Нове дослідження, опубліковане в журналі Американського коледжу кардіологів, показало, що перша участь у марафоні дає кілька переваг для здоров’я.
Вчені з’ясували, що участь та підготовка до марафонів покращують здоров’я артерій людей, які тільки починають займатися бігом, і омолоджують вік їхніх артерій приблизно на чотири роки.
Мета дослідження
З віком еластичність наших артерій зменшується, і вони стають жорсткішими. Підвищення жорсткості також збільшує ризик високого тиску та хвороб серця та вважається ознакою старіння.
Деякі попередні дослідження показують, що фізичні вправи можуть зменшити таке вікове артеріальне напруження. Наприклад, у спортсменів, як правило, відносно еластичні артерії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як почати бігати. Пам’ятка для новачків
Але більшість людей не займаються спортом постійно. Для вчених не було зрозумілим, чи можуть люди, які ведуть сидячий спосіб життя, почати тренуватися та поліпшити стан своїх артерій.
Мета дослідження полягала в тому, аби визначити, чи може тренування перед першим марафоном запобігти віковому “старіню” аорти.
Хто брав участь в дослідженнях?
Вчені вирішили дослідити артерії групи людей, які тільки починали займатися бігом і планували взяти участь у Лондонському марафоні.
Дослідники зосередили увагу на учасниках забігу, які повідомили в анкетах, що були новачками в спорті або взагалі не займалися бігом і рідко тренувалися перед реєстрацією на марафон.
На дослідження запросили 237 волонтерів, і тільки 138 (58%) виявилися досить мотивованими, щоб завершити тренування.
Перед початком тренувань і після завершення марафону учасників обстежили. Середній вік учасників – 37 років, 49% з них були чоловіками.
Оцінки включали вимірювання артеріального тиску та жорсткості аорти за допомогою магнітно-резонансної томографії серцево-судинної системи. Біологічний вік аорти визначався за співвідношенням віку учасника й жорсткості аорти на трьох рівнях.
Підготовка до марафону
Усім учасникам було рекомендовано дотримуватися плану підготовки, який складався приблизно з трьох занять на тиждень зі збільшенням складності протягом 17-ти тижнів тренувань.
Однак дослідники не перешкоджали учасникам, які хотіли б використовувати альтернативні тренувальні плани. Середня тривалість марафонського бігу склала 5,4 години для жінок і 4,5 години для чоловіків.
Результати досліджень
За два тижні учасники повернулися в лабораторію, аби повторити тести. В ході повторної діагностики виявилося, що шість місяців занять “омолоджують” судини на чотири роки.
Так, судини 60-річного марафонця розширилися і стали такими ж гнучкими, як і в 56-річного учасника на початку дослідження, а судини 56-річного працювали так само, як у 52-річного і так далі.
Зрештою виявилося, що тренування знизили систолічний та діастолічний артеріальний тиск на 4 і 3 мм рт. ст. відповідно. Жорсткість аорти в середньому теж знизилася.
Вчені зазначають, що артеріальний тиск бігунів знизився настільки, ніби вони приймали для цього таблетки. До того ж кращі результати показали ті, хто був менш підготовлений до тренувань.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Правильне харчування для бігунів. Що їсти до, під час та після бігу
“Наше дослідження показує, що можна повернути назад наслідки старіння для наших кровоносних судин за допомогою вправ усього за шість місяців. Ці переваги ми помітили в цілому у здорових людей в широкому віковому діапазоні”, – зазначили вчені.
Ці поліпшення були найбільш помітними у старших бігунів чоловічої статі й тих, чий час завершення забігу був найдовшим. Вчені наголошують, що поліпшення не залежало від змін у фізичній формі або вазі бігунів, які в більшості випадків були незначними. Все, що мало значення, – це те, що люди не припиняли тренуватись і бігали.
Ці результати тішать дослідників, говорить доктор Шарлотта Маністі, кардіолог-консультант з Лондонського університетського коледжу та Центру серця Бартса, яка була куратором нового дослідження.
“Майже всі отримали користь, – заявила вона, – і ті люди, артерії яких потребували найбільшої допомоги, отримали найбільше користі”.
Вчені зазначають, що хоча в дослідженні брали участь тільки здорові учасники, можна очікувати, що ті, у кого гіпертонія та жорсткі артерії, матимуть ще більшу серцево-судинну реакцію на тренування.
Фахівці британської служби охорони здоров’я радять 150 хвилин помірної фізичної активності на тиждень – це може бути швидка ходьба або їзда на велосипеді, а також 75 хвилин інтенсивної фізичної активності на тиждень – підійдуть біг або гра у футбол.