В Україну коронавірус потрапив з невеликим запізненням, але процес вже пішов. Наразі в країні 14 лабороторно підтверджених випадків зараження. З них два закінчилися летально. Тому українцям треба діяти вже зараз, не чекаючи зростання кількості випадків зараження.

Уряд вжив превентивних заходів – ввів карантин у школах, а пізніше – карантин по всій країні. Верховна Рада прийняла відповідний закон.

Органи охорони здоров’я стверджують, що соціальне дистанціювання може значно уповільнити темпи поширення інфекції, зменшуючи навантаження на систему охорони здоров’я.

Як працює соціальне дистанціювання на прикладі сірників

Соціальне дистанціювання – це скорочення контактів між людьми для уповільнення поширення вірусу. Мільйони людей по всьому світу вже живуть у напівдобровільному домашньому карантині і дотримуються соціального дистанціювання.

Дослідники говорять, що перед нами стоїть жахливий вибір: практикувати соціальні дистанції протягом кількох місяців або року, або нехай вмирають сотні тисяч людей.

Коли хвороба вже в країні, то крім карантину та ізоляції, вкрай важливим стає соціальне дистанціювання. Розберемо, що слід знати про кожну з тактик.

Різниця між карантином, ізоляцією та соціальним дистанціюванням

Ізоляція

Ізоляція передбачає відділення людини, яка захворіла на COVID-19, щоб запобігти поширенню вірусу серед інших.

Люди з COVID-19 можуть поширювати вірус до того, як у них з’являться симптоми, або у них можуть бути легкі симптоми, і вони живуть у ритмі повсякденного життя, поширюючи вірус.

З того моменту, як в однієї людини в родині з’являються симптоми, що нагадують грип – температура вище 37,8 або постійний кашель, – всі, хто живе разом з нею, повинні залишатися вдома протягом 14 днів. Це означає, що не можна виходити з дому, щоб купити їжі або предмети першої необхідності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як протистояти коронавірусу: рекомендації експертів

Людина з симптомами повинна перебувати в добре провітрюваному приміщенні з вікном, яке можна відкрити, і триматися подалі від інших людей.

Люди в ізоляції повинні попросити допомоги купити їм продукти або ліки, які можуть бути доставлені до порога друзями, родичами або службами доставки.

У той час як хворі пацієнти перебувають в ізоляції, працівники охорони здоров’я можуть з’ясувати, з якими людьми контактували ці пацієнти. Таким чином вони можуть знайти джерело захворювання пацієнта і, можливо, ізолювати його, а також виявити людей, які схильні до ризику зараження вірусом, і помістити їх в ізолятор або відправити на карантин.

Люди, які повернулися з будь-якої країни, де зафіксовано коронавірус, повинні самостійно ізолюватися (залишатися вдома) протягом 14 днів.

Ізоляція хворих може допомогти уповільнити поширення нинішнього спалаху COVID–19.

Карантин

Карантин (quaranta) – це італійське слово, яке перекладається як «сорок», а карантином називали відрізок часу у 40 днів.

Сьогодні карантином називають комплекс різних заходів, які спрямовані на недопущення масового поширення інфекції. Найчастіше це обмеження контактів між хворими та здоровими людьми, або відокремлення хворих від здорових.

Щоб зупинити вірус, недостатньо оголосити карантин або ізоляцію. Дуже важливо забезпечити дотримання необхідних заходів.

В Україні виконання цих карантинних заходів контролюватимуть МВС і Нацполіція.

Сьогодні – перший день, коли в силу вступили нові правила користування громадським транспортом через карантин. У салони повинні були пускати людей тільки в масках, а одночасно в маршрутці або тролейбусі не повинно було перебувати більше 10 і 20 осіб відповідно.

Однак найчастіше карантинних правил не дотримуються (переповнені маршрутки і люди без масок).

Соціальне дистанціювання

«Соціальне дистанціювання» – це словосполучення, яке домінує в заголовках новин та проникає у повсякденні розмови. Місяць тому більшість українців ніколи не чули про це.

Як відомо, ізоляція та карантин залежать від здатності посадових осіб громадської охорони здоров’я швидко виявляти випадки зараження і оперативно реагувати на можливі наслідки захворювання. Але що робити здоровим українцям, якщо небезпечний вірус широко циркулює в країні? Ось де починають діяти заходи соціального дистанціювання.

Соціальне дистанціювання означає спробу уникнути контакту з іншими людьми. Це означає проводити менше часу в громадських місцях, де багато людей, і зберігати безпечну відстань (більше метра) від інших.

Чому потрібно соціально дистанціюватися?

У новому науковому звіті групи реагування COVID-19 в Імперському коледжі Лондона йдеться: тільки найжорсткіші дистанційні заходи можуть допомогти запобігти сотням тисяч смертей. Експерти заявили про необхідність збереження заходів соціального дистанціювання протягом тривалого періоду.

У звіті викладено два сценарії боротьби з поширенням пандемії:

  1. Пом’якшення, яке спрямоване на «уповільнення, але не обов’язково припинення поширення коронавірусу».
  2. Придушення, яке спрямоване на те, щоб змінити зростання захворювання.

Придушення, яке вимагає «соціального дистанціювання всього населення», може врятувати більше життів і не допустити надмірне навантаження на лікарні. Але його необхідно дотримуватися «доти, доки вакцина не стане доступною (можливо, 18 місяців або більше)», йдеться в звіті.

Експерти попереджають, що «передача вірусу швидко відновиться, якщо дистанційні заходи будуть ослаблені».

Експерти з Центру з контролю та профілактики захворювань США (CDC) заявили, що багато людей в певний момент, у цьому або наступному році, зіткнуться з цим вірусом.

Проте швидкість, з якою захворювання поширюється, має величезне значення для його наслідків. Епідеміологи найбільше бояться, що система охорони здоров’я буде перевантажена хворими, яким необхідна госпіталізація. У цьому випадку більше людей помре, тому що не буде достатньої кількості лікарняних ліжок або апаратів штучної вентиляції легенів.

Згубному переповненню лікарень можна запобігти за допомогою таких заходів, як: закриття шкіл, скасування масових зібрань, робота вдома, самокарантин, самоізоляція, уникнення скупчень людей – аби не допустити швидкого поширення вірусу.

Усі заходи соціального дистанціювання, які наразі застосовуються у багатьох країнах, не стільки спрямовані на запобігання захворюванням, скільки на зниження швидкості, з якою люди хворіють.

Епідеміологи називають цю стратегію запобігання величезному сплеску захворювань «вирівнюванням кривої», і це виглядає так:

Що робити, якщо потрібно кудись піти?

Кейт Вергара, фахівчиня з охорони громадського здоров’я та інфекційних захворювань, яка боролася з поліомієлітом в Ефіопії та допомагала тим, хто вижив внаслідок епідемії Ебола в Сьєрра-Леоне, каже, що для правильного соціального дистанціювання ми повинні мати чітке уявлення про те, як поширюється вірус .

«COVID-19 не перебуває у повітрі. Він передається через краплі – коли хтось поруч кашляє або ви трималися за поручні в автобусі і ручки дверей в магазинах, на яких вже може бути вірус, а потім торкалися вашого обличчя і дозволили цьому патогену проникнути до вашого організму через ваші очі, ніс або рот», – пояснює експертка.

Також дуже важливо дотримуватися правил гігієни, таких як миття рук, яке захищає не тільки вас, але й людей поруч. Вергара радить мити руки перед тим, як виходити на вулицю, щоб захистити інших, і мити їх знову після повернення додому, щоб захистити себе.

Чи можна ходити у спортзал?

Ламар Хасбрук, лікар охорони громадського здоров’я та колишній медичний епідеміолог з Центру контролю захворювань, радить вибирати непікові годинни для тренувань, щоб мінімізувати контакти з іншими людьми.

Наразі в Україні заборонили роботу спортклубів та спортзалів, тому експерти рекомендують інші варіанти занять спортом на відкритому повітрі – прогулянку, біг підтюпцем або їзду на велосипеді.

Чим більше вентильована зона, тим менший ризик передачі вірусу.

Ще краще – займатися вдома за допомогою застосунків з вправами або онлайн-відео.

Як закуповуватися в магазинах?

Попри карантин, в Україні продуктові магазини будуть працювати. Експерти радять правильно обирати час для відвідувань магазинів. Так, замість того, щоб іти опівдні в суботу, коли в магазині обов’язково буде багато людей, спробуйте йти рано вранці в будній день.

Найбезпечніше – замовити продукти онлайн, якщо така послуга є у вашому населеному пункті.

Експерти нагадують про два основні чинники, що стосуються передачі COVID-19, – це близькість контакту й тривалість. Онлайн-покупка безпечна тим, що передача товару триває п’ять секунд, ви йдете в будинок і миєте руки.

Які правила для дітей?

З 12 березня до 3 квітня призупинено навчання в закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, професійної перед вищою, вищої та післядипломної освіти.

Якщо ж ви своїй дитині дозволяєте запрошувати додому друзів, щоб разом вчитися або грати, то експерт радить перед візитом дітей використовувати дезінфікуючі серветки, щоб почистити такі предмети, як дверні ручки, пульти дистанційного керування і стіл, за яким вони будуть грати.

Також потрібно замінити рушник у ванній кімнаті на новий, і коли прийдуть діти, всі, включно з вашими дітьми, повинні ретельно вимити руки.

Коли потрібно йти на самоізоляцію?

Міністерство охорони здоров’я України склало короткий перелік рекомендацій, які допоможуть знизити ризик інфікування для людей, які повернулися з країн, де зафіксовано випадки COVID-19.

Серед рекомендацій – звернути увагу на своє самопочуття, також повідомляється, яку інформацію надавати сімейному лікарю в разі підвищеної температури.

Якщо хтось із знайомих або на вашій роботі заразився, то потрібно оцінити ваш власний ризик зараження і самоізолюватись для того, аби не поширювати коронавірус.

Як довго ми повинні соціально дистанціюватися?

Із поширенням вірусу в Україні першочерговим завданням є забезпечення того, щоб система охорони здоров’я не була перевантажена дуже хворими пацієнтами, які потребують штучної вентиляції легенів та інтенсивної терапії.

Існують серйозні побоювання з приводу здатності української системи впоратися з пандемією. COVID-19 є респіраторним захворюванням, і на його найбільш серйозних стадіях може знадобитися підключення пацієнтів з пневмонією до апарату ШВЛ.

Але може не вистачити апаратів для вентиляції легенів для задоволення цієї потреби, якщо кількість хворих стане занадто великою.

Центр безпеки охорони здоров’я імені Джона Хопкінса в 2018 році повідомив, що, згідно з оцінками уряду США, близько 65 тисяч чоловік в Сполучених Штатах потребували вентиляції під час спалаху подібної пандемії грипу в 1957-1958 роках (в результаті якої в США загинуло 116 тисяч чоловік) , і в 1968 році (загинуло 100 тисяч американців).

В Україні близько 12 тисяч місць в інфекційних стаціонарах, близько 2 тисяч лікарів-інфекціоністів та 5 тисяч медперсоналу. В українських лікарнях також є інфекційні бокси. Наразі в інфекційних лікарнях є 605 апаратів штучної вентиляції легенів. У МОЗ запевняють, що за необхідності буде залучено апарати штучного дихання з інших лікарень.

Таким чином, теоретично буде достатньо можливостей для задоволення потреб. Але якщо спалах коронавірусу посилиться, то цих апаратів може на всіх не вистачити.

Лікарні вже роблять все можливе – запасаються хірургічними масками, скасовують планові операції, щоб під час спалаху впоратися з усіма людьми з COVID-19 і іншими пацієнтами.

У разі спалаху інфекційного захворювання існує два типи втручання: фармацевтичне (наприклад, вакцини та противірусні препарати) і не фармацевтичне. Соціальне дистанціювання є одним з кращих – і єдиних – превентивних, що не фармацевтичних заходів, доступних для широких верств населення.

Соціальне дистанціювання грає важливу роль до того моменту, поки медична спільнота не створить вакцину і забезпечить відповідне лікування. Це один з небагатьох інструментів, який нам необхідний для того, аби дійсно уповільнити розвиток епідемії або пандемії.