У світі вже кілька місяців бурхливо обговорюють ідею сертифікатів вакцинації проти коронавірусу або так званих ковід-паспортів. Документ повинен спростити процес відновлення міжнародних подорожей та сприяти відміні карантинних обмежень. Ідея викликала шквал критики – багато хто вважає, що цей задум підриває демократичні засади, породжує дискримінацію та веде до загострення проблеми захисту приватних даних.

Explainer пояснює, чим насправді є ковід-паспорти, які переваги та недоліки має впровадження такого документу та яким є досвід країн, які вже його використовують.

Коли вперше заговорили про ідею ковід-паспортів?

Ідея сертифікату або, як його зараз називають, «паспорту вакцинації» – геть не нова. До початку пандемії у світі вже було одне обов’язкове щеплення для в’їзду в інші країни  – проти жовтої гарячки. Вакцинуватися проти неї потрібно тим, хто планує подорож у країни Африки або Південної Америки.

Про ідею введення ковід-паспорту заговорили ще задовго до того, як з’явилася перша вакцина проти COVID-19. Зокрема, Чилі ще у квітні 2020 року повідомила про намір введення імунних карток для фіксації тих, хто вже перехворів. Наразі ми знаємо, що факт попереднього видужання не гарантує того, що людина здобуде стійкий імунітет. Тоді ініціатива не витримала критики з етичних міркувань – вважалося, що такі картки мали призвести до дискримінації ще не інфікованих людей.

У жовтні того ж року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про початок кооперації з Естонією задля створення міжнародного сертифікату вакцинації під назвою «розумна жовта картка». Співпраця була направлена на посилення ефективності ініціативи COVAX і охоплювала низку проєктів у галузі охорони здоров’я, пов’язаних з диджиталізацією.

Пізніше було уточнено, що версія документу буде тестовою та стосуватиметься виключно вакцинування проти жовтої гарячки. Уряд країни назвав це спробою перейти з паперового варіанту документу на цифровий, який буде прийматися у всьому світі.

Чи можна вважати таке тестування за підготовку до створення аналогічного сертифікату про щеплення проти Covid-19? Очевидно, що так, хоча прямих заяв від жодної зі сторін зроблено не було. Пізніше стало відомо, що Естонія теж долучилась до розробки цифрових сертифікатів вакцинації проти коронавірусу. Водночас офіційна позиція ВООЗ щодо ковід-паспортів й досі залишається неоднозначною.

У середині січня цього року прем’єрміністр Греції Кіріакос Міцотакіс написав листа до президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн з пропозицією представити до розгляду розробку сертифікату вакцинації проти Сovid-19 задля полегшення подорожей між країнами ЄС.

Президентка підтримала ідею, і вже в середині березня Європейська комісія висунула пропозицію створення «цифрового зеленого сертифікату» – єдиного цифрового документу, який засвідчував би ковід-статус людини, сприяв послабленню карантинних обмежень та спрощенню переміщення людей між 27 країнами ЄС та державами, що не входять до блоку, такими як Норвегія, Ісландія, Швейцарія.

Комісія зазначає, що співпрацює з ВООЗ, щоб гарантувати визнання сертифікатів, виданих в ЄС, у всьому світі. До ініціативи долучилася ІКАО, міжнародна організація, яка представляє авіаперевезення.

Як працює цифровий зелений сертифікат, або так званий ковід-паспорт?

Цифровий зелений сертифікат (Digital Green Certificate) – це цифровий документ, який підтверджує, що людина:

  • вакцинована проти COVID-19;
  • отримала негативний результат ПЛР-тесту;
  • видужала від COVID-19.

Основною особливістю такого сертифікату стане QR-код, в якому буде закодована найважливіша інформація про людину: її ім’я, дата народження, дані про здоров’я. Сертифікат матиме цифрову печатку, яка підтверджуватиме, що документ не є підробкою.

За видачу сертифікатів відповідальними будуть місцеві органи влади – це можуть бути заклади охорони здоров’я, лікарні або тест-центри. Кожна з таких установ повинна мати свій власний ключ цифрового підпису.

Під час перевірки ковід-паспорту скануватиметься саме цей QR-код з імунними даними людини та перевірятиметься підпис установи. 

Сертифікат має видаватися безкоштовно і, що головне, бути безпечним. Саме навколо питання безпеки цього документу й розгортається основна критика опонентів нововведення. Куди підуть та як будуть використані персональні дані громадян?

Європейська комісія наголошує, що персональні дані, закодовані у сертифікаті, не проходитимуть через систему верифікації та не зберігатимуться нею, оскільки це не потрібно для перевірки цифрового підпису. Головне – підтвердження справжності сертифіката, тобто хто його видав та «підписав».

Мова сертифікату може бути як англійською, так і національною. Під час подорожі кожен громадянин, який має сертифікат, зможе вільно пересуватися країнами ЄС без дотримання карантину чи додаткового тестування.

На вимогу користувача ковід-паспорт може видаватися і в паперовому варіанті, а цифрову версію буде завантажено у смартфон.

Комісія запевняє, що сертифікати вакцинації будуть видаватися щепленим вакциною проти COVID-19 незалежно від виробника. Інша річ, кому буде дозволено вільно пересуватися у межах ЄС. Кожна країна може сама вирішувати, чи приймати громадян, щеплених тою чи іншою вакциною.

Так система цифрового зеленого сертифікату має працювати в ідеалі. Наразі кожна з країн намагається розробити свою тестову версію сертифікату вакцинації з огляду на стандарти, запропоновані Європейською комісією. У Європі дуже сподіваються, що запровадження такого документу врятує літній сезон відпочинку.

Досвід країн, які вже використовують систему «ковід-паспортів»

Найактивніша підтримка введення ковід-паспортів була переважно з боку «туристичних країн». Першими ініціювали розробку цифрового документу Греція, Данія, Республіка Кіпр, Швеція, Мальта, Італія, Іспанія, Португалія та Ісландія.

У січні цього року на підтримку такого документу висловилася Всесвітня туристична організація. Низка авіаліній заявили про необхідність вакцинації для тих, хто захоче подорожувати на їхньому борту. Спочатку планували використання паспортів у тестовому режимі в межах країн, а з початком літа – для  міжнародних подорожей. Країни, в яких вже працюють паспорти, активно кооперуються та підписують угоди про взаємні подорожі.

Греція, яка закликала Єврокомісію ініціювати впровадження документу ще у січні, вже створила свій варіант ковід-паспорту для тих, хто отримав дві дози вакцини. Наразі таких у Греції 2,2% населення. Уряд Греції підписав угоду про подорожі з країнами, які теж вже мають відповідні паспорти або активно працюють над їхнім впровадженням.

З середини травня до списку країн, яким не потрібно буде дотримуватись карантину, буде додано ще десяток країн, серед яких і Україна. Держава приймає навіть тих, хто був щеплений невизнаними в Європі вакцинами, серед яких російська Sputnik та китайська Sinovak. Країна також вирішила проводити тестування туристів у рандомному порядку одразу після прибуття.

Данія, в якій на початку квітня пройшла низка протестів проти карантинних обмежень, також уже розробила свій варіант ковід-паспорту – Coronapas. На датському цифровому порталі sundhed.dk він доступний через мобільний застосунок або у паперовому варіанті. Документ дозволяє мати доступ до низки установ, як-от перукарні, автошколи, салони краси та стадіони.

Фото: BBC

Першою країною Шенгенської зони, що впровадила ковід-паспорти, була Ісландія. Зробила вона це ще наприкінці січня цього року. Схожа ситуація і в Угорщині. Вакцинованим угорцям буде дозволено пересуватись містом після комендантського часу. Сусідня Польща також підтримала ідею та вже використовує QR-застосунок, який дозволяє вакцинованим громадянам уникати карантину при в’їзді в країну. Іспанія ще з лютого працює над розробкою документу і навіть створила спеціальний реєстр для тих громадян, які вакцинуватися не хочуть. До цього реєстру мають доступ відповідні служби країни ЄС, але доступу до нього громадянам Іспанії, зокрема роботодавцям, немає. Франція також почала тестувати свій застосунк TousAntiCovid для подорожей.

Показовим є досвід Ізраїлю, де вже понад два місяці працює система ковід-паспортів «green pass». Країна має найкращі показники вакцинації у світі – наразі понад 60% населення вже отримали дві дози вакцини.

«Зелений паспорт» в Ізраїлі доступний всім, хто був повністю вакцинований або видужав від коронавірусу. Видають його через тиждень після другого щеплення, дійсним він вважається пів року.

Фото: JACK GUEZ / AFP

З ним громадяни отримують доступ до низки другорядних закладів, таких як тренажерні зали, басейни, ресторани, кафе, готелі, кінотеатри та виставки. Найближчим часом планується відмінити вимогу носіння масок у публічних місцях.

Угоди про взаємні подорожі вже було укладено з Грецією та Кіпром. Плануються нові домовленості, зокрема з Великою Британією.

Проте іноземні громадяни й ті, хто був вакцинований, але не застрахований у ізраїльських медичних закладах, не можуть отримати паспорт. Водночас експерти й досі висловлюють занепокоєння щодо конфіденційності документу. Ізраїльський уряд визнав, що поліція не має відповідних співробітників, щоб перевіряти, чи дотримуються установи нових правил.

Німеччина не виключала можливості використання паспортів у майбутньому, але все ж висловлювала занепокоєння щодо етичних питань та апелювала до неоднозначної позиції ВООЗ. Однак опитування близько 60% німців показало прихильність до такої ідеї. Стало відомо про те, що у спеціальному застосунку Corona-Warn-App, який ще з минулого року працює в Німеччині для відслідковування хворих, буде й цифровий сертифікат вакцинації та інформація щодо результатів тестування.

У Британії вже почалося тестування паспортів на масових заходах і буде продовжуватися й у травні, зокрема на фіналі кубку Англії з футболу та біговому марафоні. Хоча прем’єрміністр Борис Джонсон і висловив прихильне ставлення до системи сертифікатів, парламентська більшість залишається негативно налаштованою щодо нововведення.

Хто виступає проти ковід-паспортів та чому?

Основна критика направлена на проблему конфіденційності та дискримінації за імунологічним статусом. Приблизно 70% британських політиків із різних партій виступають проти введення ковід-паспортів. Сперечаються переважно про його етичну правомірність. Лідер ліберальних демократів сер Ед Дейві звинуватив уряд у «повзучому авторитаризмі», нарікаючи на те, що введення персональних паспортів вакцинації суперечить демократичній свободі.

Політики впевнені, що уведення такого документу підриває демократичну систему та по суті ділить суспільство на два класи – привілейованих і тих, які з якихось причин не можуть отримати ін’єкцію. Серед останніх опиняються люди, які мають протипоказання до щеплення, мігранти, вагітні жінки, ті, хто не належать до груп ризику і ще чекає на вакцинацію, бідніші люди або ті, хто за релігійними або будь-якими іншими міркуваннями не хочуть вакцинуватися взагалі.

Таким чином, опоненти сходяться на тому, що наявність паспорту буде привілеювати вакцинованих людей та багатші країни, які мають більший доступ до вакцин.

Занепокоєні також, що відсутність паспорту стане перешкодою не тільки для подорожей, але й для доступу в цивільні установи у межах країни та участі у житті суспільства, а це вже, за словами критиків, зазіхання на фундаментальні права людини.

Прихильники паспортів заспокоюють, що відсутність вакцинації не завадить доступу до базових установ та товарів першої необхідності, а от для походу у перукарню, салон краси чи до театру потрібно буде показати паспорт з підтвердженням свого ковід-статусу.

Прем’єрміністр Британії Борис Джонсон наголосив на тому, що розважальні заклади зможуть самі вирішувати, чи потрібне буде їм підтвердження ковід-статусу людини, з однією лише умовою – не  порушувати закон про рівні права між людьми.

Британська організація Big Brother Watch, що бореться за громадянські свободи та приватність, у своїй доповіді, присвяченій сертифікатам вакцинації, стверджує, що масове тестування людей призведе до великої кількості хибно-позитивних результатів, і апелює до позиції міністра охорони здоров’я лорда Беттела про те, що тестувати необхідно лише людей із симптомами хвороби.

Прихильникам ковід-паспортів закидають навіть лицемірство, адже введення такого документу як свого роду перепустки у соціум, власне кажучи, робить вакцинацію примусовою, а не добровільною. Нагальним залишається питання захисту приватних даних – є побоювання щодо того, яким чином буде зберігатися персональна інформація та з якою метою її потім може бути використано.

Яка риторика ВООЗ?

Незважаючи на кооперацію з Естонією у розробці «розумної жовтої картки» та допомогу Єврокомісії у розробці сертифікатів вакцинації, позиція ВООЗ залишається неоднозначною.

У ВООЗ не впевнені, що людина, організм якої сам виробив антитіла або яка отримала щеплення, перестає нести загрозу для оточення. Дослідження, які мають дати відповіді на ці запитання, ще проводяться. Так само організація занепокоєна можливою легковажністю та нехтуванням у дотриманні карантинних обмежень серед тих, хто отримає такий паспорт.

Водночас ВООЗ застерегла щодо можливого використання фальшивих паспортів вакцинації та самих вакцин, отриманих на чорному ринку. Нещодавно стало відомо про викриття журналістами німецької передачі Report Mainz продавців фальшивих довідок про щеплення проти COVID-19. Німецькі паспорти щеплень Impfpässe можна було придбати через Telegram.

Що з ковід-паспортами в Україні?

Від самого початку українське МОЗ не поспішало з ініціюванням розробки ковід-паспортів, а прислуховувалось, згадувало позицію ВООЗ та чекало на відповідні реакції у світі. Пізніше головний санітарний лікар України Сергій Ляшко повідомив, що Україна лише розглядає можливе впровадження міжнародних свідоцтв для тих, хто отримав ін’єкцію, однак це буде зроблено лише тоді, коли буде доведено, що вакцинована людина не є носієм захворювання.

18 квітня прем’єрміністр України Денис Шмигаль повідомив про те, що Україна домовилася з Єврокомісією про співпрацю над сумісністю українського та європейського цифрового сертифікату про імунітет до коронавірусу. За його словами, відповідних домовленостей досягла віцепрем’єрка Ольга Стефанішина під час зустрічі з віцепрезиденткою Єврокомісії Вєрою Юровою. Як і європейський відповідник, український сертифікат міститиме інформацію про вакцинування, наявність антитіл або тесту ПЛР.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому влада провалила кампанію з вакцинації проти COVID-19?

Тож питання з ковід-паспортами в Україні узгоджене, однак скільки часу потрібно буде на їхню розробку та чи встигнемо ми ними скористатися? Україна все ще перебуває на останніх позиціях у списку вакцинованих країн  – щепленими в Україні є лише 1% населення.

Різні країни мають дещо відмінні правила для мандрівників, проте єдиним залишається одне – людина з ковід-паспортом більше не мусить робити ПЛР-тест перед вильотом та дотримуватися карантину після прильоту. Ба більше, вона тепер вільна від більшості карантинних обмежень всередині країни.

Власники паспортів не вважаються потенційними носіями вірусу та загрозою для інших, хоча поки невідомо, скільки часу захищатиме вакцина та чи не може щеплена людина та людина з антитілами переносити вірус.

Водночас невакциновані громадяни перед тим, як полетіти в іншу країну або піти до театру чи на стадіон, повинні будуть зробити тестування, яке, як ми вже знаємо, буде дійсним лише протягом 72 годин.