Як відсвяткувати китайський Новий рік, щоб притягнути щастя і відігнати біду

Багато країн світу відсвяткували Новий рік 1 січня 2020 року, проте китайський Новий рік настане в ніч на 25 січня. Китайський Новий рік – свято, яке полюбляють у всьому світі. Його святкують люди різного віку, національностей. Не пропустіть свій шанс в цей день виконати заповітне бажання, притягнути багатство, здоров’я та удачу.

Iсторія свята

Відповідно до давнього міфу, на початку кожного нового року китайці ховаються від чудовиська на ім’я Нень (по-китайськи nián означає “рік”).

Нень приходить в перший день Нового року, щоб пожирати худобу, зерно та харчі, а іноді й сільських жителів, особливо дітей.

Щоб захистити себе, жителі клали їжу при вході в приміщення, навпроти дверей. Згідно із переказами, чим більше буде їжі, тим добрішим і поступливішим буде звір, а після того, як Нень наїстся приготовленою для нього їжею, він більше не нападе на людей і залишить їх у спокої.

Якось люди побачили, що Нень злякався маленької дитини, одягненої в червоний одяг, і вирішили, що він боїться червоного кольору. З тих пір щоразу, як приходить Новий рік, люди розвішують червоні ліхтарі та тканину на вікнах і дверях своїх осель і влаштовують феєрверки. За повір’ями, ці традиції відлякують монстра та змушують його обходити поселення.

Коли настане китайський Новий рік у 2020 році?

Китайський Новий рік святкують за спеціальним місячним календарем. Початок свята збігається із датою другого нового Місяця після зимового сонцестояння. У 2020 році дата початку китайського Нового року – 25 січня. Вважається, що в цей час Новий рік Білого Металевого Щура увійде в свої права остаточно.

Святкування триватиме аж до 30 січня. Дати святкування Нового року в Китаї змінюються щорічно. Вони можуть припадати на період з 12 січня до 19 лютого. Варто також зазначити, що у Китаї зустрінуть не 2020 рік, як в Україні, наприклад, а 4718-й, оскільки китайці ведуть свою хронологію.

Символ 2020 року

За китайським гороскопом, у кожного нового року є своя комбінація символів, яка повторюється тільки один раз на 60 років. Ця комбінація складається із однієї з 12 тварин східного гороскопу, кольору та однієї з п’яти стихій (метал, вода, земля, вогонь і дерево).

Так, твариною, яка представлятиме новий 2020 рік, буде щур, стихія – метал, а колір року – білий.

Щур є першовідкривачем дванадцятирічного циклу східного календаря, оскільки саме він першим з’явився перед Буддою. На Сході щура вважають символом багатства, чесноти й чистоти. На Сході до щурів ставляться з великою повагою та любов’ю.

Якщо випадково люди побачать щура, то не біжать від нього налякані та з криками. Вони споглядають цих гризунів з особливим захопленням. Варто також зазначити, що на Сході щура вважають національним героєм. Адже саме він багато років тому приніс рис китайцям, що страждали від голоду.

Традиції святкування китайського Нового року

Китайський Новий рік, як і в багатьох інших країнах, вважають сімейним святом. У перший його день за великим столом збирається вся родина. Крім того, на стіл ставлять ще одну тарілку, куди кладуть трохи їжі, щоб задобрити Неня.

Традиційними стравами на китайський Новий рік є страви із курятини та іншого м’яса; багато рису; цзяоцзи – китайські пельмені.

Риба є обов’язковою стравою для Свята весни. У китайській мові слово «риба» співзвучне зі словом «надлишок». Китайці вірять, що вживання страв із риби принесе прибуток і удачу в прийдешньому році.

Святкова новорічна вечеря закінчується завжди роздачею “грошей щастя”. Дорослі дарують дітям червоні конверти із вкладеними в них грошима, які, як вірять китайці, будуть приносити удачу протягом всього нового року. У давні часи новорічні гроші дарували у вигляді ста мідних монет, зв’язаних разом, що символізувало надію на життя до ста років.

Китайці люблять святкувати Новий рік. Тому гуляння розтягуються на 15 днів. У цей період вони ходять одне до одного в гості, відвідують всіх родичів, дарують їм подарунки (мандарини як символ багатства і добробуту).

Після того, як китайці відвідають усіх родичів і близьких, вони виходять на вулиці на масові народні гуляння, які супроводжуються традиційними танцями. Головні з них – танець лева (місцеві жителі ховаються під фігурою лева та імітують його рухи) і танець дракона (колона людей тримає на паличках зображення дракона і рухається таким чином, що змієподібне тіло відтворює хвилеподібні рухи).

Також китайці святкують свято ліхтарів. Імператора Веньді проголосили саме в цей період. Це він започаткував традицію розвішувати по всьому місту червоні ліхтарі. З того часу щороку китайці прикрашають свої будинки та вулиці червоними ліхтарями.

Наприкінці святкувань китайці запускають гучні феєрверки, щоб відлякати злих духів. Це просто неймовірне видовище, коли в нічному небі виблискують сотні яскравих спалахів.

В одязі якого кольору краще зустріти китайський Новий рік?

Прикмети, пов’язані із Новим роком, допоможуть розібратися, яке вбрання краще підібрати для свята.

Кожен колір, який є в одязі, має значення:

  • зелений – мир, гармонія в сім’ї;
  • синій і блакитний – спокій;
  • чорний – гроші;
  • золотий – багатство (моральне, матеріальне);
  • помаранчевий – творча енергія, оптимізм;
  • червоний – любов.

Неодмінно в новорічну ніч треба надягнути червону нижню білизну, щоб удача не покидала весь рік.

Крім того, червона білизна також є захисним талісманом від різних неприємностей і лиха. Для тих, хто народився в рік тварини, що настав (у 2020 році – це Щур), не обов’язково надягати червону білизну. Покровитель року і так подарує їм свій захист.

Як загадати бажання на китайський Новий рік?

Новорічна ніч має потужну магічну силу, яку потрібно направити в правильне русло. У момент настання свята скористайтеся одним із декількох варіантів загадування бажання:

  • напишіть бажання на аркуші паперу, спаліть його та розвійте за вітром (в одному із варіантів попіл слід висипати у шампанське й випити);
  • папірець із бажанням покладіть у сумку або гаманець, носіть до моменту виконання;
  • папірець із озвученою мрією прив’яжіть до гелієвої кульки або ліхтарика та відпустіть в небо;
  • прошепотіть бажання над водою та випийте її;
  • папірець (з написаним бажанням) складіть так, аби вийшов кораблик, пустіть його на воду.

Феєрверки

Відлякувати монстрів, злих духів, привидів та іншу нечисть у новорічну ніч можна за допомогою феєрверків. Запускали їх ще в стародавні часи, щоб позбутися надприродних ворогів Китаю.

Одразу після 12-ї години ночі в кожному дворі намагаються запустити феєрверк, який буде символізувати початок Нового року та удачу в ньому.

Новорічні забобони Китаю

Китайці дуже забобонні. Напередодні Нового року і в переддень свята вони намагаються дотримуватися деяких прикмет, аби прийдешній рік був для них вдалим.

Як і українці, китайці переконані – «як зустрінеш Новий рік, так його і проведеш».

Китайці вірять, що якщо поприбирати у будинку або помити голову протягом перших 3 днів Нового року, то можна вимести або змити свою удачу.

Китайці вважають, що плач дитини у період новорічних святкувань може накликати на сім’ю невдачу та негаразди, тому всіляко намагаються заспокоювати малюків, щоб ті не плакали.

Категорично заборонено у цей період позичати гроші або ж самим давати в борг.

Дві запалені червоні свічки на святковому столі притягнуь щастя.

Що не можна робити на китайський Новий рік

  • Під час бесіди за святковим столом в жодному разі не варто згадувати про минулий рік і біди, які він приніс. За традицією, під час святкування китайського Нового року люди говорять про свої мрії та бажання, плани на майбутнє.
  • Вибираючи святкове вбрання для китайського Нового року, варто пам’ятати про те, що в одязі не повинно бути поєднання білого та чорного.
  • У перші три дні святкування в будинку не можна прибирати. Вважається, що у момент початку китайського Нового року в будинок прилітають добрі духи, які дарують удачу і щастя, осідаючи пилом на предметах. Так, роблячи, по суті, корисну річ – прибирання, ви вимітає все хороше з вашої домівки.
  • Не варто у перші два дні нового року купувати нове взуття. За китайською традицією, це означає залучити в своє життя неприємності і складності, адже слово “взуття” в китайській мові співзвучне зі словом “важкий”.
  • Не можна під час святкування цього свята вимовляти слово “чотири”, адже в китайській мові воно має й інше значення – “смерть”.
  • Також не варто стригтися у перший місяць після настання китайського Нового року. Це теж віщує нещастя. Не варто також мити голову у перший день святкування, адже цей ритуал може змити удачу.
  • Не рекомендовано у перші святкові дні користуватися гострими предметами, такими як ножі й виделки. Китайці вірять, що так ви відрізаєте своє щастя.
  • Не варто зустрічати Свято весни, лежачи у ліжку, інакше ви ризикуєте пролежати так весь прийдешній рік.
  • У період святкування не варто лаятися, кричати і бути агресивним.
  • До початку святкування китайського Нового року обов’язково роздайте борги.

У наш час більшість китайців, як, власне, і європейців, не дуже вірять народними прикметам і забобонам, які асоціюються лише зі святкуванням Нового року. Однак як китайці, так і ми, українці, дотримуємося цих традицій, перш за все, тому що це весело, тому що ці своєрідні ритуали давно закріпились у нашій свідомості як невід’ємна частина самого Нового року.