У суботу, 14 січня російські війська завдали по Україні чергового масованого удару. Із понад 30 запущених ракет понад 20 було збито. Цього ж дня з п’яти дальніх бомбардувальників Ту-22м3 ВКС РФ по території нашої країни було випущено п’ять ракет Х-22. Пуски здійснювались із Курської області та з акваторії Азовського моря. Одна із цих ракет влучила в багатоповерхівку у місті Дніпро. У результаті обвалилися два під’їзди 9-поверхового будинку, в якому загалом мешкають понад 1100 людей.
Командувач повітряних сил генерал-лейтенант Микола Олещук у спеціальній заяві повідомив, що у ЗСУ немає вогневих засобів, здатних збивати даний тип ракет.
За його словами, з початку воєнної агресії Росії по території України було випущено понад 210 ракет цього типу. І жодна з них не була збита засобами ППО.
Explainer пояснює, у чому особливість ракет Х-22 і як ми можемо їм протидіяти.
У чому особливість ракет Х-22?
Ракети Х-22 були створені у СРСР та призначались для знищення авіаносців та авіаносних груп з використанням ядерної боєголовки. Х-22 має велику дальність польоту та високу швидкість, що ускладнює перехоплення, а також потужну бойову частину.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи загрожує Україні ядерний удар Кремля: сценарії та думки експертів
Застосування Х-22 для удару по містах, з військової точки зору, близька до нуля. Бо їх радіолокаційна система наведення настільки примітивна, що може захопити на фоні землі лише об’єкт типу «окремі промислові споруди».
Отже, застосування Х-22 по містах свідчить про намагання Росії знищити якомога більше цивільного населення. Нагадаємо, що саме цей тип ракет був випущений росіянами по торговому центру Кременчука у червні минулого року. Тоді загинуло близько 20 людей. У травні російські окупанти запустили ракету Х-22 по Лозовій, де вона влучила у будинок культури, тоді постраждало 7 людей.
Про особливості цих ракет безперечно добре знають самі пілоти Ту-22М3, які здійснюють ці пуски. Відповідно до алгоритмів використання ракети, оператор має побачити за допомогою радіолокаційної станції Ту-22М3 та радіолокаційної головки самонаведення ракети Х-22 наземні об’єкти, ідентифікувати їх, визначити саму ціль та захопити її.
Вже на цій стадії можливі критичні помилки в ідентифікації цілі, які помножуються на малу розділову здатність радіолокаційних систем зібрані на технологічній базі 60-х років.
Також Х-22 може і перезахопити більш помітну ціль і перенавестись на інші об’єкти.
Як можна протидіяти ракетам Х-22?
Через те, що задачею Х-22 було знищення авіаносців вона створювалася для подолання насиченої системи протиповітряної оборони. Ракета має високу швидкість – до 4,6 Маха, що необхідно для мінімізації часу реакції противника та здійснює політ на висоті до 22,5 км, що не дозволяє її перехопити більшістю зенітних ракетних комплексів й досі.
Найефективнішим засобом протидії ракетам Х-22 є збиття самих носіїв винищувальною авіацією. Водночас зараз повітряні сили України не мають далекобійних ракет повітря-повітря та сучасних літаків для таких дій. У випадку наближення на дальність пуску по рашиським Ту-22М3 вони потраплять під вогонь винищувачів прикриття і ворожих ЗРК.
Інший варіант протидії ракетам Х-22 є станції радіоелектронної боротьби, використання яких десятиріччями відпрацьовували ВМС США саме проти Ту-22М3 та ракет Х-22. Ще за рядянських часів визнали абсолютну безперспективність використання для знищення авіаносних ударних груп ракет Х-22 з радіолокаційною системою наведення і створили версії цієї ракети лише з інерціальною системою.
Для знищення ракет такого типу, а також балістичних, необхідні лише сучасні зенітні ракетні комплекси – такі як Patriot PAC-3 чи SAMP-T, які у майбутньому Україна може отримати від своїх західних партнерів.
Як запевняє речник командування Повітряних Сил Збройних Сил України Юрій Ігнат, ЗРК Patriot — це найкращі зразки сучасного озброєння, які ефективно допоможуть знищувати російські балістичні ракети.
«Для нас це — великий крок уперед, тому що ми уже маємо прийняті на озброєнні сучасні світові зразки озброєння. Наразі їх ще замало, але вони є і вони будуть надаватися й надалі. Іris-Т, NASAMS — це комплекси, які мають до 40 кілометрів дальності, які вже знищують російські крилаті ракети. Patriot — це комплекс до 160 км дальності застосування по аеродинамічних цілях, по балістиці — 40 км. Зрозуміло, що нам не дадуть одразу достатньо таких комплексів, не прикриють одразу всі потреби, але навіть кілька таких батарей могли б суттєво посилити нашу ППО», — наголосив Юрій Ігнат.
На які ракети, крім Х-22, робить ставку ворог?
Наразі є велика ймовірність того, що Іран надасть РФ не лише дрони-камікадзи, а й балістичні ракети. Про це свідчить інформація щодо перемовин між цими двома країнами стосовно ракет середньої дальності типу Fateh-110 та Zolfagar, брак власних ракет для ОТРК “Іскандер” та крилатих ракет, кількість яких вже менша за недоторканий запас.
Також не варто відкидати й того, що РФ може замовити аналогічні балістичні ракети КНДР та дістати зі зберігання чи отримати від Білорусі радянські ракети Р-17 комплексу 9К72 “Эльбрус”, більш відомий, як “Скад”.
Чому ж РФ може бути зацікавлена саме в балістичних ракетах? Відповідь на поверхні – адже проти крилатих ракет ППО України застосовують ефективні засоби протидії та збивають значну кількість “Калібрів”, Х-101 та Х-555.
Ще один важливий момент. Очевидно, що ворог ставить собі на меті – удари по містам і тому для нього не важлива точність цих ракет. І тут варто бути готовими до ударів саме балістичними ракетами.
Якщо ми вже говоримо про можливість отримання балістичних ракет від Ірану чи КНДР, то необхідно розуміти, що більшість з них базуються саме на радянській Р-17 та є похідними від неї. Точність ракет також приблизно однакова, бо використовується інерціальна система наведення на базі системи Р-17, яка забезпечувала відхилення від цілі на рівні понад 500 метрів. Точність напряму залежить від багатьох чинників: дальності пуску, метеоумов, навченості екіпажу.
Найбільшою загрозою є те, що балістичні ракети летять набагато швидше ніж крилаті ракети. Час від старту такої ракети до влучання в ціль на відстані 300 км становить лише 313 секунд.
У чому відмінність між крилатими та балістичними ракетами
Крилаті ракети, які застосовує РФ під час ударів по цивільній інфраструктурі України , використовують силу крила і двигуна та летять на невеликій відстані від Землі. Такий тип ракет виявляють наземні радари і людей заздалегідь сповіщають про небезпеку.
А от балістичні ракети летять по принципу дуги по заздалегідь завданій траєкторії. Для того аби цей тип ракети набрав потрібну висоту, вона управляється двигуном після відключення якого бойова частина ракети із зарядом починає падати до низу з великої висоти. Саме через це наземні радари не здатні відстежити такі ракети на підльоті і тому сповіщення про наближення небезпеки відсутні.
Скільки ракет залишилося в РФ
За даними міністра оборони України Олексія Резнікова, з початку війни РФ проти України запаси ракет ворога значно зменшилися і станом на початок січня у Росії залишалось ще 162 ракети типу Х-22 та Х-32 (модернізована Х-22). Ворог встиг витратити 208 ракет, або 44 %.
Можемо спрогнозувати, що використання Х-22 буде й надалі використовуватися РФ. При чому це буде відбуватися не тільки з пускових районів у Курській та Бєлгородських областях, але і з території Білорусі. Останнє означає, що підльотний час ракет Х-22 до таких міст, як Чернігів, Київ, Житомир, Рівне та Луцьк буде складати менше п’яти хвилин. Тож лишається сподіватися на те, що Україна якнайшвидше отримає сучасні ЗРК аби знищувати ворожі ракети та на те, що запаси ворога небезмежні.