Сьогодні українців накриває не лише паніка через коронавірус, а й через COVID-вакцини, які оповиті міфами, й декому можуть видаватися ще більш небезпечними, ніж сама хвороба.

Дехто вірить у чипізацію за допомогою вакцин, дехто боїться, що препарати можуть вплинути на гени, інші переконані, що за допомогою вакцин умовний Білл Гейтс хоче знищити людство або ж взяти його під тотальний контроль.

У цьому тексті ми не розвінчуватимемо ці неймовірні міфи. Ми зосередимося на більш реальних побоюваннях людей, які розуміють, для чого потрібна COVID-вакцина, але сумніваються щодо її ефективності, безпечності та доцільності.

Отже, 6 причин від Explainer, через які варто вакцинуватися проти COVID-19.

Вакцинація справді працює

Усі чотири вакцини, які використовують в Україні (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Coronavac), засвідчують свою ефективність проти коронавірусу. 

Так, вони можуть на різних рівнях захищати від симптоматичного COVID-19, але, найголовніше – усі вони майже на 100% запобігають критичному перебігу хвороби та смерті.

За даними МОЗ, станом на 19 жовтня 95% госпіталізованих в Україні – це невакциновані люди.

Всі, хто зараз перебуває на ШВЛ і в реанімації, – невакциновані. Закарпаття, жовтень 2021 рік. Фото: carpathia.gov.ua/

Яскравий в Україні приклад – ситуація з хворими на COVID-19 в Моршині. 

Місто взяло участь в експерименті, в межах якого проти COVID-19 вакцинували більшість дорослих мешканців.

Станом на 26 жовтня 74% жителів Моршина отримали принаймні одне щеплення проти коронавірусу. 75% – повністю вакцинувалися.

Наразі в місті всього 22 людини мають COVID-19. 8 із них вакциновані, але жодна людина не перебуває в лікарні. 

Динаміка хвороби у Моршині кардинально відрізняється від всеукраїнської. На жаль, ми постійно б’ємо рекорди щодо захворюваності та смертей. Причина – в Україні проти COVID-19 вакциновано лише 30% дорослого населення хоча б однією дозою.

Інфографіка РНБО: health-security.rnbo.gov.ua/vaccination

Вакцини дуже ефективні навіть проти більш заразного штаму “Дельта”, який сьогодні є причиною майже всіх коронавірусних інфекцій у Сполучених Штатах. Відповідно до недавнього дослідження Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC), у повністю вакцинованих людей ймовірність госпіталізації становить приблизно 0,1, а також шансів померти від Covid-19 набагато менше, ніж у нещеплених.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Дельта” та інші штами коронавірусу: наскільки небезпечні, чи бояться вакцин та чи призведуть до спалаху в Україні

Аналіз даних з 40 штатів, проведений The New York Times, показав, що на повністю вакцинованих людей припадає від 0,2% до 6% смертей від Covid-19.

За даними CDC, серед більш ніж 187 мільйонів американців, які були повністю вакциновані, було 7 178 смертей. 85% цих смертей були серед людей 65 років і старше.

Твердження “Я краще перехворію і матиму тривалий імунітет” НЕ працює

Сенс імунізації полягає в тому, щоб створити захист від інфекції в безпечніший спосіб, оскільки захист, що забезпечується постінфекційним імунітетом, має величезну потенційну ціну, пояснює імунолог Ріші Гоел з Університету Пенсильванії. 

Будь-яка інфекція пов’язана з ризиком госпіталізації, тривалої інвалідності чи смерті. Вірус також може впливати на імунну відповідь, пригнічуючи захист. 

І, на відміну від вакцин, інфекції заразні і потенційно перетворюють кожну хвору людину на «загрозу громадському здоров’ю», розповідає Нахід Бхаделіа, директор-засновник Центру політики та досліджень нових інфекційних захворювань Бостонського університету.

Через тяжкий перебіг COVID-19 імунна система може настільки постраждати, що вона не згадає загрози, з якою повинна боротися. 

Вчені спостерігали випадки, як центри тренування імунних клітин цілком руйнувалися через запалення. 

Тому у деяких випадках вірус може “застати” своїх попередніх господарів майже такими ж незахищеними, як і раніше.

Одне із досліджень Центрів з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) також показало, що невакциновані люди, які перенесли COVID-19, мають вдвічі вищий ризик захворіти на COVID-19 знову, ніж вакциновані.

Британське товариство імунології в партнерстві з Консорціумом імунології коронавірусу Великої Британії розробило інфографіку, яка пояснює різницю в імунітеті проти COVID-19, отриманому в результаті природного зараження SARS-CoV-2, порівняно з вакцинацією.

“Ймовірно, що для більшості людей вакцинація проти COVID-19 зумовить більш ефективний і більш тривалий імунітет, ніж імунітет внаслідок перенесеної хвороби. Навіть якщо у вас є COVID-19, вам рекомендовано зробити вакцину, тому що вона підвищить ваш імунітет від природної інфекції”, – наполягають у товаристві.

При інфікуванні:

  • з COVID-19 може стати дуже погано,
  • можливість розвитку довгострокових ускладнень (тривалий COVID),
  • можете передати вірус іншим.

Вакцинація:

  • значно зменшує ймовірність захворіти на COVID-19,
  • викликає імунну відповідь безпечним і контрольованим способом,
  • знижує ймовірність поширення вірусу на інших,
  • не може заразити вас COVID-19.

Вакцинація після хвороби

Якщо вже вийшло так, що вам не вдалося уникнути хвороби, вчені все одно радять вакцинуватися згодом, оскільки так ви зробите свій імунітет ще сильнішим.

“Люди, які були інфіковані COVID-19, а потім вакциновані кілька місяців по тому, мають так званий гібридний імунітет, який схожий на суперімунітет», – розповідає Ворнер Грін, вірусолог з Інституту Гладстона в Сан-Франциско.

Згідно з дослідженням, опублікованим в журналі Science, такий комбінований захист, схоже, діє довго. Однак Грін застерігає від намагань захворіти, щоб отримати хороший захист. Важка хвороба – це нецікаво і може негативно вплинути на будь-кого.

Вакцини проти COVID-19 безпечні

Вакцини було виготовлено з використанням процесів, які розроблялися і тестувалися протягом багатьох років, і призначені для швидкого виготовлення і ретельного тестування вакцин в разі пандемії інфекційного захворювання, як-от COVID-19.

Вакцини не містять живого коронавірусу, і ви не можете заразитися COVID-19 в результаті вакцинації. 

Після щеплення ви можете відчути біль в руці, невеликий жар або ломоту в тілі, але це не означає, що у вас COVID-19. Ці симптоми сигналізують про природні реакції: імунна система вашого тіла вчиться розпізнавати коронавірус і боротися з ним. 

Ризики від вакцинації і COVID-19 незіставні 

Так, після вакцинації можуть з’являтися побічні ефекти. Так, інколи після щеплення у людей спостерігають важку алергію. Так, дуже рідко вакцинація може спричинити проблеми зі здоров’ям. 

Так, надзвичайно рідко людина може померти. Як і від будь-якого медичного препарату в принципі.

Але у таких випадках йдеться про одну людину на сотні тисяч, а то й на мільйони.

Як неодноразово наголошували і дослідники, і Всесвітня організація охорони здоров’я, переваги вакцинації набагато переважають ризики.

Розберімося детальніше із проблемами після вакцинації, які турбують насамперед.

Тромби

Деякі вакцини наводять страх на людей, зокрема через ризик утворення тромбів у незвичних місцях. Серед таких препаратів – AstraZeneca та Johnson & Johnson. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тромбози після вакцинації проти COVID-19: чому, хто у групі ризику та чи можна цьому запобігти?

Утім, статистика показує, що частота утворення тромбів при COVID-19 значно вища, ніж після щеплення, розповідає Сергій Дубров, президент Асоціації анестезіологів України.

Метааналіз 102 досліджень на 64 тис. пацієнтах показав, що частота венозних тромбоемболій, пов’язаних з COVID-19, становила 14,7%, легеневої тромбоемболії – 7,8%, а тромбозу глибоких вен ніг – 11,2%.

У людей, які потрапили до реанімації, ці показники були вищими – 23,2%.

Натомість, за розрахунками вчених, тромбоз після щеплення вакциною AstraZeneca може статися приблизно в однієї людини з 50 тис. у віці до 50 років та в однієї людини на 100 тис. осіб віком від 50 років.

А це – ймовірність 0,002% та 0,001% відповідно.

Проблеми із серцем

Після щепленні Pfizer чи Moderna серед побічних ефектів виявили міокардит, тобто запалення серцевого м’яза, та перикардит – запалення зовнішньої оболонки серцевого мʼяза.

Утім, частота таких випадків в Європі після щеплення вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech становила 0,00016%, після Moderna  – 0,00019%.

5 випадків були летальними, але це були люди похилого віку або із супутніми захворюваннями.

Згідно з двома великими дослідженнями, проведеними в Ізраїлі, ризик розвитку запалення серцевого м’яза після вакцинації проти COVID-19 Pfizer – BioNTech дуже низький. 

Через побоювання щодо рідкісних побічних ефектів у вересні уряд Великої Британії вирішив не рекомендувати вакцину всім дітям віком 12–15 років. 

Раніше Данія оголосила, що припинить вводити вакцину Moderna дітям віком 12–18 років. 

Утім, нещодавнє британське дослідження показало, що близько 50% людей, госпіталізованих з важким перебігом COVID-19, матимуть проблеми з серцем навіть через місяці після одужання.

МРТ-дослідження серця 100 громадян Німеччини, які одужали від COVID-19, виявило, що 78 з них мали проблеми з серцем, зокрема 60 мали міокардит.

“Тобто навіть якщо ви перенесете COVID-19 у легкій формі, хвороба може завдати серйозної шкоди серцю”, – пояснює лікар.

Синдром Гієна-Барре

Синдром Гійєна-Барре – неврологічний розлад, коли імунна система організму пошкоджує нервові клітини, що може спричинити біль, оніміння і слабкість м’язів, у важких випадках – параліч. Більшість одужує від розладу повністю.

Так, синдром Гійєна-Барре (GBS) додали як дуже рідкісний побічний ефект від COVID-вакцин Johnson & Johnson та AstraZeneca.

Європейське агентство з лікарських засобів вважає, що причинно-наслідковий зв’язок між вакциною COVID-19 Johnson & Johnson та GBS можливий.

Та агентство підтверджує, що переваги COVID-вакцин переважають над ризиками.

Сам COVID-19 пов’язаний з неврологічними ускладненнями, серед яких є і синдром Гієна-Барре.

За даними дослідження, синдром розвивається у 15 зі 100 тис. інфікованих COVID-19, тобто у 0,015% випадків.

Хворі на COVID-19 мають у 10 разів вищу ймовірність отримати синдром порівняно з вакцинацією.

LongCovid, або довготривалі наслідки

Переважно побічні ефекти від усіх наявних COVID-вакцин зникають за кілька днів. Наслідки перебігу COVID-19 можуть тривати місяцями.

І не тільки у тих, у кого хвороба протікала важко. Науковці виявили довготривалі негативні наслідки коронавірусу навіть у тих, в кого була легка форма хвороби. 

Згідно з дослідженням науковців з Медичного центру Маунт-Сінай у Нью-Йорку, у 18% людей виявили проблеми зі швидкістю оброблення інформації, у 15% – з мовленням, а у 24% – з пам’яттю.

Загальні симптоми тривалого COVID:

  • втомлюваність,
  • ускладнене дихання,
  • біль чи тиск у грудях,
  • проблеми з пам’яттю та концентрацією,
  • проблеми зі сном (безсоння),
  • пришвидшене серцебиття,
  • запаморочення,
  • біль у суглобах,
  • депресія та тривога,
  • шум, біль у вухах,
  • погане самопочуття, діарея, біль у животі, втрата апетиту,
  • висока температура, кашель, головний біль, біль у горлі, зміна нюху чи смаку,
  • висип.

Дослідження також виявили десятки та навіть сотні інших симптомів. Зокрема, науковці з Університетського коледжу Лондона (UCL) виявили 200 симптомів, що впливають на 10 систем органів.

Вакцинація проти COVID-19 допомагає захистити інших людей

Люди похилого віку і люди, що живуть з хронічними захворюваннями, як-от хвороби серця і діабет, з більшою ймовірністю зіткнуться з важкими – навіть зі смертельними наслідками COVID-19, якщо вони ним заразилися. 

Чим більше людей отримає вакцину проти коронавірусу, тим швидше вразливі люди зможуть відчути себе в безпеці серед інших. 

Так, ідеться досі про трохи міфічний колективний імунітет, якого досягнути важко, але він теоретично можливий.

Колективний імунітет виникає, коли більшість людей стає стійкою до хвороби, що робить малоймовірним поширення хвороби від людини до людини.

Тож у безпеці вся спільнота, а не лише ті, хто невразливий.

Який відсоток людей повинен мати імунітет, щоб досягти колективного імунітету? Це варіюється від хвороби до хвороби. 

Чим заразніша хвороба, тим більша частина населення має бути несприйнятливою до хвороби, щоб зупинити її поширення. 

Наприклад, кір – дуже заразна хвороба. Підраховано, що 94% населення мають імунітет, щоб перервати ланцюг передачі.

Для колективного імунітету проти COVID-19, за різними оцінками, потрібно вакцинувати від 60 до 80%. 

Так, вакцини 100% не захищають проти коронавірусу, та вони все одно зменшують ризик зараження, через що, відповідно, зменшується ймовірність передачі.

Крім того, оскільки кожна інфекція COVID-19 дає коронавірусу шанс мутувати, вакцинація допомагає запобігти утворенню нових, більш небезпечних штамів.

Вакцинація допомагає повернути соціальне життя

Хоча нас і закликають ставити здоров’я на перше місце, соціальне життя, робота, подорожі і розваги – теж важливі.

І вакцинація наразі – єдиний і найкращий спосіб підтримувати ці сфери свого життя.

Ви все ще вагаєтеся щодо вакцинації?

Проведіть дослідження: ваші запитання є важливими, і отримання правильних відповідей з надійних джерел може додати вам душевного спокою. 

Поговоріть зі своїм сімейним лікарем і людьми, яких ви знаєте, які були вакциновані, і дізнайтеся все, що можна, про вакцину проти COVID-19, щоб ви могли прийняти найбільш інформоване рішення про вакцинацію.

І бонус. 

Якщо ви досі не бачите потреби у вакцинації, прочитайте дописи двох лікарів.