17 травня відзначають Міжнародний день боротьби з гомофобією, трансфобією та біфобією. У багатьох країнах світу ЛГБТ-спільнота досі лишається серед найбільш маргіналізованих груп, представники та представниці якої продовжують постійно стикатися з дискримінацією, що стосується основних послуг, зокрема охорони здоров’я, освіти, житла тощо.
Що таке гомофобія, біфобія та трансфобія?
Термін «гомофобія» (з грецької homоs – однаковий та phоbos – страх) з’явився відносно нещодавно – у 1972 році. До цього явище, яке ми сьогодні називаємо гомофобією, було поширеною суспільною нормою. Для того, аби позначати ірраціональний страх перед гомосексуальними людьми, неприйняття та зневажливе ставлення до представників ЛГБТ-спільноти, психіатр Джордж Вайнберг запропонував термін «гомофобія».
Відповідно, гомофобія – це страх перед людьми, які мають стосунки (зокрема статеві) з людьми своєї ж статі. Біфобія – страх перед людьми, які мають стосунки з людьми як своєї, так і протилежної статі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Просто та доступно: як правильно та коректно розповідати про ЛГБТ+
ХХ століття було надзвичайно гомофобним історичним періодом: депортація гомосексуальних людей до концтаборів за нацистського режиму, радянський ГУЛАГ, шантаж і переслідування у США в епоху маккартизму. Проте в багатьох країнах подібне ставлення до ЛГБТ-людей залишається поширеним і досі.
Для того, щоб зрозуміти, що таке трансфобія, варто розібратися з терміном «трансгендерність». Транс*люди – парасольковий термін для людей, які є гендерно-неконформними. Зокрема це стосується тих, хто стійко ідентифікує себе зі статтю, відмінною від біологічної, і прагне привести свою біологічну і паспортну стать у відповідність до своєї ідентичності. Тож трансфобія – це страх перед гендерно-неконформними людьми.
В Україні транс*люди піддаються значній дискримінації та упередженому ставленню, і це здебільшого можна пояснити незнанням людей цієї теми. Належність до ЛГБТ-спільноти гомофоби та трансфоби часто ототожнюють з педофілією, зоофілією та психічними розладами.
Це твердження є проявом мови ворожнечі та помилковим розумінням поняття гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації.
Історія цього дня
Міжнародний день боротьби з гомофобією, трансфобією та біфобією було затверджено у 2004 році для того, щоб привернути увагу до насильства й ненависті, з якими стикаються лесбійки, геї, бісексуали та транс*люди тощо.
Дату 17 травня було обрано у зв’язку з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1990 році виключити гомосексуальність з переліку психічних розладів.
Цього дня у світі відбуваються масштабні заходи, покликані привернути увагу влади, засобів масової інформації, громадськості та лідерів думок до тривожних ситуацій, з якими стикаються ЛГБТ-люди. Більшість організацій ООН також відзначають цей день численними заходами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як написати про трансгендерних людей і не зганьбитися: досвід Джоан Роулінг та українських медіа
17 травня зараз відзначають більш ніж у 130 країнах, зокрема в 37 країнах, де одностатеві стосунки заборонено законом. Міжнародний день боротьби з гомофобією, трансфобією і біфобією отримав офіційне визнання з боку ряду держав, міжнародних інститутів, таких як Європейський парламент та ін.
Яка ідея та мета цього дня?
Продемонструвати протидію будь-якому фізичному, моральному та символічному насильству щодо людей з іншою сексуальною орієнтацією або гендерною ідентичністю.
Важливу роль відіграють підтримка та координація організацій, які допомагають громадянам досягнути рівних прав, а також проведення широкої кампанії із захисту прав людини.
Так, у багатьох країнах щорічно 17 травня відбуваються акції, заходи та флешмоби, пов’язані з Міжнародним днем боротьби з гомофобією. Вони спрямовані на підвищення обізнаності та інформованості населення планети щодо таких проблем, як гомофобія, біфобія та трансфобія. Також однією з цілей є просування законопроєктів щодо рівних прав усіх громадян незалежно від їхньої статі, гендеру чи статевої орієнтації.
А як відзначають в Україні цьогоріч?
Через пандемію COVID-19 та ріст рівня захворюваності в багатьох містах України, масові заходи опинилися під загрозою чи забороною. Проте громадські організації вже звикли до карантинних реалій і розробили цікаві та безпечні програми до цього свята.
Приміром, ГО “Інсайт” пропонує всім охочим побачити один (не)звичний день із життя ЛГБТ-людей. Так, ЛГБТ-день розпочнеться о 14:00 онлайн-зустріччю з київською родиною Олі та Саші.
Продовжиться трансляція о 17:30 – знайомством із транс*жінкою Яною із Луцька.
О 19:00 глядачі та глядачки матимуть змогу познайомитися з лесбійкою Оленою, яка живе у Чернівцях. А закінчиться цей захід у компанії Наташі з Запоріжжя.
Зі свого боку, ГО «КиївПрайд» розробила 25 макетів з усіма обласними центрами України, які спрямовані на протидію гомофобії, біфобії та трансфобії. Тож учасникам та учасницям акції пропонують надрукувати плакат, сфотографуватися чи зняти відео з ним біля пам’ятки, за якою можна впізнати місто, та надіслати матеріал у Telegram організації.
До цієї акції вже долучилися 8 ЛГБТ-організацій та значна кількість активістів й активісток із різних міст України.
Сьогодні, 17 травня, роботу кожного та кожної можна буде побачити у колажі-відео, яке буде опубліковано на сторінці «КиївПрайд».
Крім того, ця ж організація випустила перший в Україні застосунок з інтерактивною картою дружніх до ЛГБТ+ бізнесів, які знаходяться у Києві – магазинів, ресторанів, кав’ярень тощо.
Закладам, які захочуть приєднатися до ініціативи, “КиївПрайд” обіцяє подарувати спеціальний пакунучок з ЛГБТ-символікою, а також толерантних відвідувачів та відвідувачок.
Громадська організація “Точка опори” проводила розіграш до 17 травня. Для участі треба було відзначити у коментарях, під записом з умовами, свого союзника чи союзницю, тобто людину, яка має гетеросексуальну орієнтацію та відстоює права ЛГБТ+ і гендерну рівність.
П’ятнадцять переможців та переможниць конкурсу отримали по дві веселкові свічки, які запалять сьогодні, щоб згадати всіх, хто постраждав від ненависті та неприйняття.
Організація T-illumination влаштує у Харкові концерт, де лунатиме музика транс*людей, а організатори та організаторки акції роздаватимуть листівки з власним дизайном. Наприкінці свята заплановано феєрверк – кольорові дими.
Якщо ви хотіли б долучитися, але не маєте можливості, T-illumination ділиться плейлистом:
- Steam Powered Giraffe – The Ballad of Delilah Morreo
- Against Me! – Unconditional Love
- Alexander James Adams – Celtic Wisdom
- Elysia Crampton – Nativity
- Anna-Varney Cantodea (Nenia C’alladhan) – An die Sterne.
Що каже законодавство та статистика?
Принцип рівності та недискримінації є основоположним елементом захисту прав людини. Він гарантується ст. 14 Європейської конвенції з прав людини й посилений Протоколом № 12 до Конвенції, і передбачає, що ніхто не може зазнавати дискримінації за будь-якою ознакою з боку будь-яких державних органів.
Міжнародна правозахисна асоціація лесбійок, геїв, бісексуалів, транс*людей та інтерсекс-людей ILGA-Europe проводить щорічні дослідження щодо становища ЛГБТ-людей у 49 європейських країнах світу, результати публікуються також 17 травня. Станом на 2021 рік Україна значно відстає від країн-лідерів. Тут права ЛГБТ-людей дотримуються лише на 18 %.
Цьогоріч правозахисний ЛГБТ+ центр “Наш світ” опублікував звіт, у якому зазначалося, що і Президент України Володимир Зеленський, і його попередник Петро Порошенко негативно відповіли на електронну петицію з гомо- і трансфобними вимогами, таким чином відмовившись від використання сучасної термінології – «гендер», «гендерна ідентичність», «сексуальна орієнтація» в українському законодавстві, проведення антидискримінаційної експертизи, а також ратифікації Стамбульської конвенції.
Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова у своїй щорічній доповіді «Про стан дотримання прав і свобод людини і громадянина в Україні» за 2019 рік звернула увагу на нерівність прав ЛГБТ- людей у частині сімейного та цивільного законодавства, тривалі утиски в реалізації їхніх інших конституційних прав та надала рекомендації органам державної влади та місцевого самоврядування з метою виправлення ситуації – розробити законопроєкт про цивільні партнерства та поправки до Кримінального кодексу щодо злочинів ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.