіональних аналогових каналів.

Аналогове мовлення продовжать лише ті мовники, які працюють на територіях, що межують з Росією — на півночі країни і в Херсонській області, на лінії розмежування і тимчасово окупованих територіях, а також місцеві телерадіокомпанії, які не мають ліцензії на мовлення в цифрових мультиплексах.

Кінець таксофонів

«Укртелеком» з 1 лютого 2020 року припинить надавати послуги зв’язку через таксофони і почне демонтаж обладнання.