Вибори президента США — подія, за якою пильно стежить весь світ, а результат матиме вирішальне значення для України, особливо, в контексті подальшої військової підтримки з боку Вашингтону. Також, вибори у США – є одним з ключових факторів, що впливатиме на економіку України у найближчі роки.
Результати цих виборів мають надзвичайно важливе значення і з точки зору глобальної безпеки, адже вони визначатимуть формат і силу американського лідерства серед демократичних країн світу. Це особливо важливо у контексті протистояння з Китаєм.
Президентські вибори 2024 – найнепередбачуваніші вибори за останні кілька десятирічь. Попередні вибори відбулися у 2020 році, і перемогу на них отримав Джо Байден. Проте, невдалі дебати із Трампом, вік та здоров’я підірвали можливість Байдена переобратись. Після невдалого замаху на Трампа здавалось, що у демократів вже не буде шансів отримати місце у Білому домі у 2024 році.
Ситуація повністю змінилась, коли Байден самоусунувся, а кандидатом від демократів стала молода, прогресивна, темношкіра віцепрезидентка США Камала Гарріс.
Виборча кампанія Трампа, яка була орієнтована на критику похилого віку Джо Байдена дала збій, коли найстаршим кандидатом на перегонах став сам Дональд Трамп.
Explainer розповідає, що відомо про наступні вибори президента США, коли вони відбудуться та які шанси на перемогу у кандидатів.
Коли вибори президента США – дата
Вибори президента США мають відбутись 5 листопада 2024 року, а інавгурація переможця – 20 січня 2025 року.
У США президента обирають не напряму громадяни, а група спеціально делегованих осіб, що називається колегією виборників. Саме вони у грудні 2024 року обиратимуть президента та віцепрезидента США. Крім цього, жителі США обиратимуть представників палат Конгресу.
У політичній системі США домінують лише дві партії: республіканська та демократична, і тому президент завжди належить до однієї з них.
Що таке праймеріз та кокуси?
Праймеріз – це первинні вибори, таємне голосування, яке організовує штат.
Закони штату визначають, чи є ці праймеріз закритими. Це означає, що тільки ті, хто зареєстрований в цій партії, можуть голосувати за її кандидатів. На відкритих праймеріз можуть брати участь зареєстровані виборці, навіть якщо вони є прихильниками іншої партії.
Під час праймеріз вибирають не самого кандидата, як можна подумати, а асоційованих з ним делегатів, які поїдуть на партійну конвенцію в липні і вже там проголосують за єдиного кандидата від партії. Так, якщо кандидат перемагає на первинних виборах, він перемагає або всіх, або частину делегатів штату, залежно від партійних правил. Потім ці делегати будуть голосувати за них на з’їзді партії, де офіційно призначається кандидат в президенти.
Ця система набула широкого поширення на президентських виборах в 1970-х роках. До цього кандидат обирався членами партії на з’їздах.
Кокуси – більш неформальна процедура і проводяться відповідно до законів різних штатів. Так, члени партії збираються в громадських будівлях, обговорюють кандидатів на посаду президента і голосують відкрито, піднімаючи руку.
Праймеріз та кокуси Республіканської партії
Праймеріз та кокуси Республіканської партії тривали з 15 січня до 02 червня. Ще задовго до їх завершення, 12 березня, експрезидент США Дональд Трамп отримав достатню кількість делегатів, необхідну для висунення його офіційним кандидатом у президенти США. Це має відбутися на Національному з’їзді Республіканської партії 15-18 липня.
Праймеріз та кокуси Демократичної партії
Праймеріз та кокуси Демократичної партії тривали з 23 січня до 08 червня, втім вже 12 березня чинний президент Джо Байден отримав достатню кількість делегатів для повторного висунення на на Національному з’їзді Демократичної партії, що мав проходити 19 – 22 серпня.
Після того, як 21 липня президент США Джо Байден самоусунувся від участі в президентських виборах і підтримав віцепрезидентку США Камалу Гарріс, лідери демократів організували такий процес висунення, який не враховува результати праймеріз, на яких виграв Байден.
Новий процес висунення дозволяв балотуватися будь-кому, якщо він отримав 300 підписів делегатів на підтримку своєї заявки, включаючи не більше 50 підписів від однієї делегації, при відповідності іншим основним вимогам.
Проте, жоден з представників Демократичної партії не заявив про свій намір отримати ці підписи, таким чином, партія повністю розчистила шлях Гарріс до офіційної номінації.
2 серпня Гарріс офіційно отримала необхідну кількість голосів делегатів, щоб стати кандидатом у президенти США від Демократичної партії. Висунення Гарріс відбулося за допомогою віртуального голосування і за 17 днів раніше запланованого Національного з’їзду Демократичної партії.
Кандидати в президенти США: що про них відомо
КАМАЛА ГАРРІС
Віцепрезидентка США, 59 років
Камала Гарріс – перша в історії США жінка на посаді віцепрезидента США, а також перша людина афроамериканського й азійсько-американського походження на цій посаді. На цій посаді працює з 20 січня 2021 року. Юристка за спеціальністю. Відзначається прогресивними поглядами, зокрема, підтримує права ЛГБТ-людей.
До цього була сенаторкою від Каліфорнії (2017—2021), генеральним прокурором Каліфорнії (2011—2017) і 27-мою окружною прокуроркою Сан-Франциско (2004—2011).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто така Камала Гарріс та що вона думає про Україну
Гарріс брала участь у президентських виборах 2020 року, балотуючись на здобуття номінації від Демократичної партії, однак наприкінці 2019 року зняла свою кандидатуру й зрештою підтримала переможця – Джо Байдена.
ДОНАЛЬД ТРАМП
Експрезидент США, 78 років
Бурхливе та неоднозначне президентство Трампа завершилось незабаром після того, як його прихильники влаштували збройний напад на Капітолій. Його ймовірна роль у підбурюванні нападу та ширшій спробі скасувати результати виборів 2020 року призвели до висунення двох кримінальних звинувачень. В усіх випадках Трамп заперечує свою провину.
Трамп є мільярдером, був зіркою реаліті шоу, хоче побудувати стіну на кордоні з Мексикою та завершити російсько-українську війну за 24 години.
Ключові дати виборів президента США – 2024
5 листопада: День виборів.
6 січня: віцепрезидент США керує підрахунком голосів колегії виборників на спільній сесії Конгресу, оголошує результати та оголошує, хто був обраний.
20 січня: інавгурація переможця виборів.
Вибори президента США – які результати соціологічних опитувань
Як свідчать дані опитування Cook Political Report Swing State Project, Гарріс має незначну перевагу в п’яти із семи ключових для перемоги штатах, проте ця перевага є у межах похибки.
Чинна віцепрезидентка веде перед в Аризоні (+2), Мічигані (+3), Неваді (+1), Пенсильванії (+1) і Вісконсині (+2). У Джорджії Трамп випереджає Гарріс 49% проти 47%, а в Північній Кароліні обидва кандидати мають однакову кількість голосів – 49%.
Попри начебто незначну перевагу Гарріс, більшість виборців хитких штатів вважають, що демократ переможе на президентських виборах. У вересні 46% виборців цих штатів вважали, що Гарріс переможе, і лише 39%, що Трамп. У порівнянні із серпнем Гарріс відіграла 11 відсоткових пунктів, що свідчить про те, що їй вдалося представити себе як серйозного кандидата, попри всі спроби Трампа її дискредитувати.
Опитування було проведено 19-25 вересня в семи штатах, де було опитано 2867 вірогідних виборців. Похибка становить 4,5 відсоткових пункти в Пенсильванії, 4,8 пункту в Джорджії, Мічигані, Північній Кароліні та Вісконсині та 4,9 пункту в Аризоні та Неваді.