Віцепрезидентка Камала Гарріс може стати першою темношкірою жінкою, а також першою жінкою азійського походження, яка очолить Білий дім. Її шанси на це значно зросли після того як 21 липня президент Джо Байден вирішив не брати участі в перегонах і підтримав її кандидатуру на президентських виборах. Explainer розповідає, хто така Камала Гарріс, як вона стала віцепрезиденткою та що вона думає про підтримку України.

Дитинство та родина

Камала Деві Гарріс народилася 20 жовтня 1964 року в Окленді, Каліфорнія, в період расових заворушень у США. Її ім’я на санскриті означає «квітка лотоса».

Батьки Камали були представниками того, що ми звично називаємо «науковою інтелігенцією». Її мати, Шьямала Гопалан походила ізродини Брахманів в Індії і в 19-річному віці переїхала до США, щоб отримати докторський ступінь з ендокринології та дієтології. Батько – Дональд Гарріс – переїхав до Каліфорнії з Ямайки в 1961 році, щоб отримати докторський ступінь з економіки.

Її батьки були активістами за громадянські права і брали із собою на акції протесту маленьку Камалу. З цього приводу є анекдотична історія: одного разу на мітингу Камала почала вередувати у возику, тож її мати нахилилась й запитала: «Доцю, чого ти хочеш?». Гарріс подивилась серйозно на маму і відповіла: «Fweedom!»

Батьки Гарріс розлучилися, коли їй було 7 років. Камала та її сестра Майя, яка народилась у 1966 році, лишились жити з мамою у Берклі.

Хто така Камала Гарріс - біографія

У дитинстві Гарріс відвідувала церкву чорношкірих баптистів та індуїстський храм — прийнявши як південноазійську, так і чорношкіру приналежність.

Гарріс ще дитиною їжила до Індії, де жили її дідусь – високопоставлений урядовець, який боровся за незалежність Індії та бабуся – активістка, яка мандрувала сільською місцевістю, навчаючи бідних жінок контролю над народжуваністю. Вони мали великий вплив на формування її поглядів.

В 12 років Гарріс переїхала з матір’ю та сестрою до Канади у Монреаль. Там вона навчилася трохи говорити по-французьки.

У Монреалі 13-річна Гарріс та її молодша сестра Майя провели успішну демонстрацію перед будинком своєї квартири на знак протесту проти власника будинку, який не дозволяв сусідським дітям гратися на газоні.

Освіта

Гарріс відвідувала середню школу Вестмаунт у Квебеку, де разом із другом заснувала танцювальну трупу. Після середньої школи Гарріс повернулась до Штатів, щоб вступити до Університету Говарда, у якому вона навчалась за спеціальністю політичні науки й економіка. В університеті Гарріс була обрана до студентської ради гуманітарних наук як представниця від першого курсу, була членкинею дебатної команди і сестринства Альфа Каппа Альфа.

В 1989 році в Каліфорнії Гарріс отримала ступінь докторки юриспруденції (JD) в Юридичному коледжі імені Гастінгса Каліфорнійського університету, а наступного року була зарахована до Каліфорнійської колегії адвокатів.

Під час навчання в юридичній коледжі Гарріс жила зі своєю сестрою Майєю і допомагала привчати доньку Майї до горщика.

Рання кар’єра

Після вступу до колегії адвокатів Гарріс розпочала свою кар’єру заступником окружного прокурора в окрузі Аламеда. У 1998 році вона стала керуючим відділом кар’єрних кримінальних злочинів в окружній прокуратурі Сан-Франциско, а в 2000 році Гарріс запросили очолити відділ із питань сім’ї та дітей у мерії Сан-Франциско. На цій посаді Камала розглядала справи про жорстоке поводження з дітьми та недбалість батьків.

Родина Гарріс спочатку скептично поставилася до вибору професії. Сама Гарріс визнала, що прокурори історично заслужили погану репутацію, проте вона заявила, що хоче змінити систему зсередини.

Окружний прокурор Сан-Франциско

У 2003 році Гарріс перемогла Теренса Галлінана, свого колишнього боса, і стала окружним прокурором Сан-Франциско. Вона стала першою темношкірою жінкою в Каліфорнії, яку обрали окружним прокурором.

На тих самих виборах мером Сан-Франциско було обрано Ґевіна Ньюсома. Зараз він губернатор Каліфорнії та її близький друг, вони навіть разом відпочивали.

За перші три роки її роботи на посаді окружного прокурора кількість засуджених у Сан-Франциско зросла з 52 до 67 %.

Одне з найбільш суперечливих рішень Гарріс прийняла в 2004 році, коли відмовилась вимагати смертної кари для члена банди, засудженого за вбивство поліцейського Ісаака Еспінози. Це спричинило шквал критики. На похоронах сенатор Даян Файнштайн виголосила панегірик, у якому розкритикувала Гарріс, зірвавши бурхливі овації сотень присутніх офіцерів. Поліцейські профспілки уникали Гарріс протягом наступного десятиліття.

Пізніше, вже як генеральний прокурор Каліфорнії, Гарріс відмовилась підтримати дві ініціативи щодо заборони смертної кари, тим самим наразившись на звинувачення в політичному опортунізмі та непослідовності щодо суперечливого питання.

Як окружний прокурор, Гарріс створила спеціальну групу розслідування злочинів на ґрунті ненависті, яка зокрема займалася злочинами на ґрунті ненависті проти ЛГБТ-дітей та підлітків у школах. Вона скликала національну конференцію для боротьби з «гей-трансгендерною панікою», якою пояснюють насильницькі злочини на ґрунті ненависті. Гарріс підтримувала одностатеві шлюби в Каліфорнії.

Генеральний прокурор Каліфорнії

У 2010 році Гарріс стала генеральним прокурором Каліфорнії, вигравши надскладні вибори із мінімальною перевагою в Стіва Кулі, популярного білого республіканця, який обіймав посаду прокурора Лос-Анджелеса.

Боротьба була настільки напруженою, що в ніч виборів Кулі виголосив переможну промову, і San Francisco Chronicle оголосила його переможцем. Через три тижні після підрахунку всіх бюлетенів Гарріс була оголошена переможцем з перевагою в 0,8 %.

Як генеральний прокурор, Гарріс продемонструвала характер, відмовившись від мирової угоди з п’ятьма найбільшими фінансовими установами країни через неналежну іпотечну практику і врешті-решт у 2012 році отримала виплату в 20 млрд доларів, що в п’ять разів перевищувало початкову запропоновану суму.

У 2013 році президент Барак Обама назвав Гарріс «найкрасивішим генеральним прокурором країни». Пізніше він вибачився після того, як критики назвали коментар сексистським.

Сенатор США

У листопаді 2016 року Гарріс стала сенатором, легко обійшовши колегу-демократа Лоретту Санчес, помірковану конгресменку з 20-річним досвідом.

У Сенаті Гарріс виступала за реформу охорони здоров’я, федеральне скасування засудження за використання або володіння марихуаною, суворіший контроль за зброєю та прогресивну податкову реформу.

Гарріс зробила собі ім’я завдяки своїй посаді в юридичному комітеті, зокрема завдяки гострим допитам Бретта Кавано, якого звинуватили в сексуальному насильстві після висунення на посаду судді Верховного суду в 2018 році, і тодішнього генерального прокурора Джеффа Сешнса під час слухання у 2017 році, які стосувалися ймовірної змови між командою Трампа та російськими агентами.

Президентські вибори 2020 року

21 січня 2019 року Гарріс оголосила, що балотуватиметься на пост президента в 2020 році. Деякий час вона була серед лідерів праймеріз Демократичної партії, однак врешті не змогла зберегти цю популярність, знялася з виборів та підтримала кандидатуру Байдена. Тоді ще кандидат у президенти Джо Байден обрав Камалу Гарріс своєю напарницею, і разом вони перемогли тодішнього главу держави Дональда Трампа та його віцепрезидента Майка Пенса.

Перемога на виборах 2020 року

7 листопада 2020 року, через чотири дні після дня виборів, Байдена було оголошено 46-м обраним президентом після перемоги в Пенсільванії, що зробило Гарріс першою темношкірою жінкою-віцепрезидентом азійського походження.

Того вечора сяюча Гарріс вийшла на сцену на переможному мітингу у Вілмінгтоні, штат Делавер, у своєму суфражистському білому брючному костюмі, який відзначав зусилля її попередників. Гарріс подякувала виборцям, своєму напарнику та своїй родині, особливо подякував своїй матері.

«Можливо, вона не уявляла собі цей момент, але вона так глибоко вірила в Америку, де подібний момент можливий, і тому я думаю про неї та про покоління жінок, темношкірих жінок, азіаток, білих, латиноамериканок, індіанських жінок — які протягом історії нашої нації проклали дорогу шлях для цієї миті — жінки, які боролися і жертвували стільки заради рівності, свободи та справедливості для всіх» — сказала віцепрезидентка.

Особисте життя

У 2014 році Гарріс вийшла заміж за корпоративного юриста Дуга Емхоффа, який має двох дітей від попереднього шлюбу; вони називають Гарріс «Мамала».

Позиція щодо України

Віцепрезидентка США засудила окупацію Криму та російське вторгнення на Донбас. У лютому 2022-го, коли розпочалось повномасштабне вторгнення Росії, вона наголошувала, що українці борються не лише за захист домівок та сімей, а й захист демократії та свободи. Вона також закликала Конгрес ухвалити допомогу Україні, коли виникла із цим затримка.

У червні 2024 року Гарріс очолила американську делегацію на Глобальному саміті миру у Швейцарії. Тоді вона наголосила, що США й надалі захищатимуть демократичні цінності та протистоятимуть диктаторам.

Вона прокоментувала умови Путіна щодо «припинення війни» та заявила, що дії Росії, якщо вони не будуть покараними, «призведуть до можливості завойовницької війни та хаосу, а не порядку й стабільності – що загрожує всьому світу».

Вона також наголосила, що завершення війни має залежити виключно від України.

“США відстоюють Україну не через благодійність, а через те, що це в наших стратегічних інтересах. Ми тут з делегаціями більше 90 країн, у яких також є стратегічні інтереси щодо справедливого миру в Україні”, — додала віцепрезидентка.