На сьогоднішній день ви, мабуть, знаєте, що регулярні фізичні вправи корисні для здоров’я. Заняття спортом допомагають боротися з тривожністю та депресією, зміцнюють м’язи, покращують сон та посилюють імунітет. Але фізичні вправи мають ще одну перевагу в сфері, на яку ви досі, можливо, не звертали уваги – ваше інтимне життя.
Вплив сексу на спортивні показники, так само як і вплив тренувань на якість і частоту сексу, обговорювалися століттями. Ось до яких висновків дійшли науковці.
Факт 1. Біг сприяє підвищенню лібідо
Якщо ви переживаєте, що тренування залишать вас без сил у спальні, не варто хвилюватися: дослідження показали, що регулярні фізичні навантаження насправді підвищують лібідо.
Це відбувається завдяки ефективності фізичних вправ у боротьбі зі стресом, адже стрес є основною причиною низького статевого потягу.
Так, чим сильніший рівень стресу – тим менше шансів захотіти сексу.
Нещодавнє дослідження, опубліковане у Journal of Sexual Medicine, в ході якого вимірювався рівень тестостерону та альфа-амілази (маркера активності нервової системи) у жінок після тренувань, виявило значне зростання цих показників після 20 хвилин енергійних кардіовправ, що, зі свого боку, призвело до стану “готовності до сексуальної активності”. Це трапляється через приплив крові до всіх органів, зокрема і статевих, тому спортсмени відчувають себе сексуально збужденими.
Подібна поведінка спостерігалася і у чоловіків: ті, які віддають перевагу інтенсивним тренуванням тривалістю 20-60 хвилин 3-5 днів на тиждень, відчували зростання сексуального бажання.
Цікавий факт, але сексуальна активність не залежала від віку: дослідники Гарвардського університету досліджували збільшення сексуального потягу після регулярних фізичних вправ як серед студентів коледжів, так і серед людей віком 40-60 років. В обох вікових групах фізично енергійніші суб’єкти повідомляли про більший рівень сексуальної активності.
Психологічна складова також відіграє певну роль у взаємозв’язку між фізичними вправами та лібідо: фізично підготовлені чоловіки та жінки оцінювали власну сексуальну привабливість вище, ніж менш активні чоловіки та жінки того ж віку.
80% чоловіків та 60% жінок, які займаються фізичними вправами 2-3 рази на тиждень, оцінили свою сексуальну привабливість як “вище середнього”.
І це має значення, адже люди із високою самооцінкою частіше відчувають сексуальне бажання порівняно з тими, хто негативно оцінює привабливість власного тіла.
Спортсмени мають сильний зв’язок між розумом і тілом (так звані нейром’язові зв’язки), що робить сенсорні відчуття від сексу більш яскравими.
Фізичні вправи підвищують рівень серотоніну в організмі. Цей гормон допоможе мінімізувати почуття напруги, сприяє покращеню настрою та відчуттю щастя. Знижуючи напругу в тілі, підвищений рівень серотоніну позитивно впливає і на сексуальний потяг.
Відповідно до опитування бігунів від Runner’s World про секс та біг, 93% і понад 1500 респондентів обох статей відповіли, що біг надає їм більше впевненості у спальні, а 68% заявили, що почуваються більш сексуально збудженими після пробіжки.
Ще одне дослідження Каліфорнійського університету показало, що після дотримання помірного аеробного режиму тренувань чотири рази на тиждень протягом дев’яти місяців чоловіки мали статеві контакти на 30 відсотків частіше порівняно з тими, хто не займається спортом. Друге дослідження, проведене з волонтерами обох статей протягом 18 років у Центрі подружніх та сексуальних досліджень у Лонг-Біч, штат Каліфорнія, показало, що бігуни обох статей, які регулярно тренуються, під час сексу майже постійно досягають оргазму без надмірних зусиль.
Чи впливає біг на фертильність?
Зайва вага і високий індекс маси тіла мають значний вплив як на кількість сперми, так і на ймовірність появи еректильної дисфункції у чоловіків.
На щастя, додавання бігових тренувань у повсякденний графік може покращити ситуацію, особливо в середньому віці: дослідження Гарвардського університету показало, що чоловіки у віці старше 50 років, які бігають щонайменше три години на тиждень, мають на 30% нижчий ризик імпотенції порівняно з тими, хто тренується менше або не займається спортом взагалі.
Помірні фізичні навантаження є корисними і для підвищення жіночої фертильності. Відповідно до рекомендацій британської служби охорони здоров’я National Health Service, фізичні вправи є ключовим елементом для зміцнення організму до вагітності. Переваги бігу – такі як зменшення стресу, покращення кровообігу, більша сила та гнучкість м’язів – все це допомагає збільшити шанси на зачаття. Якщо ви плануєте вагітність, лікарі рекомендують обмежити бігові тренування трьома 30-хвилинними пробіжками середньої інтенсивності на тиждень, а також силовими вправами двічі на тиждень по 30 хвилин.
Норвезьке дослідження, проведене серед 3000 жінок дітородного віку, виявило, що у тих, хто мало або взагалі не виконував фізичних вправ, є більший ризик виникнення таких захворювань, як синдром полікістозних яєчників, діабет та гіпертонія, що зменшує шанси на зачаття.
Тож, мабуть, є сенс замість віагри купити бігові кросівки та вирушити до найближчого парку, але є нюанс:
Факт 2. Занадто виснажливі бігові тренування пригнічують сексуальний потяг та негативно впливають на репродуктивну функцію
До групи ризику насамперед потрапляють марафонці, ультрамарафонці та любителі бігу, які часто нехтують якісним відновленням після фізичних навантажень та перебувають у постійному стресовому стані.
Високий рівень фізичного або психологічного стресу спричиняє понаднормове виділення кортизолу – гормону, який підвищує тиск і рівень цукру в крові, пригнічує імунну систему та вироблення статевих гормонів (естрогену та тестостерону) в організмі.
Дослідження, результати якого були опубліковані в 2017 році в журналі “Медицина та наука у спорті та фізичних вправах”, показали, що чоловіки з вищим рівнем хронічних інтенсивних фізичних навантажень та більшою тривалістю вправ на витривалість мають нижче лібідо.
Згідно з іншим дослідженням від журналу “Гормони”, чоловіки, які тренувались сім годин на тиждень і більше, мали на 30% нижчий рівень тестостерону після 5 років тренувань порівняно із 1-м роком.
Жінки часто стикаються із синдромом, що має назву “відносний дефіцит енергії у спорті (RED-S)” – коли енергетичне споживання занадто низьке для тренувань, що призводить до негативної енергетичної готовності, як гостро, так і хронічно. Згідно з дослідженнями від 2018 року, RED-S серед багатьох інших проблем може погіршити результативність, зменшити щільність кісток і призвести до появи остеопорозу, спричинити втрату менструального циклу та гормональний дисбаланс у жінок. Як наслідок цих негативних змін, зменшується і статевий потяг.
Спортсменки, які мають низький (менше 17%) рівень жиру в організмі, часто скаржаться на нерегулярні менструації або взагалі припинення менструального циклу через зменшення вироблення естрогену та прогестерону – двох гормонів, важливих для фертильності.
Крім того, регулярні обстеження елітних бігунок показали, що їхній рівень кортизолу постійно підвищений, а рівень гормонів щитовидної залози має тенденцію до зниження, що призводить до сильного стресу надниркових залоз і може спричинити погіршення репродуктивної функції. Дисфункція менструального циклу серед елітних спортсменок на середні та довгі дистанції становить 60%.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Менструальний цикл і біг: що потрібно знати
Зараз дослідники вивчають, як RED-S впливає на чоловіків, зосередившись на одному ключовому гормоні – тестостероні. Подібно до того, як жінкам необхідний естроген для підтримки кісткової маси, чоловікам потрібен тестостерон, щоб підтримувати міцність кісток. З цієї причини хронічно низький рівень статевого гормону може підвищити ризик стресових переломів. Також тестостерон допомагає збільшити кількість еритроцитів, – чим більше червоних кров’яних тілець, тим більше кисню споживають м’язи спортсмена. Чим краще цей процес працює, тим довше і швидше спортсмен біжить.
І, звісно, тестостерон є головним “відповідальним” за сексуальне бажання: чим більший дефіцит тестостерону, тим нижчим буде і потяг до сексу. Згідно з Journal of Biochemistry and Physiology, більшість бігунів чоловічої статі не мають дефіциту тестостерону, але його показник перебуває на нижній межі “нормальності”.
Що робити, якщо ви помітили зниження лібідо?
- Зробити аналіз крові на гормони та проконсультуватися із терапевтом;
- Переглянути графік тренувань і відпочинку: для початку переконайтеся, що ваші легкі дні справді легкі та відновлювальні. Якщо ви все частіше помічаєте підвищений пульс, порушення сну (безсоння або навпаки – постійну сонливість) та різкі перепади настрою – все це є ознаками перевтоми та перетренування (і тут точно буде не до сексу). Уникайте стресів та шукайте свій баланс між фізичними навантаженнями, соціальними обов’язками та якісним відпочинком;
- Достатній сон допоможе відновити баланс гормонів, покращити настрій та самопочуття. Потреби кожного різняться, але загальною рекомендацією є не менше семи-восьми годин сну щоночі (спортсмени зазвичай сплять більше – 8-10 годин);
- Зниження лібідо може бути й ознакою супутніх захворювань – залізодефіцитної анемії (ця хвороба є досить поширеною серед бігунок на довгі дистанції) або хвороб щитовидної залози. В такому випадку найкращим рішенням є комплексне обстеження всіх систем організму;
- Оцініть своє харчування: чи досить їжі ви споживаєте і чи отримуєте весь спектр необхідних вітамінів та мінералів.
Чи варто займатися сексом напередодні важливих змагань?
Дискусія про секс в ніч перед важливими перегонами існувала з давніх-давен: у 444 році до н. е. Платон закликав спортсменів утриматися від сексу перед змаганнями. “Секс робить вас щасливими. Щасливі люди не бігають милю за 3:47” – так говорив американський бігун Марті Лікурі півстоліття тому. Футбольні менеджери 1970-х і 1980-х перетворили правило “ніякого сексу, починаючи з середи, якщо ти граєш у суботу” в спортивне кліше. Навіть легенда боксу Мухаммед Алі говорив, що тижнями перед боєм утримувався від сексу.
Але чисельні дослідження за останні 20 років у цій галузі доводять зовсім інше:
- Секс напередодні марафону робить вас швидшими.
Принаймні так думають дослідники Оксфордського університету: опитування фінішерів Лондонського марафону показало, що ті бігуни, які займалися сексом за ніч до перегонів, долали дистанцію в середньому на п’ять хвилин швидше за тих, хто утримався.
- Секс напередодні змагань не обмежує продуктивність
У 1995 році в ході експерименту, проведено серед бігунів на доріжці, не виявило різниці в рівні VO2max (максимальне споживання кисню, яке ваше тіло може використовувати за одну хвилину на кілограм ваги) між тими, хто займався сексом за 12 годин до перегонів, і групою спортсменів, що утримувались.
Ще одне дослідження, проведене в Університеті штату Колорадо, США, показало, що чоловіки, які утримувались від сексу протягом шести днів, не показали на схожому тесті кращих результатів, ніж учасники, які мали статеві контакти попередньої ночі.
Секс може стати у пригоді для тих спортсменів, які мають проблеми зі сном ввечері перед змаганнями через знервованість. Під час статевого акту в організмі виділяється окситоцин – гормон, дія якого допоможе заспокоїтись, розслабитись і швидше заснути.
- Секс за дві години до важливих перегонів може негативно вплинути на результат
Група дослідників з Женеви протестувала 16 спортсменів високого рівня з різних дисциплін з точним планом тренувань Учасники тесту отримали максимально оцінений стрес-тест на велотренажері через дві години після статевого акту. Той самий тест повторили в інший день, але цього разу без ранкового коїтусу. Дослідження показало, що футболісти та лижники з зниження продуктивності та відновлювались повільніше, ніж звичайно.
- Краще утриматись, якщо ви обираєте секс в час, який можна витратити на сон
Сон – це суттєвий підсилювач продуктивності і запорука гарного відновлення, тому краще виспатись і залишити вогонь пристрасті до наступного дня після змагань.
- Секс після змагань покращує самопочуття та пришвидшує відновлення
Науковці солідарні в думці, що якісний секс після змагань може бути особливо корисним для жінок: під час оргазму активуються передня зону кори та інсула – дві області мозку, пов’язані із знеболюючим ефектом. До того ж, під час статевого акту вивільняються ендорфіни, які також мають знеболюючий ефект. Тобто, оргазм може бути досить ефективним засобом щоб покращити та пришвидшити процес відновлення.
Отже, як визначити, чи покращить секс ваші спортивні показники? Як і більшість речей у спорті, все дуже індивідуально. Так само, як ніколи не рекомендується пробувати нове взуття або харчування в день перегонів, те саме стосується і сексу. Не соромтеся проводити власні дослідження, щоб побачити, який вплив секс має на ваші результати. Таким чином ви можете прийняти обґрунтоване рішення щодо того, чи буде це працювати напередодні важливих змагань.