Курс долара слабшав протягом року поступально: в січні долар коштував 28,04 грн, у березні – 26,36 грн, під кінець травня – 26,83 грн, вересня – 24,10 грн, 2-го грудня – 23,7 грн, 24 числа – 23,27 грн за долар, і тільки сьогодні несуттєво підвищив офіційний курс долара, встановивши його на рівні 23,29 гривень за долар, що на 4 копійки вище в порівнянні з попереднім банківським днем.

Директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несходовський прогнозує курс долара на рівні 22,80 – 23,40 грн за 1 долар.

За його словами, для обмінників основним орієнтиром є курс, який формується на міжбанку, а в період свят – затишшя – коли міжбанк не працюватиме, обмінники встановлять більш високу маржу, аби “зменшити ризики коливання валюти в майбутньому і додатково заробити на цьому”.

У січні, на думку Несходовського, багато що залежатиме від того, чи виведуть НБУ і Міністерство фінансів на валютний ринок 3 млрд доларів, які Україні повинна виплатити Російська Федерація відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. В такому разі долар може коштувати і 22 гривні.

Також Несходовський нагадує, що в Україні вже не працює сезонний фактор, коли нацвалюта слабшає. Його прогноз такий:

“Ми вже пройшли пік. До січня гривня буде триматися на тому ж ціновому рівні або, найімовірніше, продовжувати зміцнюватися”.

Нещодавно представники Кабміну та НБУ обговорили питання перегляду макропрогнозу, адже буде істотне недовиконання держбюджету. Вони заклали курс 27 грн за 1 дол., а в них – 23. Відхилення більш ніж на 15%. На стільки вони будуть змушені зменшити надходження від імпортного ПДВ і акцизу, переглянути видаткову частину бюджету у зв’язку із плановими виплатами держборгу. Все це безпосередньо впливає на курс.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому падає долар, а ціни – ні? Як це пояснюють експерти

Економіст не виключає, що ситуація може дещо вирівнятися навесні, якщо НБУ відкоригує свою політику і зменшить облікову ставку до 10%.

“Хоча б до 10%… Це буде правильний сигнал і для економіки, і для іноземних інвесторів. Потім, сподіваюся, буде прийнято правильне рішення щодо коштів, отриманих через Стокгольмський арбітраж… І таких нюансів багато. У сфері економіки зараз роблять багато помилок”, – резюмує Несходовський.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ вважає, що найближчими місяцями НБУ буде утримувати гривню на рівні показника 23 грн за 1 дол. – Під кінець року зазвичай бюджетний сектор викидав значну кількість фінансових ресурсів, це вже впливало на грошову пропозицію, і, відповідно, гривня девальвувала під Новий рік.

Зараз споживчі витрати населення і бізнесу починають різко скорочуватися. Економічна стагнація вже відображається на бюджеті. Тобто бюджетного фактора під Новий рік у нас не буде.