За дуже короткий термін в Україні сформувався феномен анонімних Telegram-каналів, які перетворилися на джерело «ексклюзивної» інформації для всіх, хто цікавиться зливами з кабінетів топ-чиновників.
В Україні несподівано з’явилося понад десяток каналів, які активно розповідали подробиці закритих засідань партії «Слуга народу», про протистояння в Офісі президента, прогнозували відставки міністрів та розповідали про «таємні» зустрічі депутатів та топ-чиновників.
У той самий час на цих анонімних Telegram-каналах почали публікувати фейки та «мочити» опонентів. До того ж склалася ситуація, коли анонімні адміністратори таких каналів за інформацію не відповідають.
Журналісти видання Liga.net з’ясували, що українські анонімні Telegram-канали пов’язані з РФ. Публікуємо головне з розслідування про те, як в Україні працюють анонімні політичні канали.
«Популярність Telegram накручена Кремлем»
У Росії месенджер Дурова перетворився на майданчик для пропаганди, фейків та маніпуляцій.
Екс-заступник міністра інформполітики України Дмитро Золотухін вважає, що саме Кремль зробив месенджер популярным.
Так, у 2017 році вибухнув скандал зі спробою російської влади заблокувати Telegram. На думку Золотухіна, Дуров обманює, що месенджер протистоїть ФСБ та Кремлю. Російські журналісти також вважають, що Дуров міг передати ключі від шифрування, і спецслужби в РФ можуть стежити за повідомленнями.
На початку 2018 року блокування Telegram раптом стало топовою темою для пропагандистських російських телеканалів. Варто відзначити, що будь-який меседж пропаганди на центральних російських ЗМІ узгоджується в Кремлі.
Російські топ-політики почали вкладати гроші в створення анонімних telegram-каналів і месенджер став ідеальним місцем, де можна «мочити опонентів». Прибуток анонімів в Росії (за один пост в перерахунку на гривні): близько 40 000 долл, якщо канал рівня «Незигарь», від 12 000 грн – канали від 50 000 підписників, від 2 000 грн – канали на 20 000 підписників.
Канали беруть гроші за кожен пост. У Росії найбільш популярним політичним каналом є Сталінгулаг (має 482 тис. підписників), який веде 27-річний інтернет-трейдер Олександр Горбунов. У своїх публікаціях він «мочить» російську владу, але в той самий час підтримує анексію Криму та репостить фейки про події в Україні.
Серед російських анонімних каналів найвідоміший – «Незигарь» (280 000 підписників). Російські журналісти пов’язують його з власником системи моніторингу ЗМІ «Катюша», якою користуються Міністерство оборони і Адміністрація президента Росії Владиславом Клюшиним.
Як Росія зайшла в українські Telegram-канали
Росія увійшла до українських Telegram-каналів в розпал останньої президентської кампанії. На початок 2019 року в українському інформполі з’явилося близько десятка анонімних Telegram-каналів, які рекламували російські.
Так, наприклад, в березні 2019 року було створено анонімний канал «Розвідник», який почав піарити прокремлівський канал «Незигарь».
Новостворені «українські» анонімні канали повністю повторювали російські. Так, на каналах вкидали правдиву та вигадану інсайдерську інформацію з нагнітаючими коментарями.
Помітивши ефективність анонімних Telegram-каналів в Україні політики почали використовувати месенджер після виборів президента в 2019 році. Вони також вели свої канали за прикладом росіян: анонімно і писали фейки і компромати на політичних конкурентів на виборах.
Як Росія використовуює українські Telegram-канали?
Служба безпеки України останнім часом часто фіксує, як російські спецслужби використовують українські телеграм-канали для поширення кремлівської пропаганди, компроматів та фейків. В СБУ зазначають, що росіяни хочуть штучно загострити ситуацію в Україні.
В Україні зафіксовано два типи «українських» анонімних каналів в Telegram, які контролюються РФ. Так, одна група прив’язана до українських мобільних номерів, інша – прив’язана до швейцарських, шведських та інших номерів телефонів, що знаходяться поза досяжністю СБУ.
Так, нещодавно в Києві СБУ накрила ботоферму, організовану росіянами та переселенцями з Донбасу. Вони створювали анонімні канали в Telegram, поширювали фейки, щоб знизити довіру до влади.
В СБУ також попередили українців, що російські спецслужби створюють українські номери-двійники, на які реєструють анонімні канали в меседжер.
Українські кіберполіцейські також моніторять анонімні канали в Telegram. Кіберполіція фіксує акаунти, які продають зламані бази даних, організовують кібератаки, але не можуть з ними боротися, адже немає прямого контакту з адміністрацією меседжер.
Анонімні українські політичні Telegram-канали
В Україні існує кілька десятків популярних Telegram-каналів. Але, найбільш популярними є 10 анонімних політичних каналів: Леґітимний, Темний лицар, Джокер, Резидент, Жінка з косою, Крокодил, Шептун, Розвідник, ЗеРада та Недоторкані. Вони активно розповідають подробиці закритих засідань партії «Слуга народу», про протистояння в Офісі президента, «таємні» зустрічі депутатів і топ-чиновників.
Сумарне охоплення ТОП-10 каналів за 2019 рік становить 166 млн переглядів (сума переглядів всіх постів).
Більшість українців вважають, що за такими каналами стоїть Офіс президента та люди президента України Володимира Зеленського.
В Офісі президента офіційно спростували, що такі канали ведуть. Так, помічник президента Андрій Єрмак заявив, що у Зеленського і Шефіра анонімних каналів немає.
Як українські анонімні канали пов’язані з РФ?
Журналісти промоніторили репости та згадки на каналах і з’ясували, що багато українських анонімних каналів пов’язані між собою та РФ. Так, «Розвідник» кожен день робить репост записів каналу «Легітимний». За словами журналістів, ці два псевдоукраїнські канали мають багато спільного у наповненні інформацією та щодо того, хто зробив ці канали відомими.
Журналісти промоніторили інформацію 14 telegram-каналів (Dubinsky.pro, Темний Лицар, Макс Бужанський, Резидент, Леґітимний, Жінка з косою, Розвідник, Білий лицар, Таємниці депутата, Джокер, Трубу прорвало, Крокодил, Соросята і Шептун) і створили карту репосту українського та псевдоукраїнської сегменту Telegram.
На карті позначено 125 telegram-каналів, чиї пости більш ніж один раз репостив хтось із 14 аналізованих осіб. Варто зазначити, що серед цих каналів журналісти знайшли 30 з російською геолокацією і 20 – псевдоукраїнські, які між собою переплетені. Так, наприклад псевдоукраїнський канал Леґітимний не відноситься безпосередньо до кремлівського Незигаря, але робить репост саме російської пропаганди.
Також наприклад, анонімний канал Розвідник розкручував кремлівський Незигарь. Далі канал репостив нібито український канал Шептун, абсолютно російський ВРУБ, російський канал Кремлівський безбашенник. Журналісти відзначають, що насправді Розвідник може бути прив’язаний до української SIM-карті, але він підтримує і поширює кремлівську пропаганду.
Так, канал Леґітимний робить репости Кремлівського безбашенника, Резидента та Жінки з косою.
На карті зв’язків журналісти виділили автономну групу з трьох каналів: Білий лицар, Правда Качури та Деренюга. Правда Качури – це канал нардепа від Слуги народу Олександра Качури, а Білий лицар нахвалює нинішню владу і є антагоністом Темного лицаря, який владу критикує.
Журналісти встановили, що Темний лицар почали розкручувати народні депутати від «Слуги народу» Максим Бужанський та Олександр Дубинський, а також канал Politicus, який веде журналіст Сергій Лямець.
Дубинський разом з екс-нардепом Ігорем Мосійчуком, Темним лицарем та Анатолієм Шаріем першими зробили репости Джокера.
Журналісти також знайшли зв’язок між каналами Леґітимний, Жінка з косою, Шептун та Резидент. Так, канал Леґітимний розкручували Жінка з косою, Шептун та канал Klymenko Time (соратника Віктора Януковича Олександра Клименка, який ховається в Росії).
Проаналізувавши, хто кого репостив, хто кого згадував та рекомендував до прочитання, журналісти зробили ключовий висновок, що псевдоукраїнські канали є посередником між Кремлем та публічними українськими каналами.
Хочемо заспокоїти, що сам по собі Telegram не страшний. Небезпечним є не меседжер як такий, а поширення українськими ЗМІ та політиками анонімної і дуже часто фейковий прокремлівської інформації, яка з’являється на анонімних телеграм каналах, які контролються РФ.