На початку жовтня російські війська завдали першого масованого удару по енергетичній інфраструктурі України. Тоді було пошкоджено 11 важливих об’єктів інфраструктури у 8 регіонах та місті Києві. Частину областей було знеструмлено. Наприкінці листопада, внаслідок чергового нападу агресора, Україна пережила перший в своїй історії блекаут. Багато населених пунктів залишилися без світла, води та опалення. Уперше відбулася й аварійна зупинка всіх атомних енергоблоків.
За два місяці маємо 6 масованих ворожих ударів по об’єктам критичної інфраструктури. Наслідками останньої атаки російських окупантів, в ніч на 10 грудня, стало повне відключення від електроенергії всіх споживачів, окрім критичної інфраструктури, в Одесі.
Систематичні масовані атаки стали приводом для розмов про можливий повний блекаут. За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, такий сценарій може стати цілком реалістичним. Як же бути у випадку довготривалої відсутності електроенергії та водопостачання?
Explainer зібрав практичні поради, як українцям вижити під час блекауту: як зігрітися, що їсти та де взяти воду.
Як зігрітися вдома у разі відсутності опалення
З огляду на те, що масовані ракетні атаки ворог розпочав з приходом осені, можна припустити, що ставку він робить на те, аби влаштувати українцям випробування холодом. Втім, як то кажуть, не на тих напали. Варіанти як зігрітися у разі відсутності опалення маємо і не один. Найпростіший – придбати гумову грілку, а є ще й кишенькові грілки для рук та каталітичні грілки, які працюють на бензині і мають здатність сильно розігріватися. Імпровізовану бюджетну грілку можна зробити і самотужки. Для цього потрібна звичайна пластмасова пляшка і гаряча вода. У такий спосіб можна нагріти постіль, а якщо замотати її в рушник, тепло зберігатиметься довше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Внесок у перемогу над Росією: чому потрібно економити електроенергію та як це правильно робити
Ще один спосіб не замерзнути вдома – встановити свічний обігрівач, який можна зробити власноруч. Суть такого обігрівача у тому, що він складається з трьох горщиків для квітів різного діаметру, які встановлюються над свічкою. Між собою вони з’єднуються довгим металевим болтом з нанизаними на нього шайбами та гайками. Свічка віддає своє тепло, горщики нагріваються, а центральний стрижень розжарюється.
Такий обігрівач може підвищити температуру в кімнаті на кілька градусів, але важливо не залишати його без нагляду, оскільки все може закінчитися пожежею.
Для тих же, хто має у своєму розпорядженні генератор, можна придбати електропростирадло або електроковдру.
Ще один варіант – біокамін, який працює на спирті. Вони є економічними, утім витрати значною мірою залежатимуть від інтенсивності використання.
Також у будь-якому будівельному магазині можна придбати цеглину, яка витримує високу температуру та дуже довго тримає тепло. Вона на вогні нагрівається та гріє повітря як маленька піч.
Ще один з можливих варіантів – туристичний газовий пальник. Втім, як наголошують в ДСНС, цей балон не потрібно зберігати в холодних приміщеннях, бо коли його потім перенести в тепле приміщення, може статися вибух. Такий пальник потрібно використовувати лише на відкритому повітрі, або в приміщенні з вентиляцією.
Наразі рятувальники фіксують збільшення кількості вибухів у багатоповерхівках з електроплитами, оскільки люди підігрівають їжу на таких пальниках. Відповідно, якщо ємність нагрівається, тепло передається на відкритий газовий балон і стається вибух.
Що робити, якщо не працює каналізація та де взяти воду для різних потреб
Відсутність світла може призвести до відсутності води у висотних багатоповерхівках, оскільки її постачання залежить від роботи електронасосів. Втім, найбільш критичною, у разі повного блекауту, буде ситуація, коли без роботи каналізаційних насосних станцій система може переповнитися і тоді вже проблемою будуть не запаси води для зливу в унітаз. Покладатися на громадські вбиральні – не варіант, оскільки їхня кількість та можливості обмежені. Як альтернатива – сучасні біотуалети, але ціна на них доволі кусюча. Що ж залишається? Все просто! Можна зробити тимчасову вбиральню – викопати ямку та засипати її.
Також можна використовувати звичайні пакети. Перед використанням їх варто покласти в якийсь тканинний мішок чи наволочку аби він не розірвався. Деякі фахівці радять налити в пакет трохи води із содою, які мають нейтралізувати неприємний запах.
З туалетом все зрозуміло. А як же помитися у випадку відсутності водопостачання? Як варіант, можна придбати портативний душ для кемпінгу, наповнити ємність уже теплою водою та закріпити у душі чи ванній. Ще одна знахідка – сухий душ до складу якого входить губка з поверхневим гіпоалергенним гелем та рушником. Достатньо додати 50 мл води в пакет з губкою і потрясти його, щоб спінити і можна наносити піну на тіло, після чого – просто витерти рушником.
Не потрібно забувати і про запаси питної та технічної води. Кількість запасу потрібно робити, виходячи з кількості членів родини. Тож на одну дорослу особу на добу потрібно 3 літри питної води (включно з рідиною, яка споживається з їжею) та 10-12 літрів технічної води для гігієни та приготування їжі. Запаси варто зробити щонайменше на три дні.
Якщоу магазинах немає питної води, то в нагоді стануть бювети та пункти розливу. Відповідні адреси можна знайти на сайтах міських рад. Якщо ж раптом не виходить поповнити запаси води, то можна використовувати технічну воду, але попередньо закип’ятити її. Також варто купити спеціальні таблетки для очищення води.
Як працюють продовольчі магазини та якими продуктами запастися?
Великі торговельні мережі намагаються забезпечувати свої магазини електрогенераторами. В деяких магазинах також можна заряджати гаджети.
На випадок повного блекауту у вас повинен бути стратегічний запас їжі. Яка не потребує приготування і може обійтися без електроенергії та холодильника. – консерви, хлібці, енергетичні батончики, горішки тощо. Якщо на вулиці низька температура, частину їжі можна тримати на балконі чи надворі. Для цього можна зробити невеликий контейнер і міцно закріпити його за вікном.
Де зняти готівку під час блекауту?
Для безперебійної роботи банківської системи в умовах блекауту Нацбанк та учасники ринку підготували план. Так, системно важливі банки визначили майже 800 чергових відділень, які надаватимуть клієнтам фінансові послуги в усій країні навіть в умовах тривалої відсутності енергопостачання. Чергові відділення забезпечені всім обладнанням та каналами зв’язку для безперервної роботи за відсутності електрики.
Як повідомили в НБУ, кількість таких відділень банків постійно збільшується, адже банки продовжують монтувати обладнання для забезпечення безперебійного електроживлення та зв’язку.
В НБУ запевняють, що банки підкріплені готівкою в необхідному обсязі. Крім того, Нацбанк звернувся до керівників обласних військових адміністрацій з ініціативою розмістити банкомати і платіжні термінали в пунктах незламності.
Також, якщо вам потрібна готівка, то її можна отримати не лише в банкоматі, а в магазинах, на втозапраках, в аптеках у разі, якщо ви розраховуєтеся карткою. Адже саме під час розрахунку нею ви можете попросити касира зняти вам необхідну суму, але не ббільш ніж 6000 гривень.
Також можна зняти готівку з карти через Укрпошту та Нову Пошту. Втім, варто знати, що вартість такої послуги становить від 1,5 до 2% від суми.