Пандемія нового коронавірусу COVID-19 поширюється планетою все швидшими темпами.

Станом на 26 березня в Україні зафіксовано 156 випадків зараження, 5 з них – смертельні.

У МОЗ заявили, що вже є перші випадки інфікування всередині країни. Щодня інфікованих українців стає все більше.

Карантин в Україні почав діяти з 12 березня і початково до 3 квітня. Пізніше Кабмін запровадив режим надзвичайної ситуації по всій території України та продовжив карантин ще на місяць, до 24 квітня.

По всій країні закриті школи, університети, дитячі садки, заборонено проводити масові заходи, зачинено ТРЦ, бари, кафе і ресторани.

З 24 березня українцям заборонено виїжджати за межі країни в туристичних цілях. В Україні працює лише аеропорт “Бориспіль”, всі інші – закрито.

Крім того, введення карантину відобразилося й на роботі транспорту: в Києві, Харкові та Дніпрі закрили метро, а наземний громадський транспорт працює з обмеженнями. У Києві проїзд у транспорті дозволено тільки працівникам критично важливої інфраструктури і за перепустками.

Explainer пояснює, чому важливо запроваджувати жорсткі заходи і як борються з коронавірусом в інших країнах.

Чому потрібні жорсткі дистанційні заходи?

Швидкість, з якою захворювання поширюється, має величезне значення для його наслідків. Системи охорони здоров’я багатьох країн перевантажені хворими, яким необхідна госпіталізація. Так, в Італії щодня помирають сотні людей, тому що не вистачає необхідної кількості лікарняних ліжок або апаратів штучної вентиляції легенів.

Вчені Імперського коледжу Лондона заявили, що для боротьби з поширенням пандемії є дві стратегії:

  • Пом’якшення, яке спрямоване на уповільнення поширення вірусу.

Стратегія передбачає організацію карантинів для хворих і пропаганду соціального дистанціювання, без закриття шкіл, магазинів і виробництв. Ідея в тому, щоб якомога швидше сформувати колективний імунітет з тих, хто вже перехворів, не допустивши при цьому перевантаження лікарень.

  • Придушення, яке спрямоване на те, щоб за допомогою жорстких заходів придушити вірус.

Стратегія передбачає раннє застосування найжорсткіших заходів запобігання контактів між людьми, щоб знизити швидкість поширення інфекції. Серед таких заходів – закриття шкіл, домашній карантин з ізоляцією, заборона на вихід з дому без потреби.

Експерти зауважують, що обидва варіанти неідеальні. Вони наголошують, що «м’яка» політика призведе до багаторазового перевантаження системи охорони здоров’я, а тому тільки найжорсткіші дистанційні заходи можуть допомогти запобігти сотням тисяч смертей від COVID-19.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому соціальне дистанціювання важливе під час коронавірусу?

Але стратегії придушення необхідно дотримуватися «доти, доки вакцина не стане доступною (можливо, 18 місяців або більше)», йдеться в звіті.

Запобігти переповненості лікарень можна за допомогою захисних заходів, які ми бачимо сьогодні: закриття шкіл, скасування масових зібрань, робота вдома, самокарантин, самоізоляція – щоб не допустити швидкого поширення вірусу.

Усі жорсткі заходи карантину, які наразі застосовують у багатьох країнах, спрямовані на зменшення швидкості, з якою люди хворіють.

Китай, Південна Корея, Сингапур і Тайвань продемонстрували, що за допомогою жорстких заходів можна здолати інфекцію.

Італія вводила карантинні заходи поступово: чиновники повільно й неохоче закривали ресторани, церкви й музеї і забороняли весілля і похорони. Проте кількість померлих в країні продовжує зростати.

Які обмежувальні заходи в інших країнах?

Наразі багато країн оголосили карантин або надзвичайний стан через коронавірус. В Євросоюзі введено суворий прикордонний контроль. Мандрівників з країн, що не входять до складу ЄС, не пропускають через кордон і відправляють назад. 27 країн ЄС ухвалили рішення про заборону на в’їзд на 30 днів.

Європейські країни, де коронавірус поширюється величезними темпами, розглядають можливість продовження карантинних заходів. Наприклад, в Італії обов’язковий 14-денний карантин почався 12 березня, але влада ухвалила рішення продовжити його і після 25 березня. Практично всім італійцям наказано залишатися вдома. Про продовження 15-денного карантину також думає і Франція.

Крім того, у всіх країнах передбачено штрафи за порушення карантину. Так, в Узбекистані за порушення можна потрапити до в’язниці на строк до 8 років, а в Аргентині за умисні дії, які призвели до поширення вірусу, загрожує від 3 до 15 років позбавлення волі, за необережні дії – штраф у розмірі 5-100 тисяч доларів , за порушення правил карантину – від 6 місяців до 2 років в’язниці.

Китай

У Китаї дізналися про появу нового коронавірусу ще наприкінці грудня минулого року. 31 грудня про нього повідомила ВООЗ. Влада Китаю ще три тижні не визнавала, що новий вірус передається від людини до людини.

Навіть після виявлення ДНК вірусу в середині січня влада Китаю все ще не інформувала своє населення про його небезпеку, і носії вірусу встигли заразити людей по всьому світу.

У Китаї основним заходом боротьби з коронавірусом став карантин, на який закривали цілі міста. Ухань, який став епіцентром поширення, 23 січня закрили для авіасполучення, поїзди проходили без зупинок, а автомобільні дороги були перекриті поліцією, було обмежено рух громадського транспорту і не працювали служби таксі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що треба знати про китайськi “мокрi” ринки та як вони пов’язанi зi спалахом коронавiрусу

Незабаром зону карантину було розширено. У Китаї було скасовано всі туристичні поїздки як всередині країни, так і за межі КНР.

Люди мали залишатися вдома. Продукти можна було замовити онлайн з доставкою. При цьому тільки одна людина від сім’ї могла виходити на вулицю раз у 3 дні. Людям на вулиці заміряли температуру. Щоб потрапити у громадське місце, відвідувачі повинні були заповнити анкету зі своїми даними і температурою тіла.

У місті встановили жорстку дисципліну щодо госпіталізації хворих з мінімальними ознаками. А саму госпіталізацію іноді здійснювали силою.

У Ханчжоу всі мешканці отримали особисті QR-коди. Щодня люди вказували свою температуру тіла й отримували коди, які позначали за кольорами: зелений дозволяв вільно рухатися містом, жовтий вимагав 7 днів самоізоляції, а червоний – людей відправляли на двотижневий карантин.

Варто зауважити, що в Китаї протягом двох місяців люди практично не виходили з дому. Вулиці були порожніми. Працювали тільки продуктові магазини й аптеки.

На порушників карантину могли чекати штраф і затримання. Найсуворіше покарання за порушення правил карантину – позбавлення волі від 10 років до довічного або смертна кара.

Такі суворі карантинні заходи в різних містах дозволили країні значно скоротити поширення коронавірусу.

19 березня в Китаї вперше не було зареєстровано нових випадків зараження коронавірусом серед місцевих жителів, тоді як в лютому реєстрували 3 тисячі людей в день. Китайські чиновники охорони здоров’я занепокоєні: щойно більшість людей, покинувши свої будинки, почнуть переміщуватися країною, вірус швидко поширюватиметься знову.

Італія

В Італії, де коронавірус поширюється величезними темпами, школи та університети закрито, а поїздки без спеціального дозволу заборонено до 3 квітня.

Діяльність барів, пабів і ресторанів припинено, закрито перукарні та салони краси. Продуктові магазини, автозаправні станції, аптеки, газетні та тютюнові кіоски відчинені. Галузі промисловості працюватимуть, але із «заходами безпеки», тобто за умови, що власники гарантують заходи, які дозволять уникнути зараження.

Фото: REUTERS/Guglielmo Mangiapane

У країні ввели серйозні штрафи: пересування без поважної причини – 206 євро, порушення карантину інфікованою особою – до 21 року в’язниці, хибні дані про причини пересування поза карантинною зоною – від одного до шести років в’язниці.

Італійці, знані своєю товариськістю і тим, що не люблять сидіти вдома, влаштовують концерти з вікон і балконів своїх квартир.

З 21 березня Італія запровадила нові заходи для боротьби з коронавірусом. Так, у країні закрито всі парки й сквери. Бігати також заборонено, і тепер італійці повинні займатися спортом тільки у себе вдома.

Дітям заборонено гратися на вулиці. Дозволено займатися спортом, гратися дітям тільки біля власного приватного будинку, за умови, що буду збережено відстань не менше одного метра від сусідів.

21 березня ввечері міністр інфраструктури і транспорту Паола Де Мікеле підписала разом із міністром охорони здоров’я Роберто Сперанса указ про призупинення круїзних перевезень для італійських пасажирських суден і блокування прибуття круїзних суден в італійські порти.

Франція

Мешканцям Франції дозволено виходити на вулицю тільки з професійних або медичних причин, а також щоб купити товари першої необхідності і ліки. Люди повинні мати при собі документ, в якому зазначено мету виходу з дому.

За порушення цих норм на французів чекає штраф. Раніше штраф становив 35 євро, наразі – 135 євро і, за словами чиновників, може зрости до 375 євро.

Іспанія

В Іспанії запроваджено 15-денний карантин, який, за словами чиновників, можуть продовжити.

Тепер всі іспанці повинні залишатися вдома. Вони мають право виходити у продуктовий магазин, аптеку або в лікарню. Крім того, іспанці можуть ходити до хворих або літніх людей, за якими доглядають, і вигулювати домашніх улюбленців.

Щоб забезпечити дотримання цих правил, поліція та безпілотники патрулюють вулиці, щоб оштрафувати тих, хто ходить по вулицях без вагомої причини. Влада також встановила близько 30 тисяч контрольно-пропускних пунктів, щоб ніхто таємно не зміг виїхати в інше місто.

Німеччина

У Німеччині заходи боротьби з поширенням коронавірусу не такі жорсткі, як в Іспанії та Італії. Влада дала розпорядження закрити школи, не працюють багато компаній і публічні місця.

Німці можуть зустрічатися і проводити час разом.

Фото: AFPTV / Raphaelle LOGEROT

22 березня в Німеччині ввели карантин і заборонили збиратися разом більше, ніж двом особам. Виняток зроблено лише для членів сім’ї, а також людей, що живуть разом.

Крім того, необхідно дотримуватися дистанції одне з одним не менше 1,5 м в громадських місцях. Закрито гастрономічні підприємства, а також перукарні і косметичні салони.

Дозволено поїздки на роботу або для того, щоб надати допомогу іншим людям. Можна також займатися фізичними вправами на свіжому повітрі.

Порушників карантину будуть карати штрафами аж до 25 тисяч євро.

Нові правила діятимуть протягом найближчих двох тижнів.

Сінгапур

Сингапур був одним із перших місць, де заборонили рейси з китайського міста Ухань, де й виник вірус. Людей, які прибувають в країну з країн, де було виявлено Covid-19, відправляли на обов’язковий карантин.

У Сингапурі люди отримують повідомлення про необхідність лишатися вдома (Stay-Home Notice) протягом 14 днів. Вони також зобов’язані вести облік осіб, з якими вони спілкувалися протягом періоду перебування вдома; мінімізувати контакти зі сторонніми, ретельно відслідковувати наявність у себе симптомів коронавірусної інфекції, а також дотримуватися особистої гігієни.

Тих, хто порушить приписи, будуть штрафувати на $10 тисяч за перше порушення режиму двотижневої самоізоляції. Покарання також може передбачати тюремне ув’язнення на строк до 6 місяців.

Повторне порушення режиму самоізоляції – штраф у розмірі до $20 тисяч і/або тюремне ув’язнення на строк до 12 місяців.

Південна Корея

Південна Корея, в якій раніше був найсильніший спалах за межами Китаю, зуміла уповільнити темпи нових інфекцій, не вводячи заходи в стилі «блокування». Замість цього країна провела масове тестування і активно відстежувала контакти пацієнтів, їхнє пересування за допомогою транзакцій по кредитних картах і використання мобільних телефонів, а також камер спостереження, що дозволило їм ізолювати тих, хто міг опинитися у зоні ризику.

Прозора кампанія громадського інформування також допомогла людям триматися подалі від районів з високим рівнем ризику і вжити інших заходів, щоб захистити себе.

Фото: Lee Sang-ho / Xinhua / Redux

***

Ситуація в Україні поки нагадує те, що відбувалося в Китаї два місяці, а в Європі кілька тижнів тому – хворих не так багато, а влада робить непростий вибір між збитками від карантину і ризиками від поширення епідемії. Заходи, на перший погляд, вживають схожі – скасування масових заходів, перевірки тих, хто прибуває, а тепер і заборона на в’їзд іноземців. З огляду на китайський і західний досвід, повністю зупинити коронавірус це не допоможе, але ми зможемо краще підготуватися і знизити навантаження на систему охорони здоров’я.