Вже понад місяць українські військові протистоять російським загарбникам. За даними Агентства ООН у справах біженців, від початку широкомасштабного вторгнення росії на територію України свої помешкання змушені були покинути понад 10 млн українців, з яких більше половини становлять діти.

Наразі із загальної кількості біженців – 6,5 млн є внутрішньо переміщеними особами, а 3,9 млн виїхали за кордон. Останніх, як можуть, підтримують країни, де українці знайшли тимчасовий прихисток. Окрім допомоги з житлом та вирішенням побутових питань, українцям за кордоном надають і фінансову допомогу.

В Україні також розробили механізм соціальної підтримки громадян в умовах війни. Зокрема, уряд передбачив грошову допомогу переселенцям, роботодавцям, які працевлаштовують переселенців, родинам, які поселили у своїх помешканнях тих, хто змушений був покинути рідні домівки, а також одноразові виплати для осіб з регіонів, де ведуться найактивніші бойові дії.

Explainer розповідає, які соціальні гарантії від держави можуть отримати переселенці.

Допомога вимушеним переселенцям в Україні

Внутрішньо переміщені особи, які змушені були покинути місце постійного проживання через широкомасштабне вторгнення російської федерації в Україну, отримають щомісячну допомогу на проживання від держави у розмірі 2000 грн, а ті, хто має дітей, – по 3000 грн на кожну дитину. Таку ж суму допомоги отримають і люди з інвалідністю.

Перше, що потрібно зробити, аби отримати таку виплату, – стати на облік як внутрішньо переміщена особа (ВПО) та отримати відповідну довідку.

Щоб стати на облік, треба:

  • Подати заяву на отримання допомоги на проживання. Її можна подати до органів соцзахисту райдержадміністрацій, міських адміністрацій, районних у містах, сільських і селищних радах або до Центру надання адміністративних послуг. Таку фінансову підтримку також можна буде отримати, подавши заявку через застосунок “Дія”.

Щоб отримати допомогу, треба:

  • Подати заяву. Це можна зробити в органах соцзахисту населення, в уповноваженої особи громади, у ЦНАПі або ж у застосунку “Дія” (в “Дії” ця функція буде доступна орієнтовно з кінця березня).
  • Отримати виплату на власний рахунок, вказаний у цій заяві.

Автоматично, без додаткового звернення, цю виплату отримають також внутрішньо переміщені особи, які станом на 1 березня 2022 року отримували щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.

Виплата допомоги здійснюватиметься через Ощадбанк на банківський рахунок (за стандартом IBAN), який отримувач вказав у заяві на допомогу. Така допомога вимушеним переселенцям надаватиметься щомісяця на весь період введення воєнного стану плюс один місяць після його припинення чи скасування. Допомога виплачується за повний місяць незалежно від дати звернення за її наданням та дати припинення чи скасування воєнного стану.

Розмір отриманої допомоги на проживання не буде враховуватися при обчисленні сукупного доходу сім’ї при наданні всіх інших видів соціальних допомог, які надаються з урахуванням доходу.

Також зауважимо, що ці виплати зможуть отримати не тільки ті, хто перемістився з району бойових дій в інші регіони, а й ті, хто перемістився в межах однієї області.

«єПідтримка» у 6500 гривень. Хто її може отримати та як оформити

Заявку можуть подати всі наймані працівники, за яких сплачується ЄСВ  (крім працівників бюджетних установ, фондів загальнодержавного страхування та державної служби) та ФОП усіх груп із населених пунктів, де активно ведуться бойові дії.

Якщо людина працює в області, де ведуться бойові дії, проте підприємство зареєстровано в регіоні, якого немає у списку, цю виплату вона отримати не може, оскільки податки сплачуються в іншому регіоні.

Для того, аби отримати 6500 гривень допомоги від держави, заявку потрібно подати у застосунку «Дія» включно до 31 березня. Кошти зараховуються протягом 10 робочих днів з моменту подання заявки. Їх можна буде витрачати без обмежень, а також знімати в банкоматах або перераховувати на інші картки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як жити Україні в умовах війни. ВР прийняла понад 20 законів – розповідаємо про найважливіші

У програмі беруть участь усі банки, які під’єднані до “єПідтримки”: Monobank, Альфа-банк, ПриватБанк, А-Банк, Ощадбанк, Укргазбанк, Raiffeisen BANK, Восток банк, IdeaBank, izibank, ПУМБ. Ці гроші можна витрачати на будь-які товари або послуги, знімати в банкоматах або переказувати на інші картки.

Від початку запуску послуги вже подано 4,4 млн заявок у “Дії” на отримання цієї виплати. Загалом вже виплачено 22 млрд гривень за програмою «єПідтримка», і ці кошти отримали 3,3 млн українців.

Хто з роботодавців може отримувати фінансову допомогу від держави

Щомісяця допомогу у розмірі 6500 грн за кожного офіційно працевлаштованого вимушеного переселенця зможуть отримувати і роботодавці. Ці кошти мають іти на часткове покриття заробітної плати таким працівникам.

Для того, аби претендувати на таку фінансову підтримку від держави, роботодавець має перебувати на обліку як платник ЄСВ, мати подану податкову звітність за IV квартал 2021 року або річну звітність за 2021 рік, також розмір зарплати найманого працівника не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати.

Аби отримати виплату у розмірі 6500 гривень, роботодавець не раніше ніж через 5 календарних днів після працевлаштування особи має подати заяву до центру зайнятості або через застосунок “Дія”. Регіональний центр зайнятості здійснює перерахування коштів роботодавцю за перший місяць роботи працівника впродовж 5 робочих днів після прийняття рішення щодо надання компенсації витрат. Для отримання компенсації витрат за другий місяць роботодавець має підтвердити продовження зайнятості осіб.

Таку компенсацію роботодавець отримуватиме протягом всього періоду воєнного часу та протягом 30 календарних днів після його скасування або припинення. 

Виплати родинам, які надали прихисток вимушеним переселенцям

Кожна родина, яка надала прихисток вимушеним переселенцям, щомісячно отримуватиме компенсацію у розмірі 450 гривень на місяць на оплату комунальних послуг за кожного, кого розмістила безкоштовно у своєму помешканні, незалежно від його віку.

Аби отримати таку виплату, потрібно звернутися до органу місцевого самоврядування із відповідною заявою або ж подати її через сайт “Прихисток” чи застосунок “Дія”.

Варто зазначити, що невдовзі органи місцевого самоврядування почнуть формувати реєстр житлового фонду, який буде доступним для розміщення внутрішньо переміщених осіб, але поселення відбуватиметься лише за згодою власників житла.