Результати нового телефонного опитування Ipsos серед 1000 українців, проведеного на замовлення The Economist, свідчать про те, що попри складну ситуацію, українці залишаються рішучими у своєму прагненні до перемоги. Опитування проводилося протягом тижня після суперечки в Білому домі, коли Сполучені Штати відмовилися від надання військової допомоги Україні та призупинили обмін розвідданих.

Попри погіршення перспектив, опитування засвідчило, що більшість українців дотримуються непохитної позиції, підтримуючи максималістські військові цілі, навіть якщо вони здаються недосяжними з огляду на обмежені ресурси країни.

Ось що ще ми дізнались із опитування.

Українці налаштовані на боротьбу

Дані опитування свідчать, що українці готові продовжувати боротьбу проти Росії, навіть якщо США припинять підтримку. Понад 74% опитаних виступають за продовження війни незалежно від американської допомоги, а 59% (проти 21%) вірять у перемогу України на полі бою – на відміну від деяких американських чиновників, які цю можливість ставлять під сумнів. Подібна більшість виступає проти припинення вогню без чітких гарантій від Заходу – саме така ситуація вимальовується після переговорів у Саудівській Аравії.

Опитування Ipsos -The Economist
Інфографіка: The Economist

Українці не налаштовані на компроміси з Росією

Опитування засвідчує, що можливі компроміси з Росією не знаходять значної підтримки українців. Лише 6% готові визнати територіальні здобутки Росії після 2022 року, хоча 11% могли б погодитися на втрату Криму, а 27% – на визнання контролю Росії над частиною Донбасу, яку Москва окупувала у 2014 році. 80% виступають проти скорочення Збройних сил України – ще однієї ймовірної вимоги Кремля.

Атаки Трампа та Венса підняли рейтинг Зеленського

Останніми тижнями український президент опинився в центрі атаки прибічників Дональда Трампа, зокрема віцепрезидента Джей Ді Венса, Дональда Трампа-молодшого та Ілона Маска. Вони повторювали тези російської пропаганди, зокрема про те, що Зеленський «скасував вибори» і діє як диктатор. Сам Трамп назвав Зеленського «помірно успішним коміком» і навіть стверджував, що його рейтинг підтримки в Україні не перевищує 4%.

Однак реальні цифри розповідають іншу історію. 72% українців схвалюють роботу Зеленського, тоді як у самого Трампа цей показник становить лише 46%, згідно з даними The Economist.

Крім того, 62% українців категорично виступають проти проведення виборів до офіційного завершення війни. Ще 19% допускають їхнє проведення лише після припинення вогню. Лише 14% погоджуються з позицією Білого дому, що вибори мають відбутися якомога швидше.

Чи виграв би Зеленський вибори, якби вони відбулися зараз?

Якщо б вибори відбулися сьогодні, Зеленський отримав би 46% голосів у першому турі, значно випереджаючи свого ймовірного конкурента – генерала Валерія Залужного (31%). Його основні прихильники – молодь, жінки та мешканці східних регіонів. Натомість Залужний користується більшою підтримкою серед старшого покоління, яке схильне до войовничості та небажання йти на компроміси. Хоча наразі Залужний призначений послом у Великій Британії і не заявляв про намір балотуватися, багато хто очікує його участі у виборах.

Що буде далі?

Це опитування – лише знімок суспільних настроїв у певний момент часу. Підтримка Зеленського зростає, однак його позиція не є абсолютно безпечною. Український президент залишається під тиском як з боку США, так і з боку Росії. Крім того, війна посилила суспільну критику корупції – 43% українців вважають, що вона зросла за час війни.

Хоча дві п’ятих опитаних вірять, що війна закінчиться протягом року, її фінальний результат залишається невизначеним. Зеленський рано чи пізно опиниться перед складним вибором: піти на поступки й ризикувати падінням власних рейтингів або продовжити боротьбу, що може викликати роздратування у Вашингтоні.