Наприкінці листопада чутки про новий штам Covid-19 “Омікрон” заполонили інформпростір. Країни різко відреагували на потенційну небезпеку, впровадивши ще більш жорсткі обмеження, ніж були під час “Дельти”. А 26 листопада Всесвітня організація охорони здоров’я назвала “Омікрон” варіантом, “який викликає занепокоєння”.
Станом на 9 грудня новий штам вже зафіксували щонайменше в 50 країнах. 6 грудня міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявляв, що в Україні “Омікрону” ще немає.
То який він, “Омікрон”? Explainer зібрав інформацію, яка наразі відома про новий штам коронавірусу.
Як з’явився “Омікрон”?
Наразі точної інформації про те, як новий штам “з’явився на світ”, немає.
Проте у вчених є дві теорії, які можуть пояснити існування “Омікрону”.
Перша – штам з’явився внаслідок того, що один із попередніх варіантів SARS-CoV-2 певний час розвивався в організмі людини з імунодефіцитом, імовірно, з ВІЛ-інфекцією, або тривалим перебігом Covid-19.
Друга – це альтернативна версія походження “Омікрону”. Деякі вчені вважають, що штам міг розвинутись і в організмі тварини.
Теорія базується на даних про те, що деякі тварини, зокрема гризуни, інфікувалися коронавірусом ще в середині 2020-го. За цей час SARS-CoV-2 міг розвинутися в організмі гризунів, накопичити кількадесят мутацій у шипоподібному білку та “перейти” до людини.
Де виявили штам?
Уперше у ВООЗ повідомили про “Омікрон” 24 листопада у Південно-Африканській Республіці. Та перший підтверджений випадок у ПАР був 9 листопада, а вже наступні – 11 листопада в Ботсвані.
Наскільки швидко поширюється “Омікрон”?
Омікрон стрімко поширився у Південній Африці, а тепер швидко набирає обертів у всьому світі. Наприклад, 26 листопада у ПАР було зареєстровано 3402 нові випадки, а вже 1 грудня – 8561 випадок.
Національний інститут інфекційних захворювань Південної Африки (NICD) в Йоганнесбурзі підтвердив, що “Омікрон” поширюється швидко.
Епідеміологи вимірюють зростання епідемії за допомогою R – середнього числа нових випадків, спричинених кожною інфекцією.
Національний інститут інфекційних захворювань Південної Африки визначив, що R був вищим за 2 у провінції Гаутенг.
Такий рівень зростання востаннє спостерігався у перші дні пандемії.
Том Венселерс, біолог-еволюціоніст з Католицького університету Левена в Бельгії, вважає, що “Омікрон” може заразити втричі або навіть і вшестеро більше людей, ніж “Дельта” за той самий період часу.
“Це величезна перевага для вірусу, але не для нас”, – сказав він журналу Nature.
Який вигляд має “Омікрон”?
Вчені з Гонконгу вже отримали перше мікроспопічне зображення “Омікрону”.
Які симптоми при “Омікроні”?
Лікарка з Південної Африки Анжеліка Кутзі, яка перша виявила вірус, розповіла, що спостерігала “надзвичайно легкі” симптоми у своїх пацієнтів, зокрема втому та першіння в горлі, але без кашлю, втрати смаку чи запаху – симптомів, які пов’язані з попередніми штамами вірусу.
Загалом пацієнти повідомляли про:
- втому
- ломоту в тілі
- легкі головні болі
- прискорений пульс
Однак ці попередні дані ще не дають підстав вважати, що при “Омікроні” можуть спостерігатися особливі, відмінні від звичайного перебігу Covid-19, симптоми.
Чим “Омікрон” збентежив дослідників?
Чи не найбільше в “Омікроні” турбують мутації у його шипоподібному білку. Це інструмент, який вірус використовує для проникнення в клітини.
За словами заступника проректора з досліджень та інновацій Університету Квазулу-Натал професора Моса Мошабела, “Омікрон” має “найбільшу кількість мутацій, які ми наразі бачили”.
Лише у шипоподібному білку “Омікрона” є 32 мутації, які можуть:
- зробити штам більш заразним
- допомогти йому легше інфікувати клітини людини
- допомогти “обманути” наявний імунітет від вакцин або хвороби.
Чи можна заразитися “Омікроном” повторно, якщо раніше перехворів/вакцинувався?
Перші реальні дані, опубліковані вченими з Південної Африки, свідчать, що “Омікрон” може “оминати” наш імунітет.
Вчені проаналізували майже 36 тис. повторних випадків інфікування у Південній Африці, щоб знайти будь-які зміни у показниках повторного зараження протягом усієї пандемії.
Результати дослідження показали, що під час домінування штамів “Бета” або “Дельта” не було жодного різкого збільшення ризику повторного зараження.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 6 важливих причин вакцинуватися проти COVID-19
Проте зараз дослідники виявляють стрімке зростання повторних заражень. Вони не тестували кожного пацієнта, щоб довести, що це “Омікрон”, але, ймовірно, він може бути причиною.
За оцінками дослідження, ймовірність повторного зараження “Омікроном” вдвічі вища, ніж під час більш ранніх штамів.
Також три лабораторії з ПАР, Німеччини та Швеції повідомили про перші результати тестування сироватки крові вакцинованих і тих, які перехворіли, на здатність нейтралізувати “Омікрон”.
У кожному випадку вчені побачили значне погіршення можливості антитіл зв’язуватися з вірусними частинками.
Утім, це поки що попередні дані, не опубліковані в наукових журналах та не рецензовані.
Наскільки ймовірно, що зараження “Омікроном” призведе до госпіталізації чи смерті?
Це одне з найскладніших запитань, тому що “Омікрон” виявили нещодавно.
Однак перші свідчення дають підстави сподіватися на краще.
“Наразі кількість випадків інфікування “Омікроном”, схоже, не відображається у показниках госпіталізацій”, – розповів професор Франсуа Баллу, директор Інституту генетики Університетського коледжу Лондона.
Також у Всесвітній організації охорони здоров’я заявили, що говорити про більш важкий перебіг Covid-19 при зараженні “Омікроном” – передчасно. Є тенденція більш легкого перебігу хвороби, але даних, щоб робити висновки – замало, тому у ВООЗ поки збирають інформацію.
Водночас у деяких частинах Південної Африки збільшилась кількість госпіталізацій, пов’язаних з “Омікроном”.
Втім, у звіті Південноафриканської ради медичних досліджень з докладним описом досвіду кількох лікарень у провінції Гаутенг (де вперше виявили штам) наголошують, що більшість пацієнтів у Covid-відділеннях не були вакциновані.
Також лікарні повідомили про більш часту госпіталізацію молодших пацієнтів та дітей.
При цьому у звіті йдеться про те, що “Омікрон” зумовлює легше захворювання, а також меншій кількості пацієнтів потрібен кисень або інтенсивна терапія, ніж при попередніх варіантах коронавірусу.
Жодного випадку смерті з 14 по 29 листопада не зафіксували.
Експерти в регіоні вивчають причини госпіталізації молодих людей.
Наскільки вакцини ефективні проти “Омікрону”?
Вчені доволі оптимістично налаштовані щодо ефективності вакцин проти “Омікрону”.
“Вкрай малоймовірно, що цей варіант зможе повністю “обійти” вакцину”, – сказав професор Пітер Опеншоу з Імперського коледжу Лондона.
Утім, деякі сумніви щодо ефективності препаратів проти “Омікрона” у науковців є.
Тому Pfizer і BioNTech сподіваються розробити оновлену вакцину проти “Омікрону” до березня 2022 року.
Водночас у компанії заявили, що не дві, а три дози їхньої вакцини високоефективні проти нового штаму коронавірусу. Розробники беруть до уваги результати попередніх лабораторних досліджень.
Moderna обіцяє нову версію вакцини проти штаму вже на початку 2022 року.
AstraZeneca також вивчає “Омікрон”, щоб більше дізнатися про нього та про ефективність вакцини.
А як щодо противірусних таблеток?
Представники Merck та Pfizer заявляють, що вірять, що їхні противірусні таблетки, які були представлені як потенційні революційні ліки у боротьбі з вірусом, ймовірно, залишаться ефективними проти “Омікрону”.
Як вберегтися онкохворим від Covid-19?
Онкохворі – люди, які належать до групи підвищеного ризику інфікування коронавірусом.
У МОЗ зібрали порадник, який допоможе людям, хворим на рак, захистити себе від ризиків коронавірусної хвороби:
Вакцинуватися проти Covid-19. Так ви зможете уникнути тяжкого перебігу та смерті від коронавірусу. У МОЗ наголошують – ризик померти від Covid-19 значно більший, ніж ризик летального випадку від онкозахворювання.
Негайно контактуйте зі своїм лікарем, якщо у вас з’явилися навіть легкі симптоми Covid-19. Якщо ви отримуєте курс хімієтерапії, ризики госпіталізації та смерті внаслідок коронавірусу значно збільшуються.
Стежте за температурою тіла. Вимірюйте її щоразу, коли вам без причин жарко, холодно, маєте почервоніння чи відчуваєте нездужання. Якщо температура понад 38ºC – телефонуйте сімейному лікарю.
Правильно користуйтеся захисною маскою: вона має закривати ніс і рот.
Часто мийте руки, щоб зменшити ризик поширення багатьох хвороб.
Уникайте скупчень людей та погано провітрюваних приміщень.
Дотримуйтеся соціальної дистанції.
Майте запас потрібних ліків, щоб мінімізувати кількість візитів до аптеки чи лікарні, та на випадок, якщо вам довго доведеться залишатися вдома.
Не відтерміновуйте лікування самостійно, завжди консультуйтеся з лікарем.
Наразі “Омікрон” викликає двоякі відчуття: науковців насторожує заразність штаму, втім, дані про важкість перебігу поки що дають надію на краще. Одне відомо точно – розслаблятися зарано, оскільки Covid-19 – дуже підступна хвороба.