На фоні пандемії коронавірусу почали відбуватися суттєві зміни в культурному житті. Через карантинні обмеження кінотеатри закрили, а покази нових фільмів перенесли. Тепер прем’єри фільмів транслюють онлайн. А головну кінопремію “Оскар” переносять, задля безпеки всіх учасників. Після чого, за ефектом доміно, перенесли й церемонію вручення нагород Британської академії кінематографічного і телевізійного мистецтва BAFTA, яка традиційно проводиться рівно за два тижні до “Оскара”.

Explainer пояснює, які зміни відбулися та чого чекати у майбутньому від головної кінопремії року.

Коли відбудеться “Оскар” 2021 року?

Церемонію вручення премії “Оскар” було заплановано на 28 лютого, але через пандемію коронавірусу її перенесли на 25 квітня.

До того “Оскар” переносили тричі, але не на такий тривалий час і не так завчасно. У 1938 році – через повінь у Лос-Анджелесі, у 1968-му – через вбивство Мартіна Лютера Кінга та в 1981-му – через замах на тодішнього президента США Рональда Рейґана. 

Через перенесення дати премії “Оскар” церемонію вручення нагород Британської академії кінематографічного і телевізійного мистецтва BAFTA також перенесли. Раніше планували провести її 14 лютого, але тепер вона має відбутися 11 квітня 2021 року. Рівно за два тижні до “Оскара”. Британська академія оголошує лауреатів премії BAFTA між церемоніями присудження двох головних нагород світу кіномистецтва: “Золотого глобуса” і “Оскара”. Тому премію BAFTA оцінюють як орієнтир для визначення можливих переможців “Оскар”. 

Нові правила відбору фільмів

Кіноакадемія оголосила нові правила відбору фільмів. Вперше на конкурс будуть допущені фільми, які не показували в кінотеатрах через пандемію, але які транслювалися в Інтернеті.

Такі зміни стосуватимуться лише номінантів “Оскару” 2021 року. Фільм повинен бути доступний на комерційних стрімінгових ресурсах або на Vod-сервісі (відео за запитом).

Раніше основною умовою участі в конкурсі був показ фільму в одному з комерційних кінотеатрів округу Лос-Анджелес протягом семи днів поспіль, як мінімум три рази на день. Однак на тлі пандемії з 16 березня всі кінотеатри Лос-Анджелеса закриті. Фільми можуть претендувати на участь у номінації “Найкращий фільм” та інших. Зокрема, і в номінації “Найкращий міжнародний фільм”.

«Академія твердо вважає, що немає кращого способу передати атмосферу фільмів, ніж побачити їх у кінотеатрі. Наша прихильність до цього є незмінною і непохитною. Однак пандемія COVID-19 зумовлює необхідність цього тимчасового виключення із наших правил присудження нагород», – сказали президент Академії Девід Рубін і генеральний директор Дон Хадсон.

Кіноакадемію неодноразово критикували за ігнорування темношкірих, азійських режисерів, а також режисерок. Стандарти щодо представництва номінатів й отримання премії “Оскар” лишалися незмінними багато років.

Кіноакадемія докладає усіх зусиль, аби збільшити кіноспільнотне представництво. Та на майбутнє планує створити спеціальну групу лідерів галузі для забезпечення більш різноманітного прецтавництва кіноіндустрії. Створюватись вона буде у співпраці зі Спілкою виробників Америки (PGA). Групу лідерів призначив Девід Рубін, президент Академії; до її складу входитиме губернатор і голова комітету ДеВон Франклін. Він розробив нові інклюзивні стандарти для фільмів, що номінуватимуться на «Оскар», та планує запровадити все це до 31 липня. Але на фільми цьогорічного «Оскара» це не вплине.

Переваги та недоліки таких змін 

Оскільки запитань про Covid-19 більше, ніж відповідей, багато чого залишається незрозумілим — від строків лікування та вакцинування до безпечного проведення великих зборів на початку 2021 року. Отож, немає жодної інформації та гарантії, що церемонія проведення буде такою ж, як ми звикли. Формат проведення може суттєво відрізнятися від усі попередніх років.

Фото: REUTERS / Mario Anzuoni

Роботу над новими фільмами припинили і невідомо коли відновлять, що врізає список номінантів на участь в конкурсі.

Крім того, тепер номінації “Кращий звук” і “Кращий звуковий монтаж” об’єднають в одну “Кращий звук”. Тому конкуренція щодо отримання премії зростає.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому перемога «Паразитів» – це перемога всього світового кінематографа?

Щодо переваг. Зазвичай фільми повинні бути випущені до 31 грудня попереднього року та транслюватись у кінотеатрах, щоб отримати право на «Оскар». Але для церемонії 2021 року термін продовжили. Фільми, що будуть представленні до 28 лютого 2021 року онлайн, мають право на номінацію. Так, наприклад, фільм Спайка Лі “Da 5 Bloods”, прем’єра якого відбулась на Netflix 12 червня, буде допущено.

“Ми продовжуємо термін дії права на участь і дату нашої премії, щоб забезпечити гнучкість, необхідну кінематографістам для завершення і випуску своїх фільмів. Покарання за будь-які порушення не буде”, – сказали президент Академії Девід Рубін і генеральний директор Дон Хадсон.

OscarsSoWhite

“Оскар” неодноразово звинувачували у прихованому расизмі. Дуже часто його називають “надто білим” через те, що найпочеснішу нагороду дуже рідко отримують темношкірі. У 2016 році на номінацію “Оскар” не було висунуто жодного темношкірого актора, що спричинило шквал обурень. Це відбувалося вже два роки поспіль: у 2019-му темношкірих акторів також не було в списку номінантів. Однак у 2016 році бойкот вперше підтримали відомі актори.

Висловлювання щодо цього були кардинально різними. Актор Вілл Сміт і його дружина оголосили бойкот “Оскару”. А от акторка Шарлотта Ремплінг назвала скандал “расизмом щодо білих”. Після таких гучних висловлювань “Оскар”–2016 залишив після себе море обурень і хештег “OscarsSoWhite”, який перетворився на загальнодержавну платформу протесту.  

Сьогодні Сполучені Штати потопають у масових протестах щодо расової нерівності, які почалися після смерті афроамериканця Джорджа Флойда. Гасло “OscarsSoWhite” знову набуває актуальності на тлі цих протестів.

Що стоїть за цим скандалом? Кіноакадеміків дійсно охопив раптовий напад расової нетерпимості? У темношкірих кінематографістів насправді не було видатних досягнень? Або ж ми спостерігали черговий вибух вимог так званої позитивної дискримінації — тобто привілеїв і переваг для раніше невизнаної меншини?

Редактор журналу Hollywood Reporter Олександр Фолін висловився у програмі “П’ятий поверх” так: “Насправді ситуація така, що сьогодні не про расизм треба говорити, а, скоріше, про консерватизм, тому що з тих пір, як наприкінці двадцятих років була заснована американська кіноакадемія, вона змінювалася украй мало за своїм статутом, за своїм складом. Ми маємо справу з людьми старшого віку. Основний контингент — люди за 60. Які настільки давно в цьому бізнесі, що в ті роки, коли вони тільки починали, про расизм говорити просто не доводилося, бо як чорношкірих кінематографістів, так і латиноамериканських у Голлівуді було дуже-дуже мало.”

Цього разу кіноакадемія представила нових членів правління. Ними стали — актриса Вупі Голдберг і режиссерка Ава Дюверней. Враховуючи постійну критику в недостатній представленості жінок-діячок кіно і професіоналів різного расового походження, це дуже гарний і логічний хід з боку кіноакадеміків. Загалом після останніх виборів кількість жінок у складі збільшилась до 26, про це пише Variety.

Ава Дюверней та Вупі Голдберг

Ще одним критерієм позитивної динаміки є тренінги з неусвідомленої упередженості, в яких брав участь весь сьогоднішній склад ради в січні 2019 року. Тепер це навчання буде обов’язковим для всіх керівників, членів виконавчого комітету та членів академії. А також усім учасникам буде запропоновано взяти участь у навчанні. 

Цьогоріч академія проведе серію тренінгів під назвою “Діалог Академії: починається з нас”. Програма включатиме виступ Вупі Голдбер. Загалом розглядатимуть теми про тривалий шлях визнання різних рас, шкідливі стереотипи в голлівудських фільмах. Академія також представить розмови про системні зміни, які мають відбутися у таких сферах: кастинги, сценарії, постановки, режисура, фінансування та освітлення фільмів, щоб надати можливість жінкам і людям різних рас у створенні чогось нового.

Складність вибору

Як відбувається голосування? Процес голосування є надзвичайно складним, можливо, складнішим навіть за політичні вибори, пише Entertainment, ie. Наприклад, режисери можуть голосувати лише за режисерів, актори – за акторів тощо. Тому склад академії відбору дуже часто цим виправдовується. Голосування проходить у кілька раундів. Кожен учасник має прописати 5 найкращих варіантів у порядку вподобання, і так кілька раундів. Ось така довга і заплутана система, а все заради: “Оскар отримує…”. 

Нові реформи

Після такого скандалу кіноакадемія оголосила про масштабну реформу щодо складу і структури своїх комітетів і журі – щоб дати більше повноважень жінкам і представникам етнічних груп.

Відповідно до нових правил, кожен новий член академії отримує десятирічний мандат, який буде оновлюватися за умови, що його власник протягом цього десятирічного терміну працював у кіно. Якщо термін дії членства академіка оновлюється три рази або академік отримує номінацію на “Оскар”, його членство буде довічним.

Ці правила застосовуватимуть і до чинних членів академії, з урахуванням їхніх колишніх заслуг. 

Чого чекати у майбутньому?

Кіноакадемія оголосила, що, починаючи з 93-ї церемонії вручення премії «Оскар» (2021), правила вибору номінантів у категорії «Кращий фільм» будуть змінені. Про це повідомляють на офіційному сайті кінопремії.

Відповідно до нових правил, номінантів буде рівно десять. До внесення змін кількість фільмів могла бути значно меншою. Основною метою цього рішення було підвищення рівня репрезентативності на конкурсі. Через те, що організаторів кінопремії дуже часто критикують за недостатню увагу до темношкірих і азійських авторів. Тому для вирішення цієї проблеми всі працівники кіноакадемії будуть щорічно проходити курси з боротьби із неусвідомленою упередженістю в судженнях.

Ключові дати:

  • Починається попереднє голосування: понеділок, 1 лютого 2021 року
  • Попереднє голосування закінчується: п’ятниця, 5 лютого 2021 року
  • Оголошення списків “Оскара”: вівторок, 9 лютого 2021 року
  • Починається голосування за кандидатури: п’ятниця, 5 березня 2021 року
  • Голосування за кандидатури закінчується: середа, 10 березня 2021 року
  • Оголошення номінацій на «Оскар»: понеділок, 15 березня 2021 року
  • Починається фінальне голосування: четвер, 15 квітня 2021 року
  • Фінальне голосування закінчується: вівторок, 20 квітня 2021 року
  • Вручення премій «Оскар»: неділя, 25 квітня 2021 року