27 березня у Франції відбудеться черговий саміт так званої коаліції охочих – групи країн, які добровільно зголосилися надавати Україні підтримку в її боротьбі з російською агресією. Очікується, що на саміті обговорюватимуть подальші кроки допомоги Києву, зокрема можливість розгортання миротворчого контингенту. Що таке коаліція охочих, яка її мета та хто її учасники – читайте у матеріалі Explainer.
Що таке коаліція охочих?
“Коаліція охочих” – це міжнародна ініціатива, яка була офіційно оголошена 2 березня 2025 року прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером після зустрічі 18 світових лідерів у Лондоні. Її мета – консолідувати європейську підтримку України в умовах нестабільної політики США та створити передумови для довготривалого миру.
Читайте також: Кінець старого світового порядку: що змінюється для України?
Термін “коаліція охочих” уперше озвучив президент Чехії Петр Павел, який закликав об’єднати зусилля для протидії російському вторгненню. Лондонський саміт став відправною точкою для формування цієї коаліції.
З того часу відбулося кілька ключових зустрічей:
- 11 березня – у Парижі зустрічалися представники служб безпеки з 30 країн для обговорення міжнародних сил безпеки.
- 15 березня – прем’єр Стармер провів віртуальну зустріч із лідерами європейських країн та країн Співдружності.
- 20 березня – у Великій Британії відбулася чергова нарада військових представників коаліції.
Хто входить до коаліції?
Початково “коаліція охочих” налічувала 18 країн, але згодом розширилася до 30. Головну роль у її керівництві відіграють Франція та Велика Британія. До ініціативи доєдналися країни Євросоюзу, члени НАТО, а також держави поза цими блоками.
Серед учасників: Австралія, Бельгія, Болгарія, Канада, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Ісландія, Італія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Іспанія, Швеція, Туреччина, Україна, Велика Британія тощо.
Яку допомогу пропонують союзники?
Коаліція охочих надає Україні різнопланову підтримку:
- Військову (постачання озброєнь, підготовка українських військових);
- Фінансову (виділення коштів на відновлення економіки та оборони);
- Матеріально-технічну (поставка боєприпасів, дронів, систем ППО);
- Розвідувальну (обмін інформацією про плани та дії російських військ).
Одним із ключових питань є можливість відправки міжнародного миротворчого контингенту для контролю за дотриманням потенційної мирної угоди між Україною та Росією.
Ідея направлення військ була вперше озвучена президентом Франції Еммануелем Макроном. Під час першого саміту коаліції 2 березня Кір Стармер підтвердив, що Велика Британія готова відправити контингент, включно з авіаційною підтримкою. Західні ЗМІ повідомляли, що обговорювалися масштаби місії – від 10 000 військових до значно більшої кількості. Очікується, що основу контингенту складуть війська Великої Британії та Франції.
Однак не всі країни-учасниці готові надсилати війська: Швеція та Туреччина не виключають участі, тоді як Польща та Італія заявили, що обмежаться іншими видами підтримки.
Чого чекати від саміту в Парижі?
27 березня президент Франції Еммануель Макрон прийме новий саміт коаліції. У ньому особисто візьме участь президент України Володимир Зеленський.
За словами Макрона, зустріч буде присвячена “конкретним крокам з короткострокової підтримки України”. Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга уточнив, що обговорюватимуться:
- Нагальні потреби української армії (озброєння, фінансування, розвідувальні дані);
- Гарантії безпеки для України в майбутньому (довгострокова військова підтримка, економічна допомога, формування “щитового” союзу з європейськими країнами).
За даними Reuters, на порядку денному саміту наразі не стоїть питання відправки миротворців. Альтернативні механізми безпеки, які можуть розглядатися, включають посилене військове співробітництво, підтримку України в міжнародних переговорах та зміцнення її оборонних можливостей.