В Сенаті США в четвер, 16 січня, офіційно почався процес імпічменту президента Дональда Трампа. Глава групи менеджерів по імпічменту – конгресмен-демократ Адам Шифф зачитав обидва пункти звинувачення проти Трампа: зловживання службовими повноваженнями та перешкоджання роботі Конгресу.

Тепер Сенат зобов’язаний почати судовий розгляд, який буде проводитися шість днів на тиждень (крім неділі) до його завершення і носитиме відкритий характер. Якщо, звичайно, Сенат не ухвалить іншого рішення.

Розгляд конкретних звинувачень проти Дональда Трампа почнеться у вівторок, 21 січня.

Що таке імпічмент?

Імпічмент – це конституційний процес, згідно з яким Конгрес звинувачує цивільних чиновників та посадових осіб, які нібито вчинили протиправні дії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як відбувається процес імпічменту в США. Пояснюємо

Засновники США наділили Конгрес повноваженнями відстороняти від займаних посад “президента, віце-президента та всіх цивільних службовців США”, якщо обвинуваченого засудять, наприклад, за “державну зраду, хабарництво або інші тяжкі злочини та протиправні дії”. Простіше кажучи, імпічмент означає пред’явлення звинувачення, подібного до обвинувального акта в суді.

Що вважається злочином?

Чіткого формулювання того, наскільки тяжкими мають бути здійснені протиправні дії для початку процедури імпічменту немає.

Приводом для імпічменту може бути не тільки формальне порушення закону, а й використання президентом службового становища в особистих цілях.

У випадку з Біллом Клінтоном, наприклад, приводом для початку процедури імпічменту стала не любовна інтрижка зі стажисткою Білого дому Монікою Левінські, а те, що президент США збрехав про ці відносини під присягою.

Процес імпічменту

Імпічмент – питання пріоритетне і Сенат під час слухань не займається іншими справами. Розглядають питання імпічменту шість днів на тиждень.

Звинувачення має розглянути Сенат в ході слухань, що нагадує справжнє судове засідання. Головує на цих слуханнях глава Верховного суду США, в його обов’язки входить спостереження за дотриманням процедури, яку, втім, встановлюють самі сенатори на свій розсуд.

Чи є прокурори, захист та суддя, як на звичайному процесі?

Президентський судовий процес щодо імпічменту – це рідкісний розгляд за участю всіх трьох гілок федерального уряду (і обох палат Конгресу), структура якого багато в чому нагадує кримінальний процес.

Головні дійові особи:

  • Менеджери з імпічменту Палати представників (прокурори).

Цього тижня спікер Ненсі Пелосі назвала сімох членів палати, щоб навести доводи на користь зняття Трампа з поста в Сенаті. Це Адам Шифф, Джеррі Надлер, Хакім Джеффріс, Вал Демінгс, Джейсон Кроу, Сільвія Гарсія та Зої Лофгрен.

“Менеджери імпічменту” виступають в сенаті як прокурори. Вони гратимуть одну з ключових ролей в слуханнях.

  • Команда Трампа (захист).

Президент Трамп повинен також призначити представників, щоб захистити його. Наразі ми знаємо, що радник Білого дому Пет Чиполлоне керуватиме командою, і до неї також увійдуть особистий адвокат Трампа Джей Секулоу, а також Майкл Пурпура і Патрік Філібін з офісу адвоката Білого дому.

  • Головний суддя Джон Робертс (свого роду суддя).

Головний суддя “головує” на президентському процесі щодо імпічменту відповідно до Конституції.

  • Сенат (свого роду журі, але також і суд).

Сенатори виступатимуть в ролі присяжних і дадуть клятву про неупередженість. І як присяжні засідателі в кримінальному процесі, сенаторам зазвичай не дозволяють говорити на суді; вони мають спостерігати мовчки.

Однак, на відміну від звичайних присяжних засідателів, Сенат буде приймати рішення про те, як проводити судовий розгляд, а оскаржувані рішення виносяться на голосування в палаті.

Чи відбувався імпічмент раніше?

Тільки два президенти в історії США зіткнулися з прийнятим Палатою представників імпічментом Ендрю Джонсон та Білл Клінтон. Однак жоден з них не пішов з посади через позицію Сенату, який не підтримав імпічмент. Річард Ніксон подав у відставку, щоб уникнути голосування за імпічмент в Палаті представників.

За всю історію Палата представників починала провадження у справі про імпічмент понад 60 разів. Однак лише третина випадків призвела до повного імпічменту когось із чиновників. Всього було засуджено і відсторонені від посади лише вісім чиновників – всі вони були федеральними суддями.

У чому звинувачують Трампа?

Юридичний комітет Палати представників висунув Трампу два звинувачення.

Перше – зловживання президентськими повноваженнями: заморозка військової допомоги Україні (391 млн дол.). Нібито президент наполягав на розслідуванні в Україні справи, в якій фігурує суперник Трампа, демократ Джо Байден.

Друге – перешкоджання Конгресу у проведенні процедури імпічменту.

Палата підтримала перше звинувачення 230 голосами. Друге – 229 голосами.

Ці судові процеси зазвичай закінчуються остаточним голосуванням по кожній статті імпічменту. Голосування за засудження навіть по одній статті означає, що чиновник звільнений.

Основна стаття звинувачення: політичний скандал навколо розмови Трампа і Зеленського

Як стало відомо, в період з травня по серпень 2019 року президент США Дональд Трамп і його особистий адвокат Руді Джуліані тиснули на новообраного президента України Володимира Зеленського, намагаючись переконати його відновити розслідування діяльності Хантера Байдена – сина Джо Байдена.

25 липня між Трампом та Зеленським відбулася телефонна розмова, в ході якої Трамп особисто попросив Зеленського посприяти розслідуванню корупційних зв’язків сім’ї Байдена та передати отримані дані його команді.

Про те, що чиниться тиск на українську владу стало відомо завдяки рапорту інформатора. Крім того, як заявив інформатор, Білий дім спробував обмежити доступ до інформації про зміст цієї телефонної розмови, присвоївши їй підвищений гриф секретності.

Дізнавшись про те, що Білий дім намагається приховати від Конгресу рапорт інформатора, спікер Палати представників Ненсі Пелосі 24 вересня ініціювала розслідування, що передує оголошенню імпічменту.

Як президента усувають з посади?

Щоб усунути президента з посади, засудити дії глави держави повинні дві третини членів Сенату, який налічує 100 місць. Якщо вони це зроблять, глава держави повинен покинути свій пост.

В Сенаті більшість у республіканців: 53 проти 45 у демократів, два сенатора незалежні.

При цьому для відсторонення президента потрібно зібрати вже не просту більшість, а 2/3 голосів (67 сенаторів).

Щоб домогтися його імпічменту демократам потрібно схилити на свою сторону в цьому питанні щонайменше 20 республіканців.

Але якщо дві третини Сенату проголосують, Трампа відправлять у відставку, а віце-президент Майк Пенс стане президентом Сполучених Штатів.

Чому у Трампа високі шанси залишитися президентом?

По-перше, такого досвіду у Штатів ще не було. Ендрю Джонсона в 1868 і Білла Клінтона в 1999 р було виправдано Сенатом.

По-друге, в Сенаті більшість за республіканцями, і потрібні дуже вагомі докази, щоб переконати їх віддати голоси на підтримку імпічменту.

По-третє, електоральне питання. Останнє опитування видання The Wall Street Journal, оприлюднене 18 грудня, показало, що думка людей розділилося порівну: 48% опитаних вважають, що Трампа потрібно притягнути до відповідальності і усунути з посади, 48% дотримуються протилежної точки зору.