Коли країни розпочали щеплення проти COVID-19, світ видихнув з полегшенням, оскільки це дало надію на повернення до нормального життя. Проте повідомлення про випадки тромбозів у вакцинованих людей, зокрема смертельні, трохи затьмарили перспективу.

Щонайменше дві вакцини проти COVID-19 – AstraZeneca та Johnson & Johnson викликали сумніви щодо своєї безпечності. Країни то зупиняли, то відновлювати щеплення цими препаратами.

Згодом Європейське агентство з лікарських засобів (EMA) заявило, що тромбози потрібно вказувати як дуже рідкісний побічний ефект вакцин AstraZeneca та Johnson & Johnson, хоча наголосило, що загальні переваги в запобіганні COVID-19 переважують ризики застосування цих препаратів.

Explainer пояснює, чому і як з’являються тромби після вакцинації, хто потенційно може бути у групі  ризику та які симптоми вказують на те, що у вас може з’явитися тромбоз.

Який саме тромбоз виникає після вакцинації проти COVID-19?

Тромби, ймовірно пов’язані з вакцинами AstraZeneca і Johnson & Johnson, особливі.  

  • Вони виникають в незвичних частинах тіла, таких як мозок або черевна порожнина.

Переважно це тромбози синусів твердої мозкової оболонки та тромбози глибоких вен. В інших випадках згустки крові утворюються у глибоких венах ніг.

  • Вони пов’язані з низьким рівнем тромбоцитів, фрагментів клітин, які сприяють згортанню крові.

Низький рівень тромбоцитів – це стан, коли у пацієнтів збільшується ризик сильних кровотеч. Його називають тромбоцитопенією. Цей рідкісний побічний ефект іноді трапляється у людей, які отримували антикоагулянтний гепарин – препарат для профілактики тромбозів.

Парадоксально, але це означає, що у пацієнта після вакцинації можуть бути як кровотечі, так і тромби водночас.

Такий стан отримав назву індукованої вакциною імунної тромботичної тромбоцитопенії.

Після яких вакцин проти COVID-19 були випадки тромбозів?

5 випадків тромбозу зареєстрували після вакцини Moderna і 25 випадків – після Pfizer.

Проте Департамент охорони здоров’я та соціального забезпечення Великої Британії стверджує, що навряд чи вакцина Pfizer пов’язана з тромбозами. Також керівники Pfizer і Moderna заявили, що їхні вакцини – безпечні.

З вакцинами AstraZeneca і Johnson & Johnson ситуація інша.

За даними EMA, у всьому світі було зареєстровано понад 300 випадків згортання крові з низьким рівнем тромбоцитів з більше 30 млн щеплень. Це, зокрема, 287 випадків тромбозів синусів твердої мозкової оболонки і тромбозів глибоких вен черевної порожнини після AstraZeneca.

Ще EMA розглянуто 8 випадків тромбозів у людей після вакцини Johnson & Johnson з близько 8 млн введених доз препарату.

Обидві вакцини розроблені за однією технологією – з використанням вірусних векторів на основі аденовірусу. Вони містять генетичний матеріал SARS-CoV-2, який допомагає імунній системі розпізнавати вірус. І саме цю технологію підозрюють у спричиненні тромбів після вакцинації.

Водночас творці ще однієї вакцини Sputnik V на основі аденовірусу, яку розробили в Росії, заявляють, що їхня вакцина не спричиняє утворення рідкісних тромбів у вакцинованих людей.

Проте Аргентина, яка використовує російську вакцину, зафіксувала випадки імунної тромбоцитопенії після застосування Sputnik V.

Наскільки рідкісні згустки крові у вакцинованих людей?

Венозний тромбоз, зокрема, тромбоз глибоких вен і тромбоемболії легеневої артерії, щорічно трапляється приблизно в однієї людини з тисячі. Показники різко зростають приблизно після 45 років. І кожна четверта людина помирає від станів, спричинених тромбозом.

Водночас  ризик утворення тромбу після вакцинації Johnson & Johnson поки становить приблизно один на мільйон, тоді як у Великій Британії ризик від вакцини AstraZeneca наближається до 1 на 250 тис. Обидва ризики набагато нижчі, ніж ризик утворення тромбу від COVID-19, який трапляється приблизно у 20% пацієнтів з коронавірусом.

Вчені з Оксфордського університету, які не мають стосунку до виробництва вакцин, порівняли дані про зареєстровані випадки тромбозів синусів твердої мозкової оболонки у пацієнтів з COVID-19 і випадки у тих, хто отримав вакцину проти COVID-19:

  • У дослідженні за участю понад 500 тис. пацієнтів з COVID-19 тромбоз стався у 39 з мільйона пацієнтів.
  • У більш ніж 480 тис. людей, які отримували мРНК вакцину проти COVID-19 (Pfizer або Moderna), тромбоз трапився у 4 пацієнтів на мільйон.
  • У 5 з мільйона людей тромбоз трапляється після першої дози вакцини AstraZeneca.
  • Порівняно з мРНК-вакцинами ризик тромбозу від COVID-19 приблизно в 10 разів вищий.
  • Порівняно з вакциною AstraZeneca ризик тромбозу від COVID-19 приблизно в 8 разів вищий.

Водночас не всі повідомлення про тромбози можуть бути пов’язані з вакциною, оскільки цей стан можуть спричиняти певні препарати, вірусні чи бактеріальні інфекції, зокрема COVID-19. Тобто людина могла заразитися коронавірусом до вакцинації, а його наслідки проявилися вже після.

Які групи людей у зоні ризику?

Кількість випадків тромбозів після вакцинації ще дуже мала, тому точно визначити ризики поки неможливо. Але у вчених та лікарів є певні припущення.

«Відомо, що цей стан виникає природним шляхом, хоча основні фактори ризику ще повністю не встановлені», зазначають у Департаменті охорони здоров’я та соціального забезпечення Великої Британії.

Молоді жінки?

Вчені зауважили, що у жінок це ускладнення траплялося частіше.

Більшість зареєстрованих випадків тромбозів було у жінок у віці до 60 років протягом двох тижнів після вакцинації AstraZeneca.

Також 6 вивчених випадків після щеплення вакциною Johnson & Johnson стосувалися жінок віком від 18 до 48 років.

«Хоча випадки були зареєстровані серед людей різного віку й статі, спостерігається тенденція до збільшення захворюваності зі зменшенням віку серед дорослих, зокрема, найвищий рівень захворюваності зареєстровано в більш молодих вікових групах», зазначають у Департаменті охорони здоров’я та соціального забезпечення Великої Британії.

Водночас це ще не означає, що саме молоді жінки – у зоні ризику. Дані може спотворювати те, що багато країн пріоритетно вакцинують медичних працівників, серед яких переважають жінки.

«Коли будуть оцінені всі інші вікові категорії пацієнтів, тоді ми зможемо говорити, що так – більше молоді чи більше старші люди у групі ризику. На сьогодні вибірка не репрезентативна», – пояснює Тетяна Анікєєва, медична директорка «Добробуту», лікарка-кардіолог, терапевтиня.

А якщо в анамнезі були тромби?

До цього часу дослідники не виявили захворювань, які можуть спричинити серйозні проблеми зі згортанням крові після вакцинації. Тому наразі тромбоз та/або тромбофілію чи будь-який інший стан здоров’я не вважають фактором ризику.

Можливі причини виникнення тромбозів після вакцинації

Хоча вчені підозрюють, що обидві вакцини можуть бути пов’язані з надзвичайно рідкісним порушенням згортання крові, вони ще не знають, чому.

Наразі є кілька гіпотез, чому ці вакцини можуть викликати утворення тромбів.

Ось три основні.

№1

Вакцини, вироблені AstraZeneca і Johnson & Johnson, засновані на аденовірусі, який несе ДНК, що кодує шипоподібний білок коронавірусу, в клітини людини. Потім білковий апарат клітини використовує ДНК для створення цього білка, і організм виробляє імунну відповідь проти нього.

Можливо, негативно заряджені частинки вірусної ДНК у вакцинах розпадаються і прикріплюються до позитивно зарядженого білка в організмі (фактор тромбоцитів PF4). Це потенційно може спричинити утворення тромбів.

№2

Іншою ймовірною причиною утворення тромбів може бути неадекватна реакція організму на вакцину.

Дослідження вчених з Німеччини та Норвегії показали, що у вакцинованих, у яких розвинулося порушення згортання крові, вироблялися антитіла, які активували тромбоцити – фрагменти клітин, що відповідають за згортання крові.

Через це в різних частинах тіла утворювалися небезпечні згустки, зокрема в головному мозку, що в деяких випадках призводило до рідкісного типу інсульту.

№3

Причиною утворення тромбів також може бути сам аденовірусний вектор у вакцинах.

Обидві вакцини працюють подібно: вони доставляють у клітини генетичний матеріал, який дає їм вказівку створити частину коронавірусу – шипоподібний білок, який стимулює імунну систему до вироблення антитіл проти COVID-19.

Наразі думки науковців відрізняються: дехто припускає, що неадекватну реакцію організму на вакцину може спричинити аденовірусний вектор у вакцинах, а інші, зокрема, вчені з Оксфордського університету, які працювали над вакциною AstraZeneca, стверджують, що немає ніяких доказів, що підтверджують це.

Наразі дослідники достеменно не знають, який компонент цих вакцин може спричинити небажану імунну відповідь.

«Це може бути спричинено векторами, шипоподібним білком чи речовинами, які присутні у векторі», каже вірусний імунолог Гільдегунд Ертл з Інституту Вістара у Філадельфії.

«На жаль, на сьогодні вам ніхто на 100% не скаже про причини – ці механізми ще вивчаються. Так, нині досліджують аутоімунну тромбоцитопенію, яка виникає після вакцинації. Але, на жаль, існують випадки, які не пов’язані з тромбоцитопенією – і вони також потребують більш глибокого вивчення», – зазначає Тетяна Анікєєва.

Тривожні симптоми після вакцинації, які можуть вказувати на тромбоз

Якщо в період від 4 днів до 4 тижнів після вакцинації ви відчуєте що-небудь з наведених нижче симптомів після вакцинації препаратом AstraZeneca, вам потрібно терміново звернутися до лікаря:

  • сильний головний біль, при якому не допомагають звичайні знеболювальні,
  • помутніння зору,
  • нудота,
  • труднощі з мовленням,
  • слабкість, сонливість або судоми,
  •  новий, незрозумілий синець або кровотеча за межами місця уколу,
  •  порушене дихання,
  •  біль у грудях,
  •  набряк ніг,
  • постійний біль у животі.

На схожу симптоматику радять звертати увагу і після вакцинації препаратом Johnson & Johnson. Центр з контролю та профілактики захворювань у США повідомляє, що якщо у пацієнта після щеплення Johnson & Johnson протягом трьох тижнів після уколу виникають симптоми, зокрема, сильний головний біль, біль в ногах, утруднене дихання або біль у животі, йому потрібно зв’язатися з лікарем.

Так, ці симптоми є ознакою тромбозів, але діагностувати ті рідкісні види тромбозів, які, ймовірно, спричиняє саме вакцинація, не так уже й легко.

«Тромбоз вен головного мозку ви просто так не помітите, поки не з’являться виражені ознаки венозного інсульту. До появи таких ознак вас може просто нудити або може боліти голова, також може виникати запаморочення. Тому у будь-якому випадку, якщо відчули себе після вакцинації якось незвично, головний біль не минає навіть після прийому знеболювального, температура не збивається стандартними дозами протизапальних препаратів, то краще звернутися до лікаря», – додає лікар Тетяна Анікеєва.

За її словами, класичні аутоімунні захворювання (гостра ревматична лихоманка, гломерулонефрит), виникають, як правило, за два тижні після провокуючого фактора, яким може стати основне захворювання та його лікування. А от медикаментозно індукована тромбоцитопенія, зокрема, спричинена вакцинацією, може виникнути і за два-три дні.

Є певні шкали, які оцінюють, чи варто приймати якісь запобіжні міри, зокрема, шкали Падуя, Уеллса та інші. Вони допомагають визначити ризики тромбозу та тромбоемболії.

Лікувати порушення згортання крові рекомендують внутрішньовенним імуноглобуліном або ж препаратами, які називають антикоагулянтами або розчинниками крові, але не гепарином і тільки за призначенням лікаря.

Водночас 100% гарантії, що людина залишиться живою після цього стану, немає. За оцінками органів охорони здоров’я Австралії, рівень смертності при такому тромбозі може досягати 25%.

Урівноваження ризику

Хоча регулювальний орган ЄС заявив, що жодних конкретних факторів ризику цього типу реакції для вакцини AstraZeneca не доведено, різні країни вирішили обмежити доступ до вакцини за віком.

Наприклад, Велика Британія заявила, що влада не буде рекомендувати AstraZeneca людям молодше 30 років, а Франція – людям молодше 55 років.

Причина в тому, що чим старші люди хворіють, тим більше вони ризикують захворіти серйозною формою COVID-19, і тим більше в їхніх інтересах вакцинуватися, незважаючи на потенційні побічні ефекти. У молодих все-таки ризики важкого перебігу COVID-19 – менші.

Але є надія, що якщо вченим вдасться ідентифікувати механізм, який запускає утворення тромбів після вакцинації, захворюванням, виробники ліків зможуть адаптувати формули препаратів так, щоб запобігти цьому.

«Коли ви знаєте механізм, ви знаєте, як йому запобігти», – каже Йоханнес Ольденбург, професор трансфузіології Боннського університету, який очолює групу, що досліджує проблему тромбозів і можливі методи лікування.