Президент США Джо Байден оголосив у неділю, 21 липня, що не братиме участі у президентських виборах у 2024 році. Розмови про відмову від участі у президентських перегонах почались після провалу Байдена на дебатах з його основним опонентом Дональдом Трампом. Explainer пояснює, що означатиме відмова Байдена брати участь у виборах.
Що сталось?
У неділю, 21 липня, 81-річний Байден оголосив у листі про своє рішення припинити участь у президентських виборах. Після кількох тижнів шаленого тиску з боку демократів та спонсорів Джо Байден таки здався і зняв свою кандидатуру з виборів.
“Для мене було найбільшою честю в моєму житті служити вам як президент. І хоча я мав намір балотуватися на переобрання, я вважаю, що в інтересах моєї партії та країни для мене краще відійти в сторону і зосередитися виключно на виконанні своїх обов’язків як президента на залишок мого терміну”, – заявив президент.
Пізніше Байден опублікував ще один допис в соцмережі, в якому підтримав чинну віцепрезидентку США 59-річну Камалу Гарріс як ймовірного кандидата від демократів на виборах.
“Моїм першим рішенням як кандидата від партії у 2020 році було обрати Камалу Гарріс своїм віце-президентом. І це було найкраще рішення, яке я приймав. Сьогодні я хочу запропонувати свою повну підтримку і схвалення того, щоб Камала стала кандидатом від нашої партії цього року. Демократи – настав час об’єднатися і перемогти Трампа. Давай зробимо це”, – заявив Байден.
Чому Байден вирішив знятися з виборів?
Від самого початку президентської кампанії питання здоров’я та віку було ахілесовою п’ятою Байдена, але все пішло шкереберть після 27 червня, коли Байден провів абсолютно провальні дебати із своїм опонентом Дональдом Трампом. На дебатах Байден виглядав хворим та розбитим, його голос звучав хрипко, наче він застудився. Він декілька разів затинався і взагалі виглядав розгубленим і невпевненим.
Після дебатів журналісти від CNN провели опитування спостерігачів і запитали: Хто, на вашу думку, виграв сьогоднішні дебати? Джо Байден набрав всього 33%.
Протягом декількох годин після дебатів чимало ліберальних коментаторів та провідних журналістів закликали Байдена вийти з перегонів.
Липневе опитування The Times/SAY24 показало, що Байден програє Трампу у сімох т.зв. хитких штатах, в шістьох з яких він виграв у 2020 році. Це фактично ставило хрест на президентських амбіціях Байдена, особливо враховуючи, що Байден і так не мав переваги перед Трампом: обидва кандидати мали майже однакові рейтинги.
Після цього тиск на Байдена тільки посилився. Провідні демократи, включаючи експрезидента Барака Обаму, Ненсі Пелосі та сенатора Чака Шумера, закликали Байдена піти у відставку.
Тим не менш, Байден сподівався, що зможе продовжувати перегони і намагався виглядати впевненим, проте збір грошей на вибори від спонсорів стрімко впав, а тиск від однопартійців посилився – доки Байден не вирішив сьогодні припинити боротьбу.
Отже, що буде далі?
Все залежатиме від того, хто буде кандидатом від демократів. З’їзд Демократичної партії відбудеться 19 серпня. Саме на ньому буде визначено, хто офіційно представлятиме партію на виборах.
Зараз виглядає все так, що головним кандидатом буде віцепрезидентка Камала Гарріс, яка може напряму отримати фінансову підтримку кампанії Байдена згідно з федеральними правилами фінансування кампанії.
Під час відкритого з’їзду делегати зможуть віддати свій голос за будь-якого кандидата. Кандидат, який набере просту більшість голосів, стане новим кандидатом від Демократичної партії.
Кандидат має отримати підтримку серед майже 4000 делегатів від штатів, територій і округу Колумбія, а також понад 700 «суперделегатів», до яких належать лідери партій, певні обрані посадові особи та колишні президенти та віце-президенти.
Якщо жоден кандидат не набере такої простої більшості, голосуватимуть також «суперделегати», які можуть голосувати за обраного ними кандидата.
Зауважимо, що Байден не може передати своїх делегатів Гарріс чи будь-якому іншому кандидату.
Опитування Economist/YouGov (13-16 липня) показало, що 79 % демократів підтримали б Гарріс як кандидата від партії в листопаді у разі відмови Байдена від участі у виборах.
New York Times із посиланням на поінформовані джерела пише, що команда Трампа вже готує кампанію з дискредитації Камали Гарріс, якщо вона все ж офіційно замінить Джо Байдена на президентських виборах.
Але головне питання в тому, чи зможе Гаріс виправити ситуацію, чи проблеми демократів не тільки в Байдені, але й у самій партії в цілому.
Які шанси у Камали Гарріс?
Шквал опитувань, проведених після президентських дебатів 27 червня, показав, що Гарріс демонструє приблизно такі ж результати, як і Байден, проти Трампа.
Гарріс також показав кращі результати опитування, ніж інші демократи, яких зазвичай висувають на заміну Байдену, але опитування не враховували, як місяці кампанії можуть змінити сприйняття виборцями багатьох менш відомих кандидатів, які не мають переваг національного розпізнавання імені, як це робить Гарріс.
Вже згадуване опитування Economist/YouGov показало, що зараз у Гарріс менші шанси перемогти Трампа, ніж у Байдена: 41% проти 43% і 39% проти 44%. Але тут варто зазначити, що опитування проходило до офіційної заяви Байдена про вихід з гонки та до його підтримки Гарріс. Чи матиме рейтинг Гарріс потенціал для росту – побачимо вже у наступних опитуваннях.