Отже, у середу, 2 квітня, Дональд Трамп вирішив, що саме час звільнити Америку від її торгових “гнобителів” – тобто майже всіх країн світу, включно з безлюдними островами, де єдиними мешканцями є пінгвіни, і запровадив мита для 180 країн. А щоб усе виглядало ще епічніше, він оголосив цей день “Днем визволення”.

“Сьогодні – День визволення, – сказав Трамп. – Це один з найважливіших днів в американській історії, це – декларація американської економічної незалежності”.

Що ж, судячи з усього, пінгвіни були найбільшими загарбниками американського ринку. Якщо вам здавалося, що економічна політика США не може стати абсурднішою – тримайте мита на пінгвінів. Президент США наклав 10% мита на імпорт з островів Херд і Макдональд, Ян-Майєна та Шпіцбергена, де живуть пінгвіни та білі ведмеді.

Головні мішені: ЄС, Китай, Канада та… всі інші

Жодна країна не уникне нового “мінімального базового тарифу” в 10%. Його отримали навіть союзники США – Україна, Австралія, Аргентина та Саудівська Аравія. А для приблизно 60 “найгірших порушників” (за версією США) ввели спеціальні “взаємні” мита, які вирахували за формулою… яку, здається, вигадали під час шкільної контрольної з математики.

Три головні цілі Трампа – Євросоюз (друга економіка світу), Китай (третя) і Канада з Мексикою (сусіди й партнери по митному союзу). Саме вони дали США найбільший дефіцит у торгівлі, тож саме їм дістався основний тарифний гнів президента.

Як саме завершиться цей цирк із переговорами, передбачити складно. Але вже зараз економісти підраховують, що середній податок на імпортні товари в США виросте до 10-15% із нинішніх 3-4%.

Тарифи, які рахували на колінцях

Згідно з новою схемою Трампа, мита варіюються від 26% (Індія) до 37% (Бангладеш). Китай отримав 34%.

Якщо ж ви, як і всі нормальні люди, питаєте: “А як, чорт забирай, ці мита взагалі рахувалися?”, то відповідь доведе вас до істеричного сміху. Журналісти Financial Times з’ясували, що в Білому домі просто взяли торгівельний дефіцит США з певною країною, поділили його на загальний імпорт звідти й видали результат як “тариф цієї країни на американські товари”. Потім поділили цю цифру ще на два (чому не на три, чотири чи число кота Гарфілда?) і отримали нові мита США.

Приклад: США продали Бангладеш товарів на 2,2 млрд доларів, імпортували звідти на 8,4 млрд, отримали дефіцит 6,2 млрд. Ділимо 6,2 на 8,4 ( = 0,738) і отримуємо “тариф Бангладеша на американські товари” 74%! А тепер магічний розподіл на два, і вуаля – тариф 37%! Це ж не математика, а якийсь сеанс чорної магії.

Чому Росія поза списком?

О, це ще веселіше. Попри те, що Сполучені Штати мають доволі… складні відносини з РФ, російські товари Трамп вирішив не чіпати.

Прессекретарка Трампа Керолайн Лівітт пояснила, що “американські санкції вже виключають будь-яку значущу торгівлю”. Але ось біда – США все ще торгують з Росією більше, ніж з Маврикієм чи Брунеєм, які до списку потрапили. Совпадєніє?

Реакція мережі: меми та пінгвіни у справі

Меми, звісно, не забарилися. Герої “Пінгвінів з Мадагаскару” тепер готуються до “потужної відповіді”. Користувачі жартують, що США тепер у торговій війні не лише з половиною світу, а й з мешканцями Південного полюса. Може, саме час запровадити санкції проти айсбергів?

Загалом, коли торговельна політика виглядає як стендап-шоу, але без фінальної розв’язки, залишається тільки робити меми й чекати, коли в Білому домі нарешті знайдуть калькулятор.