6 січня 2022 року міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко підписав наказ про введення бустерної дози для щеплення проти коронавірусу для всіх вакцинованих віком від 18 років, незалежно від того, якою вакциною вони щепилися. На сьогодні вже понад 20 тисяч осіб виявили бажання отримати бустерну дозу. За словами міністра, бустерна доза вакцини має посилити ефективність вакцини та дати кращий захист від нового штаму коронавірусу  “Омікрон»

Яка різниця між бустерною та додатковою дозами вакцини проти Covid-19?

Бустерна доза – це доза, яку вводять усім охочим, хто вже має дві дози, аби посилити ефективність вакцини, яка з часом знижується. Додаткову ж дозу отримують ті, хто має ослаблений імунітет через тяжкі хвороби або перенесену операцію, оскільки дві попередні дози можуть не дати належного захисту цій категорії. Додаткову дозу в Україні дозволили ще 16 грудня.

Як та коли отримати свою бустерну дозу?

Схема, за якою можна отримати вакцину проти коронавірусу, не змінилася. Записатися можна так само, як і раніше – звернутися в пункт чи центр масової вакцинації або ж до свого сімейного лікаря.

Рекомендований період введення бустерної дози в Україні – від 6 до 9 місяців із дати отримання другого щеплення проти Covid-19. Люди з ослабленим імунітетом, яким зараз вводять додаткову дозу вакцини проти  Covid-19, теж зможуть отримати бустерну дозу. Оптимальний період її введення – від 3 до 6 місяців після додаткової.

Чи можна прийти за бустерною дозою раніше, ніж за пів року від останнього щеплення проти Covid-19?

Деякі країни скоротили строк введення бустерної дози до трьох місяців, прагнучи таким чином забезпечити швидкий захист від нового штаму – “Омікрон”. Втім, як зазначає Федір Лапій, ці країни мають високі рівні охоплення вакцинації дорослого населення і груп ризику. Особливо це стосується людей 60+ років. В Україні ця група має низький рівень – трохи більше 30%. Тож Україна не може поводитися так, як Велика Британія, бо в нас є незахищений великий прошарок літніх людей. Однак, за його словами, шість місяців – нормальний інтервал для кращого та більш тривалого захисту від хвороби, і це стосується вакцин не лише проти коронавірусу.

Яких побічок очікувати після бустерної дози?

Найбільш поширеними побічними реакціями, про які повідомляли особи, які отримували бустерну дозу, за даними Управління харчових продуктів і медикаментів (FDA), є: біль, почервоніння та набряк у місці ін’єкції; втома; головний біль; озноб; і болі в м’язах або суглобах.

Наразі FDA вивчає інформацію про ризик міокардиту (запалення серцевого м’яза) і перикардиту (запалення зовнішньої оболонки серця) після вакцинації мРНК-вакцинами і визначило, що переваги бустера переважають ризик будь-якого стану.

Якими вакцинами щеплюватимуть та чи можна їх обирати самому?

У МОЗ чітко розписали схеми, за якими відбуватиметься бустерна кампанія, тож обирати не доведеться. Якщо перші дві дози вам вводили Moderna або Pfizer, то бустер – Moderna або Pfizer,  якщо перші дві дози AstraZeneca (Covishield, SKBio), то бустер – Moderna або Pfizer, якщо перші дві дози CoronaVac, то бустер – Pfizer, перші дві дози за змішаною схемою, тоді бустер – Moderna або Pfizer.

Які вакцини показали найвищу ефективність для бустерної дози проти Covid-19?

Британські вчені, які протестували сім різних вакцин, дійшли висновку, що вакцини Pfizer і Moderna показали найвищу ефективність для бустерної дози проти Covid-19. Науковці також заявили, що є ознаки того, що «бустери» захистять від важкого перебігу хвороби і смерті при «Омікроні». Також на  їхню думку, для збільшення обсягів ревакцинації вистачить половини дози Pfizer.

У Британії всім дорослим від 18 років і старше пропонують отримати бустерну дозу вакцини зазвичай Pfizer або Moderna – поки вчені вивчають новий штам “Омікрон”. З протестованих саме ці дві вакцини дали кращий імпульс антитілам та Т-клітинам, які, як відомо, є важливими факторами, що впливають на ефективність вакцин, особливо після двох доз AstraZeneca.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 6 важливих причин вакцинуватися проти COVID-19

Вакцини були однаково ефективні як для людей після 70 років, так і для тих, кому ще не виповнилося 70.

Дослідники кажуть, що зафіксували сильну імунну відповідь на всі варіанти вірусу, зокрема «Альфа», «Дельта», та первісний штам, вони також сподіваються, що бустер допоможе і при «Омікроні».

Однак науковці попереджають, що для розуміння довгострокового захисту від важкого перебігу хвороби потрібні додаткові дані.

Який сертифікат отримають вакциновані бустерною дозою та коли саме?

У МОЗ наголошують, що Covid-сертифікат для щеплених бустерною дозою проти коронавірусної хвороби з’явиться наприкінці січня. Доти ж усі, хто вакцинувався бустером, зможуть користуватися «зеленим» сертифікатом про повну вакцинацію. Щоб отримати новий цифровий документ, досить буде надіслати запит на порталі чи у застосунку «Дія» не раніше останніх чисел січня, звісно, вже після самого щеплення.

Порядок генерації сертифікату нічим не відрізнятиметься від того, як створюються Covid-сертифікати на підставі одужання чи вакцинації. Єдиною відмінністю є строк дії нового документа — він буде чинний 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти Covid-19. 

Всі, хто отримає бустерну дозу, зможуть отримати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Медичний документ видається за місцем щеплення чи у сімейного лікаря, та у ньому мають бути перелічені усі дози вакцинації проти Covid-19 відповідно до вимог. Цей документ, як і Covid-сертифікат, буде чинним 270 днів, рахуючи від дати останнього щеплення проти Covid-19. 

Де вимагатимуть бустерну дозу?

Наразі в Україні для того, аби відвідувати громадські місця, актуальними залишаються дві дози вакцини та “зелений” сертифікат вакцинації. Водночас країни ЄС уже починають впроваджувати нові правила в’їзду до країн через нові спалахи хвороби та, зокрема, стрімке поширення «Омікрону». Тож варто моніторити інформацію, яка з’являється на інтерактивній мапі МЗС щодо можливості в’їзду до тієї чи іншої країни.