Вибори президента США — подія, за якою пильно стежить весь світ, а результат матиме вирішальне значення для України, особливо, в контексті подальшої військової підтримки з боку Вашингтону. Також, вибори у США – є одним з ключових факторів, що впливатиме на економіку України у найближчі роки.

Результати цих виборів мають надзвичайно важливе значення і з точки зору глобальної безпеки, адже вони визначатимуть формат і силу американського лідерства серед демократичних країн світу. Це особливо важливо у контексті протистояння з Китаєм.

Попередні президентські вибори у США відбулися у 2020 році, і перемогу на них отримав Джо Байден. Проте перемога Байдена на виборах у 2024 році далеко не є очевидною, і навіть навпаки. Як свідчать соцопитування, справи у чинного президента йдуть чим далі – тим гірше.

Explainer розповідає, що відомо про наступні вибори президента США, коли вони відбудуться та хто в них братиме участь.

Коли вибори президента США – дата

Вибори президента США мають відбутись 5 листопада 2024 року, а інавгурація переможця – 20 січня 2025 року.

У США президента обирають не напряму громадяни, а група спеціально делегованих осіб, що називається колегією виборників. Саме вони у грудні 2024 року  обиратимуть президента та віцепрезидента США. Крім цього, жителі США обиратимуть представників палат Конгресу.

У політичній системі США домінують лише дві партії: республіканська та демократична, і тому президент завжди належить до однієї з них.

Що таке праймеріз та кокуси?

Праймеріз – це первинні вибори, таємне голосування, яке організовує штат.

Закони штату визначають, чи є ці праймеріз закритими. Це означає, що тільки ті, хто зареєстрований в цій партії, можуть голосувати за її кандидатів. На відкритих праймеріз можуть брати участь зареєстровані виборці, навіть якщо вони є прихильниками іншої партії.

Під час праймеріз вибирають не самого кандидата, як можна подумати, а асоційованих з ним делегатів, які поїдуть на партійну конвенцію в липні і вже там проголосують за єдиного кандидата від партії. Так, якщо кандидат перемагає на первинних виборах, він перемагає або всіх, або частину делегатів штату, залежно від партійних правил. Потім ці делегати будуть голосувати за них на з’їзді партії, де офіційно призначається кандидат в президенти.

Ця система набула широкого поширення на президентських виборах в 1970-х роках. До цього кандидат обирався членами партії на з’їздах.

Кокуси – більш неформальна процедура і проводяться відповідно до законів різних штатів. Так, члени партії збираються в громадських будівлях, обговорюють кандидатів на посаду президента і голосують відкрито, піднімаючи руку.

Праймеріз і кокуси по всій країні проводитимуть з лютого до червня. Проте, ймовірно, ім’я кандидата від демократів буде відомо до того, як кандидати зберуть делегатів на кожних первинних виборах або зборах.

Ключові дати виборів президента США – 2024

5 березня: Супервівторок  – найбільший день праймеріз і часто допомагає скоротити кількість кандидатів. Обидві сторони проводять їх в Алабамі, Арканзасі, Каліфорнії, Колорадо, Мен, Массачусетсі, Міннесоті, Північній Кароліні, Оклахомі, Теннессі, Техасі, Вермонті та Вірджинії. Демократи в Юті також голосуватимуть на первинних виборах, тоді як республіканці проведуть свої кокуси в штаті. Республіканці на Алясці голосують на первинних виборах.

15-18 липня: Національний з’їзд Республіканської партії в Мілуокі, де партія формально обирає свого кандидата.

19-22 серпня: Національний з’їзд Демократичної партії в Чикаго, де партія офіційно обирає свого кандидата.

16 вересня: дата, призначена Комісією з президентських дебатів для проведення перших президентських дебатів. Він пройде в Техаському державному університеті в Сан-Маркосі, штат Техас.

1 жовтня: призначено дату других президентських дебатів, які відбудуться в Університеті штату Вірджинія в Петербурзі, штат Вірджинія.

9 жовтня: призначено дату третіх і останніх президентських дебатів, які відбудуться в Університеті Юти в Солт-Лейк-Сіті, штат Юта.

5 листопада: День виборів.

6 січня: віце-президент керує підрахунком голосів колегії виборників на спільній сесії Конгресу, оголошує результати та оголошує, хто був обраний.

20 січня: інавгурація переможця виборів.

Хто буде балотуватись у президенти США

Демократи збираються підтримати Джо Байдена, який 25 квітня оголосив, що збирається переобратися на другий термін у 2024 році. У Демократичній партії вже заявили, що не мають запасного плану, якщо раптом Байден не буде балотуватись.

Очікується, що він легко переможе іншого претендента на праймериз: письменницю Маріанну Вільямсон.

Експрезидент США Дональд Трамп – беззаперечний лідер у Республіканській партії, і це незважаючи на те, що він має серйозні проблеми із законом і проти нього висунуто низку важких звинувачень – від неналежного поводження з конфіденційними документами до розслідування про штурм Капітолія.

Боротьба за звання головного суперника Трампа ведеться між двома кандидатами-республіканцями: губернатором Флориди Роном Десантісом і ексгубернаторкою Північної Кароліни, колишньою постійною представницею США в ООН Ніккі Гейлі.

Втім, як показують опитування, Трамп має перевагу майже в кожній демографічній групі та регіоні та в кожному ідеологічному крилі Республіканської партії.

Вибори президента США – які результати соціологічних опитувань

Наразі Республіканська партія користується більшою прихильністю виборців, про що свідчить нове опитування, яке провело американське видання The Wall Street Journal. Згідно з його результатами, Трамп обганяє Байдена з 47% голосів проти 43%.

Роботу Байдена схвалюють 37,8 % – це найнижчий показник за час його каденції, ще 55,5 % бачать його імідж у негативному світлі.

вибори президента США