Із 10 жовтня Росія здійснює масовані обстріли території України, застосовуючи ракети та іранські дрони-камікадзе. Під прицілом агресора опинилася енергетична інфраструктура нашої країни – ТЕЦ та електропідстанції. Його мета – залишити українців без світла та тепла напередодні зими.

Згідно з офіційними даними, які озвучив президент Володимир Зеленський, російські атаки спричинили руйнування 40 % енергетичної галузі України.

Внаслідок енергетичного терору РФ по всій території України відбуваються аварійні відключення світла. А українців закликають максимально мінімізувати користування електроенергією.

Explainer пояснює, що відомо про відключення світла та як ефективно споживати електроенергію в умовах найскладнішою в історії нашої країни зими.

Навіщо вимикають світло та як це допомагає енергосистемі

Останнім часом аварійні відключення електроенергії застосовуються в усіх регіонах України. Їх мета – стабілізація роботи енергосистеми.

Річ у тім, що під час процесу енергопостачання має зберігатися баланс: тобто  потрібно споживати стільки ж електрики, скільки виробляє енергетична система. Інакше в ній виникне дисбаланс.

Варто також враховувати, що після пошкодження енергетичних об’єктів російськими ракетами та дронами електрики їх знеструмлюють, щоб провести ремонтні роботи. А споживачів під’єднують до резервних електромереж, що є менш надійними і не завжди витримують навантаження.

Фото: Ракетний удар по Рівненщині, 22.10.2022 року / Голова Рівненської ОВА Віталій Коваль в Telegram

Для захисту енергосистеми від дисбалансу застосовується автоматичне регулювання. А в разі якщо це не допомагає – запроваджується ручний режим регулювання, тобто аварійні відключення споживачів від електрики.

Як пояснили в держкомпанії Укренерго, яка керує українською енергосистемою, світло вимикають тоді, коли диспетчери бачать, що в певному регіоні обсяги електроенергії не відповідають рівню поточного споживання. Причин цьому є кілька:

  • вироблення в конкретний момент меншої кількості електрики, ніж можуть спожити громадяни, промисловість тощо;
  • через пошкодження, завдані ударами РФ, електромережі не можуть нести колишнє підвищене навантаження, доставляючи електрику з одного регіону в інший.

У компанії наголошують: без вимушених відключень світла в такі моменти в мережі може статися аварія. Крім того, відключення електрики дають час енергетикам для відновлення обладнання, зруйнованого обстрілами ворога.

– Поки ви перебуваєте тимчасово без світла і струму, наші енергетики лагодять мережі і відновлюють підстанції в надскладних умовах за будь-якої погоди… Якби не атаки російських ракет та дронів, ми могли б назвати дату, коли відключення закінчаться. На жаль, у воєнний час ми можемо лише сказати “робимо все, що в наших силах”, – додали в компанії.

Хто вимикає електроенергію?

Коли виникає потреба віялових відключень, диспетчерський центр Укренерго визначає їх тривалість та обсяг потужності, на який потрібно знизити споживання.

Ці дані передаються операторам розподільчих мереж (обленерго), які застосовують відключення споживачів.

Наприклад, Укренерго визначає, що потрібно скороти споживання на 100 МВт або 200 МВт з 9:00 до 12:00. Після цього обленерго мають оперативно це зробити.

Не можна вимикати електрику лише обʼєктам критичної інфраструктури: наприклад, лікарням чи водонасосним станціям.

Де дізнатися графік відключення світла?

У кожному регіоні обленерго публікують цю інформацію на своїх сайтах, в соцмережах, сповіщають громадян через особисті кабінети або чат-боти в месенджерах.

Для зручності Міністерство енергетики України зібрало в одному місці контакти всіх обленерго.

Водночас компанія Yasno запустила Telegram-бот, за допомогою якого можна дізнатися про графіки відключень електрики. Для мешканців Києва на сайті Yasno є спрощений графік відключень: ввівши назву вулиці та номер будинку, можна дізнатися, коли не буде світла.

Інфографіка: Міненерго

Споживачів зазвичай ділять на групи, які по черзі відключають від електроспоживання. Тривалість таких відключень може бути різною та залежить від ситуації в енергосистемі.

При складанні графіків енергетики враховують конфігурацію та потужність електромереж, які живлять вулиці та райони, а також розташування об’єктів соціальної критичної інфраструктури. Наприклад, якщо від підстанцій та ліній заживлені лікарні, то світло за такими адресами не вимикають. Тобто житлові будинки, які заживлені від однієї лінії разом із критично важливим об’єктом, під аварійні відключення світла зазвичай не потрапляють.

Попри складну ситуацію, українцям обіцяють найближчим часом вдосконалити графіки відключення електрики, щоб зробити їх зручнішими для споживачів. Так, графіки аварійних відключень можуть застосовуватися нерівномірно. Через це одні споживачі постійно мають доступ до електрики, тоді як інші потерпають від частих відключень. Над вирішенням проблеми працюють Укренерго разом із обленерго, місцевими органами влади, Міненерго та Офісом президента України.

Графіки відключень споживачів хочуть зробити рівномірними та плановими, а не аварійними.

Тим часом українцям радять бути готовими до можливих відключень: подбати про заряджені телефони, пауербанки, запас їжі, яка не потребує приготування, запас води, ліхтарики та батарейки до них, аптечку.

Відключення світла триватимуть до відновлення роботи зруйнованого обстрілами РФ обладнання магістральних мереж.

Енергетичний фронт: чому важливо заощаджувати електроенергію

По-перше, варто розуміти, що свідома економія споживання електрики допоможе суттєво скоротити тривалість аварійних відключень світла по країні. На цьому, зокрема, наголошував міністр енергетики Герман Галущенко. За його словами, “розумне споживання електроенергії і тепла має стати нашою новою звичкою”.

Зниження споживання електрики захищає енергосистему від перевантаження та дає можливість енергетикам прискорити відновлення об’єктів, пошкоджених російськими ракетами та дронами. Як наголосили в компанії Укренерго, економне енергоспоживання – це “такий же внесок у перемогу над ворогом, як донат на ЗСУ”.

По-друге, зменшення споживання електрики – це автоматична економія енергоресурсів (газу та вугілля), таких необхідних для сталого проходження опалювального сезону в умовах війни. Вугілля, наприклад, необхідне для теплових електростанцій, які виробляють електрику.

З огляду на тимчасову окупацію найбільшої в Європі Запорізької АЕС питання економії енергоресурсів є особливо актуальним. Станом на початок жовтня Україні вдалося накопичити майже 14 млрд кубів газу та близько 2 млн тонн вугілля.

Варто зазначити, що цієї зими в домівках українців буде прохолодніше: уряд постановив, що мінімально допустимий рівень температури буде +16 градусів, а середній – +18 градусів.

По-третє, економія електрики дозволяє заощаджувати власні кошти, адже в такому разі за комунальні послуги потрібно буде платити менше.

Слід наголосити, що Кабінет міністрів залишив незмінними тарифи на електроенергію для населення до кінця опалювального сезону, тобто до 31 березня 2023 року. Фіксований тариф для індивідуальних побутових споживачів становить:

  • 1,44 грн/кВт·год – при споживанні до 250 кВт·год на місяць;
  • 1,68 грн/кВт·год – при споживанні понад 250 кВт·год на місяць.

Ще більше вдасться зекономити тим, хто має двозонні лічильники. Вони передбачають розподіл на так званий денний тариф (7:00 – 23:00) та нічний тариф (23:00 – 7:00). Нічний тариф менший за денний на 50%, тобто за електроенергію, спожиту з 23:00 вечора і до 7:00 ранку, можна буде платити вдвічі менше від звичайного тарифу.

В Міненерго закликали громадян зменшити споживання електрики в години пік: з 6:00 до 9:00 та з 17:00 до 23:00. У ці часові проміжки не варто користуватися енергомісткими електроприладами: пральними машинами, бойлерами, прасками, пилососами, електроплитами, електрообігрівачами тощо.

Також не потрібно вмикати кілька потужних електроприладів одночасно.

Інфографіка: Міненерго

Водночас в Укренерго радять знизити споживання електроенергії з 6:00 до 11:00 та з 17:00 до 23:00. Це допоможе зменшити ризик перевантаження мереж, аварій та відключень світла.

Найбільші “пожирачі” електрики: які прилади варто вимикати в години пік

Міністерство енергетики склало список із 15 побутових приладів, які споживають найбільшу кількість електроенергії (так званих “пожирачів” енергії).

Саме їх краще не вмикати без нагальної потреби в години пікового навантаження на електромережі.

У списку приладів: варильна поверхня; електрична тепла підлога; сушильна машина; електрична духова шафа; кондиціонер; бойлер; пральна машина; обігрівач масляний чи повітряний; пилосос; праска, фен; електрочайник; кавоварка; холодильник; посудомийна машина та мікрохвильовка.

При цьому найбільше електрики споживають: варильна поверхня (7,5 кВт·год), електрична підлога (3,8 кВт·год), сушильна машина (до 3,4 кВт·год), духова шафа (до 4 кВт·год), кондиціонер (до 3,37 кВт·год).

Інфографіка: Міненерго

Українців закликають вимикати енергоємні електроприлади в часові проміжки з 6:00 до 9:00 та з 17:00 до 23:00. А користування деякими (наприклад, бойлером, пральною машиною, електрообігрівачем) слід обмежити і в денні години – з 9:00 до 17:00, доки ситуація в енергосистемі України не стабілізується.

Інфографіка: НЕК “Укренерго”

Як економити електроенергію: ключові правила

Щоб допомогти Україні пройти період енергетичного терору РФ, необхідно змінити підхід до використання енергоємних побутових приладів. Базові правила економного електроспоживання прості для виконання, однак можуть суттєво допомогти на енергетичному фронті:

  • Не потрібно вмикати одночасно кілька потужних електроприладів, які споживають багато електрики. Можна розподіляти навантаження, використовуючи їх по черзі.
  • За можливості слід перенести користування енергоємними приладами (пральними машинами, бойлерами, обігрівачами тощо) на нічний час, коли рівень споживання в енергосистемі найнижчий. Тут може стати в нагоді функція відкладеного старту в приладах.
  • Варто виставляти мінімально прийнятну температуру в таких приладах (у пральній машині, фені, прасці, посудомийці).
  • Потрібно вимикати світло, коли виходиш із приміщення. Доки надворі день, у пріоритеті має бути природне денне освітлення. Також можна дотримуватися правила: одна кімната – один світильник (тобто вимикати зайве освітлення). Замість верхнього освітлення можна використовувати настільні лампи, які споживають менше електрики.
  • Слід  обов’язково замінити в помешканні звичайні лампи розжарювання на енергоефективні LED-лампи (світлодіодні лампи), які споживають в рази менше енергії.
  • У під’їздах та коридорах багатоквартирних будинків, на сходових майданчиках чи в інших місцях громадського користування в нагоді стане освітлення з датчиком руху.
  • Слід завжди вимикати з розеток прилади, які не потрібні просто зараз. Також не варто залишати їх у “режимі сну”, оскільки вони в такому разі продовжать споживати електрику. Дотримання цих правил дозволить не лише зекономити електрику, а й уберегти прилади від можливих перепадів у мережі.
  • Після повної зарядки гаджетів слід одразу вимикати з розеток зарядні пристрої. Наприклад, не залишати мобільні телефони, ноутбуки тощо під’єднаними до мережі на тривалий час.
  • Слід надавати перевагу енергоощадним та енергоефективним пристроям з маркуванням А, А+, А++ та А+++.

Як пояснив у коментарі Українському радіо виконавчий директор громадської спілки “Розумні електромережі України” Олександр Баранюк, електроприлади мають різні класи споживання електроенергії. І маркування на них дозволяє визначити, наскільки той чи інший прилад енергоефективний: чим більше плюсів – тим вища енергоощадність.

– Усі пристрої мають маркування: А, А+, А++, А+++. Це маркування означає енергоефективність, тобто при якій кількості витраченої електроенергії пристрій може видавати тепло. Кожен новий плюс додає більшу енергоощадність. Простими словами: кондиціонер чи масляний обігрівач має маркування А, це означає, що якусь площу він може обігріти за конкретний час, споживаючи конкретну кількість електроенергії. Якщо клас А++, то на нагрівання кімнати за той же час піде менша кількість електроенергії, – розповів Баранюк.

Енергоощадні прилади з маркуванням А в середньому споживають на 30-50% менше електрики, ніж пристрої класу В. А різниця в енергоспоживанні з приладами класів C–G буде ще більшою.

Інфографіка: Міненерго

Фахівці компанії-постачальника YASNO підготували детальні поради для українців, як ефективніше користуватися тим чи іншим приладом у побуті.  

Наприклад, бойлер можна вмикати для нагріву води безпосередньо перед її використанням, щоб він не працював постійно.

– Якщо бойлер увімкнений цілодобово, то це значно збільшує споживання електроенергії, а гаряча вода все одно використовується лише, коли є потреба: наприклад прийняти душ (у цей час краще відмовитись від прийому ванни), помити посуд, – уточнили в YASNO.

У багатьох пральних машинах є функція відкладеного прання, тому старт можна запрограмувати на нічний період. Крім того, можна завантажувати барабан повністю, щоб не витрачати даремно воду й енергію. З тієї ж причини слід вибирати оптимальний режим та за можливості нижчу температуру прання. Адже більш ніж 90% енергії, яку споживає пральна машина, йде саме на нагрівання води.

Акумулятори, повербанки та інші подібні пристрої фахівці також радять заряджати вночі, коли споживання електрики суттєво зменшується по всій країні. Аналогічно на ніч можна вмикати кондиціонери та електрообігрівачі.

Можна рідше кип’ятити електрочайник, використовуючи термос, а також кип’ятити воду на один раз (це потребуватиме менше часу і менше електрики). Крім того, слід регулярно очищувати електрочайник від накипу: тоді він грітиме воду швидше, а енергії споживатиме менше.

Якщо є можливість, для приготування їжі варто використовувати газову плиту замість мікрохвильовки чи мультиварки. Якщо ж у домівці встановлена електрична, а не газова плита, тоді для підігріву їжі краще використовувати саме мікрохвильовку, яка споживає менше електрики завдяки тому, що розігріває страви швидше.

У періоди пікових навантажень на енергосистему пилосос можна замінити звичайним віником, а посуд мити, набираючи воду у миску (щоб не вмикати посудомийну машину).

Для економії електроенергії можна також обмежити використання фена, плойки, праски, телевізора та електродуховки.

Інфографіка: НЕК “Укренерго”

Для унаочнення в Міненерго розподілили побутові електроприлади на три групи: червону, жовту та зелену. У відомстві радять:

1. Обмежувати використання приладів з “червоної групи” у пікові ранкові та вечірні години, а також не використовувати більше одного електроприладу одночасно. Йдеться про: пральну машину, праску, фен, електроплиту, духовку, мультиварку, мікрохвильовку, електрочайник, бойлер, обігрівач або кондиціонер.

2. По черзі користуватися приладами з “жовтої” та “червоної” груп, щоб уникнути навантаження на мережу. До “жовтої групи” фахівці включили посудомийну машину та тостер.

3. Електроприлади із “зеленої групи” найменш енергоємні. Їх можна використовувати протягом усього дня, проте вимикати з мережі, коли в них немає потреби. Йдеться про телевізор, ноутбук, планшет, мобільний телефон тощо.

Інфографіка: Міненерго

Варто враховувати, що під час раптового увімкнення електроенергії деяка домашня техніка може вийти з ладу через перепади напруги, наприклад холодильник. Щоб цьому запобігти, можна вимикати прилади після зникнення світла – до його появи.

Крім того, можна подбати про реле контролю напруги. Його може встановити кожен окремий мешканець багатоквартирного будинку для свого помешкання. Якщо реле встановити в розетку, то під час стрибка напруги воно спрацює – і живлення вимкнеться.