16 червня президент США Джо Байден та його російський колега Володимир Путін зустрілися у Женеві на двосторонньому саміті, який цілком очікувано завершився без очевидних результатів.

Це була перша зустріч Байдена з російським президентом, і вона відбулася на тлі, мабуть, найбільшого з часів закінчення Холодної війни погіршення відносин між обома державами. Отруєння Навального, відкликання послів, стягування російських військ до кордонів України – все це становило відповідний бекграунд зустрічі.

Зустріч віч-на-віч тривала менше запланованого – близько 2,5 годин – і не призвела до різкого повороту в російсько-американських відносинах. Сторони залишилися при своєму, повторивши озвучені раніше позиції. Єдине, про що вдалося домовитись – це повернення послів у Вашингтон і Москву після того, як їх весною було відкликано для консультацій.

Також на зустрічі обговорювали питання контролю над ядерним озброєнням та кібербезпеки. Як відомо, США підозрюють, що Москва за допомогою хакерів втручалася у президентські вибори в США 2020 року, а також причетна до кібератак на стратегічні об’єкти американської промисловості, йдеться про останню гучну атаку російських хакерів на об’єкти трубопровідної компанії Colonial Pipeline.

Скориставшись моментом, Байден передав Путіну список з 16 секторів, які не мають бути ціллю російських кібератак.

Байден
Фото: Doug Mills/The New York Times

Серед іншого, на зустрічі з Путіним Байден порушив питання України. Але було очевидно, що ця тема не є магістральною, тож Байден обмежився фразою про підтримку суверенітету й територіальної цілісності України, не згадавши про нещодавнє стягування військ РФ до українських кордонів. Обидва президенти висловилися за врегулювання конфлікту на Донбасі на основі Мінських угод.

Проте головний підсумок саміту не в тому, про що говорили та про що домовились Байден та Путін. Все найважливіше відбулось ще до саміту, під час першого європейського турне Байдена.

Після чотирьох років трампівського ізоляціонізму Байден прагнув показати світові і, перш за все європейським союзникам, що Америка повернулася.  

У лютому, під час Мюнхенської безпекової конференції, Байден заявив, що кризу у відносинах між США та Європою подолано: “Я надсилаю чіткий меседж світу. Америка повернулася. Трансатлантичний альянс повернувся”, – заявив він тоді.

Після цього Байден мав довести своїм союзникам, що це не тільки слова. І вже незабаром заради відновлення відносин з Німеччиною Байден пішов на пом’якшення санкцій проти “Північного потоку-2”.

Аби заручитися підтримкою європейських союзників, Байден напередодні саміту здійснив перше велике європейське турне, під час якого взяв участь у самітах G7, ЄС і НАТО. Під час останнього він чітко заявив, що оборона союзників Альянсу є “священним обов’язком” для США.

Чи повірили Байдену європейські союзники – покаже час, але своєї мети американський президент досягнув: на саміті з Путіним він представляв консолідовану позицію Заходу, що в майбутньому дозволить проводити більш жорстку політику з РФ та посилити санкції.

Ще одним завданням команди Байдена було не допустити повторення провального саміту в Гельсінкі 2018 року. Тоді президент США Трамп на спільній пресконференції з Путіним заявив, що довіряє словам Путіна, а не розвідувального співтовариства США, щодо втручання Росії у вибори 2016 року. Заяву Трампа піддали нищівній критиці як в Америці, так і за її межами.

За результатами саміту можна сказати, що Байдену блискуче вдалось уникнути подібної ситуації. За протоколом зустрічі, першим приїхав на саміт Путін (аби Байдену не довелось чекати на нього), а також було вирішено не проводити спільну пресконференцію. Це могло потенційно покращити імідж Путіна та надати більшої ваги його словам.

Все це демонструє, що Байден прекрасно усвідомлював, наскільки важливо показати Путіну, що епоха невизначеності та ізоляціонізму закінчилася і що на Росію чекають важкі часи: якщо Кремль перейде червоні лінії, то на нього чекатиме нищівний удар у відповідь.

Радник президента США з питань нацбезпеки Джейк Салліван за підсумками європейського турне Байдена констатував, що США таки вдалося повернути провідні позиції, втрачені адміністрацією Трампа.

«Джо Байден впевнено й майстерно одягнув мантію вождя вільного світу під час цього турне. Попередній президент поступився цією мантією, і нинішній глава держави рішуче повернув її», – заявив Салліван.