Сьогодні, 06 січня, в Україні вперше за новим календарем святкують Хрещення Господнє або Богоявлення. Віруючі вважають, що вода в цей день набуває цілющих властивостей і, занурившись в неї тричі, людина вбереже себе від хвороб на весь наступний рік. Однак лікарі не рекомендують робити це непідготовленим людям. Як правильно купатися на Водохреще, щоб не захворіти — читайте у нашому матеріалі.

Що означає свято Водохреще?

Хрещення Господнє – одне з найстаріших і найважливіших свят в історії християнства. Воно було встановлене на честь євангельської історії про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Тому ввечері напередодні свята у всіх храмах обов’язково проходить обряд водосвяття.

Освячують також і ополонки, призначені для традиційного занурення. Ополонка символізує річку, в яку увійшов Ісус, а тому інша назва для неї – иордань. Ополонку, підготовлену спеціально до свята, впізнати легко: зазвичай вона має форму хреста.

Як взагалі виглядає водохресне купання?

Під час купання три рази занурюються у воду. В цей час віруючий хреститься і вимовляє: “В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!”

Як це впливає на здоров’я?

Загартовування – це дуже корисна процедура, але в єдиному випадку: якщо воно проводилася регулярно. Так, загартовування холодною водою знижує ризик простудних захворювань.

Але в разі, якщо мова йде про одну-єдину спробу, не все так просто. Різке занурення в холодну воду створює велике навантаження на серце, підвищує кров’яний тиск, частішає пульс. Перед зануренням в ополонку обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем, який скаже чи витримає організм таке навантаження. 

До таких стресів організм повинен готуватися поступово. І дозволити собі це можуть тільки виключно здорові люди.

Кому не можна занурюватися в ополонку?

Існують захворювання, при яких занурюватися в ополонку категорично протипоказано, тому що це може привести до летального результату. До таких відносяться: 

  • хронічні та соматичні захворювання;
  • гіпертонія;
  • гіпотонія;
  • хвороби серцево-судинної системи;
  • цукровий діабет;
  • високий рівень цукру в крові;
  • патології дихальної системи (туберкульоз, пневмонія і т.д.);
  • захворювання травної системи (виразка, гепатит, ентероколіт).
  • захворюваннях нирок і сечостатевої системи;
  • протипоказані “крижані” пірнання майбутнім матусям, адже судинний стрес може спровокувати передчасні перейми.

Як підготуватися до купання на Водохреще?

За два тижні до купання необхідно підготувати організм до холоду. Почати можна з загартовування ніг, опускаючи їх на кілька хвилин в холодну воду. Наступний етап – контрастний душ: вимикати в кінці миття гарячу воду на нетривалий час. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Загартовування – як правильно почати і адаптуватись до холоду?

Якщо момент для тривалої підготовки вже упущено, спробуйте прийняти контрастний душ хоча б за день-два до купання, щоб подивитися на реакцію організму.

За день необхідно збільшити кількість часу під холодною водою. А ще – бажано стояти під душем вже повністю. Але тут теж варто знати міру. Лікарі не радять стояти більше 5-7 хвилин під водою.

За 3-5 днів до пірнання потрібно звести до мінімуму вживання продуктів, що містять вітамін С, таких, наприклад, як цитрусові, шипшина, зелень. Вони сильно стимулюють імунну систему людини, а пірнання в ополонку є одним з найбільш різких “стимуляторів”, тому, якщо з цією справою “переборщити”, піде зворотній ефект і імунітет почне падати. 

Як правильно купатися на Водохреще — ключові поради

Універсального рецепта, як готуватися до занурення, немає. 

Ось кілька порад, щоб занурення в ополонку пройшло максимально безпечно і без негативних наслідків для людини: 

Ідеальна температура для новачків – від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути і в сильний мороз, але -10 – це вже небезпечний поріг для людини, яка вперше занурюється в ополонку. 

Занурюватися слід в спеціально обладнаних ополонках біля берега, бажано поблизу рятувальних станцій, під наглядом рятувальників. 

За годину до занурення потрібно поїсти. Категорично заборонено вживання алкоголю. 

Радять перед запливом намазати тіло кремом або олією, щоб захистити капіляри у верхньому шарі шкіри.

Перед зануренням краще розім’ятися. Також лікарі радять роздягатися поступово, щоб тіло звикло до навколишньої температури. 

У жодному разі не можна стрибати в ополонку вперед головою, занурення потрібно починати з ніг, а входити у воду слід поступово. 

Плавати в ополонці не рекомендується. 

Перебувати у воді слід не більше хвилини, інакше це загрожує переохолодженням організму. 

Пити алкоголь перед зануренням категорично заборонено, це загрожує більш сильним замерзанням судин після занурення і навіть їх розривом.

Що потрібно робити після занурення в ополонку?

Після купання потрібно відразу розтерти себе сухим рушником та надіти теплий одяг. 

Краще відразу перейти в тепле місце, сісти в машину або зайти погрітися в спеціально організоване для цього місце. 

Рекомендується випити чашку гарячого чаю. А ось від алкоголю краще утриматися.

Чи можна занурюватися в воду з головою?

Занурюватися у воду потрібно поступово, і бажано робити це по груди. 

Холодна вода викликає спазм всіх артерій, включаючи коронарні мозкові артерії. Це може привести до інсульту або навіть до летального випадку. 

Краще занурюватися у взутті чи босоніж? 

Як входити до купелі, кожен вирішує сам. Але, на думку співрозмовниці, краще взуття надіти, щоб не посковзнутися і не травмуватися. Дехто радить роззутися безпосередньо перед самим зануренням, адже без взуття з купелі вибратися буде набагато простіше.

Де і коли купатися на Водохреще у Києві?

Міська влада Києва дуже рекомендує утриматися від цієї водохресного купання в цьому році через можливі обстріли і провокації. Для тих, хто все ж вирішив зануритися у воду, у Києві це можна зробити на таких традиційних локаціях:

  • Гідропарк (біля каплиці Хрещення Господнього) – безкоштовний вхід, є кабінки для переодягання, але місце популярне, тому чекати черги доведеться довго.
  • Дніпровська набережна біля Патріаршого Собору – там же пройде урочиста літургія і освячення ополонки для купання, можна буде зануритися в купелі.
  • Труханів острів – безкоштовне занурення прямо в Дніпро, для безпеки городян чергуватимуть бригади МНС.
  • Оболонська набережна – біля Свято-Покровського собору митрополит Київський освятить воду в ополонці, а віруючі отримають можливість скупатися в ній.
  • Озеро Тельбін – локація знаходиться на Березняках поруч з церквою Різдва Христового, тому вода буде освячена.
  • Феофанія – у парку проходитимуть купання на честь свята, відвідати локацію можна з 8 ранку, але доведеться заплатити за вхід.