З 1 квітня ліки в аптеках можна придбати за електронним рецептом. Такий рецепт поширюється на всі зареєстровані в Україні ліки, які підлягають продажу лише за наявності рецепта від лікаря. Варто наголосити, що перелік рецептурних ліків МОЗ не змінює, а отже ті лікарські засоби, які раніше ми могли придбати за наявності паперового рецепта від лікаря, відтепер можна придбати за е-рецептом.

У профільному міністерстві наголошують, що традиційні для нас паперові рецепти діятимуть принаймні до закінчення воєнного стану.

Explainer пояснює, що таке електронний рецепт та як його отримати.

ЩО ТАКЕ ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЦЕПТ ТА ЯК ЙОГО ОТРИМАТИ

Електронний рецепт є аналогом паперового. Він створюється, зберігається і передається з використанням медичної інформаційної системи в електронній системі охорони здоров’я.

Механізм електронного рецепту полягає у призначенні не конкретних медикаментів, а активної речовини, яка входить до їхнього складу. До компанії-виробника лікарського засобу прив’язки не буде, тому пацієнт самостійно обиратиме марку ліків.

Для того аби отримати е-рецепт, потрібно записатися на прийом до лікаря, який працює медичному закладі будь-якої форми власності. Виписати такий рецепт мають право лікарі всіх спеціальностей. Пацієнт повинен звернутися до фахівця, який встановить діагноз і випише потрібні препарати. У віддалених регіонах пацієнти зможуть придбати рецептурні ліки за паперовим рецептом від фельдшера.

Після того як діагноз буде встановлено, лікар формує рецепт, вказавши активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції, відправляє на мобільний телефон пацієнта з номером електронного рецепта та унікальним кодом його погашення. Саме цей код ви і повинні будете пред’явити провізору під час візиту до аптеки. Він внесе унікальний код до системи і знатиме, які ліки вам потрібні. Якщо ж пацієнт не має мобільного, лікар виписує класичний паперовий рецепт.

Ліки за рецептом можуть придбати також близькі або рідні пацієнта.

ЧИ ПОТРІБНО ПОГАШАТИ ЕЛЕКТРОННИЙ РЕЦЕПТ ЗА ОДИН РАЗ?

Погашати електронний рецепт за один візит до аптеки, не потрібно. Ви можете придбати меншу кількість ліків, яка зазначена в рецепті. Тобто пацієнт може погашати рецепт стільки разів, скільки йому потрібно в межах кількості препарату, визначеної лікарем.

Функціонал електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків та розділити покупку на декілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно.

При відпуску фармацевт поставить на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та вкаже кількість відпущеного лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт зможе використати той самий рецепт.

Якщо ж ви потребуєте довготривалого лікування, оскільки маєте хронічні захворювання, то зверніться до лікаря первинної ланки з яким у вас укладена декларація і домовтеся аби отримати е-рецепт у телефонному режимі за умови попередньо встановленого діагнозу та призначення лікування, зафіксованого в ЕСОЗ.

ОБОВ’ЯЗКОВІ АТРИБУТИ ЕЛЕКТРОННОГО РЕЦЕПТА

Ваше смс-повідомлення з номером рецепта та кодом його підтвердження виглядатиме наступним чином: «Ваш рецепт: ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ-ХХХХ. Код підтвердження: ХХХХ».

16-значний код в смс – це номер рецепта, а чотири цифри у повідомленні – штрих-код для сканування.

Також в електронному рецепті працівник аптеки бачитиме:

  • дату виписки рецепта та кінцеву дату;
  • прізвище та інші відомості про пацієнта;
  • назву лікарського засобу;
  • кількість лікарського засобу;
  • термін лікування пацієнта та сигнатуру;
  • відомості про лікаря та його контакти;
  • інформацію про заклад охорони здоров’я, в якому працює лікар.

При виписці е-рецепта лікар або медсестра надрукує інформаційну пам’ятку, що містить інформацію про діючу речовину препарату, дозування, тривалість лікування та рекомендації до прийому.

ЧИ МАТИМУТЬ ПРОВІЗОРИ ДОСТУП ДО МЕДИЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПАЦІЄНТА?

Ні. Фармацевти відпускаючи ліки за електронним рецептом бачитимуть інформацію лише про призначення, яке зробив лікар. Повний доступ до медичної картки пацієнта за його згодою має виключно лікар, з яким пацієнт уклав декларацію і вона є активною. Лікарі ж вузького профілю зможуть бачити лише ті епізоди, які повʼязані із направленням від сімейного лікаря.

Доступ до інших медичних записів пацієнта лікарям вторинної ланки медицини надається лише за згоди пацієнта. 

ТЕРМІН ДІЇ ЕЛЕКТРОННОГО РЕЦЕПТА

Термін дії електронного рецепта складає 30 днів. Якщо це наркотичні (психотропні) ліки, то ви можете придбати їх, скориставшись е-рецептом протягом 10 дінав. А от термін дії електронного рецепта на антибіотики становитиме 90 днів.

ЛІКИ, ЯКІ МОЖНА ОТРИМАТИ В АПТЕЦІ ЗА НАЯВНОСТІ Е-РЕЦЕПТУ

  • антибіотики;
  • протисудомні засоби;
  • гормональні препарати, у тому числі й протизаплідні, разом з постинором для екстреної контрацепції, гормони щитовидної залози, гормональні мазі та креми (момедерм);
  • препарати для лікування артеріального тиску (каптоприл, каптопрес, бісопролол, сечогінні фуросемід та діакарб), серцевих хвороб (навіть велике дозування корвалолу та валокордину);
  • деякі антигельмінтні препарати;
  • деякі вітаміни;
  • кроворозріджуючі препарати (великі упаковки магнікору чи кардіомагнілу);
  • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
  • стероїдні лікарські засоби;
  • деякі ліки проти болю (німесил та аналоги),
  • кашлю (кодеїновмісні препарати та на основі сольбутамолу).

ЯК ОТРИМАТИ НЕОБХІДНІ ПРЕПАРАТИ ЗА ПРОГРАМОЮ «ДОСТУПНІ ЛІКИ»?

Потрібно звернутись до лікаря та отримати рецепт, а потім навідатися до аптеки, яка приймає участь у програмі «Доступні ліки» і там отримати препарат на безоплатній основі або ж доплатити за нього частину коштів.

Пацієнт повинен повідомити провізору номер рецепта, а той у свою чергу запропонувати наявні лікарські засоби – безкоштовні та ті, які хворий може придбати з доплатою. Якщо пацієнта не влаштовує, скажімо, сума доплати чи виробник, він не повинен називати або показувати фармацевту чотиризначний код-підтвердження. 

В ЯКІЙ АПТЕЦІ МОЖНА ПРИДБАТИ ЛІКИ ЗА Е-РЕЦЕПТОМ?

Це можна зробити у будь-якій аптеці. Достатньо лише предʼявити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження виписки е-рецепта, або паперовий рецепт. 

ЯК ЗАКУПОВУВАТИМУТЬ ЛІКИ ВОЛОНТЕРИ ІЗ ЗАПРОВАДЖЕННЯМ Е-РЕЦЕПТІВ?

Волонтерські та благодійні організації на запит  військової частини чи закладу охорони здоров’я можуть закуповувати рецептурні лікарські засоби безпосередньо у дистрибʼюторів без рецепта.