В Україні 5 вересня офіційно розпочався виборчий процес щодо місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.
«Через 50 днів ми обиратимемо депутатів місцевих рад і селищних, сільських і міських голів. Значною мірою саме від місцевої влади залежатиме рівень життя у громадах, тому голос кожного – надважливий. Що варто зробити вже зараз? Змінити виборчу адресу, якщо потрібно, і перевірити себе у списку виборців, щоб 25 жовтня голосувати, а не нервувати», – йдеться у повідомленні ЦВК.
Explainer пропонує ознайомитись з календарний планом місцевих виборів 25 жовтня та пояснює головні правила, за якими вони відбуватимуться.
Найголовніші дати кампанії
- 6 вересня – останній день, коли партії можуть подати до ЦВК копії рішень про участь місцевих осередків у виборах.
- 10 вересня – останній день зміни громадянами виборчої адреси. Українці вперше отримали можливість змінити місце голосування на виборах місцевих депутатів та мерів.
- 14 вересня – останній день для українських організацій для реєстрації офіційними спостерігачами.
- 15-24 вересня – висування кандидатів на посади голів рад населених пунктів, кандидатів в депутати.
- 2 жовтня – останній день для оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів.
- 5 жовтня – останній термін для кандидатів відмовитись від балотування.
- 15 жовтня – до цього дня мають бути відправлені запрошення виборцям.
- 22 жовтня – останній день оприлюднення соціологічних опитувань та рейтингів.
- 23 жовтня – останній день передвиборчої агітації.
- 24 жовтня – день тиші.
- 25 жовтня – день виборів – з 8 години ранку до 20 години вечора.
- 6 листопада – останній термін встановлення результатів.
Як будуть проходити вибори?
1 січня 2020 року набрав чинності новий Виборчий кодекс України. Згідно закону, місцеві вибори будуть проводитися за двома системами: партійна пропорційна система і відкриті виборчі списки для міст з населенням від 90 тис., для всіх інших — мажоритарна.
Система відкритих списків дозволить виборцям голосувати не тільки за партію, а за конкретного кандидата, якого вони хочуть бачити при владі.
- В мажоритарній системі депутатські мандати (один або кілька) отримують тільки ті кандидати, які отримали встановлену законом більшість голосів, а усі інші кандидати вважаються не обраними.
- В пропорційній системі кандидати у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти розміщуються на початку регіонального виборчого списку відповідної організації партії у порядку зменшення відсотків голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата у депутати.
Новий закон поширює систему відкритих списків на районні, районні в містах ради та на міста, села й селища з кількістю виборців від 10 тисяч. Це означає, що в таких громадах не буде можливості для самовисування кандидатів.
Право на участь у розподілі депутатських мандатів матимуть лише ті місцеві організації партій, які подолають 5-відсотковий виборчий бар’єр у межах єдиного багатомандатного округу.
Дві різні виборчі системи будуть застосовуватися в залежності від типу виборів і величини адміністративно-територіальних одиниць:
- в містах з кількістю виборців до 90 тисяч осіб: мажоритарна система відносної більшості з голосуванням у багатомандатних виборчих округах для виборів депутатів сільських, селищних, міських і районних у містах рад, рад відповідних ОТГ, а також районних рад;
- в містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб: пропорційна система з відкритими партійними списками для виборів депутатів обласних, міських рад та міських ОТГ. Право на участь у розподілі депутатських мандатів отримають лише ті місцеві організації партій, які подолають 5-відсотковий виборчий бар’єр в межах єдиного багатомандатного округу.
На виборах сільських, селищних, міських голів також будуть застосовуватися дві різні виборчі системи, в залежності від величини адміністративно-територіальних одиниць:
- для виборів сільських, селищних, міських голів, а також старост: мажоритарна система відносної більшості з голосуванням в єдиному одномандатному окрузі;
- для виборів міських голів в містах з кількістю виборців 90 тисяч і більше осіб: мажоритарна система абсолютної більшості.
- У містах з населенням від 15 тис. чоловік вибори пропонується проводити за пропорційною системою з відкритими списками.
Рада встановила межу для самовисування у 10 тис. населення (партизація). Відтак, пропорційна система виборів діятиме в містах (міських громадах) від 10 тисяч населення. На посади сільських, селищних і міських голів можна буде йти самовисуванцем.
У містах з більшим населенням буде пропорційна система з відкритими списками, можна буде висуватися тільки від партії чи її осередку.
Як змінити місце голосування?
До 9 вересня кожен українець, який постійно проживає не за місцем реєстрації (в тому числі внутрішньо переміщені особи), зможе змінити місце голосування онлайн.
Як зазначається, для того, щоб змінити виборчу адресу, потрібно подати заяву через особистий кабінет виборця та підвантажити один з наступних документів:
- довідку ВПО;
- договір оренди житла;
- документ про право власності на житло;
- документ, який засвідчує здійснення виборцем підприємницької діяльності за певною адресою;
- документ, що засвідчує перебування у шлюбі або у родинних відносинах з особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою;
- документ, який засвідчує здійснення виборцем догляду за особою, місце проживання якої зареєстровано за певною адресою.
Ідентифікація та підпис заяви здійснюються за допомогою електронного підпису.
Зазначена виборча адреса буде визначена як постійна та не підлягає повторній зміні протягом наступних 6 місяців.
Подати заяву можна за посиланням.