Результати моделювання Київської школи економіки, представлені в презентації “Аналіз поточної ситуації та моделювання сценаріїв поширення захворювання COVID-19” свідчать, що уже з листопада в Україні за добу можуть виявляти до 10 тисяч нових випадків коронавірусного захворювання. До кінця року від COVID-19 може померти до 20 тисяч українців.

Explainer публікує головні тези дослідження та супровідні коментарі фахівців КШЕ.

На українців чекає осінній пік спалаху COVID-19 і це все ще перша хвиля

Зазначається, що у світі розпочалася прогнозована друга хвиля COVID-19, пов’язана з початком холодного сезону.

Для України — це перша хвиля поширення, бо весняного піку, що був зафіксований у більшості європейських країн, вдалося уникнути завдяки карантину.

Попереду – найгірше

Згідно з моделюванням КШЕ, Україна рухається до найгіршого сценарію пандемії. Вже на початку листопада навантаженість на медичну систему буде максимальною. В цей час ми можемо перетнути позначку у 10 тисяч зареєстрованих випадків щодня. А реальна кількість випадків буде втричі більшою.

Якщо ситуацію в зонах активного розповсюдження коронавірусу не взяти під контроль, то до кінця року від COVID-19 в країні може померти до 20 000 людей.

Що робити?

Необхідно ввести комплексні карантинні обмеження в областях активного спалаху коронавірусу

Обмеження слід вводити вже зараз, на строк від 14 днів або на час, за який можна буде організувати такий об’єм тестування, щоб частка виявлених випадків зараження від усіх проведених тестів була не менше 10%.

Це мають бути комплексні обмеження. Якесь одне обмеження уже не може змінити ситуацію. Це має бути “пакет” із 4-5 обмежень для тих сфер, в яких відбувається найбільше поширення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи маніпулює влада даними про COVID-19: пояснюють експерти

До локдауну весняного зразка повертатися не потрібно. Але це лише якщо почати діяти просто зараз.

На сьогодні обмеження слід вводити у 7-ох областях: Харківській, Сумській, Хмельницькій, Тернопільській, Полтавській, Рівненській та Житомирській.

Посилити готовність лікарень до пікового навантаження

Необхідно підготувати додаткові ліжкомісця, обладнані киснем, апаратами штучної вентиляції легенів. Варто вже зараз створювати резервні мобільні бригади лікарів та молодшого медичного персоналу в межах областей і всієї країни. Це дозволить перерозподіляти медичних працівників у ті регіони, де буде найбільша нестача персоналу.

Збільшити потужності тестування

Необхідно проводити щонайменше 100 тисяч ПЛР-тестів на добу при нинішньому рівні захворюваності. Достатній рівень тестування допоможе локалізувати поширення і вводити карантинні обмеження у тих сферах, де розповсюдження вірусу найбільше.

Як збільшити потужності тестування?

  • Частину грошей з Фонду боротьби з COVID-19 терміново інвестувати у закупівлю обладнання і покращення умов роботи обласних лабораторних центрів;
  • залучати лабораторії сусідніх областей з меншим ростом захворювання для тестування хворих з територійзі спалахами в активнійфазі;
  •  залучати приватні лабораторії до проведення тестування.

Як довго мають діяти обмеження?

Поки ситуація у регіоні спалаху не буде знову під контролем.

Коефіцієнт виявлення (скільки випадків від усіх проведених тестів виявляє система) у цьому регіоні має опуститися до 5%, як це рекомендує ВООЗ. Або щонайменше до 10%, зважаючи на реальність. Зараз в середньому по країні це 17%, а в деяких областях – більше 30%.

Отже, щоб коефіцієнт знизився, потрібно одночасно зменшувати кількість інфікованих (карантин) та збільшувати кількість тестів.