Якщо ви давно спілкуєтеся в компанії бігунів, ви звернете увагу, як ми постійно обговорюємо найкращі гонки, особливості тренувань, бігове взуття та гаджети, і, звичайно, їжу, але є й тема, де розмови жінок і чоловіків будуть різнитися – це безпека під час бігу.

Чоловіки зазвичай бігатимуть де завгодно у будь-який час, подбавши, звісно, про ліхтарик та світловідштовхувальні елементи для видимості на дорозі, але жінки мають зовсім інший погляд на безпеку – вони набагато частіше страждають від різних проявів харасменту. 

Що таке харасмент? 

Харасмент – це форма дискримінації, будь-які прояви небажаної поведінки, яка створює несприятливу атмосферу, викликає почуття сорому, приниження або переляку.

Список дій, які підпадають під визначення харасменту, дуже довгий – вульгарні натяки, недоречні коментарі щодо зовнішності або одягу, “cat calling” (свист, образливі вигуки на вулиці), докучання, погрози, небажані дотики, залякування, переслідування та сексуальні домагання – все це є проявами харасменту.  

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке харасмент у транспорті та як йому протидіяти: закордонна практика

Окрім сексуального, харасмент може мати релігійний, расовий, віковий (прояви ейджизму) характер; це може бути дискримінація за національними та політичними ознаками.

Що каже статистика? 

У 2016 році редактор журналу US Runner’s World провів невелике опитування серед жінок щодо бігової безпеки. Він був шокований, коли всі колеги жіночої статі сказали, що хоча б один раз зазнавали переслідування на пробіжці, почувались менш безпечно і були змушені коригувати свій графік тренувань, щоб уникнути бігу в темряві. 

Далі у Runner’s World вирішили провести більш масштабне опитування серед читачів, але і його результати не додали оптимізму:

  • 58% опитаних жінок до 30 років заявили, що зазнавали домагань завжди, іноді або часто під час пробіжок порівняно з лише 4% чоловіків.  
  • 60% жінок віддають перевагу тренуванням вдень (порівняно з 14% чоловіків) через побоювання щодо власної безпеки;
  • 63% респонденток Runner’s World також зазначили, що обирають маршрути для бігу залежно від того, чи можуть вони зустріти когось, хто може заподіяти їм шкоду.
  • 73% бігунок постійно носять із собою телефон та інформують близьких про свій маршрут та час закінчення тренування. 
  • 18% жінок під час пробіжки отримували непристойні пропозиції сексуального характеру. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Корабельна сосна»: що таке сексизм та як він функціонує в українському суспільстві?

Не кращі справи і у Великій Британії. У 2017 році England Athletics провели власне опитування. З 2000 опитаних жінок кожна третя сказала, що зазнала певної форми сексуального домагання під час пробіжки, а дві третини заявили, що відчувають тривогу, бігаючи наодинці. 36% опитуваних стикалися із проявами такої небажаної уваги, як автомобільні сигнали та коментарі від водіїв, що проїжджали повз.  

В Україні подібних опитувань серед спортсменок не проводили. Але якщо на тренуванні ви хоча б один раз отримали пропозицію познайомитись або підвезти додому; слухали сексистські коментарі щодо ваших тренувальних здібностей, розміру грудей, ваги або об’єму стегон; привертали небажану увагу через яскравий біговий одяг; були змушені змінити маршрут або достроково закінчити пробіжку – ви також мали неприємний досвід харасменту. 

Якими можуть бути наслідки? 

У кращому випадку домагання відволікають та дратують. У гіршому – це страшно і шкідливо для здоров’я, і зводить до нуля всі фізичні, емоційні та психічні переваги, які ми отримуємо від бігу. Негативний досвід харасменту може мати тривалий психологічний та поведінковий вплив, наприклад, повну відмову від бігу на вулиці. 

І це, на жаль, не все: дослідження показали, що навіть у жінок, які не зазнали сексуального насильства, а лише домагань у вербальній формі, спостерігалися проблеми зі здоров’ям, а саме: 

  • Підвищений артеріальний тиск: домагання спричиняють той самий тип фізіологічних реакцій, що й стрес. Гормон кортизол, що вивільняється під час стресу, підвищує ризик серцево-судинних захворювань, пригнічує роботу імунної системи та впливає на метаболізм.
  • Депресивний настрій та посттравматичні розлади: багато досліджень виявили зв’язок між переживаннями сексуальних домагань та симптомами посттравматичного стресового розладу. Спортсменки, що зазнають харасменту, відчувають невпевненість у собі, провину та відповідальності за те, що сталося. Це, зі свого боку, впливає на концентрацію та продуктивність, викликає почуття безпорадності. 
  • Зростає рівень тривожності та погіршується якість сну. 
  • Проблеми зі шлунком, головні болі та інші соматичні хвороби, пов’язані зі стресом.

Як вберегти себе від харасменту? 

Запам’ятайте головне: якщо ви стали жертвою харасменту – в цьому немає вашої провини. Кожна бігунка має право на зручний одяг – топи із відкритими плечима, обтягуючі тайтси та короткі шорти. Кожна спортсменка має право виглядати так, як вона хоче, і не відповідати вимогам “ідеальної фігури”.

Жодна людина не має права втручатися у ваш особистий простір, заводити розмови на неприємні теми та розпускати руки без вашої на те згоди. 

Ось деякі прості, але дієві поради, які допоможуть уникнути вуличних домагань, а, може, й врятувати ваше життя та майно: 

  • Коли хтось говорить бридкі речі або навіть дивиться так, що вам стає ніяково – важко просто піти геть. Але незважаючи на те, що ви, ймовірно, відчуєте потребу відреагувати, відновити справедливість або протистояти кривдникам, це може погіршити ситуацію. Навіть якщо чоловік просто свистить вам або намагається зав’язати неприємну розмову, ви ніколи не знаєте, як далеко це може зайти. Найкраща поведінка – продовжувати бігти і якомога швидше зникнути в поля зору людини або групи людей, які прагнуть вас образити. 
  • При будь-якому вербальному конфлікті не дозволяйте до себе наближатися та скорочувати дистанцію. Не зупиняйтеся, біжіть, сил на спринтерський ривок під впливом адреналіну (виділення адреналіну – природна реакція нашого організму на небезпеку) точно вистачить.  
  • Для багатьох із нас пробіжка – це своєрідна форма медитації та заняття, яке допомагає очистити думки й розслабитися після напруженого дня. Щоб не зіпсувати ці прекрасні відчуття, визначіть для себе місця, дороги та парки, де ви, як правило, почуваєтесь у безпеці і бачите багато інших людей навколо. 
  • Завжди носіть із собою телефон та гроші, щоб у будь-якій непередбачуваній ситуації скористатися громадським транспортом або таксі. Також можна взяти із собою пристрій, що створює шум, наприклад, свисток або портативну міні-сирену. Гучний сигнал допоможе привернути увагу сторонніх людей та злякати вашого опонента. 
  • Краще відмовитись від бігу в навушниках, коли ви перебуваєте у відокремленій місцевості. Обирайте для тренувань вулиці із гарним освітленням. Періодично змінюйте маршрути та час своїх тренувань – так буде важче вас відстежити. 
  • Мова тіла під час бігу важлива. Зловмисники оцінюють основні рухи, такі як довжина кроку, швидкість, розподіл ваги тіла та махи руками – на наявність ознак вразливості. Хороша постава тіла показує потенційному зловмиснику, що ви пильні і впевнені у собі. Біжіть з високо піднятою головою, тримайте плечі рівними, витримуйте недовгий контакт очима з людьми на вашому шляху.
  • Довіряйте власній інтуїції: якщо здається, що за вами “хвіст” – найімовірніше, так і є. Намагайтеся якомога швидше дістатися місць скупчення людей – підійдуть кафе, аптеки, супермаркети або торгівельні центри. Не соромтеся звертатися за допомогою до охоронців, адміністраторів або простих відвідувачів. 
  • З харасментом можна стикнутися, не лише тренуючись на свіжому повітрі, а також у спортзалі, басейні або під час сеансу масажу. В таких випадках негайно інформуйте адміністраторів та керівництво спортивного клубу, послугами якого ви користуєтесь.   
  • Повідомляйте близьких або друзів про ваш біговий маршрут та час закінчення тренування. Просіть, щоб вас зустріли або провели додому, якщо почуваєтеся лячно. 
  • Засоби індивідуального захисту – електрошокери, перцеві балончики та ін. ефективні лише у випадку, коли ви вмієте ними оперативно скористатись. Якщо плануєте придбати щось із вищезгаданого – одразу переходьте до практики, часу розібратися “як працює ця штука” в екстремальній ситуації буде обмаль. 
  • Спробуйте тренування у компанії: можливо, хтось із ваших друзів теж полюбляє бігати або є можливість долучитися до місцевого бігового клубу. Незважаючи на те, що ми часто цінуємо біг саме за можливість побути наодинці, пробіжки в групі однодумців також мають свої переваги. 
  • Встановіть безпекові застосунки для смартфону: 

One Scream – використовує унікальну технологію, щоб розпізнати справжній панічний крик, і запускає тригер, що надсилає текстове повідомлення та автоматичний дзвінок із вашим місцеперебуванням екстреному контакту. Доступний як на пристроях iPhone, так і на Android.

bSafe – за допомогою програми bSafe ви можете торкнутися кнопки SOS, щоб надіслати сигнал тривоги із вашим місцеперебуванням екстреним контактам. Додаток має функцію “йди за мною”, за допомогою якої ваші довірені контакти можуть спостерігати за вашим пересуванням через GPS-відстеження, а також “підроблений дзвінок” та функції сигналізації для потенційного стримування зловмисників. Доступний для iPhone та Android 

Life360 – сімейний локатор, який визначає місцеперебування членів родини, плюс ви самі можете в будь-який час поділитися своїм місцеперебуванням із партнером або групою друзів. У Life360 є тривожна кнопка, натиснувши яку, ви надішлете ваше місцеперебування у вигляді координат GPS усім близьким, що внесені в довірені контакти. Доступний для iPhone та Android.

Safe365 – застосунок для GPS-відстеження, що стане в пригоді для жінок, які хочуть тримати близьких в курсі свого розташування. Safe365 має можливість повідомляти інших людей, коли ви входите або залишаєте певну область; надсилати нагадування про підзарядку мобільного телефона; а також має тривожну кнопку, щоб повідомити інших в разі надзвичайної ситуації. Доступний для iPhone та Android.