Вибори у США розпочнуться вже сьогодні, 5 листопада. Разом з президентом обиратимуть і віцепрезидента. Перші результати президентських виборів у США ми дізнаємось вже у ніч проти 6 листопада за київським часом, коли закриються перші виборчі дільниці на Східному узбережжі і розпочнеться підрахунок голосів.
Explainer докладно пояснює, як рахуватимуться голоси і коли ми дізнаємося ім’я переможця.
Як визначають переможця виборів президента США?
Вибори у США є непрямими: президент обирається голосами 538 членів колегії виборників, число яких пропорційне до кількості населення в кожному окремому штаті. Щоб стати президентом США необхідно 270 голосів виборників. Найбільше виборників у Каліфорнії – 54, а найменше, по три, у малонаселенних Вермонті, Вайомінгу, Північній та Південній Дакоті.
Виборники – це місцеві партійні активісти, які вибираються або призначаються партійними осередками у кожному штаті і зобов’язані підтримати того кандидата, за якого проголосували тамтешні виборці.
Виборники голосуватимуть 16 грудня, а Конгрес затверджує результати цього голосування 6 січня.
У більшості штатів діє принцип “переможець отримує все”. Це означає, що всі голоси виборників штату віддаються кандидату, який набирає більшість голосів виборців. Вийняток – це штати Мен і Небраска, які мають по три голоси виборників, і які можуть їх розподілити між переможцем у виборчому окрузі (1 голос) та переможцем у загальному голосуванні по штату (2 голоси).
На практиці це означає, що президентом США може стати людина, за яку проголосувала меншість виборців по всій країні, але яка змогла здобути голоси щонайменше 270 виборників. Саме таким чином і перемогли Джордж Буш-молодший у 2000 році та Дональд Трамп у 2016 році.
В американському суспільстві багато років тривають дискусії щодо повного скасування колегії виборників. Ця ідея має підтримку громадськості, але стикається з опором республіканців, які мають більший виборчий вплив у менш густонаселених сільських штатах.
Як свідчить нещодавнє опитування Pew Research Center, 63% американців воліли б бачити переможцем президентських виборів особу, яка набере найбільшу кількість голосів у країні. Натомість, лише 35% виступає за збереження чинної системи виборів.
Чи можуть виборники проголосувати за іншого кандидата?
Так. Інколи виборники підтримують не того кандидата, за якого їх зобов’язали проголосувати.
У більшості штатів закон забороняє вибірникам порушувати волю виборців. Тридцять сім штатів та округ Колумбія мають закони, які вимагають від виборників голосувати за свого кандидата. Деякі штати замінюють виборників і скасовують їхні голоси, якщо вони порушують свою обіцянку. Тих виборників, які все ж порушують свою обіцянку називають “невірними виборниками” (faithless electors).
У 2016 році було оновлено рекорд – семеро виборників — 5 демократів і 2 республіканці — порушили свої обіцянки проголосувати за кандидата від своєї партії. Вони голосували за низку кандидатів, яких не було в бюлетенях. Це не змінило результату виборів.
Вибори у США: дострокове голосування
Усі штати надають виборцям можливість проголосувати особисто в день виборів за стандартною процедурою: відвідати дільницю, отримати бюлетень та віддати свій голос.
Водночас виборці можуть проголосувати й достроково, зокрема поштою. Цю опцію пропонують 46 штатів і округ Колумбія. Серед них 39 штатів дозволяють як особисте дострокове голосування, так і голосування поштою. У Каліфорнії, Колорадо, окрузі Колумбія, Гаваях, Неваді, Орегоні, Юті, Вермонті та Вашингтоні всі зареєстровані виборці автоматично отримують бюлетень поштою.
У 14 штатах доступне лише особисте дострокове голосування, а для голосування поштою необхідна поважна причина. Три штати не надають можливості дострокового голосування і вимагають причину для голосування поштою.
На виборах у 2020 році близько 60% демократів і 32% республіканців проголосували поштою.
Федеральний закон вимагає від штатів надсилати відкріпні талони військовим виборцям і виборцям за кордоном.
Штати відповідають за «обробку» та підрахунок відкріпних талонів; більшість штатів дозволяють офіційним особам негайно обробляти виборчі бюлетені, що зазвичай передбачає перевірку підпису на виборчому бюлетені з підписом виборця з моменту реєстрації для голосування. Інші штати вимагають від чиновників чекати дня виборів, щоб розпочати обробку бюлетенів, що може сповільнити оприлюднення результатів виборів.
Голосування поштою вважається безпечним, а випадки шахрайства під час голосування поштою надзвичайно рідкісні: наприклад, з 2000 по 2012 роки зафіксовано лише 491 випадок фальсифікації відкріпних бюлетенів.
Як відбувається сам процес голосування?
У США відсутня єдина централізована система проведення виборів. Федеральна виборча комісія відповідає за дотримання федеральних законів щодо фінансування передвиборчих кампаній, зокрема контролює пожертви та державне фінансування президентських перегонів. Однак організацію та проведення виборів здійснює місцева влада кожного штату, яка дотримуються місцевих, державних і федеральних законів, а також керуються Конституцією США. Тому виборчі правила відрізняються в різних штатах.
Виборцям призначаються виборчі дільниці в межах кожного округу. Це, зазвичай, різноманітні громадські будівлі, такі як конференц-центри, бібліотеки, школи та громадські центри. У цих місцях виборці заходять у закриті виборчі кабінки, щоб заповнити свої бюлетені.
Більшість виборців у США голосують паперовими бюлетенями, позначеними вручну. Як правило, виборці заповнюють овал або квадрат навпроти прізвища свого кандидата.
Деякі штати надають пристрої для маркування бюлетенів (BMD), які дозволяють виборцям голосувати на цифровому пристрої. Потім пристрій створює паперовий запис голосування. Близько 25% зареєстрованих виборців можуть скористатися такою можливістю.
5% зареєстрованих виборців віддає свої голоси за допомогою електронної системи прямого запису (DRE) – виборці натискають кнопку або сенсорний екран, щоб віддати свої голоси, які потім надходять безпосередньо в комп’ютерну систему.
У США немає федеральної системи підрахунку голосів, тож підрахунком голосів такод займаються штати.
Паперові бюлетені з маркуванням вручну та бюлетені з BMD зазвичай підраховуються за допомогою оптичних сканерів, а потім зводяться в цифрову таблицю для отримання остаточного результату. У різних штатах існують різні методи повторного підрахунку та перевірки остаточного підрахунку.
Перші виборчі дільниці закриються о 18:00 за східним часом у вівторок ввечері (01:00 за київським часом), а останні – о 01:00 за східним часом рано в середу (08:00 за київським часом).
Як правило, спочатку підраховуються голоси, які люди віддали на дільницях у день виборів. Потім — дострокові голоси з дільниць і бюлетені, надіслані поштою. Ще пізніше — з-за кордону та від військових.
Штати мають затвердити результати виборів до 11 грудня.
Коли ми зможемо дізнатися результати виборів?
Загалом на президентських виборах ім’я переможця вже відомо вночі або на ранок наступного дня. Проте, на останніх виборах це правило було порушено: вибори 2020 року відбулися у вівторок, 3 листопада, проте ім’я переможця – Джо Байдена – стало відомим лише у суботу, 7 листопада.
Цього разу через запеклу боротьбу між кандидатами, особливо у хитких штатах, ім’я переможця може стати відомим ще пізніше. Невеликий розрив у підсумковому голосуванні може призвести до перерахунку голосів, як це вже було у Флориді на виборах у 2000 році, коли наступного президента визначили голоса 537 виборців.
Наприклад, у одному з хитків штатів – Пенсильванії, загальний перерахунок потрібен коли різниця між кандидатами становить менше 0,5%. На виборах 2020 року ця різниця становила біля 1,1%, а цього разу може бути значно меншою, як свідчать дані опитувань.
Можливі також юридичні оскарження. Більше 100 позовів подали ще до виборів. Зокрема, Трамп і його команда заявили про випадки шахрайства під час дострокового голосування в штаті Пенсильванія, але Верховний суд відхилив претензії республіканців.
Хиткі штати – коли завершується голосування
На виборах президента США у 2024 році – сім хитких штатів, які визначатимуть, хто буде майбутнім господарем Білого дому: Аризона, Вісконсин, Джорджія, Мічиган, Невада, Пенсильванія та Північна Кароліна.
19:00 за східним часом (02:00 за київським часом) – закриваються виборчі дільниці в Джорджії та ще п’яти штатах, а також частково в двох інших.
19:30 за східним часом (02:30 за київським часом) – закриваються дільниці в трьох штатах, включно з Північною Кароліною.
20:00 за східним часом (03:00 за київським часом) – закриваються дільниці в східній частині Пенсильванії, ще 15 штатах і окрузі Колумбія, а також частково в Мічигані та ще чотирьох штатах.
21:00 за східним часом (04:00 за київським часом) – закривається решта дільниць у Мічигані, а також завершується голосування в Арізоні, Вісконсині та ще 12 штатах.
22:00 за східним часом (05:00 за київським часом) – закриваються дільниці в Неваді та ще чотирьох штатах.