11 травня у Сенаті Конгресу США була зареєстрована резолюція, яка визнає РФ державою-спонсором тероризму.
У резолюції йдеться, що Сенат вважає дії уряду РФ за головування Володимира Путіна актами тероризму і закликає держсекретаря США визнати Росію державою, яка спонсорує тероризм.
Втім, визнання Росії державою-спонсором тероризму має досить довгу історію. 23 квітня 2014 року, після того, як Росія анексувала Крим, на вебсайті Білого дому «We the people» було створено петицію до президента США Барака Обами про визнання Росії державою-спонсором тероризму. За відведений на збір електронних підписів місяць петиція зібрала понад 100 тис. підписів з усього світу.
5 грудня того ж року Білий дім оприлюднив свою відповідь на петицію. Тоді Росію не визнали спонсором тероризму.
У квітні 2022 року Президент України Володимир Зеленський закликав США визнати Росію державою-спонсором тероризму. 03 травня Верховна Рада підтримала звернення до Конгресу США щодо визнання РФ державою-спонсором тероризму.
Explainer пояснює, якими можуть бути наслідки визнання РФ державою-спонсором тероризму та які це накладає на неї обмеження.
Держава-спонсор тероризму. Що означає цей термін?
Почнемо з того, що таке тероризм? Наразі немає якогось одного чіткого визначення цього терміна. Саме через це ООН вже протягом 60 років не може ухвалити конвенцію про боротьбу проти тероризму, бо держави-члени не можуть дійти згоди щодо визначення терміна «тероризм».
Втім, Генасамблея ООН у своїх деклараціях найчастіше визначає тероризм як злочинні акти, спрямовані чи розраховані на створення атмосфери терору серед широкого загалу, які за жодних умов не можуть бути виправдані, якими б не були їхні мотиви (політичного, філософського, ідеологічного, расового, етнічного, релігійного чи будь-якого іншого характеру), які можуть наводитися як їхнє виправдання.
А що ж означає “країна-спонсор тероризму”? Це країни, які Державний департамент США визначає як такі, що підтримують своїми діями міжнародний тероризм.
Проти таких країн, які входять до цього списку, запроваджують чотири категорії санкцій:
- обмеження на іноземну допомогу США;
- заборона на експорт і продаж оборонної продукції;
- певний контроль за експортом товарів подвійного використання;
- різноманітні фінансові та інші обмеження.
Ще один важливий момент – те, що санкції можуть накласти й на ті країни, які торгують з країнами-спонсорами тероризму.
Наразі Сполучені Штати вважають спонсорами тероризму чотири країни: Іран, КНДР, Сирію та Кубу.
Аби країну назвали спонсором тероризму, має бути кілька критеріїв. Держсекретар повинен визначити , що уряд «неодноразово надавав підтримку актам міжнародного тероризму».
З трьох законів, які уповноважують Держсекретаря призначати іноземний уряд державою-спонсором тероризму, лише один містить пояснення щодо того, які дії вважаються міжнародним тероризмом:
«Всі види діяльності, які, за визначенням Секретаря, навмисне сприяють міжнародному розповсюдженню ядерних вибухових пристроїв окремим особам або групам, умисно заохочують або допомагають окремій особі чи групам у придбанні спеціального ядерного матеріалу, що не охороняється, або свідомо допомагають чи підтримують зусилля окремої особи чи групи використовувати, розробляти, виробляти, накопичувати чи іншим чином придбавати хімічну, біологічну чи радіологічну зброю».
На думку професора політології Ратгерського університету Олександра Мотиля, визнання Росії державою-спонсором тероризму могло б допомогти у російсько-українських мирних переговорах, під час яких це визнання могло б використовуватися як розмінна монета. Проте зараз, коли переговори у глухому куті, важко сказати, чого можна досягти, визнавши Росію державою-спонсором тероризму на цьому етапі.
Чи зможе РФ вийти зі списку країни-спонсора тероризму, якщо все ж у нього потрапить?
Так, але для цього прописано кілька конкретних критеріїв.
По-перше, в країні мають відбутися фундаментальні зміни — зміни влади та політики.
По-друге, уряд повинен перестати підтримувати акти міжнародного тероризму (хоча б упродовж пів року).
По-третє, уряд повинен надати гарантії, що не підтримуватиме акти міжнародного тероризму у майбутньому.
Чи є причини вважати Росію країною-спонсором тероризму?
Росія могла б претендувати на це звання ще до початку масштабного вторгнення в Україну. Зокрема, в РФ були тісні зв’язки з країнами, які вже є у списку держав-спонсорів тероризму. Наприклад, вона підтримувала сирійський режим Башара Асада, а російські військові завдавали ударів у Сирії по мирних жителях, а це – воєнний злочин.
Росія також організувала отруєння сім’ї Скрипалів у Великій Британії та головного опозиційного політика Олексія Навального; крім цього,РФ підтримувала терористичні організації «ДНР» та «ЛНР» і була причетна до збиття рейсу MH-17 на Донбасі у 2014 році.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яким буде трибунал для Путіна та його генералів — пояснює правозахисниця
Після масштабного вторгнення військ РФ на територію України ми бачимо численні факти вбивств, зґвалтувань та катувань, які здійснили російські військові.
Тільки за перші два тижні квітня Офіс омбудсмена отримав від громадян з окупованих чи вже звільнених територій України близько 400 заяв про випадки сексуального насильства, вчиненого російськими військовими.
Що кажуть у США?
27 квітня Держсекретар США Ентоні Блінкен на слуханнях в Сенаті заявив, що не сумнівається в тому, що росіяни тероризують український народ. Втім, за його словами, юристи ще вивчають, які саме дії Кремля можуть підпасти під законодавчі вимоги для внесення РФ до списку країн, що підтримують тероризм.
6 травня спікер Палати представників США Ненсі Пелосі в інтерв’ю MSNBC заявила, що Росію слід офіційно визнати державою, яка спонсорує тероризм, адже звірства, які чинять російські військові, виходять за межі цивілізованої поведінки.
«Якщо Росія – не у списку держав-спонсорів тероризму, цей список потрібно викинути. Тому що йдеться про лідера ядерної держави, яка вдерлася в іншу країну і ще загрожує застосуванням тактичної ядерної зброї. Йдеться про президента країни, який відправив своїх солдатів чинити насильство, ґвалтувати дітей, дівчаток на очах їхніх матерів і матерів – на очах дітей», – заявила Пелосі.
11 травня, під час презентації резолюції щодо визнання РФ державою-спонсором тероризму, її співавтор, сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив:
“Це визнання буде важливим в американському законодавстві. Є лише чотири країни, які мають таке визнання: Куба, Сирія, Іран та Північна Корея. Ми намагаємося включити до цього списку Росію, щоб вона була п’ятою. Це компанія, з якою її (Росію – прим. ред.) треба асоціювати. Це тоталітарні режими, І вони не несуть добра”.