Сьогодні, 13 квітня, в Україні розпочалася вакцинація проти COVID-19 препаратом CoronaVac виробництва китайської компанії Sinovac Biotech.

Перша партія китайської вакцини (200 тис доз) прибула до України ще 25 березня, проте майже три тижні знадобилося щоб почати її використовувати.

У Медзакупівлях пояснили затримку тим, що компанія-постачальник “Лекхім” не надала їм усіх необхідних документів та не провела лабораторний аналіз продукції.

Explainer пояснює, як працює вакцината та кого будуть щеплювати нею в пешу чергу?

Що це за вакцина?

Вакцину CoronaVac від китайської компанії Sinovac Biotech створено за найстарішою технологією з інактивованого «убитого» природного вірусу.

Вірус обробляється хімічною речовиною, яка його інактивує. Хімічна речовина блокує вірус у стані, коли він не може розмножуватися, але його структура зберігається, що дозволяє організму розпізнати його як чужорідний та забезпечити імунну відповідь.

Ефективність цієї технології вже було доведено при виготовленні вакцин проти грипу та поліомієліту.

Виробництво таких вакцин потребує високого рівня біобезпеки, адже виробник працює з «живим» вірусом, а не його РНК. Окрім цього, інактивовані вакцини поки в середньому дають не найкращі результати за рівнем вироблюваних у добровольців антитіл.

Ще одним недоліком інактивованих вакцин є коротша імунна відповідь, що може потребувати додаткової ревакцинації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: П’ять вакцин проти Covid-19: як вони працюють

Вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac) випускається в шприці і зберігається за температури від +2 до +8 °C.

Вакцину CoronaVac водять внутрішньом’язово. Для повноцінної імунізації необхідно отримати дві дози вакцини з інтервалом у 14-28 днів.

25 березня в Україні прибула перша партія з 200 тисяч доз CoronaVac. Препарат вже зареєстрували в Україні для екстреного використання.

Офіційним постачальником вакцини CoronaVac в Україні є компанія «Лекхім», яка уклала договір на поставку 5 мільйонів доз. З них 1,9 мільйона замовило МОЗ за ціною 504 грн за дозу.

Що відомого про ефективність CoronaVac?

Раніше очільник МОЗ Максим Степанов заявляв, що країна не купуватиме CoronaVac, якщо його ефективність становитиме менше 70%.

У Бразилії вакцина-кандидат продемонструвала «загальну ефективність» лише у 50,38% випадків.

Як пояснює лікар-імунолог, інфекціоніст, голова Національної технічної групи експертів з імунізації (НТГЕІ) Федір Лапій, низькі цифри ефективності у «бразильському дослідженні» стосуються всіх випадків COVID-19 в контрольній групі піддослідних – навіть безсимтомних. Тобто такі «захворілі» навіть не знали б про те, що заразилися, якби не брали участі в дослідженні і не тестувалися.

“Якщо казати про попередження випадків COVID-19 на шкалі від легких (з мінімальними симптомами) до тяжких, ефективність вакцини – 78%. І ці дані є статистично достовірними”, – вважає Федір Лапій.

Згодом стало відомо, що третя фаза клінічних випробувань вакцини  у Туреччині продемонструвала ефективність препарату у 83,5% після щеплення двома дозами.

Також стало відомо, що CoronaVac викликає «сильнішу імунну відповідь» у жінок, ніж у чоловіків (99,2% і 95,7% відповідно, після другої дози)

Проте рівень імунітету після вакцинації був достатній у обох статей.

Азербайджан, Бразилія, Китай, Чилі, Індонезія та Туреччина дозволили вакцину для екстреного використання для імунізації своїх громадян. Китай також дозволив використовувати вакцину CoronaVac для імунізації своїх громадян.

Кого вакцинуватимуть CoronaVac в першу чергу?

Вакцину буде надано поліцейським, маломобільним групам населення, особам, які за ними доглядають, олімпійцям, паралімпійцям і людям, які будуть брати безпосередню участь у ЗНО.

Які вакцини і коли очікує Україна?

Наразі фактично укладено лише договори з компаніями Sinovac та AstraZeneca (CoviShield).

Тим часом уряд все ще обіцяє підписання контракту щодо постачання вакцини Novavax і чекає на 3% безкоштовних вакцин, які будуть надані Україні від міжнародної ініціативи COVAX, та домовляється з урядами інших країн про передачу Україні надлишків закуплених ними вакцин.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому влада провалила кампанію з вакцинації проти COVID-19?

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов очікує, що цього тижня в Україну мають прибути 117 тисяч доз вакцини від компанії Pfizer. Поставка очікується в рамках ініціативи COVAX.

За даними Альянсу вакцин GAVI, загалом до травня поточного року Україна має отримати 1 776 000 доз вакцини проти коронавірусу виробництва AstraZeneca і 117 000 доз вакцини компанії Pfizer.

Загалом Україна очікує на такі поставки вакцин:

  • Pfizer – понад 100 тис. доз.
  • Sinovac – близько 2 млн доз.
  • AstraZeneca (CoviShield)  – майже 4 млн доз.
  • NovaVax – 15 мільйонів доз з поставкою орієнтовно у липні цього року.