Сьогодні рівно рік з моменту складення присяги колишнім коміком, керівником “Кварталу 95” Володимиром Зеленським як президента України. Всі пам’ятають його запаморочливий успіх на виборах, бажання якнайшвидше “отримати булаву”, скандальну промову з трибуни Ради під час інаугурації, розпуск Верховної Ради та обіцянки почати посадки корупціонерів тієї ж весни.

І ось минув рік. Війна на Донбасі триває, ніхто не говорить про успіхи в економіці, кінець епохи бідності так і не настав, корупційні скандали «спалахують» в безпосередній близькості від Адміністрації президента, правляча партія «Слуга народу» не виступає  монобільшостю, а рейтинг Зеленського впав з 74% до 44%.

ТОП-5 скандалів

Найбільше чим запам’ятався рік президенства Зеленського — це купанням в Одесі, ляпами прес-служби Зеленського і скандалами, які провокував він сам. Їх було досить багато, тому нагадаємо п’ятірку найгучніших скандалів.

“Вийди звідси! Розбійник!”

Інцидент стався 10 липня 2019 року, коли президент Володимир Зеленський вигнав секретаря Бориспільської міськради Ярослава Годунка з наради, присвяченої регіональним проблемам. Тоді між Годунком і Зеленським зав’язалася перепалка: президент обурився, що бориспільський міський голова і директор лікарні не змогли домовитися і залагодити проблеми медустанови. Годунок почав суперечку із Зеленським і згадав його слова під час інавгурації про те, що “всі ми президенти”.

“Ти точно не президент, бо у президента немає криміналу… Іди гуляй, господи”, – додав Зеленський.

Але президент не задовольнився тим, що вигнав чиновника. Виходячи із залу наради, він кинув ще одну фразу: “Щас подзвоню Баканову з приводу цього чорта”.

Сексизм: «Фігура Тимошенко» і жінки-бренд

На зустрічі з президентом Франції Еммануелем Макроном глава української держави допустив сексистські висловлювання. У своїй промові він назвав українських жінок брендом. Після чого в Україні відбувся флешмоб #ятобінебренд. Зі схожою заявою у далекому 2011 році на економічному форумі в Давосі осоромився експрезидент України Віктор Янукович.

Пізніше Зеленський вляпався в новий сексистський скандал через слова про фігуру лідера партії “Батьківщина” Юлії Тимошенко.

“Подивіться, як виглядає” опозиція “(Тимошенко, – ред.). Така фігура! А знаєте, чому? Тому що їй просто не дають “солоденького”, – написав він на своїй сторінці у Facebook.

“Я тобі не лох”

26 жовтня 2019 року президент прибув в Золоте, де вирішив “по-простому” поговорити з військовими. Але розмови, м’яко кажучи, не вийшло. Відповідаючи на запитання одного із добровольців про “формулу Штайнмаєра”, а також про акцію “Ні капітуляції”, Зеленський нагрубив.

“Послухай, я президент цієї країни, мені 42-й рік. Я ж не лох якийсь, я до тебе прийшов і сказав: зброю прибери. А ти мене не переводи на акції”, – заявив Зеленський.

Імпічмент Трампа і “Моніка Зеленські”

На початку вересня 2019 року The Washington Post повідомило, що президент США Дональд Трамп схиляв президента Володимира Зеленського відкрити справу щодо сина його конкурента на виборах-2020 Джо Байдена.

25 вересня Білий дім оприлюднив стенограму телефонної розмови між Трампом і Зеленським, і з якої випливає, що президент США схиляв президента України розпочати розслідування проти політичного опонента колишнього віцепрезидента Джо Байдена.

Через оприлюднену стенограму в США розпочали процедуру імпічменту. І тільки 6 лютого 2020 року в США офіційно закрили справу щодо імпічменту президента.

Після гучного скандалу американські ЗМІ прозвали президента Зеленського “Монікою Зеленські”.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА у коментарі Explainer зазначив, що у нас є серйозні проблеми у відносинах зі США.

“Говорити всерйоз про те, що Зеленський може зустрітися з Трампом до кінця року, можуть говорити тільки люди, яким це передбачають службові обов’язки. Цим скандалом із Трампом Україна фактично підірвала активну двопартійну підтримку США, а це — серйозна проблема для нас і я думаю, що ми це маємо усвідомлювати”, – підкреслив політичний експерт.

Оманський скандал

Вранці 5 січня Зеленський продовжив новорічні канікули і з родиною таємно поїхав відпочивати в Оман.

Проживав президент в п’ятизірковому готелі Al Bustan Palace Ritz-Carlton Hotel. Цей готель – один з найрозкішніших в Омані. Вартість однієї ночі доходить до 4000 євро.

Фото: Страна.ua

Після розголосу у ЗМІ пресслужба президента повідомляла, що Зеленський проводить робочі зустрічі “на найвищому рівні”.

Однак в ніч на 8 січня в Ірані збили пасажирський літак української компанії МАУ. Зеленський відразу ж оголосив, що терміново перериває поїздку в Оман і повертається в Київ. Однак нарада під головуванням президента, присвячена падінню літака, відбулась лише вночі 9 січня.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Збитий Boeing та програш України

Варто зазначити, що Зеленський повертався у Київ теж зі скандалом. ЗМІ повідомили, що секретар Ради безпеки Російської Федерації Микола Патрушев прибув в Оман того ж дня, коли звідти вилетів Зеленський. За даними журналістів “Схем”, Зеленський скористався для повернення в Україну тим самим літаком, на якому Патрушев прибув до Оману з Москви.

Обіцянки Зеленського: оцінка експертів

Комітет виборців України заявив, що за рік роботи Зеленський не виконав ключових обіцянок.  При цьому багато з тих речей, в яких Зеленський звинувачував Петра Порошенка, зараз можна застосувати і щодо чинного президента.

Проаналізувавши обіцянки, які давав Зеленський під час виборів, можна стверджувати, що над “формування прозорого ринку землі” він працював посилено. Цей пункт в ході кампанії не розшифровували і не пояснювали, що йдеться про повний розпродаж.

Що ж стосується інших обіцянок — то вони або не виконані, або прийняті на користь президента, а не народу.

Розглянемо найгучніші обіцянки Зеленського.

Перезавантаження Ради

У своїй інавгураційній промові Володимир Зеленський заявив, що розпускає Верховну Раду, обрану ще в 2014 році. Вибори і так повинні були відбутися через півроку, але новоообраний президент поспішав використати свій рейтинг і оголосив дострокові вибори.

Партія Зеленського “Слуга народу” перемогла на виборах з приголомшливим результатом і вперше в історії України сформувала в парламенті одноосібну більшість.

Фото: Getty Images

До парламенту під прапором “Слуги народу” зайшла велика кількість нових людей: коміків, шоуменів, фотографів і навіть таких, які просто заповнили анкету в інтернеті. Знайомилися між собою і зі специфікою законодавчого процесу новоспечені депутати в “школі молодого депутата”, яку для них організували у найдорожчому готелі Трускавця.

У перші місяці нова Верховна Рада працювала в “турборежимі”. “Слуги народу” писали і приймалися закони дуже швидко, практично без обговорень, а їх помилки уже виправляли пізніше, на ходу, в процесі їх реалізації.

Потім – чи то через відставку глави адміністрації президента Андрія Богдана, який був юристом олігарха Ігоря Коломойського чи через розшарування численної президентської фракції за групами інтересів – “турборежим” застопорився.

Тепер навіть особистий заклик президента Зеленського голосувати за закони не спрацьовує: прийняття деяких законопроектів було б неможливим без голосів опозиційних фракцій. Так, наприклад, цієї весни Рада відкрила ринок землі і прийняла “антиколомойський закон” про банки. Але в обох випадках це сталося завдяки оппозиційним депутатам.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА зазначив, що така ситуація має бути тривожним сигналом для Зеленського.

“Очевидно Зеленський може бути задоволений тим, що він має парламентську більшість, яка його підтримує. Він без жодних проблем отримав новий уряд. Він експериментує з кадрами. Верховна Рада ухвалила закон про ринок земель сільськогосподарського призначення. Це досягнення. Я думаю, що команда Зеленського вбачала, що це ухвалення буде дещо іншим, більш тріумфальним, але по факту воно виявилося кроком на зустріч МВФ. Точно так само з так званим “антиколомойським законом”. Ця Рада ще навіть не працює рік, але ми вже не бачимо там дії, як годинниковий механізм, монобільшості. Це для Зеленського має бути тривожний сигнал”, – заявив Магда.

Перший законопроєкт

Кандидат в президенти від “Слуги народу” конкретно обіцяв: “Мій перший законопроєкт -” Про народовладдя “. Він постійно обіцяв, що всі важливі рішення в країні будуть прийматися виключно на референдумах.

Але за рік президент вніс чимало законопроектів, а до референдумів руки якось не дійшли.

Зняття недоторканності

3 вересня 2019 року народні депутати прийняли закон №27-IX про зняття депутатської недоторканності.

Однак, прийнятий варіант все одно недосконалий — тепер ключовою фігурою у справі позбавлення депутатів недоторканності став генпрокурор, який підлеглий президенту.

Закон про імпічмент

10 вересня 2019 р. з порушенням регламенту було прийнято закон №39-ІХ, який регулює процедуру імпічменту президента.  Однак цей закон ускладнює процедуру імпічменту.

Щоб оголосити імпічмент президента, це питання спершу має бути ініційоване парламентською більшістю та підтримане мінімум 226 голосами нардепів. Потім Рада створює спеціальну тимчасову слідчу комісію, до складу якої включаються спеціальний прокурор і спеціальні слідчі. Згодом висновки і пропозиції ТСК розглядаються на засіданні Ради. Рішення про звинувачення президента України ВР приймає за наявності підстав і не менш ніж 300 голосами.

Після цього справу перевіряє Конституційний Суд, який надасть висновок щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про імпічмент. А Верховний Суд повинен дати Раді висновок про те, що діяння, в яких звинувачується президент України, містять ознаки державної зради або іншого злочину.

Далі рішення про усунення глави держави з поста в порядку імпічменту своїми голосами мають підтримати як мінімум 338 народних депутатів – три чверті від конституційного складу.

“Кнопкодавство”

Депутати від президентської партії “Слуга народу” теж декілька разів “кнопкодавили”. Але згодом нардепи підтримали законопроєкт №2148, який передбачає покарання за “кнопкодавство”. Відтепер голосування замість іншого народного депутата України карається штрафом від трьох до п’яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 51-85 тис. грн.

“Саджати будемо навесні”

Ця обіцянка, яка найбільше сподобалася українцям, теж призабута. Вже закінчується друга весна, а “посадок” так і не було. Спочатку  команда Зеленського пояснювала, що малася на увазі весна 2020 року, знову – таки треба тільки почекати. Але ось і ця весна на кінець, а боротьба з корупцією, схоже, так і не почалася.

Зеленський за кермом Tesla в листопаді намагався виправдатися, перерахувавши ряд високопоставлених чиновників, яких затримали або заарештували. Він тоді назвав чотири прізвища. Всіх протягом декількох тижнів звільнили, а їхні справи, схоже, зависли надовго, якщо не назавжди.

Зеленський постійно виправдовувався: мовляв, я ж не можу втручатися в роботу правоохоронних органів (раніше, коли обіцяли посадки, ніхто в його команді не розповів йому про це).

 Але найцікавіше, що коли президент дзвонив главі СБУ Івану Баканову щодо “чорта” секретаря Бориспільської міськради Ярослава Годунка і погрожував меру Черкас Анатолію Бондаренку покаранням за порушення правил карантину, він пообіцяв кари від СБУ і МВС.

Тобто все-таки президент якийсь вплив на дані органи має? Мабуть, якщо тільки мова йде не про корупцію.

Боротьба з корупцією

В березні 2020 року Зеленський, який завжди пишався своєю нульовою толерантністю до корупції, отримав “удар” від своєї ж партії. Причиною став корупційний скандал за участю Дениса Єрмака – брата глави президентського офісу Андрія Єрмака.

Скандал вибухнув після того, як депутат пропрезидентської партії «Слуга народу» Гео Лерос оприлюднив відеозаписи, на яких Єрмак-молодший обговорює призначення людей на держпосади. Слідство у цій справі ще триває.

Розслідується як діяльність Дениса Єрмака, так і депутата Лероса, який оприлюднив компромат. Окрім того Леросу після публікації відео з братом Єрмака почали надходити погрози.

Уникнути серйознішого резонансу вдалося тільки завдяки тому, що основна увага зараз прикута до пандемії коронавірусу.

Але тепер передвиборче гасло  Зеленського «Весна прийде – саджати будемо!» тепер виглядає трохи дивно. Адже в центрі корупційного скандалу опинився його найближчий соратник, а  посадок досі немає.

Нові обличчя

Зеленський прийшов до влади на обіцянках повної зміни облич в українській політиці. Тому частину вищих посад у владі зайняли вихідці зі структури комік-студії Зеленського “Квартал 95”. В іншому ж – команда нового президента формувалася з представників найрізноманітніших середовищ, прихильників різних політичних і економічних поглядів, близьких до різних бізнес-груп і з різним рівнем компетентності.

Окрім того, Зеленський взяв у свою команду людей, які працювали в уряді Миколи Азарова. Так, він призначив головою Адміністрації президента Андрія Богдана, який раніше працював на посаді уповноваженого з питань антикорупційної політики в уряді Азарова.

У підсумку за рік Зеленський змінив голову своєї адміністрації, генерального прокурора, секретаря ради безпеки, прем’єр-міністра і більшу частину членів уряду. Тільки з початку цього року на Україні змінилися три голови МОЗ, причому заміна Іллі Ємця, який пропрацював лише місяць, на нинішнього міністра Максима Степанова сталася в розпал епідемії коронавірусу.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА у коментарі Explainer зазначив, що кадрові призначення Зеленського свідчать про “кадровий голод”.

“Це другий уряд Зеленського. Це треба розуміти. І той факт, що він неукомплектований, ще досі декілька міністрів тільки виконують обов’язки, свідчить про те, що немає великої кількості людей, які хочуть працювати у владі. Навіть на посаді міністра. Це показовий факт. Показовий як і те, що на сьогоднішній момент з’явився Михеїл Саакашвілі. Це ще раз свідчить про дуже слабку кадрову політику Зеленського і дуже коротку “лаву його запасних”, – підкреслив політичний експерт.

Михеїл Саакашвілі. Фото: Facebook/Mikheil Saakashvili

Магда підкреслив, що призначенням Саакашвілі Зеленський зіпсував відносини із Грузією, яка нам важлива в контексті євроатлантичної євроінтеграції.

“У відносинах з Європейським союзом немає позитивної динаміки і зараз ми очікуємо, як буде розвиватися ситуація в умовах пандемії. Наші відносини з сусідами також стратегічно не покращилися. І на рівному місці ми зіпсували відносини із Грузією, яка нам важлива в контексті євроатлантичної євроінтеграції”, – вважає політолог.

Кінець “кумівства”

Під час президентських виборів Зеленський обіцяв позбавитися “кумівства” і призначати на державні посади професіоналів, а не знайомих. У виборчій програмі кандидата вказано, що «політики, пов’язані давніми образами, кумівством, бізнес-проектами, не здатні змінити Україну», однак і цю обіцянку Зеленський не виконав.

Упродовж першого року президентства Зеленського понад 30 осіб, які раніше працювали в структурах «Студії Квартал 95», її дочірніх організаціях, надавали послуги компанії, співпрацювали із Зеленським на професійній основі, були знайомими, друзями, родичами Зеленського чи його оточення отримали державні посади. Із них 12 безпосередньо працювали в «Студії Квартал 95».

Вказані особи були призначені на посади помічників, заступників, керівників Офісу Президента, отримали посади в органах безпеки України, в центральних органах виконавчої влади, стали членами наглядових рад, комітетів, були обрані на посади народних депутатів України.

При цьому абсолютна більшість з них раніше не працювали на аналогічних посадах.

Деолігархізація

Деолігархізація – це одна з передвиборчих обіцянок Зеленського, яку він не те, що не виконав, а й встиг заручитися підтримкою усіх олігархів.

Він навіть попросив олігархів та крупних бізнесменів допомогти у боротьбі з коронавірусом і взяти під кураторство області, де у них є активи і відповідно ресурси та люди.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА зазначає, що якщо перед виборами Зеленського називали людиною Коломойського, то зараз він прислухається до усіх олігархів.

“Зараз ми бачимо, що Зеленький прислухається не тільки до Коломойського, а й до олігархів Ріната Ахметова і Віктора Пінчука. Тобто він став багатовекторним для олігархів. Це насправді серйозна проблема для України, тому що в тих самих умовах пандемії малий і середній бізнес не отримав підтримки, а олігархів попросили взяти одну-три області в управління і це достатньо серйозна проблема”, – зазначає Магда.

Війна на Донбасі

Припинення війни на Донбасі –  була найголовнішою обіцянкою Зеленського. Він навіть був готовий встати на коліна перед ким завгодно заради цього. І в своїй інавгураційній промові новий президент урочисто проголосив: “Наша першочергова задача – припинення вогню на Донбасі”.

Але і цю обіцянку Зеленський не виконав. Масштабних бойових дій на Донбасі не відбувається, але ситуація не відрізняється від того, що там відбувається останні 5 років, після підписання Мінських угод.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА нагадав,  що після зустрічі з президентом Росії Володимиром Путіним Зеленський встановив для себе цейтнот — вирішити питання Донбасу протягом року.

“З одного боку — дійсно суспільство втомилося від війни і понад 13 тисяч жертв — дуже серйозно. Але з іншого боку — ставити подібні часові рамки — це неабияка проблема. За моїми спостереженнями значна частина українського суспільства не сприйме дуже багатьох речей. Таких, як наприклад, поступок на Донбасі чи спроб визнати агресивні дії з боку Росії природніми”, – зазначив політичний експерт.

Він зауважив, що Україна робить все більше і більше реверансів перед Росією. Протягом цього року їх стало все більше і більше.

“Це дуже напружений момент. Дуже тривожний сигнал, на мою думку, оскільки втрачаючи суб’єктність, ми навряд чи зможемо розраховувати на підтримку наших стратегічних партнерів. На сьогоднішній день в Україні немає ухваленого державного оборонного замовлення. Погіршується ситуація із забезпеченням військових в зоні ООС. А для забезпечення їх нормального харчування спеціальний закон змушена була ухвалювати Верховна рада. Окрім того такі інтерв’ю Дмитра Гордона з “відомими персонажами”теж дозволяють говорити про певні загрози реваншу”, – підкреслив Магда.

Повернення з РФ і окупованого Донбасу усіх полонених українців

Зеленський неодноразово підкреслював, що пішов у президенти, бо його найбільше бажання — звільнити усіх бранців Кремля.

За цей час додому повернулися 24 військових моряка, яких захопили в Керченській протоці та впродовж 9 місяців незаконно утримували на території Російської Федерації. В останні дні грудня додому повернулися ще 76 українців, захоплених на Донбасі. І у квітні, перед Великоднем повернулися ще 20 українців, утримуваних на окупованому Донбасі.

Варто зазначити, що за рік Зеленському не вдалося виконати цю обіцянку і звільнити усіх бранців Кремля. За останніми цифрами СБУ, тільки в полоні російських гібридних сил в ОРДЛО перебувають 214 людей. Окрім того у російських в’ язницях досі залишаються кримські татари, про обмін яких навіть не ведеться мова.

Кінець “епохи бідності”

Оцінюючи економічні підсумки минулого року, економіст, експерт Інституту Growford ОЛЕКСІЙ КУЩ у коментарі Explainer змушений був визнати, що вони майже повністю негативні.

На початку своєї каденції Володимиру Зеленському та його команді дісталася стабільна економіка із ростом ВВП. За рік президентства Зеленського базові економічні показники не покращилися, а деякі з них погіршилися.

“Фактично вже з другого-третього місяця президентства у нас почалося падіння промисловості, яке в кінці 2019 року призвело до великого невиконання доходної частини державного бюджету і місцевих бюджетів”, – зазначив Кущ.

За підсумками 2019 р. промислове виробництво скоротилося на 0,5% (у 2018 р. зросло на 3%). Торговельне сальдо залишилося від’ємним – 9,3 млрд. дол у січні-листопаді 2019. Сільське господарство за рік зросло на 1,1% (у 2018 р. – на 8,1%), будівництво – на 20% (у 2018 р. – зростання на 8,5%).

Провальна ситуація з доходами до бюджету продовжилася і в першому кварталі 2020 року.

Нововведення, ініційовані та проведені урядом за підтримки депутатів, були різко негативно сприйняті бізнесом і не знайшли розуміння в суспільстві. Наприклад, зокрема, закони про введення системи cash-back, про обов’язкове тотальне застосування касових апаратів без скорочення системи штрафів при їх застосуванні. В цілому в податковій сфері серйозних зрушень, поліпшень або нових інструментів бізнес не побачив.

Що ж стосується позитивних прикладів за цей рік, Кущ заявив, що в цілому знизилася рейдерська активність і зменшився тиск на малий і середній бізнес зі сторони фіскальних органів. За його словами, ситуація в регулятивній сфері стала розкутою за рахунок того, що були ослаблені певні корупційні механізми.

Падіння рейтингу

Згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), в даний час за українського лідера проголосували б тільки 42,6% українців – рік тому цей показник становив 73,2%.

Згідно результатів опитування “Рік Президента Зеленського: оцінки громадян”, проведеного Соціологічною групою “Рейтинг” третина українців оцінюють перший рік правління президента Володимира Зеленського на відмінно або добре, майже 40% – задовільно, близько третини – незадовільно або жахливо.

Голова центру «Ейдос», політолог ВІКТОР ТАРАН заявив, що попри повноту влади в країні Зеленському поки вдається в очах виборців відмежуватися від усіх соціально-економічних негараздів, які відбуваються в країні.

На його думку, чотири причини пояснюють такий результат:

  • неймовірне сприятливе медійне висвітлення на всіх центральних каналах;
  • відсутність гострої критики з боку громадянського суспільства та ключових антикорупційних організацій;
  • відсутність реальної політичної альтернативи з боку нових гравців;
  • відсутність корупційних та інших скандалів пов’язаних безпосередньо із Зеленським.

Таран зазначив, що падіння виробництва та економіки, регулярні втрати українських військових, дивна поїздка в Оман, корупційні плівки Єрмака, війни з ФОПами та профспілками, закупівлі з корупційним душком в МОЗ, масове призначення на керівні посади однокласників та працівників кварталу 95 – отримали нейтральні оцінки громадян.

«Це при тому, що аналогічні дії з боку Кучми, Ющенка, Януковича чи Порошенка викликали б гостру суспільну критику», – зазначив політичний експерт.

За його словами, змінити ситуацію з персональними рейтингами Зеленського можуть три речі:

  • серйозне погіршення соціально-економічної ситуації в країні;
  • поява реальної опозиції, з боку «нових гравців»;
  • початок реальної війни з олігархами, що призведе до зміни «позитивної» риторики на центральних каналів.

«Останній фактор, на мою думку, найголовніший оскільки призведе до зміни «інформаційної картинки» у головах виборців. Без цього заяви громадських чи антикорупційних організацій, публічні акції ФОПів та профспілок, корупційні скандали – великої загрози рейтингам Зеленського не несуть», – пікреслив Таран.

Директор Інституту світової політики ЄВГЕН МАГДА зазначив, що результати опитування — це ознака великого розчарування Зеленським, яке постійно зростає. “Ми ще достатньо не відчули наслідків економічної кризи, а сам Зеленський перебуває в інформаційній ванні. Телевізійні канали не створюють Зеленському якогось постійного тиску, не формують його порядок денний. Це, як на мене,  для нього може стати викликом, якщо він посвариться з кимось з олігархів”, – пікреслив політичний експерт.

Поки рано говорити, що кредит довіри народу діючий президент України вже вичерпав. Незважаючи на значне падіння рейтингів, він все ще залишається найпопулярнішим політиком в країні. Правда, судячи з деяких коментарів представників Зе-команди, відрив від реальності у них наростає. А українців, які сміють критикувати Зеленського, вже потихеньку стали називати “біомасою”.