06 січня українці вже вдруге за новим календарем святкуватимуть Хрещення Господнє або Богоявлення. Віруючі вважають, що вода в цей день набуває цілющих властивостей і, занурившись в неї тричі, людина вбереже себе від хвороб на весь наступний рік. Однак лікарі не рекомендують робити це непідготовленим людям. Як правильно купатися на Водохреще, щоб не захворіти — читайте у нашому матеріалі.
Що означає свято Водохреще?
Хрещення Господнє – одне з найстаріших і найважливіших свят в історії християнства. Воно було встановлене на честь євангельської історії про хрещення Ісуса Христа в річці Йордан. Тому ввечері напередодні свята у всіх храмах обов’язково проходить обряд водосвяття.
Читайте також: Водохреще: традиції, прикмети та правила купання
Освячують також і ополонки, призначені для традиційного занурення. Ополонка символізує річку, в яку увійшов Ісус, а тому інша назва для неї – иордань. Ополонку, підготовлену спеціально до свята, впізнати легко: зазвичай вона має форму хреста.
Як взагалі виглядає водохресне купання?
Під час купання три рази занурюються у воду. В цей час віруючий хреститься і вимовляє: “В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!”
Як це впливає на здоров’я?
Загартовування – це дуже корисна процедура, але в єдиному випадку: якщо воно проводилася регулярно. Так, загартовування холодною водою знижує ризик простудних захворювань.
Але в разі, якщо мова йде про одну-єдину спробу, не все так просто. Різке занурення в холодну воду створює велике навантаження на серце, підвищує кров’яний тиск, частішає пульс. Перед зануренням в ополонку обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем, який скаже чи витримає організм таке навантаження.
До таких стресів організм повинен готуватися поступово. І дозволити собі це можуть тільки виключно здорові люди.
Кому не можна занурюватися в ополонку?
Існують захворювання, при яких занурюватися в ополонку категорично протипоказано, тому що це може привести до летального результату. До таких відносяться:
- хронічні та соматичні захворювання;
- гіпертонія;
- гіпотонія;
- хвороби серцево-судинної системи;
- цукровий діабет;
- високий рівень цукру в крові;
- патології дихальної системи (туберкульоз, пневмонія і т.д.);
- захворювання травної системи (виразка, гепатит, ентероколіт).
- захворюваннях нирок і сечостатевої системи;
- протипоказані “крижані” пірнання майбутнім матусям, адже судинний стрес може спровокувати передчасні перейми.
Як підготуватися до купання на Водохреще?
За два тижні до купання необхідно підготувати організм до холоду. Почати можна з загартовування ніг, опускаючи їх на кілька хвилин в холодну воду. Наступний етап – контрастний душ: вимикати в кінці миття гарячу воду на нетривалий час.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Загартовування – як правильно почати і адаптуватись до холоду?
Якщо момент для тривалої підготовки вже упущено, спробуйте прийняти контрастний душ хоча б за день-два до купання, щоб подивитися на реакцію організму.
За день необхідно збільшити кількість часу під холодною водою. А ще – бажано стояти під душем вже повністю. Але тут теж варто знати міру. Лікарі не радять стояти більше 5-7 хвилин під водою.
За 3-5 днів до пірнання потрібно звести до мінімуму вживання продуктів, що містять вітамін С, таких, наприклад, як цитрусові, шипшина, зелень. Вони сильно стимулюють імунну систему людини, а пірнання в ополонку є одним з найбільш різких “стимуляторів”, тому, якщо з цією справою “переборщити”, піде зворотній ефект і імунітет почне падати.
Як правильно купатися на Водохреще — ключові поради
Універсального рецепта, як готуватися до занурення, немає.
Ось кілька порад, щоб занурення в ополонку пройшло максимально безпечно і без негативних наслідків для людини:
Ідеальна температура для новачків – від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути і в сильний мороз, але -10 – це вже небезпечний поріг для людини, яка вперше занурюється в ополонку.
Занурюватися слід в спеціально обладнаних ополонках біля берега, бажано поблизу рятувальних станцій, під наглядом рятувальників.
![Водохреще](https://explainer.ua/wp-content/uploads/2020/01/KNWaSjUXhYgY14JfxyswnX3w23U7mvmt-1024x683.jpg)
За годину до занурення потрібно поїсти. Категорично заборонено вживання алкоголю.
Радять перед запливом намазати тіло кремом або олією, щоб захистити капіляри у верхньому шарі шкіри.
Перед зануренням краще розім’ятися. Також лікарі радять роздягатися поступово, щоб тіло звикло до навколишньої температури.
У жодному разі не можна стрибати в ополонку вперед головою, занурення потрібно починати з ніг, а входити у воду слід поступово.
Плавати в ополонці не рекомендується.
Перебувати у воді слід не більше хвилини, інакше це загрожує переохолодженням організму.
Пити алкоголь перед зануренням категорично заборонено, це загрожує більш сильним замерзанням судин після занурення і навіть їх розривом.
Що потрібно робити після занурення в ополонку?
Після купання потрібно відразу розтерти себе сухим рушником та надіти теплий одяг.
Краще відразу перейти в тепле місце, сісти в машину або зайти погрітися в спеціально організоване для цього місце.
Рекомендується випити чашку гарячого чаю. А ось від алкоголю краще утриматися.
Чи можна занурюватися в воду з головою?
Занурюватися у воду потрібно поступово, і бажано робити це по груди.
Холодна вода викликає спазм всіх артерій, включаючи коронарні мозкові артерії. Це може привести до інсульту або навіть до летального випадку.
Краще занурюватися у взутті чи босоніж?
Як входити до купелі, кожен вирішує сам. Але, на думку співрозмовниці, краще взуття надіти, щоб не посковзнутися і не травмуватися. Дехто радить роззутися безпосередньо перед самим зануренням, адже без взуття з купелі вибратися буде набагато простіше.