Туристи з усього світу чекають відновлення сезону подорожей цього літа. Незважаючи на те, що через пандемію коронавірусу туристичні плани більшості з нас скасовані, цього літа є ймовірність відпочити й погрітися на європейських пляжах.
Після кількох місяців карантинних заходів у всьому світі різні країни масово продовжують анонсувати відкриття кордонів. Частина країн відкрили кордони тільки між собою.
Однак через пандемію коронавірусу наші мандрівки вже не будуть такими, як раніше. Зміниться все, починаючи від вимог безпеки та умов відпочинку до цін на квитки й путівки.
Explainer пояснює, як не заразитися коронавірусом під час поїздки, які нові правила вводяться під час авіаперельотів та в які країни можна буде поїхати на відпочинок.
Що каже Всесвітня організація туризму?
Коли країни по всьому світу закрили свої кордони, намагаючись запобігти поширенню COVID-19, туризм був серед тих галузей, які найбільше постраждали. За даними Всесвітньої організації туризму Організації Об’єднаних Націй, у березні прибуток зменшився на 57%, а до кінця квітня були встановлені деякі обмеження на всі глобальні напрямки.
Якщо ці карантинні обмеження варіюватимуться від закритих або частково закритих кордонів до карантину чи самоізоляції протягом 14 днів, будь-яке відновлення туристичного сектору, ймовірно, залежатиме від того, як і коли вони будуть скасовані.
І прогноз для наступної поїздки далеко не обнадійливий. Поточні сценарії передбачають, що міжнародний туризм цьогоріч знизиться на 60-80%.
Чи можуть українці спокійно відпочивати під час пандемії?
Уряд рекомендує утриматися від поїздок за межі України. У разі невідкладної ситуації виїхати можна автомобілем через наявні пункти пропуску.
Оскільки подорожі збільшують ваші шанси заразитися та поширити COVID-19, перебування вдома – найкращий спосіб захистити себе та інших від хвороби.
Але якщо ви думаєте про подорожі далеко від свого населеного пункту, то спочатку добре подумайте і дайте відповідь на такі запитання:
- Чи поширюється COVID-19 там, куди ви їдете? Ви можете заразитися під час подорожі.
- Чи поширюється COVID-19 у вашій громаді? Навіть якщо у вас немає симптомів, ви можете поширити COVID-19 під час подорожі.
- Чи будете ви або ті, з ким ви подорожуєте, перебувати в межах 1,5 м від інших під час подорожі? Перебуваючи на відстані менше 1,5 м від інших, ви збільшуєте шанси заразитися та заразити інших.
- Ви чи ті, хто подорожуєте з вами, з більшою ймовірністю захворієте на COVID-19? Люди похилого віку та люди будь-якого віку, які мають проблеми зі здоров’ям, мають більш високий ризик захворіти на COVID-19.
- Ви живете з тим, хто швидше захворіє на COVID-19? Якщо ви заразилися під час подорожі, ви можете заразити COVID-19 близьких людей, коли повернетесь, навіть якщо у вас немає симптомів.
- Чи вимагає населений пункт, де ви живете, чи пункт призначення залишатися вдома протягом 14 днів після подорожі? Деякі органи державного та місцевого самоврядування можуть вимагати від людей, які нещодавно подорожували, залишатися вдома протягом 14 днів.
Експерти кажуть, що неможливо повністю усунути ризик зараження коронавірусом під час подорожі. Але є запобіжні заходи, яких ви можете вжити, щоб зменшити шанси захворіти на COVID-19 під час відпустки.
Ось основні правила:
- Ніколи не виїжджайте зі свого населеного пункту, якщо ви хворі чи перебуваєте на самоізоляції, через ймовірність захворіти COVID-19.
- Якщо ви виїжджаєте з області з високим рівнем захворюваності на COVID-19, є ймовірність, що ви можете бути безсимптомним перевізником. Вживайте додаткових заходів обережності, щоб уникнути поширення вірусу на область, де ще не зафіксовано багато випадків.
- Постійно носіть маску в громадських місцях.
- Плануйте заздалегідь свою поїздку. Візьміть їжу та воду на той випадок, якщо в дорозі будуть закриті ресторани та магазини. Візьміть необхідну кількість засобів для дезінфекції та медикаментів, щоб вистачило на всю вашу поїздку.
- Перед від’їздом перегляньте рекомендації державних та місцевих департаментів охорони здоров’я у запланованому пункті призначення та за маршрутом. Державні чи місцеві органи влади можуть мати дію наказів про перебування вдома, карантини, накладені після прибуття, або пункти пропуску на державних кордонах. Дотримуйтесь цих інструкцій відповідно.
Які є ризики захворіти на COVID-19 залежно від способу подорожі?
Подорож збільшує ваші шанси заразитися та поширити COVID-19. Досі невідомо, чи один вид подорожі безпечніший за інші; однак аеропорти, автовокзали, вокзали та зупинки відпочинку – це місця, де туристи можуть підхопити вірус у повітрі чи на поверхнях. Це також місця, де важко дотримуватися соціальної відстані (не менше 1,5 м від інших людей).
Розглянемо такі ризики зараження або поширення COVID-19 залежно від способу подорожі:
Повітряні подорожі
Подорожі літаком вимагають більше часу під час проходження реєстрації, лінії безпеки та перебування в терміналах аеропорту, що може зблизити вас з іншими людьми та змусити часто торкатися поверхонь.
Більшість вірусів та інших мікробів не поширюються легко під час польоту через особливу циркуляцію повітря в салоні та фільтри в літаках. Однак дотримуватися соціальної дистанції складно для багатолюдних рейсів, і, можливо, доведеться сидіти біля інших (в межах 1,5 м), іноді годинами. Це може збільшити ризик впливу вірусу, який викликає COVID-19.
Подорож автобусом чи поїздом
Подорож автобусами та поїздами протягом будь-якого часу може передбачити сидіння на відстані менше 1,5 м від інших. Це може збільшити ризик впливу вірусу, який викликає COVID-19.
Подорож автомобілем
Під час зупинкок на автозаправках чи в кафе ви та ваші попутники можете тісно контактувати з іншими людьми та поверхнями, збільшивши ризик впливу вірусу, який викликає COVID-19.
Чи безпечно літати літаком?
У літаків дуже високе співвідношення зовнішнього свіжого повітря та рециркульованого повітря – приблизно в 10 разів вище, ніж у більшості будівель. Крім того, більшість систем вентиляції літаків мають фільтри HEPA. Вони є щонайменше на 99,9% ефективними при фільтрації частинок діаметром 0,3 мкм і більш ефективними при виведенні як менших, так і більших частинок.
Якщо ви вирішили летіти, то ознайомтеся з політикою авіакомпаній щодо сидіння та посадки. Деякі з них мінімізують пропускну здатність та розсаджують пасажирів, не використовуючи середніх сидінь та маючи порожні ряди. Інші сідають на борт з задньої частини літака.
Накази, рекомендації урядових установ, аеропортів та авіакомпаній постійно змінюються, тому переконайтеся, що ви шукаєте найновіші документи, якими ви користуєтесь для отримання додаткових порад і поточних обмежень.
Подумайте про бронювання кількох (коротших) рейсів. Це зменшить ймовірність використання туалету та тривалість впливу інфікованої людини в літаку.
Після бронювання виберіть місце біля вікна, якщо це можливо. Згідно із дослідженнями вчених, це допоможе зменшити кількість контактів і зберегти необхідну дистанцію між людьми.
Нові правила Європейської агенції з авіабезпеки
Європейський центр з профілактики та контролю захворювань (ECDC) та Європейське агентство з авіаційної безпеки (EASA) підготували перелік правил та рекомендацій для роботи авіасполучення після карантину.
Згідно з новими правилами, переміщатися між країнами зможуть тільки ті, хто не хворів на COVID-19 протягом останніх 2 тижнів і не контактував із хворими, і в кого немає симптомів вірусу. Перед вильотом необхідно буде заповнити спеціальну декларацію про стан здоров’я.
При цьому туристи, які захворіли на COVID-19 після покупки квитків, зможуть безкоштовно змінити дату рейсу. Щоправда, для цього необхідно буде надати медичну довідку.
Зазначимо, що ці правила мають рекомендаційний характер і стануть лише основою для правил конкретних авіакомпаній і аеропортів.
Які правила діятимуть в аеропортах?
Нові правила забороняють особам, що зустрічають, і тим, хто проводжає, заходити в термінал. Доступ до аеропорту тепер буде лише у пасажирів і працівників, задіяних в роботі об’єктів.
При вході в аеропорт у пасажирів і працівників можуть перевіряти температуру тіла, а тих, в кого температура перевищує 38 °C, направлятимуть на додатковий контроль. Однак EASA наголошує, що у цього заходу досить низька ефективність.
Це пов’язано з тим, що багато хворих на COVID-19 не мають температури, сенсори вимагають регулярного калібрування, температуру можна зменшити за допомогою жарознижувальних препаратів. Тому така перевірка може створити помилкове відчуття безпеки при недотриманні інших заходів. Через це EASA радить витрачати кошти на інші засоби безпеки.
Серед них – ретельне прибирання в залах аеропорту, встновлення захисних екранів на стаціонарних стійках, наприклад, реєстрації або паспортного контролю.
Між людьми повинна бути дистанція 1,5 м. Для визначення дистанції на підлогу можуть наноситися спеціальні мітки.
Відкриття пунктів торгівлі, за винятком важливих сервісів (ймовірно, йдеться про аптеки), в аеропортах відкладено. При цьому оператори повинні забезпечити пасажирів безкоштовною питною водою.
Засоби захисту для пасажирів і персоналу
В аеропортах і літаках дозволено лише медичні маски; саморобні – не підійдуть.
Носіння маски рекомендовано після входу в термінал, у літаку і до виходу з аеропорту після прильоту в місце призначення. Виняток зроблено лише для дітей до 6 років і дорослих, які не можуть носити маски за показаннями здоров’я.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи варто носити маски під час пандемії, якщо так – то які?
Персонал, який спілкується з пасажирами, повинен додатково мати рукавички, а співробітники служби авіаційної безпеки – захисні прозорі екрани на обличчі.
Форму необхідно міняти щодня.
Оператори аеропортів повинні забезпечити можливість придбання маски пасажирами, якщо вони не змогли її купити до приїзду в термінал. Також авіакомпанії повинні мати необхідний запас масок на борту й одноразові пакети для їхньої утилізації після польоту.
Посадка на літак
Біля виходу на посадку аеропорти повинні будуть розмістити дезінфектори для рук.
Якщо посадка відбувається з використанням автобусів, їх має бути більше для забезпечення необхідної дистанції.
Якщо посадка відбувається через трапи або пішки, в літак будуть запускати пасажирів від останнього ряду до першого.
Пасажирам, які мають ознаки хвороби або порушують встановлені правила гігієни, можуть відмовити у вході в термінал або посадці на літак. В EASA очікують, що найближчим часом через введення нових правил збільшиться число пасажирів-бешкетників.
На борту літака
EASA не обмежувала кількість місць у літаках, які можуть продавати авіакомпанії. Однак якщо дозволяє завантаження й балансування літака, мандрівники повинні сідати якомога далі одне від одного.
Авіакомпаніям рекомендували забезпечити перевезення в салоні меншої кількості ручної поклажі, стимулюючи пасажирів здавати речі в багаж.
Бортпровідники повинні забезпечити відсутність черг у проходах і біля туалетів, при цьому один із туалетів рекомендовано резервувати для потреб екіпажів.
Сервіс на борту необхідно обмежити для зменшення взаємодії між людьми. Заборонено продаж Duty Free та інших товарів, крім попередньо упакованої їжі. Якщо можливо, авіакомпанії повинні відмовитися від оплати готівкою та перейти на використання банківських карт.
Також на борту літака за наявності технічної можливості слід збільшити подачу свіжого повітря замість рециркуляції. Заборонено тримати пасажирів у салоні понад 30 хвилин, якщо немає належної вентиляції.
Як себе захистити від реєстрації до посадки на літак?
Від моменту реєстрації, проходження безпеки і до посадки на літак ви торкаєтеся багатьох поверхонь. Щоб мінімізувати ризик:
- Візьміть серветки для дезінфекції поверхонь, таких як ремінь безпеки, та особистих речей, наприклад, паспорта.
- Візьміть із собою пакети на блискавках для особистих речей, якими можуть користуватися інші, наприклад, ваш паспорт. Візьміть із собою додаткові пакети, щоб ви могли помістити ці речі в новий мішок після того, як отримаєте можливість їх дезінфікувати.
- Мийте руки або використовуйте дезінфекційний засіб якомога частіше.
- Щойно ви дістанетесь до свого місця біля вікна, намагайтеся зайвий раз нікуди не йти.
- Носіть маску.
Коли Україна відновить авіасполучення?
Відновлення роботи авіасполучення (прийняття та відправлення) заплановано на 15 червня 2020 року.
Але не поспішайте радіти, адже Європейське агентство авіаційної безпеки внесло до списку аеропортів, розташованих у районах з високим ризиком передачі COVID-19, аеропорти в Києві та Чернівцях. Оновлений список набув чинності 22 травня.
Те, що українські аеропорти є у цьому списку, означає, що літаки, які літають до та з України, повинні проходити повну дезінфекцію спеціалізованими засобами після кожного польоту до та з українських летовищ.
Також ці літаки повинні бути обладнані одним або більшою кількістю універсальних комплектів для захисту членів екіпажу, які надають допомогу у разі потенційних випадків зараження COVID-19, а також для очищення і правильного вилучення потенційно інфікованого вмісту.
Кілька провідних авіакомпаній вже анонсували регулярні рейси з країн ЄС до України і назад.
Wizz Air (Угорщина) почала продаж квитків з Києва, Харкова, Одеси, Львова і Запоріжжя. Але через продовження карантину призупинила продаж квитків до та з України до 15 червня включно.
Lufthansa (Німеччина) анонсує відновлення регулярних рейсів з Франкфурта й Берліна до Києва з 1 червня.
Czech Airlines анонсує рейси з Києва та Одеси до Праги і назад з 1 липня.
SkyUp наразі пропонує поодинокі (чартерні) рейси у травні, з Києва до окремих міст Євросоюзу та назад.
Які є ризики заразитися коронавірусом на пляжі, в басейні чи в парку?
Оскільки вірус, який викликає COVID-19, важче передається на вулиці, то відпочинок на свіжому повітрі, включно з пляжами, парками та пішохідними маршрутами, – хороші варіанти для українців, які планують відпустку.
Але оскільки ці місця відпочинку також можуть легко переповнитись, важливо триматися на відстані 1,5 м від інших і практикувати соціальне дистанціювання, навіть перебуваючи на вулиці. Носіть постійно маску, коли соціальна дистанція неможлива.
Багато популярних національних парків, які закрилися на карантин через COVID-19, знову відкриваються.
Те саме стосується пляжів, які можуть встановлювати обмежувальні смуги, щоб люди не лежали на близькій відстані та зменшувати паркувальні місця, щоб обмежити густоту на пляжі. Багато місць з пляжами вже вживають заходів для зменшення щільності.
Щодо самого моря, то експерти кажуть, що ризик полягає у поширенні між людьми. Немає доказів того, що вірус може передаватися через воду.
Перебуваючи біля басейну, люди повинні носити маски та уникати збору в групи. Рятувальники повинні зосереджуватися виключно на безпеці на воді, а інших членів персоналу слід призначити для того, щоб вони контролювали дотримання правил соціальної дистанції.
Якщо ви відвідуєте громадський басейн, тримайтеся на відстані 1,5 м від інших біля басейну.
Маску потрібно знімати тільки тоді, коли ви перебуваєте у воді.
Знову ж таки, немає жодних доказів передачі вірусу через воду, а загальнодоступні басейни, як правило, хлоровані.
Кому не слід подорожувати?
Щоб захистити себе та своїх близьких, вам не слід подорожувати, якщо:
- відчуваєте будь-які симптоми коронавірусу;
- повинні перебувати на самоізоляції внаслідок коронавірусних симптомів чи через рідних, які хворі на коронавірус;
- ви є найбільш вразливими до коронавірусної інфекції.
Які популярні серед туристів країни відкриють кордони цього літа?
Єврокомісія рекомендувала державам ЄС і Шенгенської зони розпочати поступове зняття обмежень на переміщення жителів цих країн територією союзу.
Водночас рекомендації щодо обмеження поїздок за межі Шенгенської зони залишаються в силі до 15 червня. До цієї ж дати Брюссель закликає не відкривати зовнішні кордони Євросоюзу, які повинні бути відкриті тільки після повного зняття обмежень на пересування всередині ЄС.
Зазначимо, що відкриття кордонів у країнах Євросоюзу означає відкриття кордонів тільки між цими країнами. Туристів з інших країн там поки не чекають. Рішення лідерів ЄС та президентів країн приймаються на основі ситуації з поширенням коронавірусу. Італія, яка ще донедавна була в найважчому становищі, вже зараз іде на випередження у відкритті кордонів і з 3 червня відкриває кордони для громадян всіх країн ЄС.
Хорватія
З 29 травня Хорватія відкриє свої кордони для громадян Словаччини, Чехії, Угорщини та Австрії без вимоги щодо самоізоляції. Потім країна планує відкрити в’їзд для громадян Німеччини, а згодом – і Польщі. Раніше країна вже відкрила кордон зі Словенією.
З 1 червня в Хорватію можуть приїжджати громадяни ЄС. Жодних довідок для в’їзду в країну не потрібно. Єдина вимога – дотримання соціальної дистанції в громадських місцях – на пляжах, в магазинах, кафе і ресторанах.
15 червня Хорватія, можливо, відкриє кордони для всіх країн, зокрема й для мандрівників з України.
Іспанія
Влада Іспанії оголосила, що відкриє кордони для іноземних туристів у липні. Точних дат немає, як і інформації про відновлення авіасполучення з іншими державами.
Влада обіцяє, що вживатиме усіх необхідних санітарно-гігієнічних заходів для безпеки туристів і місцевих жителів.
В іспанському уряді хочуть створити «безпечні кордони» між країнами, особливо з тими, які приносять найбільше туристів — Німеччиною, Великою Британією, Францією та Італією. «Безпечні кордони», насамперед, планують відкривати з тими країнами, де ситуація з COVID-19 станом на зараз така ж, як у самій Іспанії.
Іспанія стала однією з країн, які найбільше постраждали від пандемії.
Кіпр
Влада Кіпру теж почала знімати обмеження. На першому етапі послаблення карантинних обмежень, який стартує з 9 червня, уряд дозволив відвідувати острів туристам з Австрії, Болгарії, Угорщини, Німеччини, Греції, Данії, Ізраїлю, Литви, Мальти, Норвегії, Словенії, Словаччини, Фінляндії.
За 72 години до поїздки всі туристи повинні здати тест на коронавірус і після прильоту надати його результат.
На другому етапі зняття обмежень (заплановано на 20 червня) вимога про наявність довідки буде поширюватися на туристів з Польщі, Румунії, Швейцарії, Чехії та Естонії.
Незабаром влада Кіпру оголосить нові правила прийому туристів. Реєстрацію в готелях повністю перенесуть з ресепшна готелів в онлайн, співробітники готелів носитимуть захисні маски, а після прибуття у туристів заберуть багаж, який в готелі дезінфікують, а потім – доставлять одразу в номер гостя.
Португалія
Однією з перших про готовність приймати всіх іноземних туристів оголосила Португалія. Влада приступила до реалізації другого етапу зняття обмежувальних заходів. Міністр закордонних справ Аугушту Сантуш Сілва заявив, що туристи, які прибули в країну, будуть проходити мінімальний санітарний контроль. Про жоден обов’язковий двотижневий карантин для тих, хто приїхав відпочивати, не йдеться.
Готелі почнуть поступово відкриватися з 1 червня, але заборона на дискотеки буде діяти максимально довго. Також кожен гість буде заселятися в номер тільки через 24 години після того, як його покинув попередній відвідувач. Гостям готелів, розташованих на узбережжі, роздадуть власні шезлонги, від прокату цього літа відмовляться.
Пляжі Португалії відкриються 6 червня: відпочивальники повинні будуть дотримуватися дистанції (1,5 м), парасольки розмістять як мінімум в 3 метрах одна від одної. Також з’явиться застосунок для мобільних телефонів, де можна буде перевірити, скільки відвідувачів перебуває на тому чи іншому пляжі.
18 травня в Португалії частково відкрилися кафе і ресторани, а також відновили роботу музеї та визначні пам’ятки.
Італія
Уряд Італії готується до відкриття кордонів вже 3 червня. Обмеження на в’їзд та виїзд з країни будуть скасовані. Відвідати Апенніни зможуть туристи практично з усіх країн, де епідемічна ситуація не викликатиме занепокоєння. Також повинні будуть відновити роботу аеропорти.
Чи буде дозволено в’їзд в Італію українським туристам, поки невідомо.
Греція
Влада Греції планує відновити пряме зарубіжне авіасполучення з 1 липня. Туристичний сезон в країні стартує з 15 червня. Всі іноземні туристи, які приїздять в країну, будуть здавати після прибуття тести на коронавірус.
З 1 червня планується відкриття міських готелів, з середини наступного місяця туристи зможуть забронювати номер в будь-якому готелі, а вже в липні Греція почне приймати міжнародні рейси.
Туристів не примушуватимуть перебувати в самоізоляції, однак тестування на коронавірус повністю скасовувати не будуть, і певну кількість тестів буде проведено для моніторингу ситуації.
Туреччина
З 20 травня дозволено в’їзд громадянам 30 країн, зокрема України, для проходження лікування в медичних установах Туреччини. Перетинати кордон зможуть лише громадяни з негативним результатом тесту на коронавірус.
Турецькі авіалінії планують відновити польоти всередині країни вже у червні. Також у червні авіакомпанія почне виконувати рейси в 19 країн, зокрема в Канаду, КНР, Японію, Німеччину, Нідерланди, Білорусь та інші країни. Польоти в Україну планують відновити вже у липні.
У всіх громадських місцях діятимуть вимоги щодо збереження дистанції у 1,5 метра. У готелях і ресторанах страви, які входять в меню шведського столу, помістять за скляні вітрини, відвідувачі не зможуть класти їжу на тарілки самостійно, допомагати туристам буде персонал готелів і ресторанів, обслуговуючи гостей в рукавичках і масках.
Албанія
Албанія може відкрити кордони для туристів до кінця травня.
Прем’єр-міністр країни Еді Рама повідомив парламенту 21 травня, що за останні три тижні в Албанії не було зафіксовано жодної смерті від коронавірусу.
Грузія
Внутрішній туризм знову відновиться 15 червня.
З 1 липня сухопутні та повітряні кордони Грузії мають знову відкритися відповідно до принципу безпечних коридорів, і відбудеться поступове відновлення польотів та міжнародного туризму.
Чорногорія
Міжнародні аеропорти Чорногорії у Подгориці та Тиваті відкрилися 20 травня для авіації загального призначення. З 18 травня в країні працюють готелі, пляжі, торгові центри, ресторани та кафе.
Кордони із сусідніми країнами відкриються 1-10 червня. Чорногорія відкриє свої кордони для мандрівників із країн, які повідомляють про не більше 25 випадків зараження на 100 тисяч людей – включно з Хорватією, Албанією, Словенією, Німеччиною та Грецією.
Єгипет
До кінця травня готелі Єгипту зможуть прийняти лише 25% туристів, на яких розраховані можливості готельного бізнесу. З 1 червня максимальне навантаження збільшиться до 50%, і поки що це стосується внутрішнього туризму.
У липні в Хургаду почнуть літати перші чартерні рейси.
Чи буде дозволено в’їзд в Єгипет українським туристам, поки невідомо.
Ізраїль
Зараз іноземні туристи потрапити до Ізраїлю не можуть: до 30 травня 2020 року в’їзд заборонено.
Наразі в Ізраїлі запроваджено обмежувальні заходи щодо іноземних громадян, які планують відвідати країну. Іноземці можуть отримати дозвіл на в’їзд в країну виключно у разі можливості забезпечити перебування у самоізоляції протягом двох тижнів.
Таїланд
Таїланд впускатиме з червня туристів з сусідніх країн. Європейські мандрівники зможуть масово приїздити з жовтня.
Болгарія
Болгарія з 21 травня скасувала заборону на в’їзд для громадян Євросоюзу та країн Шенгенської зони. Однак тим, хто таки приїхав на болгарську територію, доведеться провести два тижні на карантині.
З 1 липня уряд Болгарії планує розпочати туристичний сезон, підготовка до нього стартує з 15 червня.
Чи можна зараз бронювати путівки?
Не маючи гарантій щодо того, коли і куди ми можемо подорожувати, переконайтеся, що все, що ви забронювали зараз, можна буде відкласти легко і безкоштовно, якщо потрібно.
Чи будуть якісь хороші туристичні пропозиції?
Так і ні. Деякі туристичні організації пропонують привабливі знижки для заохочення відвідувачів. Водночас іншим підприємствам, можливо, доведеться підвищити свої ціни. Авіакомпанії особливо сильно постраждали і попередили, що рекомендації соціального дистанціювання можуть зумовити підвищення цін на квитки, принаймні спочатку.