Президент США Дональд Трамп заборонив громадянам США укладати угоди з китайськими компаніями ByteDance і Tencent, які володіють сервісом коротких відео TikTok та месенджером WeChat. Підписані Трампом укази набудуть чиноості за 45 днів – 20 вересня. Раніше стало відомо, що TikTok хоче придбати Microsoft, що надасть можливість американським користувачам і надалі користуватися застосунком. 

Explainer пояснює, які наслідки матиме рішення Дональда Трампа для TikTok та усього ринку. 

Що сталося?

Трамп вважає, що TikTok загрожує національній безпеці США. У підписаному указі йдеться, що застосунок може слідкувати за користувачами та передавати інформацію китайському уряду.

Після 20 вересня американські компанії можуть отримати штраф за співпрацю з TikTok або WeChat. Зокрема, забороняється купівля реклами в застосунках або розміщення TikTok або WeChat у магазинах застосунків американських компаній. Заборона TikTok блокує всі угоди за участю ByteDance або її дочірніх компаній.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи справді TikTok шпигує за користувачами?

Після того, як стало відомо про зацікавленість Microsoft TikTok, Трамп повідомив, що дозволяє Microsoft купити застосунок, а перемовини повинні завершитись до 15 вересня. При цьому відсоток від продажу застосунку повинен піти до бюджету США. За його словами, так TikTok і Microsoft повинні віддячити за дозвіл укласти угоду. Проте в новому указі про це ні слова.

Що кажуть у TikTok?

У TiTok не погоджуються з таким рішенням Трампа і вважають, що Сполучені Штати без обґрунтування звинувачують їх у зборі даних. За їхніми словами, TikTok ніколи не передавав особисту інформацію уряду Китаю, а також не цензурував контент на його прохання. На їхню думк,у цей указ ризикує підірвати довіру світового бізнесу до США. У TikTok погрожують подати до суду на адміністрацію Трампа через розпорядження президента заборонити американським компаніям та приватним особам вести бізнес із його материнською компанією ByteDance. А користувачів застосунку закликали не мовчати і висловлювати свою думку щодо цієї ситуації.

Чи мав право Трамп забороняти TikTok?

При повній забороні сервіс блокують на мережевому рівні, повністю обмежуючи передачу даних між користувачем і серверами застосунку. Так працює блокування TikTok в Індії. Однак у США не було прецедентів, коли використовувався б такий спосіб – це вид жорсткої мережевої цензури, на яку навряд чи піде американський уряд. Та все ж Трамп може заблокувати додаток – це право йому дає Міжнародний закон про надзвичайні економічні повноваження.

Президент також має право примусово вивести американські компанії з-під іноземного володіння через Комітет з іноземних інвестицій у Сполучених Штатах (або CFIUS).

Але для цього також потрібен особливий процес, від якого, схоже, відмовилися на користь більш широкого адміністративного указу.

Держсекретар США Майк Помпео порівняв ситуацію навколо TikTok з історією проти Huawei: в травні 2019 року китайська компанія опинилася в чорному списку, їй заборонено купувати обладнання й технології в американських компаній. Однак TikTok – споживчий застосунок, тому для нього це не буде серйозним покаранням. Незрозуміло, як замовлення вплине на здатність TikTok працювати в короткостроковій перспективі. 

А до чого тут взагалі Microsoft?

Microsoft хоче купити в китайської компанії ByteDance застосунок TikTok. Про це Microsoft повідомив Комітету з іноземних інвестицій у США (CFIUS), саме зараз він перевіряє застосунок щодо загрози національній безпеці. Наразі йдуть перемовини щодо укладання угоди. У скільки Microsoft обійдеться така покупка, достеменно невідомо, але за даними Reuters, всю компанію оцінюють у 50 млрд доларів. Це в 50 разів більше, ніж прогнозований на 2020 рік дохід застосунку. А ось на 2021 рік цей прогноз становить не 1 млрд доларів, а 6 млрд доларів. Та поки що в Microsoft офіційно не називають суму угоди.

Що Microsoft хоче зробити з TikTok?

У Microsoft заявили, що нова структура роботи не буде відрізнятись від попередньої, але при цьому забезпечить повну конфіденційність і захист світового рівня. Всі особисті дані користувачів будуть зберігатися та оброблятися виключно в США. Раніше у Microsoft говорили, що вони можуть купити не весь бізнес одразу, а лише його частину – в США, Канаді, Австралії та Новій Зеландії. Та пізніше стало відомо, що Microsoft розглядає покупку всього глобального бізнесу TikTok за межами Китаю.

Microsoft планує витратити рік на відокремлення TikTok від ByteDance і п’ять-вісім років на повне розділення програмного забезпечення. Саме завдяки цьому сценарію уряд Штатів може відмовитись від блокування сервісу. Чи насправді це так – достеменно невідомо, Microsoft від коментарів відмовляється. Для них така угода є вигідною, саме в США – найбільша частина аудиторії сервісу.

У Microsoft пообіцяли не тільки зберегти особисті дані користувачів в середині країни, але й перенести у США дані резервних копій, які зараз розміщуються на серверах інших країн. Усі ці заходи безпеки обумовлено побоюваннями адміністрації США щодо того, що TikTok становить ризики національній безпеці через доступ до особистих даних американців. При цьому жодних доказів не наводилось. Однією із неофіційних причин такого рішення ЗМІ вважають не загрозу національній безпеці чи напружені стосунки з Китаєм, а особисту неприязнь президента до TikTok і його користувачів. Наприклад, на передвиборчу зустріч Трампа у Тулсі користувачі застосунку масово реєструвались, але так і не прийшли. Тоді це погано вплинуло на сам захід.

Наскільки самостійним буде TikTok?

Найімовірніше, в разі успішної операції з TikTok новий бізнес Microsoft буде працювати окремо. Навряд чи Microsoft намагатиметься глибше інтегрувати TikTok або проводити ребрендинг.

Раніше у них вже був негативний досвід агресивної інтеграції купленого бізнесу: під час пандемії Covid-19 Skype, яким володіє Microsoft, поступився популярністю Zoom, а у 2016 році провалився експеримент із керуванням Nokia.

Запуск TikTok окремо може дозволити Microsoft використовувати свої найважливіші дані та інтеграційні точки, але також позиціонувати TikTok як конкурента YouTube та Facebook.

Навіщо це все потрібно Microsoft?

Якщо Microsoft таки купить TikTok, то зможе конкурувати на рівних з Google, Facebook, YouTube і Apple. Microsoft – одна з небагатьох компаній, яка має можливості укласти угоду такого рівня з ByteDance.

Microsoft матиме доступ до даних. Компанія зробила на цьому акцент, пообіцявши забезпечити передачу й збереження в США всієї особистої інформації американських користувачів TikTok. Ці дані компанія може використовувати, наприклад, у розробці інших сервісів і технологій. Так раніше вони змогли розібратися в тому, як люди взаємодіють і використовують контролер Kinect для Xbox, що в підсумку допомогло корпорації розробити і поліпшити HoloLens.

Microsoft має успіх у сфері продуктів для бізнесу, вона завжди мала репутацію серйозної компанії. А купивши TikTok, у неї зросте популярність серед молодої аудиторії.

«Microsoft виглядає як компанія вашого дідуся, і вона намагається це змінити», – сказав Ден Айвз, директор і аналітик інвестиційної фірми Wedbush Securities. На його думку, молоді люди до 25 років вважають Microsoft немодною, але якщо компанія укладе угоду, вона стане для них «такою ж крутою, як і TikTok».

Крім того, якщо Google планує використовувати YouTube для стрімінгу зі своєї ігрової платформи Stadia, TikTok може стати подібним сервісом для стрімінгу ігор xCloud від Microsoft. Корпорація зможе використовувати застосунок, щоб просувати пристрої Surface, Xbox та інші продукти.

Ще у 2012 році Microsoft створила соцмережу Socl, але вона так і не стала популярною, і її довелося закрити через 5 років. TikTok – велика соціальна мережа і прямий конкурент Snapchat, Instagram і Facebook. Придбавши TikTok, Microsoft матиме можливість активно конкурувати з лідерами ринку.

Що означатиме для користувачів зміна власника?

У Microsoft запевнили, що нічого не зміниться, і TikTok продовжить працювати, як і раніше, але користувачі отримають “безпеку, конфіденційність та цифровий захист світового класу”, а оперативне управління здійснюватиметься з максимальною прозорістю та під контролем державних регуляторів. 

Як це все оцінюють експерти та учасники ринку?

Павло Дуров – засновник Telegram, вважає, що подібні заходи влади США можуть призвести до того, що великі країни під приводом «національної безпеки» почнуть розколювати великі технологічні компанії. Найсильніше від такої політики можуть постраждати Facebook і Google.

***

Історія TikTok, чим би вона не закінчилася, – це новий виклик у міжнародному регулюванні бізнесу. Цей прецедент дав зрозуміти компаніям, які претендують на те, аби стати глобальними, що це може статися і з ними.